rozwińzwiń

Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894

Okładka książki Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894 Witold Chrzanowski
Okładka książki Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894
Witold Chrzanowski Wydawnictwo: Avalon historia
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Avalon
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360448489
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1000
1000

Na półkach: , , , , ,

Rok 2023 zakończyłem lekturą poświęconą Wielkiej Morawie. Celowo zaczynam od nazwy państwa, bo Autor przy okazji omawiania działalności Świętopełka I Wielkiego porusza znacznie szerszy temat badawczy. To nie tyle życiorys, ale także kwestia dynastii wielkomorawskiej, akcji chrystianizacyjnej, poszukiwania ośrodków władzy książęcej (później królewskiej) czy kierunków ekspansji Wielkiej Morawy. Publikacja może niewielka objętościowo (około 200 stron),ale treściwa i niezwykle zajmująca. Z racji szczupłości źródeł wiele tez Autora bazuje na domysłach (co może przysporzyć grona krytykantów),jednakże rola historyka średniowiecza polega w istocie na dedukowaniu i wymaga niezłej intuicji. Do dziś nie jesteśmy pewni co do ilości synów Świętopełka, jak doszło do podziału kraju, gdzie znajdowało się centrum zarządzania. No i wreszcie, które obszary obecnej Polski podlegały władztwu morawskiemu w IX-X wieku (czyli co z Krakowem). Jeżeli mógłbym o coś uzupełnić tę publikację, to dobrym pomysłem byłoby poglądowe rozrysowanie drzewa genealogicznego władców morawskich oraz dołączenie mapek obrazujących rozwój państwa Świętopełka Wielkiego czy miejsc ważniejszych bitew.

Rok 2023 zakończyłem lekturą poświęconą Wielkiej Morawie. Celowo zaczynam od nazwy państwa, bo Autor przy okazji omawiania działalności Świętopełka I Wielkiego porusza znacznie szerszy temat badawczy. To nie tyle życiorys, ale także kwestia dynastii wielkomorawskiej, akcji chrystianizacyjnej, poszukiwania ośrodków władzy książęcej (później królewskiej) czy kierunków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
296
101

Na półkach:

Zbyt wiele domysłów przy nikłej bazie źródłowej. Autor w swej biografii największego władcy Państwa Morawskiego posuwa się do wielu śmiałych tez, na które przedstawia dyskusyjne dowody. W biografii Świętopełka mamy zbyt wiele białych plam niepotwierdzonych nawet przez kronikarzy z lat późniejszych by stawiać tak śmiałe tezy jak czyni to autor. Stawianie hipotez albo też uczciwe przyznanie, że czegoś nie wiemy nie jest absolutnie wadą, jest to jak najbardziej zgodne z metodą naukową. Do odważnych świat należy i być może autor się nie myli, jest to jednak do koniecznej weryfikacji przez specjalistów, do których się nie zaliczam.

Zbyt wiele domysłów przy nikłej bazie źródłowej. Autor w swej biografii największego władcy Państwa Morawskiego posuwa się do wielu śmiałych tez, na które przedstawia dyskusyjne dowody. W biografii Świętopełka mamy zbyt wiele białych plam niepotwierdzonych nawet przez kronikarzy z lat późniejszych by stawiać tak śmiałe tezy jak czyni to autor. Stawianie hipotez albo też...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  25
 • Chcę przeczytać
  19
 • Posiadam
  13
 • Średniowiecze
  5
 • Historia
  5
 • Moja biblioteka
  1
 • 06 Mediewistyka
  1
 • Biografie
  1
 • Bardzo
  1
 • Wielkie Morawy
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne