Jak zmienić złe dni na lepsze. Pierwsza pomoc emocjonalna

Okładka książki Jak zmienić złe dni na lepsze. Pierwsza pomoc emocjonalna Julie Smith
Okładka książki Jak zmienić złe dni na lepsze. Pierwsza pomoc emocjonalna
Julie Smith Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Feeria
2022-10-12
2022-10-12
9788382251913
Katarzyna Kmieć-Krzewniak

Pęknięta na plecach koszula, niespodziewana awaria silnika w samochodzie, nagana od przełożonego w pracy. I to wszystko jednego dnia?

Ile byście dali, by najbardziej rozczarowujące dni bezpowrotnie minęły? By rześki wiatr przegonił burzowe chmury i łaskocząc Was po skórze, wywołał u Was uśmiech? Tytuł niniejszej książki: "jak zmienić złe dni na lepsze" już na sklepowej półce daje nadzieję na wygranie walki z przygnębieniem.

Autorka, Julie Smith, jest psycholożką kliniczną licencjonowaną przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Dzięki temu, gdy sięga się po tę pozycję, można być pewnym, że nie ma się do czynienia z coachowym wodospadem słów, który niczego nie zmienia. Julie Smith przełożyła na kartki swojej książki 10-letnie doświadczenie w pracy psycholożki.

Pisarka porusza takie zagadnienia jak:

-uporanie się z żałobą,
-obawy o zostanie porzuconym w związku,
-wykraczanie poza swoją strefę komfortu,
-podejmowanie aktywności fizycznej.

Smith wyjaśnia, kiedy powinno się zgłosić o pomoc do specjalisty, w jaki sposób dzieciństwo wpływa na nasze zachowanie w związku i dlaczego należy mieć cele, ale podczas ich realizacji cieszyć się życiem każdego dnia.

Lekturę oceniłabym bez wyrzutów sumienia na 10 gwiazdek. Oprócz teoretycznych zagadnień, zadanych jest wiele ćwiczeń i pytań do przemyśleń. Obsypię ją jednak 8 gwiazdkami ze względu na zbyt lekkie podejście w jednym z rozdziałów i napisanie: "podobno Albert Einstein powiedział kiedyś". Bardzo się to gryzie z resztą książki, gdzie nie brakuje przypisów do badań i publikacji naukowych. Po co powoływać się na słowa osoby, których być może ona nigdy nie wypowiedziała?

Pod koniec każdego rozdziału, autorka podsumowuje go w kilku zwięzłych punktach.

Jeśli ktokolwiek szuka książki, dzięki której zadba o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, to zdecydowanie jest to pozycja dla niego. Odpowiednio skonsumowana może odmienić każdy dzień, a tym samym, resztę życia.

Jest to najlepsza książka psychologiczna jaką czytałam!

Jest to najlepsza książka psychologiczna jaką czytałam!

„Jak zmienić złe dni na lepsze” to bardzo obszerna i dobrze napisana publikacja, o tym, jak zmienić swoje życie, by było lepsze, wyjść z trudności i cieszyć się każdym dniem.

Książka podzielona jest na osiem części i zawiera trzydzieści sześć rozdziałów, z których każdy kończy się krótkim streszczeniem, dzięki czemu nie zapomnimy najważniejszych treści zawartych w rozdziale.

Z części pierwszej dowiemy się m.in. czym jest przygnębienie, na jakie zmiany nastroju i pułapki myślowe uważać i jak uporządkować podstawowe sprawy. W kolejnych częściach publikacji jest już konkretnie o problemach, z którymi wielu z nas boryka się na co dzień. Żałoba, zwątpienie w siebie, strach i stres, to tylko część tematów, którymi zajmuje się autorka. Z książki dowiemy się też jak radzić sobie z krytyką, wybaczać sobie i sprawić, by stres z wroga stał się naszym sprzymierzeńcem.

Dzięki książce „Jak zmienić złe dni na lepsze” nauczymy się jak radzić sobie kiedy kłopoty nas przerastają, by nie odbiło się to na naszej psychice. Jak pokonać stres, lęk, brak sensu w życiu? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w tej publikacji. Polecam, to bardzo potrzebna książka, zwłaszcza w tak trudnych i stresujących czasach jak dzisiejsze.

Autorka sugeruje, abyśmy zdefiniowali nasze wartości i kim chcemy być, a następnie przeanalizowali nasze myśli i zachowania, aby zobaczyć, czy idziemy we właściwym kierunku. Mówi także o bardziej szczegółowym identyfikowaniu naszych emocji. Sugeruje prowadzenie dziennika i zapisywanie naszych negatywnych emocji, aby spróbować zrozumieć, jak i dlaczego się pojawiły, co pomoże nam je zrozumieć. Jedną z najważniejszych rzeczy jest pomysł, aby nie powstrzymywać złych uczuć, ale pozwolić im przepływać, próbując zidentyfikować, czym są i skąd pochodzą. To niesamowita rada, ponieważ tak wiele razy mówi się nam, abyśmy powstrzymali negatywne uczucia, hamowali je, co w rezultacie kumuluje je w nas i szuka ujścia, powodując niepowodzenia, frustracje i różne dolegliwości i choroby.

