Miecze Wikingów

Okładka książki Miecze Wikingów Andrzej Zieliński
Okładka książki Miecze Wikingów
Andrzej Zieliński Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373999244
Tagi:
Historia Polski opinie przemyślenia Wikingowie świadectwa archeologów
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
149

Na półkach: , ,

Trudna książka bo sam nie wiem jak do końca o niej napisać. Czy to książka historyczna czy raczej popularnonaukowa? A raczej mieszanka do tego cała masa opinii i wniosków autora, która czasami są tak naciągane żeby pasowały do założonej tezy. Jest to ciekawie napisana i interesują próba odpowiedzi na pytanie czy wikingowie mieli wpływ na powstanie państwa pierwszych piastów. Autor zarzuca nas informacjami, niestety w sposób bardo chaotyczny, zarówno z archeologii, lingwistyki, genetyki i literatury, niestety nie jest to wszystko przedstawione w przejrzysty i systematyczne sposób. Nie brak powtórzeń, przytaczania po kilka razy tych samych wydarzeń, wygląda to niestety bardziej jak szkic niż gotowa książka, rozdziały również nie są podzielone w sposób, który dla osoby czytającej stanowiłby logiczną całość. Pomysł ciekawy, argumenty i różne przytaczane przez autora dowody (czasami bardzo pomysłowe) budzą wątpliwości i sprawiają, że czytelnik zaczyna się zastanawiać czy twórcy podręczników czegoś nie przemilczeli, jednak sposób przekazania tych informacji pozostawia wiele do życzenia!

Trudna książka bo sam nie wiem jak do końca o niej napisać. Czy to książka historyczna czy raczej popularnonaukowa? A raczej mieszanka do tego cała masa opinii i wniosków autora, która czasami są tak naciągane żeby pasowały do założonej tezy. Jest to ciekawie napisana i interesują próba odpowiedzi na pytanie czy wikingowie mieli wpływ na powstanie państwa pierwszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Od furii Normadów zachowaj nas Panie”

Książka Andrzeja Zielińskiego zatytułowana „Miecze Wikingów” to już druga publikacja tego autora z którą miałem okazje się zetknąć. Po niezwykle interesujących „Tajemnicach polskich templariuszy ”, odnoszących się do sekretów i rycerskiego eposu tego zakonu na ziemiach polskich, autor postanowił cofnąć się wstecz i przybliżyć czytelnikowi dynamiczną erę ludów północy, zwanych potocznie Wikingami. Okres ten, jak widać po niezliczonej ilości wszelkiej maści publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznej beletrystyce czy przedsięwzięciach medialnych (ostatnio świetnie nakręcony i zrealizowany przez kanał History „The Vikings”) oraz artystycznych nawiązaniach, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Bogata skandynawska kultura, tradycja, obrzędowość, a nade wszystko lata kupiecko –łupieżczych wypraw i wojen, oraz niewątpliwy wpływ jaki wywarli na ówczesną historię Europy i Świata ( wpisując w to naturalnie polski czy może raczej słowiański wątek) zapewniły im w dziejach dawnych miejsce szczególne.

Lektura odnosi się w dużej mierze do dość często podnoszonego i akcentowanego przez pewną grupę naukowców i archeologów poglądu o dość liczniej obecności Wikingów na ziemiach polskich, przemożnym (a może i decydującym) wpływie na powstanie i rozwój naszej wczesnośredniowiecznej państwowości i innego niż przypuszczamy rodowodu pierwszej piastowskiej dynastii (wliczając w to osobę Mieszka I i jego protoplastów). Zręcznie argumentując i operując słowem Andrzej Zieliński próbuje nas przekonać do swoich teorii i racji . Naturalnie, to że ci budzący grożę wojownicy byli obecni w basenie Morza Bałtyckiego i docierali do naszych ówczesnych ziem jest zupełnie oczywiste i naukowo potwierdzone, gdyż trudno sobie wyobrazić by docierając na swoich smoczych łodziach do najdalszych zakątków świata ( Konstantynopol, Kijów, Anglia, Islandia, Ameryka Północną itd) omijali ziemie najbliższe im pod względem geograficznym, kulturowym i społecznym (przykładem niech będzie słynna osada handlowa Truso znajdujące się w okolicy dzisiejszego Elbląga, założony jak wskazują najnowsze badania, w VII wieku ). Być może jako znakomici i cenieni najemnicy (obecni w wielu armiach ) zasilali oni również wojska pierwszych Piastów, wspierając ich w rozmaitych militarnych i handlowych przedsięwzięciach. Co do innych kwestii podnoszonych przez pisarza osąd i stopień wiarygodność przytoczonych przez niego dowodów pozostawiam już czytelnikowi…

Oprócz, tych z pewnością chwytliwych i dość kontrowersyjnych tez zawartych w lekturze, znajdziemy tu sporo niezwykle interesujących treści dotyczących samych Wikingów, wliczając w to min: tego jak żyły i funkcjonowały społeczności ludów północy, kalendarium ich wojenno- odkrywczych wypraw, pierwsze chrześcijańskie zapiski które ich dotyczą (napaść na Lindisfarne),sposób sprawowania władzy, wierzenia , panteon bóstw, militaria, stosowa strategiia i taktyka, postacie ważniejszych władców i bohaterów oraz skomplikowane historyczne realia tego okresu. Osobny rozdział poświęcony jest osławionemu i bliższemu nam historycznie i geograficznie rozbójniczemu gniazdu i bractwu Jamsborgowi (Wolin),jego specyficznej strukturze i burzliwych dziejach.

Andrzej Zielińskiego jak przestało na rzetelnego badacza opiera się na licznym materiale dowodowym w którego skład wschodzą zarówno dawne skandynawskie sagi, chrześcijańskie kroniki i zapisy tworzone w interesującym nas okresie lub krótko po nim oraz wciąż powiększające się materiały i źródła archeologiczne.
Znakomita pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej oraz tych którzy pragną poznać tajemnice naszych przodków i epokę która nadal w wielu aspektach okryta jest mgłą tajemnicy.

„Od furii Normadów zachowaj nas Panie”

Książka Andrzeja Zielińskiego zatytułowana „Miecze Wikingów” to już druga publikacja tego autora z którą miałem okazje się zetknąć. Po niezwykle interesujących „Tajemnicach polskich templariuszy ”, odnoszących się do sekretów i rycerskiego eposu tego zakonu na ziemiach polskich, autor postanowił cofnąć się wstecz i przybliżyć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    14
  • Wikingowie
    3
  • Historia
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Nauka
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • Ulubione
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miecze Wikingów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne