Miecze Wikingów

Okładka książki Miecze Wikingów Andrzej Zieliński
Okładka książki Miecze Wikingów
Andrzej Zieliński Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
historia
Oficyna Wydawnicza RYTM
2022-01-01
2022-01-01
Historia Polski opinie przemyślenia Wikingowie świadectwa archeologów

Trudna książka bo sam nie wiem jak do końca o niej napisać. Czy to książka historyczna czy raczej popularnonaukowa? A raczej mieszanka do tego cała masa opinii i wniosków autora, która czasami są tak naciągane żeby pasowały do założonej tezy. Jest to ciekawie napisana i interesują próba odpowiedzi na pytanie czy wikingowie mieli wpływ na powstanie państwa pierwszych piastów. Autor zarzuca nas informacjami, niestety w sposób bardo chaotyczny, zarówno z archeologii, lingwistyki, genetyki i literatury, niestety nie jest to wszystko przedstawione w przejrzysty i systematyczne sposób. Nie brak powtórzeń, przytaczania po kilka razy tych samych wydarzeń, wygląda to niestety bardziej jak szkic niż gotowa książka, rozdziały również nie są podzielone w sposób, który dla osoby czytającej stanowiłby logiczną całość. Pomysł ciekawy, argumenty i różne przytaczane przez autora dowody (czasami bardzo pomysłowe) budzą wątpliwości i sprawiają, że czytelnik zaczyna się zastanawiać czy twórcy podręczników czegoś nie przemilczeli, jednak sposób przekazania tych informacji pozostawia wiele do życzenia!

„Od furii Normadów zachowaj nas Panie”

Książka Andrzeja Zielińskiego zatytułowana „Miecze Wikingów” to już druga publikacja tego autora z którą miałem okazje się zetknąć. Po niezwykle interesujących „Tajemnicach polskich templariuszy ”, odnoszących się do sekretów i rycerskiego eposu tego zakonu na ziemiach polskich, autor postanowił cofnąć się wstecz i przybliżyć czytelnikowi dynamiczną erę ludów północy, zwanych potocznie Wikingami. Okres ten, jak widać po niezliczonej ilości wszelkiej maści publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznej beletrystyce czy przedsięwzięciach medialnych (ostatnio świetnie nakręcony i zrealizowany przez kanał History „The Vikings”) oraz artystycznych nawiązaniach, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Bogata skandynawska kultura, tradycja, obrzędowość, a nade wszystko lata kupiecko –łupieżczych wypraw i wojen, oraz niewątpliwy wpływ jaki wywarli na ówczesną historię Europy i Świata ( wpisując w to naturalnie polski czy może raczej słowiański wątek) zapewniły im w dziejach dawnych miejsce szczególne.

Lektura odnosi się w dużej mierze do dość często podnoszonego i akcentowanego przez pewną grupę naukowców i archeologów poglądu o dość liczniej obecności Wikingów na ziemiach polskich, przemożnym (a może i decydującym) wpływie na powstanie i rozwój naszej wczesnośredniowiecznej państwowości i innego niż przypuszczamy rodowodu pierwszej piastowskiej dynastii (wliczając w to osobę Mieszka I i jego protoplastów). Zręcznie argumentując i operując słowem Andrzej Zieliński próbuje nas przekonać do swoich teorii i racji . Naturalnie, to że ci budzący grożę wojownicy byli obecni w basenie Morza Bałtyckiego i docierali do naszych ówczesnych ziem jest zupełnie oczywiste i naukowo potwierdzone, gdyż trudno sobie wyobrazić by docierając na swoich smoczych łodziach do najdalszych zakątków świata ( Konstantynopol, Kijów, Anglia, Islandia, Ameryka Północną itd) omijali ziemie najbliższe im pod względem geograficznym, kulturowym i społecznym (przykładem niech będzie słynna osada handlowa Truso znajdujące się w okolicy dzisiejszego Elbląga, założony jak wskazują najnowsze badania, w VII wieku ). Być może jako znakomici i cenieni najemnicy (obecni w wielu armiach ) zasilali oni również wojska pierwszych Piastów, wspierając ich w rozmaitych militarnych i handlowych przedsięwzięciach. Co do innych kwestii podnoszonych przez pisarza osąd i stopień wiarygodność przytoczonych przez niego dowodów pozostawiam już czytelnikowi…

Oprócz, tych z pewnością chwytliwych i dość kontrowersyjnych tez zawartych w lekturze, znajdziemy tu sporo niezwykle interesujących treści dotyczących samych Wikingów, wliczając w to min: tego jak żyły i funkcjonowały społeczności ludów północy, kalendarium ich wojenno- odkrywczych wypraw, pierwsze chrześcijańskie zapiski które ich dotyczą (napaść na Lindisfarne),sposób sprawowania władzy, wierzenia , panteon bóstw, militaria, stosowa strategiia i taktyka, postacie ważniejszych władców i bohaterów oraz skomplikowane historyczne realia tego okresu. Osobny rozdział poświęcony jest osławionemu i bliższemu nam historycznie i geograficznie rozbójniczemu gniazdu i bractwu Jamsborgowi (Wolin),jego specyficznej strukturze i burzliwych dziejach.

Andrzej Zielińskiego jak przestało na rzetelnego badacza opiera się na licznym materiale dowodowym w którego skład wschodzą zarówno dawne skandynawskie sagi, chrześcijańskie kroniki i zapisy tworzone w interesującym nas okresie lub krótko po nim oraz wciąż powiększające się materiały i źródła archeologiczne.
Znakomita pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej oraz tych którzy pragną poznać tajemnice naszych przodków i epokę która nadal w wielu aspektach okryta jest mgłą tajemnicy.

„Od furii Normadów zachowaj nas Panie”

• Wikingowie
  • Średniowiecze
  • Nauka
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Miecze Wikingów