Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894

Okładka książki Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894 Witold Chrzanowski
Okładka książki Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894
Witold Chrzanowski Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2008-01-01
2008-01-01

Rok 2023 zakończyłem lekturą poświęconą Wielkiej Morawie. Celowo zaczynam od nazwy państwa, bo Autor przy okazji omawiania działalności Świętopełka I Wielkiego porusza znacznie szerszy temat badawczy. To nie tyle życiorys, ale także kwestia dynastii wielkomorawskiej, akcji chrystianizacyjnej, poszukiwania ośrodków władzy książęcej (później królewskiej) czy kierunków ekspansji Wielkiej Morawy. Publikacja może niewielka objętościowo (około 200 stron),ale treściwa i niezwykle zajmująca. Z racji szczupłości źródeł wiele tez Autora bazuje na domysłach (co może przysporzyć grona krytykantów),jednakże rola historyka średniowiecza polega w istocie na dedukowaniu i wymaga niezłej intuicji. Do dziś nie jesteśmy pewni co do ilości synów Świętopełka, jak doszło do podziału kraju, gdzie znajdowało się centrum zarządzania. No i wreszcie, które obszary obecnej Polski podlegały władztwu morawskiemu w IX-X wieku (czyli co z Krakowem). Jeżeli mógłbym o coś uzupełnić tę publikację, to dobrym pomysłem byłoby poglądowe rozrysowanie drzewa genealogicznego władców morawskich oraz dołączenie mapek obrazujących rozwój państwa Świętopełka Wielkiego czy miejsc ważniejszych bitew.

Zbyt wiele domysłów przy nikłej bazie źródłowej. Autor w swej biografii największego władcy Państwa Morawskiego posuwa się do wielu śmiałych tez, na które przedstawia dyskusyjne dowody. W biografii Świętopełka mamy zbyt wiele białych plam niepotwierdzonych nawet przez kronikarzy z lat późniejszych by stawiać tak śmiałe tezy jak czyni to autor. Stawianie hipotez albo też uczciwe przyznanie, że czegoś nie wiemy nie jest absolutnie wadą, jest to jak najbardziej zgodne z metodą naukową. Do odważnych świat należy i być może autor się nie myli, jest to jednak do koniecznej weryfikacji przez specjalistów, do których się nie zaliczam.

• Średniowiecze
  • Moja biblioteka