Bohaterowie Słowian Połabskich

Okładka książki Bohaterowie Słowian Połabskich
Jerzy Strzelczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2017-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-10
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379766789
Tagi:
Słowianie Połabscy
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
595
205

Na półkach: , , , , ,

Strzelczyk opowiada historię słowiańskiego Połabia w oparciu o losy postaci unieśmiertelnionych w zachowanych źródłach. Czy to książkowa dyskusja z Arturem Szrejterem, który kilka lat wcześniej opublikował "Pod pogańskim sztandarem" - swoisty poczet książąt Połabia? Chyba nie, ale z pewnością praca Strzelczyka dobrze uzupełnia nieco toporną i jednowymiarową książkę Szrejtera.

Najbardziej cenne jest umieszczenie dziejów Obodrytów, Wieletów, Serbów i Stodoran w szerszym kontekście politycznym, dzięki czemu łatwiej zrozumieć przyczyny ich chwilowych zwycięstw i ostatecznej klęski. Na każdym kroku wychodzi ogromna wiedza autora. Mimo popularnego charakteru sporo tu czysto naukowych niuansów, jak relacja z dyskusji na temat niewyjaśnionej do dziś słowiańskiej nazwy Brandenburga.

Zaczynamy co prawda w XVIII wieku, wraz z podróżą Jana Potockiego do hanowerskiego Wendlandu (kraju Drzewian), by później przenieść się do VII wieku i księcia Serbów Derwana. Po kolei śledzimy losy m.in. takich władców, jak Drogowit z epoki karolińskiej, Tęgomir z czasów ottońskich Henryk Gotszalkowic, panujący u Obodrytów w czasach Krzywoustego i wielu innych. Gawęda kończy się na drugiej połowie XII wieku i słynnym Niklocie oraz Jaksy z Kopanicy. Osobiście z przyjemnością przeczytałbym jeszcze dodatkowy rozdział o pierwszych słowiańskich książętach meklemburskich, jak np. Henryk Borwin.

Ze wstępu dowiadujemy się, że książka powstała na bazie cyklu artykułów o Połabiu publikowanych przez lata w jednym z niszowych czasopism. Gawędziarski, pełny dygresji styl autora powoduje, że każdy z rozdziałów można czytać osobno, jak i w porządku chronologicznym. Brakuje niestety rozdziału, który dopełniłby i spiął klamrą całość. Dlatego warto również sięgnąć po "Słowian Połabskich" tego samego autora.

Strzelczyk opowiada historię słowiańskiego Połabia w oparciu o losy postaci unieśmiertelnionych w zachowanych źródłach. Czy to książkowa dyskusja z Arturem Szrejterem, który kilka lat wcześniej opublikował "Pod pogańskim sztandarem" - swoisty poczet książąt Połabia? Chyba nie, ale z pewnością praca Strzelczyka dobrze uzupełnia nieco toporną i jednowymiarową książkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
20

Na półkach:

Bardzo filogermańska powstała na bazie sukcesu Lechickich królów Lechii Bieszka. Znany historyk nieudolnie próbuje wpisać się w nurt popularnosci na poznawanie naszego pocztu władców i ogólne zainteresowanie Słowiańszczyzną. Niestety jego antysłowiańskie opinie przedstawiające połabskich bohaterów jako barbarzyńskich pogan, którzy sami są winni rzezi jakiej na nich dokonały niemieckie szwadrony śmierci z krzyżem na piersiach, zniechęcają do czytania. Według Strzelczyka Słowianie to dzikusy, durne matołki w łapciach z łyka, którzy opierali się przed przyjęciem Jezusowej wiary, tracąc szansę na stanie się armią cesarstwa jak to zrobiono z Sasami po ich krwawym podbiciu przez Franków.

Bardzo filogermańska powstała na bazie sukcesu Lechickich królów Lechii Bieszka. Znany historyk nieudolnie próbuje wpisać się w nurt popularnosci na poznawanie naszego pocztu władców i ogólne zainteresowanie Słowiańszczyzną. Niestety jego antysłowiańskie opinie przedstawiające połabskich bohaterów jako barbarzyńskich pogan, którzy sami są winni rzezi jakiej na nich dokonały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
332
170

Na półkach: ,

Popularnonaukowe prace Jerzego Strzelczyka są świetną pomocą przy zgłębianiu wiedzy o średniowieczu. "Bohaterowie Słowian Połabskich" to opracowanie, które lekko się czyta, a przy tym na tyle przejrzyste, że łatwo zapamiętać kolejne wątki. Mam jedynie niedosyt Niklota, ale może on zasługuje na własne opracowanie.

