Okładka książki Jak nie podcinać sobie skrzydeł. O przełamywaniu wewnętrznych oporów i niemarnowaniu własnego potencjału Michaela Muthig
Michaela Muthig Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2022-02-28
2022-02-28
Anna Grysińska

Idź do psychologa zamiast to czytać

Idź do psychologa zamiast to czytać

Z wielu książek, jakie wciągnęłam, poleciłabym właśnie tą.
✅Bo dobrze i szybko się czyta.
✅Bo obnaża sabotażystę podając przykłady.
✅Bo posiada storytelling.
✅Bo pozwala na refleksje i ćwiczenia.
Polecam wszystkim, którzy toczą ze sobą odwieczne dylematy pt. "czy warto?" i "jak nie podcinać sobie skrzydeł"?

Z wielu książek, jakie wciągnęłam, poleciłabym właśnie tą.
✅Bo dobrze i szybko się czyta.
✅Bo obnaża sabotażystę podając przykłady.
✅Bo posiada storytelling.
✅Bo pozwala na refleksje i ćwiczenia.

Rewelacyjna! Świetny pomysł na fabułę z Herlockiem Sholmsem sprawił, że książka była nie tylko "edukacyjna", ale też ciekawa i odkrywcza. Bogata w przeróżne ćwiczenia (nie jest to łatwa przeprawa),z czego te w ostatniej części książki to dla mnie najważniejszy, duży kaliber. Ta lektura niesamowicie pomogła mi w trudnym czasie otwierając mi oczy na różne schematy. Już prawie poznałam swojego sabotażystę, ale jeszcze raz wracam do książki i wrócę jeszcze pewnie niejeden raz, aby ją jeszcze porządniej "przerobić". Nawet czytając ją kolejny raz, treść jest równie ciekawa jak za pierwszym razem i ciągle znajduję w niej nowe przydatne wątki informacje. Warto przeczytać, najlepiej kilkakrotnie. Polecam!

Powiem szczerze, że nie wierzyłam w tę książkę, a jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie zliczę jak często autorka patrzyła mojemu wewnętrznemu sabotażyście prosto w oczy, czasami wręcz byłam w szoku jak celnie trafiała w sedno problemu, a co najważniejsze pokazywała drogę ku lepszemu. Książka ogromnie motywuje do pracy nad sobą, jest napisana w przystępny sposób, spędziłam z nią naprawdę przyjemny czas i z całego serca polecam ją każdemu, komu wpadnie w łapki :⁠-⁠)

Podła kreatura mieszka w każdym z nas. Autorka ukazuje nam metody, jak sobie z nim poradzić oraz w jaki sposób go rozpoznać.
Drań wewnątrz nas wywołuje bóle głowy, niszczy karierę, zarazem odpowiada za problemy w związku.
„Zupełnie nieświadomie przyciągała w ten sposób typów, którzy zdobywanie kobiety traktowali głównie, jak grę i w ogóle nie byli zainteresowani związkiem na stałe. Nic dziwnego, że wszystkie te relacje po krótkim czasie się kończyły”.
Po drugie mamy wyjaśnione, że strefa niespełnionych marzeń, jest miejscem w pamięci, które przypomina o nieudanych planach, marzeniach, również celach Czy da się tego uniknąć? W jaki sposób? „Zidentyfikowanie zależność i wzorców wymaga wiele czasu i kreatywności. Jeśli zrozumiesz, dlaczego twoje dawne pomysły się nie urzeczywistniły, możesz w porę rozpoznać nadchodzące akcje sabotażowe i im zapobiec”.
Z kolei w książce mamy styczność z bajkami i dziecięcymi historiami. Czy mają one na nas wpływ? Według mnie tak... „Prawdopodobnie sam jesteś ciekawy, jakie dziecięce historie chce zachować twój sabotażysta i jaką tożsamość dla ciebie stworzył. Opisana w dalszej części metoda naprowadzi cię na właściwy trop. Poświęć na nią jedną lub dwie godziny”. Na dodatek przeszłość i wydarzenia z dzieciństwa i przeszłych lat kształtują nas i naszą osobowość. Uczymy się na błędach oraz złych momentach. „Wydarzenia kształtuje osobowość i są źródłem ważnych doświadczeń, które nas czegoś uczą. Jeśli są negatywne, uczymy się, że możemy polegać wyłącznie na nas samych lub zasadniczo nie powinniśmy ufać innym ludziom, ponieważ możemy się nimi rozczarować”.

Cieszę się, że Michaela Muting dała przykład dywersji na przykładzie pecha w miłości, które zdarza się często.... ...

Bardzo zaciekawiła mnie książka Pani Doktor Michaeli Muthig, która specjalizuje się szczególnie w tematyce wewnętrznego sabotażu. Jest to moja pierwsza publikacja poruszająca tę tematykę.

Książka okazała się bardzo jasną instrukcją dotyczącą powyższej tematyki. Łatwo można przyswoić temat i dowiedzieć się ciekawych faktów. Ja akurat lubię poradniki motywacyjne i książki psychologiczne, ta na pewno na długo zostanie w mojej pamięci. Bardzo mi się przydała. Autorka serwuje nam dużo fajnych i konkretnych ćwiczeń. Odsyłam do lektury, są bardzo pomocne. Oprócz przydatnych ćwiczeń autorka również porusza wiele terminów psychologicznych, które wyjaśnia w sposób bardzo przejrzysty.

Mi bardzo dobrze, czytało się tem szczególny poradnik. Na pewno zostanie w mojej pamięci na dłużej. Wyciągnęłam konkretne wnioski, teraz tyko je w drożyć w życie codzienne i będzie dobrze.
Cieszę się z przeczytania tej lektury, bo przybliżyła mi temat i zaciekawia do jego rozwijania. Autorka pisze klarownie, przedstawia zadania, stawia pytania i krótkie podsumowania, wiec treść nie przytłacza ani nie jest przeładowana terminologią psychologiczną.

Polecam ten dobry poradnik każdemu zainteresowanemu tematyką wewnętrznego sabotażysty.

”Jak nie podcinać sobie skrzydeł” to pozycja, która motywuje do zmiany. Po przeczytaniu jej czytelnik poznaje dużo konkretnych ćwiczeń, które z pewnością mogą pomóc nie jednej osobie. Coś co bardzo przypadło mi do gustu to lekkość z jaką sie ją czyta, a to wszystko za sprawą drobnego poczucia humoru. Książka pewnie nie jednej sobie pomogłaby przestać sobie samej robić na przekór.

Teraz po przeczytaniu jej wiem jedno - działam sobie na szkodę oraz utrudniam przez to sobie życie.

Książka motywacyjna, ale ma w sobie coś co ją wyróżnia spośród innych. Możliwe, że to poprzez sposób przekazania informacji, który swoją drogą został naprawdę przyjemnie przeze mnie odebrany. W środku książki znajdują się ćwiczenia, przez co nie czujemy się zasypani przeogromną ilością wiedzy. Zaś ćwiczenia pomogą coś w sobie zauważyć, a dokładnie w czym leży w naszej osobie problem. Kończąc moją opinie dodam, że nie żałuje sięgnięcia po nią. Wręcz uważam ze czas jaki jej poświęciłam nie był stracony. Dlatego jeśli lubisz od czasu do czasu dobre poradniki to serdecznie polecam ”Jak nie podcinać sobie skrzydeł”

To jeden z najlepszych poradników, jakie czytałam w życiu, a trochę mam ich już na swojej półce. Jeżeli w tym roku macie przeczytać tylko jeden poradnik z dziedziny #selfcare, to niech to będzie ten.

To pozycja z którą można, a nawet trzeba pracować długie tygodnie - ja sama nie przeszłam jeszcze przez wszystkie zadania i refleksje, ale nie znaczy to, że nie można czytać dalej. To często nie są zadana na 15 minut, czy nawet jeden wieczór. Autorka zachęca nas do wykonania dalszej i głębszej podróży, bo jak sama zwraca uwagę, nasz wewnętrzny sabotażysta kształtował się razem z nami od najmłodszych lat i źródeł większości naszych zachowań należy doszukiwać się w dzieciństwie. To nie są łatwe i szybkie powroty - czasami trzeba porozmawiać z kimś, kto dokładnie pamięta jacy byliśmy jako dzieci, przywołać jakieś konkretne wspomnienia itp.

Książka jest napisana w taki sposób, że miałam wrażenie, jakbym rozmawiała z bliską mi osobą, która jest szczerze zainteresowana moim losem i chce mi pomóc. To bardzo rzadkie. Podczas lektury czułam się z jednej strony bardzo wciągnięta i zaangażowana w odkrywanie kolejnych elementów, a z drugiej czułam się zaopiekowana - jakby ktoś dokładnie wiedział, jakie mam potrzeby i jak mnie przeprowadzić przez proces odkrywania poznawania bliżej mojego osobistego sabotażysty.

Książka jest świetnie ułożona - logicznie i spójnie prowadzi nas przez kolejne etapy, pozwalając poznać źródła autosabotażu, jego rodzaje i sposoby “walki” z nim. Oprócz tego książka momentami jest też zabawna. Autorka przywołuje prawdziwe sytuacje, z którymi spotyka się w swojej pracy, dzięki czemu łatwiej zapamiętać przesłanie każdej historii.

Po lekturze mam jedną uwagę - zmieniłabym tytuł :P “Jak nie podcinać sobie skrzydeł” brzmi dla mnie zbyt popowo i delikatnie w obliczu tego, że książka jest bardzo dosadna i “charakterna”. Ja osobiście poszłabym w tytuł z “sabotażystą”, ale widocznie istniały przesłanki, by tego nie robić.

Macie tak czasami, że myślicie, że moglibyście osiągnąć tak wiele, ale coś was do tego zniechęca? Hamuje was? Prawdopodobnie to wy sami. Wasz wewnętrzny sabotażysta. Tak się nazywa ten głos, który mówi wam, że wam się nie uda i was deprecjonuje. Nie jestem w tym aspekcie lepsza, bo myślę, że mogłabym sięgać o wiele wyżej, gdyby nie ten mój własny sabotażysta. Tym razem biorę na tapetę poradnik, który faktycznie nim jest, ale nie serwuje nam steku bzdur, które nam się na nic nie przydaje.

Ta książka to jasna instrukcja, jak rozpoznać w sobie wewnętrznego sabotażystę, jak obnażyć jego podstępne metody i jak się przed nimi bronić. Czas raz na zawsze rozprawić się z wewnętrznym sabotażystą i rozwinąć skrzydła!

Bardzo lubię to, w jaki sposób jest napisana ta książka, bardzo urzekł mnie wstęp do książki, a później już było tylko lepiej. Bezpośrednie zwroty, każdy rozdział rozpoczynający się od małej, praktycznej inscenizacji tego, co nas czeka w środku, a także ćwiczenia do pracy ze swoim wewnętrznym sabotażystą. Lubię to, kiedy autor książki zwraca się bezpośrednio do mnie, jako do czytelnika. Bez zbędnych bełkotliwych mrzonek, z których niewiele wyniosę. Jestem pewna, że lekcje, które przeczytałam w tym poradniku zostaną ze mną na długo, a ja zmienię chociaż odrobinę swoje myślenie.

Jak dużo kłód jesteś w stanie rzucać sobie pod nogi? I czy naprawdę "świat jest zawsze przeciw Tobie"?

Co gdyby okazało się, że tak naprawę to wewnętrzne przyzwyczajenia, poglądy, sposób w jaki funkcjonujemy tak naprawdę... nam nie służy? Co więcej, sami go na co dzień wybieramy i powielamy wzorce, które nie przyczyniają się do poczucia spełnienia, szczęścia?

"Jak nie podcinać sobie skrzydeł" to poradnik dzięki któremu naprawdę można zajrzeć w głąb w siebie. Często w codzienności, którą znamy łatwo jest przeoczyć pewien oczywisty fakt - mianowicie taki, że sami ją tworzymy. I to właśnie na to kreowanie mamy wpływ - a że człowiek jest skomplikowaną istotą, różne, czasem pozytywne, czasem negatywne poglądy i przeświadczenia dochodzą do głosu. Ten głos często należy właśnie do wewnętrznego sabotażysty, o którym w swojej książce pisze Michaela Muthig.

To, że autorka pisze o problemach jakie w życiu każdego może powodować wewnętrzny sabotażysta to jeden aspekt książki. Prócz tego w środku znajdują się pytania oraz ćwiczenia mające na celu odkrycie kiedy i dlaczego to właśnie on dochodzi do głosu. Autorka zaprasza do odbycia podróży wewnątrz siebie, aby zdemaskować wewnętrznego sabotażystę oraz przekuć te działania w coś co przynosi korzyść, zamiast szkody.

Książka jest napisana przystępnym językiem, a każdy rozdział rozpoczyna pewnego rodzaju scenka rodzajowa pozwalająca dokładniej zobrazować działanie wewnętrznego sabotażysty. Z początku uważałam właśnie te "wstawki" za dość osobliwe, jednak w miarę czytania i wchodzenia w kolejne rozdziały zrozumiałam, że dzięki nim łatwiej pojąć mi omawiany aspekt.

Ten poradnik naprawdę pomógł mi otworzyć oczy na sprawy, które myślałam, że są poza czymś na co mogę wpłynąć. I wiem, że do zeszytu ćwiczeń sabotażysty, z którego korzystałam podczas lektury, na pewno będę wracać.

"Jak nie...

• Psychologia