Język angielski a polityka

Okładka książki Język angielski a polityka George Orwell
Okładka książki Język angielski a polityka
George Orwell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury publicystyka literacka, eseje
40 str. 40 min.
publicystyka literacka, eseje
Meandry Kultury
Vis-á-Vis/Etiuda
2022-03-04
2022-03-04
40 min.
językoznawstwo lingwistyka polityka socjologia literatura angielska literatura brytyjska

Esej omawiający stan angielskiej publicystyki za życia Orwella nie stracił na znaczeniu do dziś, co poniekąd powinno niepokoić. Ironicznie polski przekład potwierdza fakt, iż angielski nie jest jedynym językiem, który doświadcza degradacji na wskutek niechlujstwa i swoistej językowej obojętności pisarzy.

Książka krótka, lecz treściwa i precyzyjna.

Książka krótka, lecz treściwa i precyzyjna.

O języku angielskim bez języka angielskiego. Niemniej lektura ciekawa, okraszona dodatkowo bardzo dobrą recenzją Orwella nt. angielskiego wydania Mein Kampf.

Szkoda, że to taki krótki tekst. Recenzja ideologii Hitlera wartościowa.

Szkoda, że to taki krótki tekst. Recenzja ideologii Hitlera wartościowa.

”Język polityki ma sprawić, że kłamstwo wyda się prawdą”

Esej, w którym George Orwell omawia mechanizmy manipulacji przy okazji modyfikowania słownictwa w taki sposób, aby zawęzić zakres myślenia zwykłych ludzi. Język bywa potężnym orężem władzy, wykorzystywanym w celu zbijania kapitału politycznego, zamglenia niewygodnych faktów albo sprawnego szkalowania przeciwnika. Użyty w powszechnych mediach, potrafi manipulować opinią publiczną a pozbycie się słów niepożądanych i zastąpienie ich tymi nakierunkowanymi na osiągniecie odpowiedniego celu, daje władzy możliwość sprawowania kontroli i podtrzymywania swojej hegemonii.

Temat ciagle aktualny. Orwell, który ukłuł takie terminy językowe jak dwójmyślenie albo nowomowa, doskonale rozumiał te mechanizmy. Bardzo często mam również wrażenie, że w naszych specyficznych czasach, te pojęcia wracają ze zdwojoną siłą. Cenzura dziś przepisuje książki od nowa, wykreśla dotychczas powszechnie używane pojęcia lub słowa, tworząc zastępcze, wolność wypowiedzi niekoniecznie bywa dziś swobodą ponieważ bardzo łatwo nadziać się na ostracyzm. U Orwella, droga do totalitaryzmu albo innych jakichś szaleństw jest bardzo krótka. Kto będzie kontrolował język, ten w przyszłości będzie dzierżył władzę.

”Język polityki ma sprawić, że kłamstwo wyda się prawdą”

George Orwell w swoim eseju ukazuje, na kilku przykładach, jak psuje się język. Jako głównych winowajców takiego procesu autor uznaje modną stylistykę językową i politykę.
Pierwszy winowajca ma powodować, że ludzie chętniej użyją modnych słów i sformułowań zamiast pomyśleć nad sensem ich użycia. Podobnie polityka sprawia, że w różnych wystąpieniach czy publikacjach wiele osób użyje słów/zdań-gotowców idąc za partyjną linią przekazu, nie zastanawiając się zbytnio.
To wszystko prowadzi do zbędnej zawiłości zdań, rozwodnienia wypowiedzi, niechlujstwa i bałaganu, utraty sensu słów i przekazu. Do stawiania na skomplikowanie zamiast precyzyjność. Do przekłamywania rzeczywistości.

Oczywiście mała ilość stron nie pozwoliła Orwellowi na bardziej szczegółowe przedstawienie tematu, ale mimo wszystko ciężko się z autorem nie zgodzić. Nie trzeba wiele namysłu aby znaleźć całe mnóstwo przykładów.
Weźmy na tapet takie słowo jak neoliberalizm. W istocie słowo to nic nie oznacza i jest używane tylko po to by kogoś napiętnować. Z innych przykładów: faszyzm, kapitalizm, postmodernizm. Są to oczywiście (w przeciwieństwie do poprzednika) terminy mające swoje naukowe i precyzyjne definicje, posiadające wartość poznawczą, ale nie trudno znaleźć wypowiedzi, w których są one używane bezmyślnie, w oderwaniu od definicji, prawdziwego znaczenia, czy nawet sytuację kiedy buduje się całą argumentację, pisze książkę czy tworzy ideologię w oparciu o błędne znaczenie tychże słów.
Słynna wypowiedź Morawieckiego o cenie chleba będzie tutaj dobrym przykładem uciekania w zawiłość, aby uniknąć prawdy, która jest niekorzystna dla mówcy.

Autor rozprawia nad tymi problemami i próbuje dać czytelnikom wskazówki jak ich uniknąć. Przy czym dodaje, że całkowite wyzbycie się tych błędów jest mało możliwe i on sam pewnie nieraz je popełnił.
Warto przeczytać, choćby po to by samemu częściej próbować ich unikać.

W niniejszej publikacji zawarta została też recenzja "Mein Kampf". Choć jest ona niezwykle krótka, to zawiera sporo ciekawych rozważań.

Treściwy esej, w którym autor podaje antyprzykłady współczesnej mu publicystyki politycznej i poddaje je krytycznej analizie.
Tekst jest bardzo techniczny; Orwell krytykuje zastosowanie konkretnych słów lub zwrotów, które uważa za nieprecyzyjne i przez to szkodliwe dla dyskursu politycznego.
Na szczególną pochwałę zasługuje przekład, który zachowuje wierność wobec oryginału, a jednocześnie sprawia, że poczynione przez Orwella uwagi mają zastosowanie również w polszczyźnie.
Dobra pozycja dla każdego, kto chce poprawić swój warsztat pisarski, oraz dla tych, których ciekawi wpływ nieprecyzyjnego języka na politykę.
Wydanie zawiera również recenzję "Mein Kampf".

Na szczególną pochwałę zasługuje przekład, który zachowuje wierność wobec...

Krótko i zwięźle, czyli tak, jak Orwell zaleca wszytkim.

Krótko i zwięźle, czyli tak, jak Orwell zaleca wszytkim.

Błyskotliwy esej na temat wpływu języka na nasze myślenie. Całość wzbogacona o recenzję angielskiego wydania Mein Kampf.

Orwell to jest ogromnie mądry człowiek

Orwell to jest ogromnie mądry człowiek