Popularnonaukowe prace Jerzego Strzelczyka są świetną pomocą przy zgłębianiu wiedzy o średniowieczu. "Bohaterowie Słowian Połabskich" to opracowanie, które lekko się czyta, a przy tym na tyle przejrzyste, że łatwo zapamiętać kolejne wątki. Mam jedynie niedosyt Niklota, ale może on zasługuje na własne opracowanie.

Pokaż mimo to

Reklama
avatar
685
668

Na półkach:

„Bohaterowie i władcy słowiańskiego Połabia zostali postaciami zapomnianymi. Jednak to oni w czasach od Karola Wielkiego po Fryderyka Barbarossę stawiali czoło niemieckiemu parciu na wschód.[…] Wiecznie ze sobą skłóceni i walczący ze wszystkimi sąsiadami, lecz zawsze waleczni i nieustępliwi, w swym pogaństwie dali wyraz niezależności i dumy”.

Zdecydowanie jedna z ciekawszych, popularnonaukowych pozycji dotycząca wczesnośredniowiecznej historii Europy, jaka miałem okazje przeczytać ostatnimi czasy. Miałem już kiedyś okazje zetknąć się z twórczością Pana Jerzego Strzelczyka ( „Mieszko I”, „Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian” ) i widać iż nadal tematyka, szeroko rozumianej słowiańszczyzny (tutaj, akurat, zachodniej) jest mu bardzo bliska.

Owocem tej niesłabnącej fascynacji w odkrywaniu mroków, naszej burzliwej, a często i bardzo krwawej, zamierzchłej przeszłości jest prezentowana tu książka „Bohaterowie Słowian Połabskich”. Tego rodzaju publikacje nie rodzą się jednak z samego badawczego czy historycznego zainteresowania. Powstają w wyniku pogłębionej, osobistej pasji, emocjonalnego zaangażowania i bardzo osobistego podejścia do tematu, co wyraźnie widoczne jest w tej lekturze i co udziela się czytelnikowi.

Autorowi w niezwykłe interesujący sposób udało się uchwycić fascynujący historię połabskich plemion, które niestety na pewnym etapie burzliwych dziejów znikneły z jej kart, pogrążając się (jak wiele innych) w odległej pomroce dziejów. Niewiele osób pamięta, czy posiada jakąkolwiek wiedze (naturalnie, poza ludźmi zajmującymi się zawodowo tą tematyką) dotyczącą Obodrzyców, Wieletów, Strodoran, Brzeżan, Milczan, Głomaczy, Łużyczan czy Serbów połabskich, a przecież w pewnym, wyraźnie zarysowanym, dziejowym okresie ludy te były niezwykle ważnym elementem ówczesnej, wczesnośredniowiecznej geopolityki.

Autor skupił się głownie na odtworzeniu polityczno –militarnych wątków dotyczących tych ludów w kontekście licznych i krwawych konfliktów zbrojnych, oraz poszczególnych bitew i starć. Naturalnie nie sposób całkowicie uciec od aspektów religijnych, ekonomicznych, kulturowych czy gospodarczo – społecznych, bez zrozumienia których obraz życia i funkcjonowania tych Słowian byłby zdecydowanie niepełny i trudny do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy, najczęściej laika.

To wielopłaszczyznowy, podzielony tematycznie opis poszczególnych plemion (również ich podziałów – bardzo pomocna mapka) i tego jak zapisały się one w historii tego regionu, poprzez odtworzony z ogromnym pietyzmem (tam gdzie jest to możliwe) pryzmat bojów, które staczały w obronie swojej tożsamość, swojego stylu życia, wierzeń, światopoglądów i prawa do samostanowienia. Walk toczonych z wyjątkową, nawet jak na owe czasy, zaciętością, brutalnością i determinacją z niemal wszystkimi ówczesnymi sąsiadami: Niemcami, Duńczykami, Norwegami, dynastią piastowską i innymi pokrewnymi sobie ( a skonfliktowanymi na różnych polach) ludami, w ramach lokalnych wojen, sojuszy, karnych ekspedycji, najazdów, wypraw odwetowych czy łupieżczych.

