Kociolandia

Prószyński i S-ka
2021-12-21
2021-12-21
literatura polska

Kociolandia - kraina szczęśliwości, stworzona w wyobraźni czteroletniej Natalki. Znajduje się ona za rogiem pokoju dziewczynki, za pięcioma kwiatkami w doniczkach z salonu. I tylko Natalka może w niej bywać, gdy zostaje w domu z ciocią, podczas gdy jej mama jest w pracy.
Co się dzieje w tej krainie, że jest tak wyjątkowa?
Oczywiście mieszkają w niej kotki, które nie mają żadnych problemów. Oprócz kataru i kaszlu nie ma w niej żadnych chorób, ząbki się nie psują bo słodycze, którymi kotki się zajadają są zdrowe. Lody nigdy się nie roztapiają a zimą pada ciepły śnieg. Jest też wiele innych, zadziwiających wspaniałości ale za dużo zdradzać nie mogę:)
Najważniejsza dla Natali jest mała Kicia i jej mama. Mama Kici nie musi pracować, ma czarodziejską różdżkę, którą sama chodzi za nią do pracy, różdżka ma wolne tylo w soboty i właśnie tylko raz w tygodniu mama Kici chodzi do pracy. Za to dużo czasu spędza ze swoją córeczką na zabawach, jedzeniu słodyczy i innych przyjemnych, beztroskich zajęciach.

Natalka uwielbia drogę do przedszkola a zwłaszcza gdy są korki, bo właśnie wtedy może jak najwięcej opowiedzieć mamie o cudownej Kociolandii.

Książka z dedykacją dla zapracowanej mamy Natalki oraz dla wszystkich zapracowanych mam i ich dzielnych dzieci, które, czując tęsknotę zawsze mogą wskoczyć do Kociolandii i miło spędzić w niej czas.

Co się dzieje w tej krainie, że jest tak wyjątkowa?
Oczywiście mieszkają w niej kotki, które nie mają...

Ta książka jest zarówno dla dzieci, których krótkie rozdziały z pewnością nie znużą, a tematyka powinna zaciekawić; jak i dla dorosłych, którym pozwoli poznać dziecięcy sposób rozumowania i pojmowania świata. Czyta się ją niezwykle płynnie i z wielką przyjemnością.

Dziś przedstawiam Wam wyjątkową krainę - "Kociolandię" stworzoną przez nastoletnią autorkę Natalię Sander. To opowieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Inspiracją do powstania książki były własne doświadczenia autorki z dzieciństwa.
Pięknie wydana książka opowiada o kilkuletniej dziewczynce, która wymyśliła różdżkę. Ta magiczna różdżka przenosiła ją do Kociolandii, gdy mama musiała iść do pracy. Kociolandia to cudowne miejsce, gdzie rodzice tak często nie pracują, dziadkowie nie chorują, a do tego są tam fajne zwierzaki, które stają się kompanami dzieci. 😺 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/02/kociolandia.html

Książki dla dzieci u mnie na profilu rzadkość ale gdy dostałam propozycję współpracy i wyczytałam że autorką książeczki jest nastolatka to od razu się skusiłam.
Natalia Sander, córka zapracowanej mamy , Jolanty Borowiec kobiety która czternaście lat temu tworzyła telewizję dla kobiet. To wtedy mała Natalia musiała zdać sobie sprawę, że jej mama jest bardzo zapracowana bo musi zarabiać pieniążki na mieszkanie. I wtedy wyobraźnia Natalii zdziałała cuda, wyobraziła sobie różdżkę z Kocioloandii , która przenosi Ją w świat idealny, gdzie nie ma chorób,dziadkowie są sprawni, mamy pracują tylko jeden lub dwa dni, pająki to pożyteczne stworzenia które tkają hamaki.

I mimo że dziecko pogodziło się z ciężka pracą mamy to świat oczami dziecka jest idealny i na każdy problem i kłopot jest wytłumaczenie. Książka pełna uroku, pięknych ilustracji oraz głębokich przemyśleń. Mnie jako osobę dorosłą zafascynowało w jak inteligentny sposób dziecko tłumaczy sobie niełatwy otaczający go świat.
Książka dla każdego z Nas moi drodzy książkoholicy. Tym bardziej dla rodziców zapracowanych oraz ich dzieci.
Nie istotne czy młody czy starszy czytelnik. Każdy odbierze jej przesłanie na swój sposób.
Znając siebie, pewnie nie raz wrócę do lektury i mam nadzieję że powstanie kolejna książka autorki.

"No i tak zwyczajnie stoimy sobie w tych korkach,ja opowiadam o tobie Kiciu,a mamusia się śmieje. I tak nam podróż szybciej nam mija, chociaż akurat ten nasz wspólny czas najchętniej włożyłabym do słoika i mocno zakręciła, żeby trwał zawsze."

