Chwila prawdy

Wydawnictwo MG
2022-02-23
2022-02-23
literatura polska wspomnienia

Chwila prawdy to powieść szpiegowska o nieprawdopodobnej historii życia kobiety, która ślepym trafem losu zawsze znajduje się w centrum najważniejszych wydażeń. Trudno było mi uwierzyć w tę opowieść.

Gdyby nie KOSZMARNA lektorka chętnie bym się zapoznał z treścią. Trzeba poczekać aż wpadnie mi w ręce w wydanie papierowe.

Nie do wiary ile może w swoim życiu przeżyć jedna osoba! Ale do rzeczy. Ja tej historii nie kupuję! Co za dużo, to niezdrowo! Ile ważnych i znanych osób na swej drodze spotkała nasza bohaterka! A i losy II wojny światowej potoczyły by pewnie inaczej, gdyby nie ona. Jej historia to jak połączenie przygód James'a Bonda i Mocgyver'a. Cudowne dziecko i nieodrodna córka agentów obcych wywiadów Aż zęby bolą podczas czytania! Chwila prawdy jest taka, że to bardzo słaba lektura, niestety!

Powieść „Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej” trafiła do mnie w formie audiobooka. Zaczęłam słuchać z zaciekawieniem, bo było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora.

Akcja zaczyna się współcześnie, gdy popularny pisarz spotyka w pociągu starszą kobietę. Przypadkowa rozmowa przeradza się w długą opowieść, podczas której staruszka – tytułowa bohaterka - wspomina swoje burzliwe życie.

Najpierw poznajemy dzieciństwo spędzone w Częstochowie dwudziestolecia międzywojennego. Potem młodość w Gdyni, ale i podróże z ekscentryczną ciotką, dzięki której dziewczyna przeradza się w młodą kobietę i odwiedza m.in. Warszawę oraz Berlin.
Przy okazji tych eskapad Krystyna poznaje wielu ciekawych i intrygujących ludzi, wśród których są także postacie historyczne (politycy, artyści, pisarze).

Wojna przynosi wiele zmian w życiu tytułowej bohaterki i jej bliskich. Pojawiają się też nowe, od tej pory dominujące wątki szpiegowskie, które bardzo napędzają akcję.

W pewnym momencie znany pisarz postanawiający uwiecznić na kartach książki historię Krystyny staje przed dylematem – czy jej opowieść jest prawdziwa, czy ubarwiona, czy w ogóle wyssana z palca? Tym bardziej, że dociera on do pewnych tropów, które mogą na to wskazywać.

I w ten sposób mamy kolejny intrygujący przełom w fabule (ale nie ostatni, bo autor przygotował dla czytelnika sporo niespodzianek).

Całość czyta się (słucha) z wielką przyjemnością, nawet jeśli wojenne perypetie bohaterki wydają się nieco naciągane.
Ubarwieniem opowieści są rodzinne tajemnice, które stopniowo wychodzą na jaw – gratka dla miłośników sag i skrywanych latami sekretów.

Tomasz Wandzel nie tylko zręcznie buduje fabułę. Potrafi również oddać klimat opisywanych miejsc, zwłaszcza przedwojennych miast Polski i Europy.
Powieść ma 500 stron, ale czas spędzony przy niej mija szybko i przyjemnie.
Polecam audiobooka świetnie czytanego przez Joannę Domańską.

Nic specjalnego.
Życiorys Krystyny Górskiej , a w zasadzie jego fragment, jest dość ciekawy, jednak forma przekazu jest taka sobie.
Staram się nie przerywam czytania książek w połowie, nie odkładam jej na półkę , nawet tych nudnych i nie ciekawych, bo zawsze liczę, że może zakończenie mnie zaskoczy , że po przeczytaniu powiem, wow warto było się przemęczyć. Niestety, tu nic takiego się nie wydarzyło. Książka napisana nieciekawie od początku do końca . W masie powieści o tematyce wojennej i powojennej, jakie ostatnio się pojawiają , ta po prostu jest nijak i co gorsza nieciekawie napisana. O Krystynie Górskiej nigdy nie słyszałam, niczego też nie udało mi się znaleźć w intrenecie , więc trudno mi zweryfikować , czy te wszystkie jej przeżycia są fikcją, czy faktem i do tego się nie odnoszę. Jednak styl pisania p. Wendzela zupełnie mi nie odpowiada, trąci wypracowaniem szkolnym, brak spójności i konsekwencji. Istotne wątki rozpoczęte, nie maja zakończenia, jakby czekały na kontynuację. Postacie historyczne wplecione są na siłę , nie wnoszące nic do powieści. Może mają świadczyć o znajomości historii przez autora. A co wyjątkowo irytujące , gdziekolwiek przebywa bohaterka , w Polsce, czy w innych krajach Europy, zawsze spotyka "przypadkiem", znajomego z przed lat. Niby świat jest mały i rządzą nami właśnie przypadki, ale tego tu jest zbyt wiele.
Reasumując : Książka, nieciekawa, nie zapadnie w pamięci , niczego nie wnosi.
Strata czasu.

Nic specjalnego.

Bardzo dobra książka🙂 Czy wszystko było prawdą? Nie sądzę. Próbowałam znaleźć jakieś informacje o pani Górskiej w necie, niestety bez powodzenia.

Myślę, że historia została trochę podkolorowana, ale nie zmienia to faktu, że jest to ciekawa książka.

Nie podobały mi się rozdziały gdzie narratorem był autor, uważam je za zbędne i psujące całość.

Nie ma co, dobra książka. Jak to było i czy się zdarzyło ? Ale mogło tak być. o polskich kobietach podczas wojny i okupacji nie wiemy za wiele. Oczywiście najwięcej o ich losach podczas Powstania. Ale pozostałe lata w okresie 1939-1945 ....i dalej ciągle osnute są tajemnicą. Najbardziej cierpią na tym Panie które związane były z szeroko pojętą dywersją firmowaną przez rząd w Londynie, de facto zadaniowany przez urzędników Jego Królewskiej Mości. Archiwa z tamtych czasów otwierają się, aczkolwiek wiele historii, w sensie zdarzeń, ciągle pozostają zakryte, niedostępne jako: "tajnespecznaczeniaprzedprzeczytaniemspalić".
tak więc nie ma się co zastanawiać, warto przeczytać.
No. Bez raczej.
Proponuję w weekend, bo wciąga.....

Historia intrygująca i nadal nie mam pewności czy wydarzyła się naprawdę 😊
Gdy zaczęłam słuchać opowieści o zadziwiających losach Krystyny Górskiej - mnóstwo energii poświęciłam na szukanie pierwowzoru jej postaci i... poległam 😕
Świetnie nakreślone tło historyczne, realne postaci ze świata kultury, świetne pióro autora i genialna interpretacja Joanny Domańskiej gwarantują przyjemną lekturę.
Po książki tego autora sięgnęłam ze względu na sentyment - mam przyjaciela o tym nazwisku 😊
Na razie wysłuchałam dwie, kolejne czekają w kolejce.
Polecam

Historia intrygująca i nadal nie mam pewności czy wydarzyła się naprawdę 😊

Przyjemna w odbiorze, arcyciekawa historia Krystyny Górskiej. Moje klimaty w 100%: walka wywiadów, wojenne perypetie i poplątane życiorysy, a wszystko otoczone klimatem sagi rodzinnej rozciągniętej na kilka pokoleń. Super!

Słuchałam jako audiobooka. Nie mogłam się oderwać. Zaskakująca fabuła. Wplecione nazwiska znanych postaci świata kultury i polityki. Polecam

• Literatura piękna
  • Audiobooki