To ciekawie, dobrze napisany, przystępny i przeznaczony dla osób, które chciały włożyć wysiłek w poprawę siebie, ale nie miały dostępu do terapii. Są to narzędzia, które możesz wykorzystać dziś i jutro, ale jak wspomina sama autorka, książka nie jest terapeutą, a jedynie pokazuje narzędzia, jakie można wykorzystać. Nie musisz być w depresji ani odczuwać niepokoju, aby skorzystać z tej książki. Niezależnie od tego, w jakim spektrum zdrowia psychicznego się znajdujesz, ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne, a ta książka Tobie w tym pomoże. Szczególnie polecam tę książkę osobom zmagającym się ze swoimi emocjami, zwłaszcza teraz kiedy cały świat w obliczu pandemii stanął na głowie.

I przesłanie tej książki: uważność jest bardzo pomocnym elementem, w którym uświadamiasz sobie potrzebę działania. Pamiętaj, że każde uczucie wywoła w tobie chęć zrobienia czegoś lub niereagowania na coś. Będąc już bardziej świadomym tego, co możesz zrobić po przeczytaniu tego poradnika, łatwiej będzie ci zacząć budować świadomość pragnienia i zacząć rozpoznawać, że nie musisz działać zgodnie z nim: możesz działać przeciwnie do niego. Zatem sięgnij po książkę i spraw by stała się ona niezbędnikiem na całe życie. Powodzenia!

Cała recenzja na stronie - http://autorzy365.pl/pierwsza-pomoc-emocjonalna_a7194

Życie jest pełne wyzwań. Gdyby tak nie było nie rozwijalibyśmy się. Bez złych chwil nie docenilibyśmy dobrych. To wszystko jest ważne lekcja, a dzięki poradnikom jak ten możemy lepiej je zrozumieć.

Każdego z nas zmianie gorszy humor, każdy czasem chce się poddać, zrezygnować, ma dość. Co wtedy zrobić? Każdy musi znaleźć najlepszy dla siebie sposób, a z tej książki dowiecie się jak uporać się z emocjami, jakie są narzędzia budowania odporności psychicznej i hak dbać o swój dobrostan.

Znajdziemy tu mnóstwo przydatnej wiedzy i informacji o tym jak radzić sobie z krytyka, jak budować pewność siebie, jak dobie wybaczyć i odnosić się do siebie z życzliwością, jak pokonywać leki i hak zmienić stres z wroga na sprzymierzeńca.

To długa i trudna droga. Warto poznać narzędzia ułatwiające radzenie sobie z emocjami. Ta książkę może nam pomóc je zrozumieć I radzić sobie z nimi. Nie jest to magiczne natychmiastowe rozwiązanie ale krok po kroku skuteczne sposoby które mają nam pomóc. Bardzo dobrze przygotowany poradnik. Polecam.

Życie to wzloty i upadki, oba te procesy są naturalne. Bolesność upadków powoduje w nas często lęk przed wzlotem. Umysł zamyka nas w schematach pt. "nikt mnie nie pokocha", "jestem do niczego", "i tak mi nie wyjdzie", "moje życie nie ma sensu", więc nie warto próbować...

A TO PUŁAPKA!! z której możemy wyjść.

O tych i wielu innych pułapkach, w które wypadamy autorka opowiada w merytoryczny, prosty i bardzo terapeutyczny sposób. Oprócz tego porusza takie tematy jak:

-ból emocjonalny, jak możemy okazać wsparcie zarówno sobie, jak i drugiemu człowiekowi
-lęk, jak możemy lepiej sobie z nim poradzić
-stres, który nie jest taki jednoznacznie zły. Można go przekuć w konstruktywne działanie
-motywacja, jak ją pielęgnować i co zrobić kiedy trzeba, ale tak bardzo się nie chce
-zwątpienie w siebie, krytyka, jak pozbierać się po porażce
-żałoba, jak nią zarządzać
-podążanie za tym, co dla nas ważne, poszukiwanie swojego osobistego sensu życia.

Dużym plusem tej książki jest to, ze autorka podchodzi do poszczególnych tematów bardzo naturalnie i realnie. Mam osobistą alergię na poradniki w stylu „wystarczy tylko”, dlatego też tą REALNOŚĆ tak bardzo sobie cenię.

Polecam książkę każdemu, jako taką podstawę psychoedukacji i budowania świadomości siebie. Polecam każdemu, kto chce wyruszyć w pasjonującą podróż po zakamarkach swojego umysłu.

A TO PUŁAPKA!! z której możemy wyjść.

O tych i wielu innych pułapkach, w które wypadamy autorka...

przeczytane w wersji oryginalnej wiec ciezko ocenic tłumaczenie

przeczytane w wersji oryginalnej wiec ciezko ocenic tłumaczenie

Dla mnie ta książka to przewodnik, do którego wracam, jak gorszy nastrój, czy jakiś problem. WIedza nie jest bardzo zaawansowana, dlatego można z tą książką rozpocząć przygodę jeśli chodzi o rozwój osobisty.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Jak zmienić złe dni na lepsze. Pierwsza pomoc emocjonalna