Na wstępie chciałabym Wam króciutko przedstawić jak powstała ta książka.
Otóż czternaście lat temu Jolanta Borowiec tworzyła pierwsza telewizję dla kobiet Polsat Cafe. W tym czasie jej wtedy czteroletnia córka Natalia, machała mamie, kiedy ta wychodziła do pracy.
Wtedy to Natalia wymyśliła sobie różdżkę, która w magiczny sposób przenosiła ją do Kociolandii. Miejsca, gdzie mamy nie pracują codziennie, dziadkowie nie chorują, a Kicia leniuchuje.
Teraz Natalia ma siedemnaście lat i swoją Kociolandię przelała na papier.

Książka zawiera dziewięć historyjek, które są świetne. Mamy historię między innymi o zaczarowanej różdżce, o sierści z łusek, o Wróżce Zębuszce, wymarzonym mieszkaniu, o dziadku, Kocie agencie.
Nie zdradzę Wam nic więcej, bo to popsułoby całą zabawę odkrywania kolejnych historii.
To książka nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Może otworzy oczy na pewne ważne rzeczy.
Dostajemy świat widziany oczami dziecka, który jest kolorowy i urokliwy.
Książka pokazuje jak można radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Jest ona napisana przystępnym językiem, historie są ciekawe, do tego piękne ilustracje, które dopełniają całości.
Ja jestem oczarowana tą książką, moja mała czytelniczka też jest zachwycona. Czytaliśmy już dwa razy i coś czuję, że to jeszcze nie koniec.

Na wstępie chciałabym Wam króciutko przedstawić jak powstała ta książka.

Czy magicznie może być tylko w święta Bożego Narodzenia? Oczywiście, że nie.
Kociolandia to magiczna kraina w której wszyscy są szczęśliwi bo jak tu nie być szczęśliwym, kiedy pachnąca puszysta kulka mruczy ci do ucha.

Książka jest króciutka więc nie chciała bym zdradzać wszystkiego co kryje się w barwnie ilustrowanych stronicach, dlatego bezpiecznie będzie jak zacytuję opis wydawnictwa Prószyński i S-ka
"Czternaście lat temu Jolanta Borowiec stanęła na czele Polsat Cafe, by od podszewki i kuchni stworzyć pierwszą w Polsce telewizję dla kobiet. W tym czasie jej córka Natalka Sander stawała na palcach przy oknie, żeby pomachać mamie wychodzącej do pracy. Jej mama codziennie znikała z domu na wiele godzin. To wtedy Natalia wyobraziła sobie pierwszą różdżkę z "Kociolandii", która jak pilot do telewizora przeniosła ją do zaczarowanego świata - krainy, gdzie mamy pracują tylko w weekendy, dziadkowie nigdy nie chorują, a Kicia, cudowny puchaty kotek, całymi dniami bawi się i wypoczywa na hamaku. Teraz Natalia ma już 17 lat i szykuje się na studia reżyserskie w USA. Ale nie byłaby córką swojej mamy, gdyby nie chciała zrobić jeszcze czegoś. Przelać na papier swojej "Kociolandii"."

Książka zawiera bardzo ważne przesłanie, którego my dorośli nie zauważamy pędząc na co dzień do pracy.
Książkę polecam Waszym pociechom ale również i Wam drodzy rodzice. 😊

Czy magicznie może być tylko w święta Bożego Narodzenia? Oczywiście, że nie.

Uwielbiam książki skierowane do młodego i nieco starszego czytelnika, ponieważ bardzo często zawierają przesłanie, o którym, my dorośli, zapominamy w gonitwie codziennego dnia. Nie inaczej jest w przypadku debiutu Natalii Sander. ,,Kociolandia" to opowieść o krainie, gdzie nikt się nie martwi, bo nie ma problemów, wszyscy są szczęśliwi, a wokół nich pojawiają się koty. Brzmi cudownie, prawda? Czteroletnia Natalka, gdy jej mama wychodzi do pracy, przenosi się do tej krainy, gdzie wszystko jest idealne. Pobieżnie został wspomniany wątek odchodzenia dziadka i troszczenia się o babcię. Historia jest napisana bardzo plastycznym językiem, a dzięki pięknym ilustracjom Olgi Kostkiewicz, tworzy spójną całość.

Sama Natalia obecnie na 17 lat i z pewnością chętnie wraca do dziecięcej Kociolandii, gdzie nie ma smutków, trosk i chorób. Napisana językiem prostym i zrozumiałym dla młodego czytelnika, niejednemu odbiorcy sprawi nie lada radość. Całość zamyka się w nieco ponad 80 stronach, jednak nie jest to czas stracony. Myślę, że niejedno z nas chciałoby przenieść się choć na moment do krainy, gdzie nie musimy martwić się codziennymi zobowiązaniami, a możemy oddać się relaksowi... w otoczeniu kotków. Polecam serdecznie Twojej uwadze tę publikację.

• Martusia
  • Dla Barbie
  • Do przeczytania literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Do biblioteki
  • Dla dzieci, Poziom 1