Skazane na potępienie

Skazane na potępienie
Rebis
2018-01-01
2018-01-01

Po obejrzeniu serialu "Skazana" postanowiłam nieco zgłębić temat kobiecego więzienia a serial miał być niby inspirowany wydarzeniami opisanymi w tej książce. Rzeczywiście postać sędzi i Pati został zaciągnięty z tego reportażu, ale praktycznie nic poza tym.
Bohaterka reportażu pani Beata głównie opowiada o współosadzonych , o niej samej są dwie ostatnie strony. Jej historie tak naprawdę nie wnoszą nic nowego, poza tym co można było przeczytać w mediach.
Czyta się szybko. Książka jest napisana prostym językiem. Wątek znanych skazanych dodaje pikanterii jak np. "matka"małej Madzi.
Niestety odnoszę wrażenie, że historia jest nadto wygładzona. Strażnicy są pełni szacunku, są zajęcia dodatkowe. Nikt nikogo nie krzywdzi. Ale jednak dzieciobójczynie się izoluje, ktoś się powiesi,na kimś się znęcają.
Bohaterka prawie w każdej historii podkreśla, że nie jej osądzać współosadzone. Rysuje się jako osobę niewinną i wmanewrowaną w podejrzane interesy przez innych. Miałam wrażenie, że uznaje się za osobę lepszą i moralnie nadrzędną .
Nie przekonała mnie.

Skazane na potępienie - Ewa Ornacka

Po ten reportaż literacki sięgnęłam z ogromnym zaciekawieniem, ponieważ tematyka polskiego więziennictwa zawsze wzbudzała moje zainteresowanie. Autorka w dużej mierze oddała głos jednej z osadzonych, Beacie Krygiel. Kobieta ta na wolności pełniła funkcję asesora sądowego. To z jej perspektywy poznajemy życie więzienne polskich kryminalistek. Kobieta o opowiada nam o warunkach panujących w więzieniu w Kamieniu Pomorskim, gdzie została początkowo osadzona. Relacjonuje także pobyt w polskim Alcatraz - więzienie w Grudziądzu. Przedstawia nam wachlarz ludzkich charakterów, zachowań (zarówno skazanych, jak i funkcjonariuszy pełniących pieczę nad osadzonymi). Przez strony reportażu przewijają się też postaci z pierwszych stron gazet, m.in. mama małej Madzi, siostra Bernadetta czy kobieta zamieszana w aferę wołominską itp. Dodatkowo Ewa Biernacka, aby dodać wiarygodności relacjom Beaty Krygier, przytacza wiele fragmentów z prasy.
Wśród skazanych są i kobiety o anielskiej urodzie, a podłym charakterze, i takie niepokaźne, ale o dobrym sercu. (Tak, pomimo zbrodni, przewienieniom wobec prawa, nie zatraciły swojego człowieczeństwa).
Na końcu więziennego łańcucha pokarmowego znajdują się dzieciobójczynie i takie, które się nad bezbronnymi dziećmi pastwiły. Nie mają łatwego życia wśród żądnych krwi "kolezanek".
Są i takie skazane, które po wieloletnim znecaniu psychicznym, fizycznym powiedziały "dość" i zabiły oprawcę z zimną krwią.
Jak już wspomniałam reportaż jest pełen ludzkich charakterów.
Książkę czyta się szybko i z dużym zaciekawieniem. Zdecydowanie polecam!

Skazane na potępienie - Ewa Ornacka

Reportaż Ewy Ornackiej opowiada o życiu kobiet osadzonych w ZK w Grudziądzu, gdzie karę odbywają min mama Madzi z Sosnowca, siostra Bernadetta czy nauczycielka z Czarnej Białostockiej, która zabiła syna swojego kochanka. Narratorką jest skazana, która sama przebywała w tym więzieniu.Dla kogoś kto interesuje się sprawami związanymi z więziennictwem, systemem penitencjarnym nie będzie to bardzo odkrywcza książka, niemniej jest dosyć ciekawa i warta przeczytania.

Na książkę trafiłam przez serial. Nie miałam żadnych oczekiwań. Historie kobiet są ciekawe (często ciekawsze, od życia głównej bohaterki),niestety urywają się, główna bohaterka do niektórych wraca, ale tylko na moment. Z samą Beatą Krygier mam duży problem, odnoszę wrażenie, że stawia się nad innymi, jest taka wspaniała i pomaga innym, a jednocześnie jest osobą nietolerancyjną wobec osadzonych, które są np. w związkach jednopłciowych; cierpiących na chorobę alkoholową, jak i niepełnosprawnych. Szkoda, że nie przedstawiono bliżej codzienności osadzonych. Po tej książce natrafiłam na książkę Danuty Augustyniak "30 lat za kratami".

Wciągnęłam się w tematykę true crime i oto kolejna pozycja,która zdążyłam przeczytać w styczniu.

Narratorem książki jest Beata Krygier. Pani sędzia, która wydawała wyroki w imieniu Rzeczypospolitej, z powodu swoich błędnych wyborów sama trafiła za kraty za wyłudzania finansowe.
Poznajemy świat kobiet w więzieniu z jej perspektywy. Opowiada o zasadach panujących w więzieniu, hierarchii, o codziennym życiu, trudnościach i smutkach.
Opowiada o kobietach ,które poznała. Pojawia się słynna Katarzyna( mama Madzi z Sosnowca) oraz siostra Bernadeta.
Książkę czyta się szybko. Jest wciągającą, gdyż opisuje prawdziwe historie. Co najbardziej przerażające? Wiele kobiet , niestety, nie umie odnaleźć się na wolności i jako recydywistki stale trafiają za kraty.
Wspólny mianownik tej historii? Kobiety same są sobie winne. Seria błędnych decyzji, nieodpowiednie towarzystwo, alkohol czy narkotyki....
Pani Beata mówi jedną ważna rzecz: wolność nie jest dana raz na zawsze....

Książka ciekawa ale mimo wszystko bardziej wciągnęła mnie książka Kataryny Bondy"Polskie morderczynie".

Książka jest bardzo dobra i dla osoby, która w temacie zakładów karnych jest zielona - niezwykle wciągająca. Nie podobało mi się jedynie opiniowanie przez narratorkę kwestii tożsamościowych i relacji współosadzonych. Uważam, że jest to trochę nietaktowne i powinno zostać przedstawione w sposób neutralny, pozbawiony prywatnego komentarza. Natomiast są to myśli i odczucia narratorki, a nie autorki, więc jakoś to przebolałam.

Nudne. Jeżeli kogos interesuje polski system penitencjarnym to była taka książka dziennikarza który w latach 80tych jako więźnien polityczny odsiadywał wyrok bodajże w Łodzi, czyli w zwyklym więzieniu dla recydywy, w miejscu gdzie w latach 50tych narodziła się cała kultura więzienna, przynajmniej w takiej postaci jaka znamy dziś. "Skazane" to parę akapitów a sprawie autorki i to one są chyba najciekawsze. Napisane z większym wyczuciem, niż np. Bonda, ale to tyle jeżeli chodzi o plusy.

Długo szukałam tej książkę w postaci papierowej. Nie zawiodłam się gdy w końcu ją znalazłam ekspresowo poszło mi czytanie. Opowieść prawniczki która trafia do więzienia i mówi jakie panują tam zasady i jak się tam czuła. Jest wiele innych książek o kobiecych więzieniach i więźniarkach ale ta również jest warta przeczytania dla własnej wiedzy.

Książka Autorstwa Pani Ewy Ornackiej przedstawia historie kobiety i zarazem Sędzi skazanej na kare pozbawiania wolności za domniemane oszustwa i wyłudzenia ,przy czym została wrobiona za swoje dobre intencje i zbyt duże zaufanie do ludzi ,zapłaciła wysoką cenę .Pani Beata Krygier po prowadzi nas przez więzienne życie ,opowie o załamaniu nerwowym ,smutku i tęsknocie ale także o zawartych ,przyjażniach .Przeczytamy o kobietach z pierwszy stron gazet najgrozniejszych morderczyniach ,dzieciobójczyniach jak np Matka Madzi z Sosnowca czy o okrutnej siostrze Bernadetcie Dyrektorce Ośrodka dla umysłowo chorych dzieci które przez lata krzywdziła i przyzwalała na przemoc seksualną wobec wychowanków a habit to maska pod którym kryła zło . Dowiemy się jak były traktowane ,jakie panowały zasady o bezwzględnym odizolowaniu i zamkniętych w odosobnieniu .Wszystkie Historie wywołują skrajne emocje jedne łzy inne strach i obrzydzenie .Lektura skłania do przemyśleń co doprowadziło kobiety do tego miejsca .Alkohol,narkotyki ale również trudne dzieciństwo ,przeżycia niewyleczone traumy ,przemoc ,nie wszystkie zło miały zapisane w genach .Polecam bardzo ciekawa i życiowa Książka pisana w formie dobrego reportażu

Książka jest napisana tak jak tego się spodziewałem. Nie zaskakuje. Nigdy nie interesowałem się osobami osadzonymi w więzieniach. Uważam, że interesowanie się co te osoby mają do powiedzenia jest nie na miejscu. Dokonały złego wyboru w swoim życiu, przeważanie są osobami złymi i nie powinni być ważnymi osobami w społeczeństwie, wygłaszającymi swoje rady życiowe, których należy słuchać i się nimi interesować. Jednak tutaj zrobiłem wyjątek… Niemniej pozycję polecam, jako ciekawostkę.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Rok 2023

Dodaj cytat z książki Skazane na potępienie