Szpiedzy : tajna armia Hitlera

Okładka książki Szpiedzy : tajna armia Hitlera Christer Jörgensen
Okładka książki Szpiedzy : tajna armia Hitlera
Christer Jörgensen Wydawnictwo: Wydawnictwo RM historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Hitler's espionage machine : German intelligence agencies and operations during World War II
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7773-005-8
Tłumacz:
Katarzyna Skawran
Tagi:
II wojna światowa Abwehra gestapo III Rzesza
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1810
543

Na półkach:

Nie spodziewałem się niczego dobrego po tej książce. Wiadomo, jakie są kompilacje i ogólne książki o wszystkim i niczym :) Przyjemna niespodzianka. Oczywiście, nie ma tutaj wnikliwej analizy różnych operacji ale czyta się dobrze i jest sporo ciekawostek, także na "odcinku polskim". Jeśli w książkach o wywiadzie znajduje się sporo o nasłuchu FA, co jeszcze kilka lat temu nie było aż tak oczywiste, już jest nieźle.

Nie spodziewałem się niczego dobrego po tej książce. Wiadomo, jakie są kompilacje i ogólne książki o wszystkim i niczym :) Przyjemna niespodzianka. Oczywiście, nie ma tutaj wnikliwej analizy różnych operacji ale czyta się dobrze i jest sporo ciekawostek, także na "odcinku polskim". Jeśli w książkach o wywiadzie znajduje się sporo o nasłuchu FA, co jeszcze kilka lat temu nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
410
11

Na półkach: , ,

Szpiedzy Hitlera, to książka opisującą tylko z grubsza pewne co ważniejsze sprawy wywiadu niemieckiego. sporo informacji jest też o innych wywiadach, poszczególnych osobach pracujących jako szpiedzy ale nadal bez szczegółów. tylko same wzmianki ewentualnie zarys operacji. Na plus książki przemawia doprowadzić ilustracji dawnych w tym zdjęcia ważnych postaci, miejsc.

Szpiedzy Hitlera, to książka opisującą tylko z grubsza pewne co ważniejsze sprawy wywiadu niemieckiego. sporo informacji jest też o innych wywiadach, poszczególnych osobach pracujących jako szpiedzy ale nadal bez szczegółów. tylko same wzmianki ewentualnie zarys operacji. Na plus książki przemawia doprowadzić ilustracji dawnych w tym zdjęcia ważnych postaci, miejsc.

Pokaż mimo to

avatar
700
683

Na półkach:

Nie od dziś wiadomo (i nie trzeba nikogo do tego specjalnie przekonywać) że informacja stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej doniosłych w skutkach broni we wszelkich konfliktach zbrojnych naszego globu, od starożytności po czasy nam współczesne. Możliwość poznania skrzętnie skrywanych tajemnic przeciwnika, wyprzedzanie o krok jego decyzji, poznanie planów, strategii, słabych stron, systemów obronnych, uzbrojenia, liczebności, stanowi oręż który na przestrzeni wieków nie raz decydował o losach wojennych kampanii, często zmieniając bieg historii. Nie inaczej jest w odniesieniu do konfliktów XX wieku a zwłaszcza II wojny światowej. Książka Christera Jörgensena przybliża nam ten właśnie aspekt działań w kontekście nazistowskiej III Rzeszy i będących na jej usługach służ specjalnych, Abwehry i SD. Przedstawiona monografia niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu obejmuje szeroki i wielopoziomowy zakres ich działalności ( również przedwojennej) realizowany w samych Niemczech, jak i na terenie innych europejskich i pozaeuropejskich państw.

Zagłębiając się w tą publikacje (duża w tym zasługa przystępnego i zrozumiałego, nawet dla laika, języka jakim posługuje się autor) nie sposób oprzeć się wrażeniu iż gdyby nie to że treść lektury dotyczy autentycznych wydarzeń i postaci, również ofiar systemu i związanych z tym ludzkich dramatów, czytałoby się ją jak najlepszą sensacyjno – szpiegowska opowieść.

Pisarz w przeważającej większości skupił się na dwóch głównych niemieckich wywiadowczych służbach, SD i Abwehrze i im poświecił większość tekstu, wzmiankując jedynie o jednostkach pracujących np: dla Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Joachima von Ribbentropa, czy innych instytucji. Kreśli wyraźny obraz wywiadu i kontrwywiadu integralnie wpisanego w rozwój III Rzeszy i spełniającego niezwykle ważną role w historii i strukturach nazistowskiego państwa. Autor dość wnikliwie przedstawia nam powstanie tych służb, wliczając w to szereg zewnętrznych i wewnętrznych czynników które się na to złożyły, ich gwałtowny i szybki rozwój (struktury organizacyjne, zakres funkcji, zadań),oraz ich największe sukcesy i porażki. Znajdziemy tu charakterystyki szefów wywiadu admirała Wilhelma Canarisa i Reinharda Heydricha oraz sylwetki ich najbliższych współpracowników, odpowiedzialnych za takĄ a nie inną politykę i działania tych organizacji. Osobną i wyraźnie podnoszoną sprawą jest rywalizacja tych dwóch największych agencji, która z czasem przerodziła się w ostrą, bezpardonową, wyniszczającą i śmiertelną walkę o pozycje i wpływy. Stanowi ona jedną z ważniejszych osi (być może ze względu na czasową rozpiętość) przedstawionych w publikacji zdarzeń. Opierając się o szeroki historyczno -polityczno rys tego okresu. Christer Jörgensen pozwala ocenić skalę tego zjawiska, jego bezpośredni czy też pośredni wpływ na losy toczących się działań wojennych, niejednokrotnie będącego elementem przesądzającym o powodzeniu poszczególnych kampanii czy misji. Niektóre, zwłaszcza te najbardziej spektakularne akcje znamy z lekcji historii lub licznych publikacji czy filmów. Akcja uwolnienia Benito Mussoliniego więzionego w Włoszech, porwanie syna dyktatora Węgier Miklosa Horthy’ego, prowokacja gliwicka, rozbicie Czerwonej Orkiestry itd. O innych, pewnie z wyjątkiem historyków i badaczy słyszało zapewne niewielu. O nich dowiemy się z tej publikacji i to jest moim zdaniem jej najciekawszy atut. Przenosi się to również na analogiczne służby innych krajów (znakomicie ujęty wątek polski) dzięki czemu jesteśmy w stanie spojrzeć na to z większej europejskiej czy nawet światowej perspektywy. To historia szpiegostwa, dezinformacji, mistyfikacji, oszustwa, zdrady, działania na dwa fronty, skrytobójstwa, tajnych misji, przekupstwa, zakulisowych układów, spisków, terroru i okrucieństwa. Wraz z powszechniejszym dostępem do archiwum i coraz to nowych odtajnionych dokumentów i ludzkich świadectw, możliwe staje się rzucanie innego światła na szeregu znanych i funkcjonujących nadal w historii i nauce faktów i życiorysów. Oczywiście, nie mamy złudzeń iż niektóre z tych tajnych czy ścisłe tajnych dokumentów nie ujrzą światła dziennego nigdy, ale nawet to co już wiemy lub czego się domyślamy wiele wnosi do znanego nam obrazu II wojny światowej i tego jej niezmiernie interesującego aspektu.

Nie od dziś wiadomo (i nie trzeba nikogo do tego specjalnie przekonywać) że informacja stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej doniosłych w skutkach broni we wszelkich konfliktach zbrojnych naszego globu, od starożytności po czasy nam współczesne. Możliwość poznania skrzętnie skrywanych tajemnic przeciwnika, wyprzedzanie o krok jego decyzji, poznanie planów,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  29
 • Przeczytane
  26
 • Posiadam
  18
 • Teraz czytam
  7
 • II wojna światowa
  2
 • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  1
 • Espionage
  1
 • Historia
  1
 • 2018
  1
 • II Wojna
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szpiedzy : tajna armia Hitlera


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne