Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów

Okładka książki Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów Małgorzata Dziczkowska
Okładka książki Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów
Małgorzata Dziczkowska Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Znak emotikon
2022-06-29
2022-06-29

Bardzo ciekawa książka. Napisana językiem przystępnym dla dzieci. Przeplata dużo ciekawych informacji o Polsce

Polskie seriale animowane dla dzieci powstałe w okresie PRL-u wykreowały postaci, które do dziś stanowią nieodzowny element dzieciństwa każdego malucha mieszkającego w kraju nad Wisła. Każdy z nich zna i lubi Reksia, Filemona i Bonifacego czy Bolka i Lolka a to dzięki nadal oglądanym, bo ponadczasowym, kreskówkom, a to za sprawą książek o ich nowych przygodach. Jedną z wydanych niedawno pozycji wskrzeszającą do życia dwie z nich, rezolutnych braci, jest wydana przez Znak Emotikon pozycja Małgorzaty Dziczkowskiej z ilustracjami Joanny Kurowskiej pt. „Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów”.
Zamysł tego wydawnictwa jest godny uwagi: oto znudzeni siedzeniem w domu Bolesław i Karol, bo tak brzmią pełne imiona mieszkających w Bielsku-Białej chłopców, postanawiają wyruszyć na poszukiwanie skarbów. Najpierw udają się do Krakowa by przyjrzeć się usytuowanemu tuż przy Wiśle pomnikowi Smoka Wawelskiego, później odwiedzają Wawel, gdzie spotykają dziewczynkę o imieniu Cysia, która postanawia pokazać im miejsca w Polsce, gdzie najprawdopodobniej znajdują się nieprzebyte i najczęściej nigdy nie odnalezione skarby. Dzieci odwiedzają ich w sumie 13 teleportując się po kraju, bo w książce nie pada jakiekolwiek słowo na temat ich podróży, bez jakiegokolwiek planu. Na jednej stronie rozmawiają z białą damą w Niedzicy by na następnej zwiedzać piramidę w Rapie, później w magiczny sposób przenieść się do pełnego labiryntów i ukrytych przejść zamku Czocha. Rozumiem, że autorka chciała skupić się na poszczególnych lokacjach i legendach z nimi związanych, ale zrobiła to w bardzo chaotyczny sposób. Mimo, że przygody chłopców są ciekawe, niespotykane i dające do myślenia, do tego przybliżają dzieciom miejsca w Polsce, z którymi wiążą się niesamowite historie, wydawnictwo nie powala na kolana, ponieważ sprawia wrażenia, jakby nie było do końca przemyślane. Uczucie to potęguje nie tylko bzdurna trasa podróży dzieci, ale i prezentujące je ilustracje. Nie wiem dlaczego, ale tylko postaci chłopców mają wyraźne, czarne kontury, cała reszta, łącznie z towarzyszącą im dziewczynką, ich nie posiada, do tego wygląda tak, jakby została namalowana od niechcenia. Miało być awangardowo, wyszło, jak dla mnie, byle jak. Od książki z nadrukowaną ceną wynosząca 49,99 zł oczekuję dużo więcej. Fakt, autorka pokazała, że skarbem mogą być nie tylko monety czy biżuteria, ale wafle czy korespondencja ze sławnymi ludźmi, że w poszukiwaniu skarbów najważniejsze jest nie ich odnalezienie, a przeżycie przygody, do tego przypomina, jak należy postąpić, gdy znajdzie się coś drogocennego ale to za mało, by uczynić z tej książki coś więcej niż jedynie jednorazową pozycję. Po nowych przygodach Bolka i Lolka spodziewałam się czegoś lepszego. Szkoda.

Ta książka to prawdziwa kopalnia pomysłów dla najmłodszych!
Bolek, Lolek i Cysia wyruszają odkryć tajemnicze zakątki Polski... Odwiedzą jaskinie, zamki i kopalnie... Nie obędzie się bez małych komplikacji. Czy uda im się odnaleźć skarby? W tej #książkadladzieci znajdziecie nie tylko ciekawe miejsca do odwiedzenia w Polsce, ale też praktyczne wskazówki np. Co zabrać na poszukiwanie skarbów?

Ta książka to prawdziwa kopalnia pomysłów dla najmłodszych!

Bolek i Lolek to bohaterowie kreskówek, które od razu kojarzą mi się z dzieciństwem. Nie było chyba dziecka, które by nie znało tej bajki. Nasze córki znają przygody Bolka i Lolka, dlatego z ciekawością wyruszyliśmy razem z nimi w podróż po Polsce. Tym razem towarzyszy nam Cysia, dziewczynka, która bardzo dużo wie o skarbach.

Podróż zaczynamy oczywiście w Krakowie przy pomniku Smoka Wawelskiego, by wyruszyć ku wielkiej przygodzie. Razem z Bolkiem i Lolkiem poszukamy złota i złotego pociągu, zajrzymy do kaplicy Templariuszy i odwiedzimy Białą Damę w Niedzicy. Będą zamki, piramidy, odkrywanie tajemnic i nieco historii. Podróż zakończymy zwiedzając współczesne skarbce i tworząc własną kapsułę czasu.

Podróż po tych ciekawych miejscach pokazano w książce jako przygody Bolka i Lolka. Bardzo podoba mi się taka forma przekazywania wiedzy dzieciom. Nie ma tu samych historycznych notek, a wszystkie informacje wplecione są w opowiadanie pełne ciekawostek i tajemnic.

Na samym początku mamy mapę pokazującą miejsca, do których wybiorą się bohaterowie książki. Bardzo fajnie wpleciono tutaj kreskówkowego Bolka i Lolka. Szkoda tylko, że Cysia nieco odróżnia się od chłopców i jest narysowana w nieco innym stylu. Ogromny plus za pokazanie dzieciom, że skarb to nie tylko złoto i kosztowności.

Podróż zaczynamy oczywiście w Krakowie przy...

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

Wyciągnęłam książkę z pudełka i już byłam pod wrażeniem. Nie dość, że kolorowa z każdej strony, z przezabawnymi rysunkami, to jeszcze w twardej oprawie i dużym formacie, bo A4, z dosyć grubym papierem. Summa summarum ocena wyglądu i wytrzymałości jak najbardziej na plus. A co z wnętrzem? I przede wszystkim: co o tej książeczce sądzą dzieci?
Przywitajcie ciekawą, miejscami szaloną aż do bezsensu, ale dzięki temu stuprocentowo bajkową historię dwóch chłopców, którym pewnego dnia zachciewa się szukać skarbów. Niemal od razu na swojej drodze spotykają niezwykle mądrą, wyrozumiałą i miłą poszukiwaczkę Cysię. Pod jej przywództwem chłopcy odwiedzają coraz to nowe miejsca, gdzie uczą się i przeżywają niezwykłe przygody.
Tak jak wspomniałam, miejscami jest zwariowanie, ale też edukacyjnie i naprawdę zabawnie. Zarozumiały Bolek jest totalnie sobą, tak samo jak lekko ciapowaty i wprost uroczy Lolek. Czytając ich krótkie przygody, nawet bez imion, czy ich podobizn obok tekstu wiedziałabym, że to oni. Swoją drogą ilustracje przeokropnie mi się podobały. Przykuwały oko i zapadały w pamięć, co jest niezaprzeczalnym plusem, jeśli chcemy przyciągnąć uwagę dzieciaczków.
Książeczka składa się z kilku rozdziałów. Każdy dotyczy jednego miejsca na mapie, gdzie znaleziono lub krążą legendy o skarbach. Mamy między innymi zamek w Niedzicy, Złoty pociąg w Wałbrzychu, czy Kopalnię złota. Nasza trójka szuka drogocennego kruszcu w strumieniu, błąka się po zamkowym labiryncie, wpada do studni, a po drodze spotyka białą damę, templariusza i kilka innych barwnych postaci. W trakcie przygód Bolek, Lolek i Cysia dowiadują się wielu ciekawostek, ale również tego, że skarbem jest nie tylko złoto, czy drogocenna biżuteria. Mogą nim być pozostałości archeologiczne, legendy same w sobie, czy po prostu akt poszukiwań, czyli przygoda.
A jak na „Bolka i Lolka. W poszukiwaniu polskich skarbów” reagują dzieci? Cóż, na pewno nie podchodziły do tej książeczki z takim tkliwym rozrzewnieniem jak ja, ale po zakończonym rozdziale wołały „Jeszcze jeden!”, więc możemy uznać, że bawiły się z nią całkiem nieźle. Wespół z nimi polecam do czytania na dobranoc. Szczególnie jeśli chcemy naszym pociechom zapewnić kilka ciekawych i kolorowych snów.

Przywitajcie ciekawą, miejscami...

To książka, która ostatnio się ukazała i trzeba przyznać, że jest idealna na wakacje. Bolek i Lolek to kultowi bohaterowie polskiej animacji dziecięcej, którzy latami zabawiali dzieci przed małym ekranem. Teraz zabierają ich w wakacyjną podróż na kartach tej książki. Razem ze swoją koleżanką Cysią ruszają w Polskę, aby odnaleźć skarby! Przemierzą jaskinie, tunele i tajemne przejścia, zamki, piramidę, bagno i spotkają na swej drodze tajemnicze postacie - alchemika, rycerza, a nawet ducha! 😱 Z tej książki czytelnicy dowiedzą się mnóstwo ciekawostek choćby jaki skarb został znaleziony w Niedzicy, jak wyłowić złoto w Złotoryi, czy w piramidach znajdziemy mumie oraz jak wyjść z labiryntu w Zamku Czocha. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/07/bolek-i-lolek-w-poszukiwaniu-polskich.html

Pomysł i dobór odwiedzonych miejsc na prawdę super, za to zachowanie postaci to dramat. Braki w spójności fabuły itd. ale to tylko książka dla dzieci, więc można przymknąć na to oko, za to najbardziej żenujący punt to wrzucenie Lolka do studni i czekanie aż wyjdzie... Nie wiem, czy ta książka powinna być dopuszczona do czytania dzieciom.

Pamiętacie Bolka i Lolka ze swojego dzieciństwa? Ja pamiętam doskonale tych dwóch niezwykle kreatywnych braci, z głowami pełnymi pomysłów. Tym razem chłopcy podczas wakacji zaczynają się trochę nudzić i żeby temu zaradzić postanawiają wybrać się w podróż po Polsce i wypchać kieszenie złotem. Jedno jest pewne, z Bolkiem i Lolkiem nie będziecie się nudzić, a i dowiecie się wielu ciekawych rzeczy.

A gdzie właściwie się wybrali? Otóż wyprawę zaczną od Bielsko-Białej, dalej Kraków, na ich drodze nie zabraknie również złotego pociągu z Wałbrzycha czy Białej Damy z Niedzicy, odwiedzą też Piramidę w Rapie oraz odkryją tajemnicę studni w Srebrnej Górze, zahaczą też o stolicę i Biskupin. I mimo, że na drodze staną im alchemik, duch i jeden nadęty rycerz ich nie jest w stanie nic zatrzymać.

Książka idealna na wakacyjne wycieczki z dziećmi. Jest to pięknie zilustrowana historia o skarbach, które można spotkać w Polsce. Można dowiedzieć się wiele ciekawostek, zobaczyć ciekawe miejsca i zainspirować się do podróży. Ja sama dowiedziałam się wielu rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia, a więc to nie tylko książka dla małych czytelników.

Jeśli lubiliście Bolka i Lolka i macie do tej dwójki sentyment, a na dodatek uwielbiacie zwiedzać i odkrywać naszą piękną Polskę to jest to książka idealna dla Was. To pozycja z tych wartościowych łącząca przyjemne z pożytecznym - przyjemność z czytania i garść wiedzy. Polecam!

Czy są tu fani Bolka i Lolka? Tak? W takim razie właściwe trafiliście na książkę, która Wam się spodoba! Nie? To nic! Ja sama nie przepadałam w dzieciństwie za tą bajką, ale zawartość tej książki zwaliła mnie z nóg 😍

Chociaż bohaterami książki są znani bracia, to w rzeczywistości książka dotyczy bardziej zwiedzania naszej pięknej Polski 🇵🇱 i odkrywania jej skarbów.

Już na drugim zdjęciu wizualnie możecie obejrzeć trasę podróży jaką odbędziemy z Bolkiem i Lolkiem, a także z Cysią.

Znajdziemy tu całą masę pomysłów na podróże po naszym kraju, dowiemy się także o wielu ciekawostkach i znajdziemy odpowiedzi na pytania naszych dociekliwych milusińskich. Wszystko ubrane jest w zgrabne historie o naszych bohaterach, a miejsca, które możemy faktycznie odwiedzić sprawiają, że dziecięcy, pełen magii świąt wydaje się jeszcze bliższy.

I powiedzcie sami? Czy w dzieciństwie nie marzyliscie o skarbach? 🏴‍☠️ Jeśli tak, to załamujcie się z Bolkiem i Lolkiem na wyprawę: najpierw książkowa, a być może później Wasze maluszki zechcą podbijać prawdziwy świat ❤️

Już na...

• Przeczytane w 2022
  • Dla dzieci
  • Dziecionkowe
  • Leosiowe
  • Samodzielne
  • Wydawnictwo Znak Emotikon

Dodaj cytat z książki Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów