Pijąc kawę gdzie indziej

Okładka książki Pijąc kawę gdzie indziej Zz Packer
Okładka książki Pijąc kawę gdzie indziej
Zz Packer Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą literatura piękna
Seria z miotłą
Drinking coffee elsewhere
W.A.B.
2007-01-01
2007-01-01
Ewa Horodyska

Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Księga innych ludzi Daniel Clowes, Edwidge Danticat, Dave Eggers, Jonathan Safran Foer, A. M. Homes, Nick Hornby, A.L. Kennedy, Hari Kunzru, Jonathan Lethem, T. Litt, David Mitchell, Zz Packer, Zadie Smith, Adam Thirlwell, Colm Tóibín, V. Vida, Chris Ware
Zadie Smith pr... Daniel Clowes, Edwi...

doskonaly zbior opowiadań. czytałam 13 lat temu a nadal pamiętam, ze były dobre :)

Bez przekonania sięgnęłam po tę książkę i nie przekonała mnie. Czytałam powoli, nabożnie, żeby wyłapać tę głębię, ale nie wyłapałam. Ideą tej książki było pokazanie problemów czarnej społeczności walczącej o zrównanie praw. Ale ta idea nie wysuwa się tu na prowadzenie, a jest jedynie mgliście zaznaczona tu i ówdzie. Poruszone problemy mogą spotkać każdego, w każdej społeczności, w każdym miejscu na ziemi. Ogólnie nie przepadam za opowiadaniami. Można przeczytać, ale nie niekoniecznie :)

Przypomniał mi się dzień pogrzebu mojej matki. Dostałam mleko, żeby uspokoić żołądek; udawałam, że to kawa. Wyobrażałam sobie, że piję kawę gdzie indziej. W jakimś arabskim kraju, w którym czarna kawa, podawana w małych filiżankach, jest tak mocna, że przez kilka dni nie pozwała człowiekowi usnąć. [s. 175]

Opowiadania autorstwa ZZ Packer są poniekąd jak arabska kawa – nie pozwalają usnąć ani o sobie zapomnieć. Czytane powtórnie po sześcioletniej przerwie nie tracą nic na intensywności i nadal smakują wyśmienicie. W dużej mierze dzieje się tak dzięki autentycznym bohater(k)om – czy jest to bezrobotna dziewczyna szukająca szczęścia w Tokio, pielęgniarka wytrwale głosząca Słowo Boże czy chłopak obarczony opieką nad agresywnym ojcem, wciągają czytelnika po uszy w swoje życie. W świecie małych skautek, zgryźliwych studentek i steranych pań domu odnajdujemy się bez trudu, nawet jeśli ten świat diametralnie różni się od naszego.

ZZ Packer pisze przede wszystkim o czarnych i co ważne, pisze bez lukrowania i bez roztkliwiania się. Pokazuje, że Afroamerykanie także mają swoją uprzedzenia i postępują paskudnie; że czasem irytują, śmieszą, a kiedy indziej wzruszają. Choć w Pijąc kawę… pojawiają się wątki rasistowskie, wszystkie historie mają jak najbardziej uniwersalny wymiar – kwestie tożsamości i izolacji (przymusowej albo dobrowolnej) dotykają ludzi pod każdą szerokością geograficzną. To zbiór bardzo dobrze skrojonych opowiadań – z dawką subtelnego humoru i z niebanalną puentą. Marzy mi się kolejna książka tej autorki.

Opowiadania autorstwa ZZ Packer są poniekąd jak arabska kawa – nie...

Chociaż każde z tych opowiadań jest bardzo dobrze napisane, a bohaterowie specyficzni i zapadający w pamięć, to brakowało mi puenty.

ZZ Packer stworzyła naprawdę dobre teksty o czarnoskórych. Moim ulubionym opowiadaniem, które dało mi chyba najwięcej do myślenia jest tytułowe "Pijąc kawę gdzie indziej" opowiadające o nastolatce uciekającej z domu, a właściwie, jak jej się wydawało "do domu".
Gorąco polecam
M.

Gorąco polecam
M.

Trudno mi wyrazić jednoznaczną opinię o tej książce. Czegoś mi w niej brakowało. Niby każde opowiadanie zapowiadało się dość ciekawie, napisane barwnym językiem pełnym precyzyjnych porównań i opisów. Właśnie zaczynało się wraz z rozwojem akcji a potem jakby film się urwał, nie ma żadnego konkretnego zakończenia w żadnym opowiadaniu. Czy autorce zabrakło pomysłu? Rozumiem, że można zostawić temat otwartym i pozostawić pole wyobraźni czytelnikowi ale każdy utwór powinien mieć wstęp rozwinięcie i zakończenie i tu ewidentnie zabrakło ostatniego. A one kończą się jakby wpół akcji, nie wiadomo gdzie dane wydarzenia doprowadzają bohatera, jak na niego ostatecznie wpływają. No mnie to zirytowało, że już się wciągnęłam w jakiś wątek i czekam na finał, którego nie ma. Dlatego nie oceniam tego zbioru zbyt dobrze.

"- Kupiłam sobie sukienkę na zimową zabawę - zwróciła się do Livii. - Długą, atłasową i wąską, z różyczkami na ramiączkach. Ramiączka są w tym miętowym kolorze, który wszystkie teraz noszą, ale reszta jest obcisła i cielista."

Cytat to część rozmowy trzech nastolatek, a właściwie ekscytacja jednej z nich z powodu udanego zakupu. I na pierwszy rzut oka nic nas tu nie dziwi. A jeśli jedna z nastolatek jest czarnoskóra ... ? Jaki kolor powinna mieć wtedy cielista sukienka ... ?

Gdyby nie ZZ Packer, nigdy bym o tym nie pomyślała. Może dlatego, że nie spotykam w swoim otoczeniu osób o kolorze skóry odmiennym od mojego, ale pewniej jest to zwykły stereotyp. Ten i wiele innych, działających w obie strony, obala ZZ Packer w swoich opowiadaniach. Pokutujące ciągle traktowanie czarnych przez białych, jako ludzi drugiego gatunku jest powszechnie znane. Zaskakuje natomiast utrwalanie tych zachowań wśród czarnoskórych bohaterów i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie, razem z obawami, brakiem wiary i narastającą w konsekwencji agresją. Czarnoskóra dziewczynka odruchowo zaczyna sprzątać łazienkę białych koleżanek, gdy przypadkiem się w niej znajdzie. Cóż innego miałaby tam robić? Tylko sprzątać w łazienkach białych mogła przecież jej matka. Grupa czarnych dziewcząt spotykając na obozie grupę białych spodziewa się od nich obelg i wytykania palcami. I mimo, że nic takiego się nie zdarza plan odwetu jest z miejsca gotowy. Czarnoskóry kaleki mężczyzna nie jest w stanie pojąć, dlaczego pielęgniarka lepiej traktuje białego sąsiada ze szpitalnej sali. Rozważy możliwość nagięcia swoich przekonań, żeby tylko to zmienić. Czarna studentka rezygnuje z miłości do białej koleżanki, gdy ta zaczyna o niej mówić. I coś każe przypuszczać, że miłości do czarnej koleżanki, być może nie przekreśliłaby równie łatwo.

Ciekawy jest też wątek przynależności państwowej, który autorka rzuca nam przed oczy w jednym z opowiadań. Czy bycie obywatelem jednego państwa jest w stanie usprawiedliwić naganne zachowania poza jego granicami? "Choć w Ameryce Dina przenigdy by niczego nie ukradła, kradzieże w Japonii miały dla niej ten sam ulotny, nieważki wymiar, co przeklinanie w obcym języku. Robisz to, bo jesteś czymś nieistotnym i nierealnym." Ileż podobnych przypadków zachowań Polaków za granicą jest nam znanych? Ile tych samych, słynnych tak, w wykonaniu chociażby Anglików w naszym kraju?

Lata całe nie czytałam opowiadań, a teraz cieszę się bardzo, że powrót do nich nastąpił przy okazji właśnie tego zbioru. "Pijąc kawę gdzie indziej", mimo iż traktuje o prozie życia codziennego, bynajmniej nie jest lekturą lekką i łatwą, a jednocześnie wciąga tak, że podróż w jej towarzystwie minęła mi w mgnieniu oka. Refleksje przychodzą później. A optymizmem napawa pojawiająca się na ostatnich stronach ostatniego opowiadania nadzieja i zalążek wiary w możliwość zmian.

"KIEDY DOSTAJESZ OD ŻYCIA SAME CYTRYNY, RÓB LEMONIADĘ"

W ciągu jednej książki byłam małą harcereczką, pielęgniarką w szpitalu, pomiataną nauczycielką, biedaczką na japońskich ulicach i jedyną czarną dziewczyną w szkole. Opowiadania były napisane w niesamowity sposób bo narracja była trzecioosobowa, a jednocześnie bardzo dokładnie nakreślała sylwetkę tylko jednej postaci i pozwalała, a może nawet nakazywała, wczuć się właśnie w nią. Ocena zapewne byłaby wyższa gdyby nie zbyt szeroko omówiony i poruszony właściwie w każdym z ośmiu opowiadań wątek religijny.

Zbiór opoiwadań o trudnej rzeczywiśtości czarnoskórych Amerykanów. Doprowadzeni do ostateczności, zrezygnowani, pragną walczyć, działać, realizować się, uciekać, choćby tylko myślami pić kawę gdzie indziej.

"Pijąc kawę gdzie indziej", to powieść złożona z ośmiu różniących się od siebie opowiadań połączonych motywem przewodnim: historie w nich opowiadają losy Afroamerykanów - prześladowaniach, stereotypach panujących w Amerykańskim, ale i nie tylko, społeczeństwie. Bohaterowie są najczęściej zagubieni w zmieniającym się społeczeństwie, gdzie ich własny świat nie uległ żadnym zmianom. Są najczęściej zmuszani (sami przez siebie, albo przez osoby z ich otoczenia) do podjęcia pewnych decyzji, które rzucają na ich życie cień. Ciężko jest żyć w rodzinie surowo przestrzegającej swojej wiary, żyjąc w biedzie... ciężko jest stanąć na nogi po stracie najbliższych. Każda z opowiedzianych historii nasączona jest brutalnością świata- mimo to zdarzają się ludzie, którzy nawet w najgorszej biedzie, z pakunkiem pełnym problemów, pomogą nie oczekując niczego w zamian.
Powieść wywiera wrażenie, jakby była subtelnym obrazem, zekranizowanej przeszłości.
Każde z opowiadań nadaje się na scenariusz filmowy, suche niekiedy opisy, pełne realności postacie... to wszystko sprawia, że każde z tych opowiadań czyta się szybko i płynnie.
Nie oczekujcie jednak po tej powieści zbyt wiele- nie ma tu górnolotnych przesłań. To książka, która pozostawia po sobie lekki niedosyt, jakby czegoś zabrakło.
Niemniej, nie żałuję, że ją zakupiłam i poświęciłam jej czas :)
Moja ocena: 5-

{https://antymateriablog.wordpress.com/2011/02/14/pijac-kawe-gdzie-indziej-zz-packer/}

• Seria z miotłą
  • Literatura amerykańska