Na karty historii powrócą dawno już zapomniani władcy i wodzowie połabskich Słowian: Derwan, Drogowit, Tęgomir, Nakon, Mściwoj, Żelibor, Gotszalk, Przybysław, Jaksa, Niklot i inni. Ich dzieje będą przypominać nam o czasach, które bezpowrotnie minęły ale które nadal skrywają wiele tajemnic i niewyjaśnionych faktów.

Całość zawartych i przedstawionych tu treści zręcznie wpisana jest w szeroki historyczny kontekst tego okresu i znakomicie zarysowane tło epoki, wliczając w to charakterystyki poszczególnych władców, królów, znaczniejszych przedstawicieli warstwy panującej oraz szereg różnorakich czynników, zewnętrznych i wewnętrznych, które miały decydujący wpływ, zarówno na losy samych plemion jak i militarno –polityczne oblicze owych czasów.
siążka Jerzego Strzelczyka „Bohaterowie Słowian Połabskich” mino iż podana jest w formie popularnonaukowej, a tym samym przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, jest znakomicie merytorycznie opracowana i posiada solidną podbudowę, opartą o zachowane dokumenty oraz liczne dawniejsze i współczesne badania z różnych dziedzin nauki. To świetnie napisana i bardzo pouczająca pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej, umożliwiająca nam lepsze poznanie owego wspaniałego i pobudzającego wyobraźnie fragmentu dawno minionych dziejów. Bez kłopotu trafia do każdego rodzaju odbiorców, bez względu na wiek i zasób wiedzy. Polecam.

„Bohaterowie i władcy słowiańskiego Połabia zostali postaciami zapomnianymi. Jednak to oni w czasach od Karola Wielkiego po Fryderyka Barbarossę stawiali czoło niemieckiemu parciu na wschód.[…] Wiecznie ze sobą skłóceni i walczący ze wszystkimi sąsiadami, lecz zawsze waleczni i nieustępliwi, w swym pogaństwie dali wyraz niezależności i dumy”.

Zdecydowanie jedna z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa pozycja. Autor wnikliwie przygląda się dziejom słowiańskiego Połabia, w przystępny sposób przedstawiając czytelnikowi teorie naukowe z nim związane. Obowiązkowa pozycja dla każdego fascynata historii wczesnośredniowiecznych Słowian.

Mikołaj Bizoń - autor bloga Nie/ironicznie.
FP:https://www.facebook.com/ironicznienie/
Blog:https://nieironicznie.blogspot.com/

Bardzo ciekawa pozycja. Autor wnikliwie przygląda się dziejom słowiańskiego Połabia, w przystępny sposób przedstawiając czytelnikowi teorie naukowe z nim związane. Obowiązkowa pozycja dla każdego fascynata historii wczesnośredniowiecznych Słowian.

Mikołaj Bizoń - autor bloga Nie/ironicznie.
FP:https://www.facebook.com/ironicznienie/
Blog:https://nieironicznie.blogspot.com/

Pokaż mimo to

avatar
581
41

Na półkach:

Jeśli ktoś spodziewa się rozbudowanych biografii wodzów oraz książąt Słowian połabskich to może się rozczarować bowiem dzieło Strzelczyka wbrew tytułowi jest głównie rozbudowaną wersją jego wcześniejszego szkicu pt. "Słowianie połabscy". Porządek chronologiczny przedstawiania owych "bohaterów" daje możliwość do zaprezentowania po prostu dziejów politycznych Wieletów, Stodoran i (głównie) Obodrytów, przy czym niestety Autor w niektórych rozdziałach zdecydowanie zbyt często posiłkuje się cytatami ze źródeł. Osoby zapoznane z pracami Szrejtera czy Turasiewicza mogą nie znaleźć tu zbyt wielu nowych informacji lecz nie można zaprzeczyć że jest to wciąż wartościowa pozycja, naładowana faktami i napisana w przystępny sposób.

Jeśli ktoś spodziewa się rozbudowanych biografii wodzów oraz książąt Słowian połabskich to może się rozczarować bowiem dzieło Strzelczyka wbrew tytułowi jest głównie rozbudowaną wersją jego wcześniejszego szkicu pt. "Słowianie połabscy". Porządek chronologiczny przedstawiania owych "bohaterów" daje możliwość do zaprezentowania po prostu dziejów politycznych Wieletów,...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bohaterowie Słowian Połabskich


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd