Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu

Okładka książki Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu James Goodwin
James Goodwin Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2022-04-20
2022-04-20
Dariusz Rossowski
poradnik mózg neurologia psychologia nauka porada poradnik dla wszystkich

Ta książka zdecydowanie zasługuje na wysoką ocenę. Każdy rozdział skupiał się na danym aspekcie życia i całkowicie rozwijał dany temat. Z każdego tematu coś wyciągnąłem dla siebie.

Książka napisana bardzo rzeczowo, jednocześnie podaje ciekawe przykłady, przez co człowiek zapamiętuje pewne rzeczy na dłużej.

Bardzo dobra książka. Na początku czytania myślałem, że dam jej 10, lecz po lekturze całości 8 to uczciwa ocena.

Autor w przystępny sposób omawia szereg czynników mających wpływ na nasze zdrowie oraz na mózg. Wszystko jest na podstawie badań, do których autor często się odwołuje. Książka jest podzielona na sensowne rozdziały, każdy o czym innym.
Jak autor pisze, nie ma jednego cudownego rozwiązania, lecz jest wiele rzeczy, które możemy przy pewnej dozie samozaparcie wdrożyć w swoje życie, a które po latach będą miały pozytywny wpływ na nasz umysł.

Dla mnie dużym plusem (w odróżnieniu od jednej komentującej osoby poniżej) jest fakt, że książka NIE typowym jest poradnikiem. Nie ma zestawu złotych rad, lecz są podane wskazówki, co można zmienić, żeby zadbać o swój mózg.

Z minusów wymieniłbym sporadyczne powtarzanie niektórych wątków oraz zbyt długie opisy czynników nie do końca związanych z danym zagadnieniem. Owszem, autor zawsze dochodzi do meritum, lecz zdarza się, że wnioski poprzedzają dywagacje, moim zdaniem, niekoniecznie na temat. Na szczęście nie jest to nagminne.
Mały minus do polskiego wydania - zdarzyło się kilka literówek.

Ogólnie bardzo polecam.

Jak autor pisze, nie ma...

Książka w krótki i treściwy sposób dostarcza wiedzy do polepszenia sprawności swojego mózgu w każdym wieku. Zgrabnie od ogółu do szczegółu przedstawia liczne badania pokazujące nam jakie czynniki pomagają, a jakie hamują jego rozwój. Polecam dla osób zainteresowanych samorozwojem.

Poparta badaniami naukowymi, zgrabna synteza czynników pozytywnie i negatywnie wpływających na nasz dobrostan psychiczny. Dobrze napisana książka przechodząca od ogółu (podstawowe funkcje i zadania mózgu) do szczegółów dotyczących snu, odżywiania, czy też relacji społecznych. Godne polecenia dla zainteresowanych tematyką psychologii i samorozwoju.

Pamiętacie o czym marzył Strach na Wróble z "Czarnoksiężnika z Krainy Oz"?

Tak! Marzył o mądrości, bo wierzył, że "myślący mózg to jedyne, co warto mieć na tym świecie, czy jest się strachem na wróble czy człowiekiem".

My o nim marzyć nie musimy, bo przychodzimy z nim na świat. Ale czy pamiętamy, że mózg to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, który koordynuje i kontroluje wiele procesów życiowych oraz jest źródłem naszej tożsamości i osobowości? Czy dbamy o jego zdrowie i staramy się go utrzymać w dobrej kondycji?

James Goodwin, profesor fizjologii, opierając się na najnowszych badaniach, przekonuje nas, że warto (a nawet trzeba!) zatroszczyć się o sprawność swojego umysłu, bo to od niej zależy nasze zdrowie i szansa na samodzielne życie w podeszłym wieku.

Na co zwraca uwagę?

Przede wszystkim na potrzebę aktywności fizycznej i zdrowe odżywianie (mówi się przecież, że jelita to drugi mózg),ale też na konieczność pielęgnowania więzi społecznych i odpowiednią ilość snu.

Bardzo zainteresowały mnie wyniki badań prowadzonych w czasie pandemii, które jasno wskazują, że izolacja społeczna negatywnie wpływa na strukturę mózgu - powoduje jego kurczenie! Nikt z nas nie jest przecież samotną wyspą! Dlatego tak ważny jest codzienny kontakt z innymi, uśmiech, powitanie, życzliwa uwaga - wpływają one nie tylko na stępienie poczucia samotności, ale i poprawiają kondycję naszego mózgu!

Wierzcie mi, to tylko jedna z wielu informacji, po którą warto sięgnąć do książki "Doładuj swój mózg"! Napisana jest językiem przystępnym, okraszona dużą ilością przykładów, a każdy rozdział kończy się tabelą, w której zebrane są kluczowe treści. Myślę sobie nawet, że jej lektura może mieć rewolucyjny wpływ na nasze życie!

Ja sama dzięki tej publikacji zmieniłam już kilka swoich nawyków. Między innymi staram się do minimum ograniczać siedzenie, pić więcej wody i nigdy się nie przejadać 🙈 Wiadomo, że nie na wszystko mamy wpływ, ale o to, co możemy, powinnyśmy zadbać... Żeby nie być kiedyś obciążeniem dla naszych bliskich i długie lata cieszyć się sprawnością umysłową.

Strach na Wróble marzył o mózgu. My go już mamy. Czy dbamy o niego jak należy?

Pamiętacie o czym marzył Strach na Wróble z "Czarnoksiężnika z Krainy Oz"?

Dzisiaj wpadam do Was z recenzją pewnego poradnika a jest to "Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu" Jamesa Goodwina od @wydawnictwomuza Autor książki to profesor fizjologii, który poprzez swoje badania i wiedzę naukową pokazuje nam jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Przez całe nasze życie przetwarza on niezliczone ilości danych, które mu dostarczamy, jest źródłem naszej tożsamości. Poznajemy tu schematy jego funkcjonowania oraz tego jak pracuje. Ważne na jego rozwój jest to co jemy, jak śpimy, czy jesteśmy aktywni i jak wyglądają nasze dni, bo zdolności mózgu mogą poprawiać lub pogarszać się z wiekiem. Książka zawiera porady oraz treningi, które możemy wykonywać sami by stymulować mózg. Dużo cennej wiedzy oraz ciekawostek możemy tu przeczytać a wszystko napisane jest tak by nie sprawiało nam większych problemów. Warto po nią sięgnąć.

Za sprawą książki Doładuj swój mózg autorstwa Jamesa Goodwina po raz kolejny w krótkim czasie wyszłam ze swojej czytelniczej strefy komfortu. Pozycja zawiera wiele odwołań do najnowszych badań naukowych, które pozwalają nam lepiej poznać funkcjonowanie tego jakże ważnego, a nadal stanowiącego wielką tajemnicę organu. Autor zebrał w jednym miejscu i usystematyzował wiedzę na temat wpływu naszych kontaktów społecznych, właściwej diety, odpowiedniej długości odpoczynku oraz aktywności fizycznej na sprawność i kondycję mózgu. Dla większości są to sprawy oczywiste, ale mało kto ma co dzień przykłada do nich wagę. Być może książka wpłynie na inne postrzeganie tego problemu i większą dbałość o to co sami możemy zrobić, aby cieszyć się sprawnie funkcjonującym mózgiem przez długie lata. Ciekawym pomysłem jest wydanie książki w formacie właściwym dobrze zrobionym poradnikom. Najistotniejsze treści zostały zebrane i wyróżnione, dzięki czemu wyróżniają się, a co za tym idzie łatwiej je zapamiętać oraz do nich wrócić. Dla mnie była to pozycja, którą musiałam sobie dawkować bo ilość wiadomości zawartych w treści jest imponująca i jednocześnie trudna do przyswojenia bez robienia przerw. Wyciągnęłam z niej wiele interesujących treści i polecam każdemu kto poszukuje wskazówek na temat usprawnienia pracy mózgu.

⭐Recenzja⭐

🧠 "Doładuj swój mózg" Jamesa Goodwina to poradnik, który pokaże nam jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu, i tym samym poprawić jakoś naszego życia.

🧠 Poradnik składa się z dziesięciu rozdziałów, z których dowiecie się wiele ciekawych rzeczy na temat najbardziej złożonego organu w naszym ciele, między innymi: jak mózg zmienia się wraz z upływem czasu, i jak o niego dbać, jak duży wpływ na jego kondycję ma aktywność fizyczna, oraz to co spożywamy, jak ważny jest niezaburzony sen, dobre samopoczucie psychiczne, kontakty towarzyskie, oraz aktywność seksualna.
Wszystko opisane w przystępny sposób, a porady są oparte na badaniach naukowych, także dla mnie książka była interesującą lekturą i fajnie się ją czytało.
Przyznam, że nie przeczytałam od razu całej książki tylko powoli dawkowałam informacje, gdyż uważam, że poradniki to nie powieść, i dla mnie czytać po kilka rodzajów dziennie jest najlepszym rozwiazaniem, i w ten sposób jestem w stanie więcej z nich zapamiętać.
Bardzo lubię książki medyczne i takie, z których mogę czerpać wiedzę, także jak dla mnie jest to pożyteczna lektura, do której na pewno jeszcze kiedyś powrócę.

⭐Recenzja⭐

Zupełnie nie miałam pojęcia po jaką książkę sięgam, oczekiwałam nawet, że będzie to lanie wody o motywacji, dzięki której możemy doładować swój mózg. I niezmiernie się cieszę, że moje domysły były mylne. Trafiłam na książkę, która jest warta polecenia i zachęcam do niej każdego, nawet jeżeli procesy życiowe naszego organizmu nie bardzo Ciebie ciekawią. Uwierz, już po wstępie zmienisz zdanie i pojawi się chęć coś w swoim życiu poprzestawiać.
Mózg jest odpowiedzialny za wszystko co się z nami dzieje. Każdy krok i każda myśl jest pod jego kontrolą, niestety z wiekiem funkcjonalność może zawodzić i to od nas zależy czy będziemy się starali te zdolności poprawić czy utrzymać na właściwym poziomie. Nie tylko genetyka warunkuje co mamy w głowie, ale też codzienne czynności, takie jak odżywianie, aktywność fizyczna, higiena snu, podtrzymywanie kontaktów towarzyskich i nawet odczuwanie szczęścia. Wiele rzeczy dzieje się bez większych przemyśleń, a takie małe zmiany jak na przykład mniej siedzenia przy biurku i większa ilość wody prowadzą do dużych przemian. To co jemy, pijemy, oglądamy, uprawiamy i spożywamy ma duży wpływ nie tylko na samopoczucie dziś czy jutro, ale też na długość życia i pogodną starość. Brzmi całkiem nieźle, prawda? James Goodwin umieścił niemal wszystkie sposoby na poprawę jakości życia w jednej książce. Nie są to po prostu porady, wszystko jest oparte na badaniach, a luźny styl sprawia, że chce się wierzyć w to co czytamy. Ja uwierzyłam i już coś w moim mózgu się zmienia, a o skuteczności zmian powiem za jakieś 50 lat, w szczęśliwej i spokojnej starości.

James Goodwin „Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu”

„To, co wiemy o mózgu, można podsumować pojedynczym stwierdzeniem: jest to najbardziej złożony obiekt w znanym wszechświecie.”

Poradnik o różnych czynnikach, które mogą wpływać na zdrowie mózgu w oparciu o najnowsze badania naukowe. Autor omawia jak mózg zmienia się z upływem czasu, jak o niego dbać, wyjaśnia w jaki sposób trening ćwiczy mózg, co jest naszym drugim mózgiem, dlaczego potrzebujemy snu, skupia się na zdrowiu mózgu. Pod wieloma względami treść jest znacznie szersza. Większość badań sugeruje, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć poprawiać zdrowie mózgu. Książka mnie zawiodła, ponieważ znajdują się w niej informacje, które już znam. Statystyki, eksperymenty i garstka ćwiczeń. Ale może kogoś zaciekawi. 💁🏻‍♀️

• Psychologia
  • Mózg
  • Legimi rozwój

James Goodwin Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu Zobacz więcej