Wokół zbrodni

2021-09-15
2021-09-15
9788381956468
Literatura polska reportaż

Estibaliz Carranza po zamordowaniu i rozczłonkowaniu ciał partnerów, trzymała ich szczątki w piwnicy pod swoją lodziarnią.
Gertrude Baniszewski wciągnęła grupę dzieci w zbrodnię, w trakcie której torturowali i zamęczyli na śmierć 16-letnią Sylvię Likens.
Jenelle Potter nakłoniła najbliższych do zabicia młodych rodziców, tworząc fikcyjną postać Chrisa – agenta CIA.
Serdecznie polecam!

Ciekawa , brutalna. Dużo faktów, więc spodoba sie miłośnikom zbrodni . Momentami trochę za dużo tych wszystkich dat. Jednak jako całość polecam.

Myślałam, że po lekturze "Dziewczyny z sąsiedztwa", mało która książka tak mnie zaszokuje, zniesmaczy, zatrwoży i zasmuci. Zbrodnie tutaj opisane, powodują, że włos jeży się nam na głowie. Nie mogę dać żadnej oceny. Lektura dla baardzo odważnych czytelników🤯😢

"Wokół Zbrodni" jest dobrą, dobrze zorganizowaną, ale i też brutalną i niestroniącą od drastycznych tematów książką.

Na początek z pewnością można stwierdzić, że jest to ciężka pozycja, nawet dla fanów tematyki. Autorka nie boi się opisywać i dokładnie relacjonować omawianych zbrodni, przez co w wielu momentach lektury część odbiorców może poczuć odrzucenie i niepokój związany z przytoczonym tematem. Choć należy rozumieć to w jako niewątpliwy pozytyw, definitywnie nie jest to książka, którą da radę przeczytać każdy. Sam, pomimo zainteresowania tematyką True-Crime, oraz pewnym zaznajomieniem z naturą zbrodni, musiałem w pewnych momentach przerywać lekturę, ze względu na okrucieństwo czynów przytoczonych przez Autorkę.

Książkę czyta się dosyć szybko, Pani Kłodawska nie przytacza zbędnych szczegółów, a skupia się na meritum omawianych spraw. Język jest przyjemny w odbiorze, oraz potrafi działać na emocje odbiorcy. Na plus zasługuje również fakt, że Autorka podejmuje się nie tylko tematyki morderstwa, ale i cyberprzemocy, porwania, uzależnienia od narkotyków, czy nieudolności organów śledczych.

Ogólnie rzecz ujmując, książka ta jest bardzo przyjemną - o ile można tak to ująć - lekturą, zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach i niebojących się czytać o ludzkim okrucieństwie. Biorąc pod uwagę, iż jest to debiut Autorki, jestem bardzo zadowolony z publikacji i z chęcią sięgnę po kolejne odsłony jej pracy, o ile te się kiedykolwiek ukażą, na co mam szczerą nadzieję. Jak najbardziej polecam.

Wokół zbrodni, to reportaż przedstawiający morderstwa, które miały miejsce w USA. Sześć historii, każda z nich przedstawia do jak makabrycznych czynów jest w stanie posunąć się człowiek.

Muszę przyznać, że historie, które zdecydowała się opisać Autorka są ciekawe i różnorodne. Część z nich była medialna, jednak nie wszystkie otrzymały rozgłos, przez co z zaciekawieniem zagłębiałam ich szczegóły.

Najbardziej zaciekawiła mnie sprawa Sylvie Likens oraz Jenelle Potter. Choć na podstawie sprawy Sylvie powstały liczne publikacje czy filmy np. "Dziewczyna z sąsiedztwa", to nigdy nie zagłębiałam się w tę sprawę z taką wnikliwością, z jaką mogłam dzięki tej lekturze.
Opis zamęczonej na śmierć nastolatki wywołał we mnie emocje, których nie sposób opisać. Książkę czytałam w grudniu, a nadal wzdrygam się na wspomnienie o torturach, których doznała dziewczyna.

Ciekawą osobą jest również Jenelle Potter, której przykład ukazuje jak łatwym narzędziem do manipulacji jest internet.
Autorka oprócz wspomnianej różnorodności, nie oszczędziła czytelniom nadszarpnięcia warstwy emocjonalnej, gdyż kilka historii przedstawia zbrodnie dokonane na dzieciach.

Mariola Kłodawska rzetelnie zrekonstruowała zbrodnie i wydarzenia, które w ówczesnym czasie miały miejsce. Autorka prowadzi kanał na YouTubie, co widać, gdyż informacje zawarte w książce są wyselekcjonowane, konkretne, oparte na wielu rzetelnych źródłach.

Nie ukrywam, że skrycie liczyłam, że chociaż jedna historia będzie dotyczyła wydarzeń, które miały miejsce w Polsce.

Książka nie jest łatwa, ale myślę, że jest warta przeczytania.

Książka Marioli Kłodawskiej pt. „Wokół Zbrodni” jest to zbiór opowiadań o najsłynniejszych światowych zbrodniach, choć większość z nich rozegrała się w USA.

Trudno mi nazwać tę pozycję reportażem, gdyż jest to po prostu skrót doniesień medialnych o tych sprawach. Dobór wybranych zbrodni jest dosyć trafny i mogłyby zainteresować osoby dopiero zaczynające interesować się dziedziną true crime.

W tej książce można poznać historie:

1. Estibaliz Carranza – historia kobiety zbyt mało asertywnej i walecznej, by skonfrontować się z mężczyznami w dyskusji słownej, łatwiej jej było ich zabić, poćwiartować i schować w zamrażalniku. Jestem w stanie zrozumieć Eislady, gdyż z historii wynika, że naprawdę starała się dla miłości. Wiadomo jednak, że chłopcy jak mają za dobrze to przestają to doceniać. Z czasem zaczynali jawnie okazywać brak szacunku jednocześnie nie pozwalając jej odejść.
Być może z Estibaliz łączą mnie poglądy, lub ten sam dzień urodzenia, ale nie umiem jej winić. Chciała być szczęśliwa, mężczyźni ją niszczyli. Po prostu zrywała z nimi w mało konwencjonalny sposób.

2. Jenelle Potter – historia osoby z przesadną manią kontroli, urażoną dumą, która za pomocą hejtu i internetowej propagandy doprowadziła do śmierci całej rodziny chłopaka, który ją odtrącił.

3. Silvii Likens – bez wątpienia najokrutniejsza historia w tej książce, a dopuściła się jej „rodzina zastępcza” biednej Silvii. Dziewczynka wraz z siostrą miały trafić od opiekę Gertrudę Baniszewski, niestety Sylvia nie uszła z życiem.
Nad tym biednym dzieckiem znęcała się nie tylko opiekunka, ale również jej dzieci oraz dzieci sąsiadów – opis tych tortur wstrząsnął mną do żywego.

4. Ann Gotlib – historia zaginięcia małej dziewczynki, prawdopodobnie uprowadzonej i zamordowanej przez pedofila, niestety ciała nigdy nie odnaleziono.

5. Jessica Lunsford – historia 9-latki porwanej przez pedofila – gwałconej i zamordowanej 150 m. od domu, pod okiem policji i ekip poszukiwawczych. Również bardzo wstrząsająca zbrodnia, która zapoczątkowała wprowadzenie zmian w systemie prawnym dotyczącym przestępców seksualnych.

6. Baby Doe – historia 2-letniej dziewczynki, którą niestety zawiedli najbliżsi. Dziewczynka mieszkała z matką i jej partnerem – oboje byli uzależnieni od narkotyków. Partner kobiety niestety zabił dziecko. Nikt nie zgłosił zaginięcia, więc po odnalezieniu zwłok amerykańska policja długo próbowała ustalić tożsamość dziecka.

Oceniając tę książkę pod kątem stylistycznym, niestety można ją porównać najwyżej do opowiadań pisanych przez gimnazjalistę. Być może jako podcast na YouTube to się sprawdzi, ale książki chyba powinny reprezentować sobą coś więcej. Jednak jest to wystarczający materiał, żeby poukładać sobie w głowie fakty dotyczące tych głośnych zbrodni.

Wybrane sprawy ciekawe, niestety stylistycznie książka pozostawia wiele do życzenia.

Niesamowicie dobrze dobrane przypadki - najciekawsze, świetnie opisane.

Niesamowicie dobrze dobrane przypadki - najciekawsze, świetnie opisane.

Do książek napisanych przez osoby z jakiegoś powodu znane podchodzę zawsze z dużym dystansem. Naprawdę rzadko zdarza się, by były one dobre pod względem stylistycznym i merytorycznym, ale marketingowo i tak są zwykle strzałem w dziesiątkę. Co prawda w tym przypadku o autorce usłyszałam dopiero przez zapowiedzi, jednak wiem, że byłam w mniejszości i jej kanał true crime'owy cieszył się dużą popularnością.
"Wokół zbrodni" to zbiór opracowań sześciu spraw kryminalnych. Celowo nie nazywam ich reportażami, bo skoro książka ma zaledwie 350 stron, z czego 50 stanowią źródła, to nie można liczyć na jakieś nowe, przełomowe informacje ani spodziewać się, że będzie to porywająca lektura. W przypadku podcastów jest to dla mnie zrozumiałe, zresztą nikt nie określa przecież ich twórców mianem reportażystów, ale od formy książkowej oczekuję czegoś więcej.
Jakiś czas temu dość krytycznie oceniłam "ZŁO", jednak porównując je do "Wokół zbrodni", muszę przyznać, że Marta Kiermasz przynajmniej ma świetny warsztat pisarski, którym Mariola Kłodawska niestety nie dysponuje. Jej książka nie ma żadnych walorów literackich, a przekonałam się wielokrotnie, że dobre, a nawet średnie non-fiction takie posiada. Wspomniana wyżej pozycja jest też dowodem na to, że nawet w takiej konwencji można się wykazać sprawnym piórem.
Na korzyść tej pozycji przemawia fakt, że autorka wybrała sprawy głośne, ale już trochę zapomniane. Z wyjątkiem tej najbardziej współczesnej, są to historie wyjątkowo okrutne, pełne najbrutalniejszych przejawów przemocy, dlatego uważam, że nie jest to książka dla każdego i warto to podkreślić, bo choć sama sporo o zbrodniach czytam, to nigdy nie jest łatwo mierzyć się z krzywdą, która dotyka dzieci.
"Wokół zbrodni" to książka w pełni odtwórcza, oparta na materiałach ogólnodostępnych. Autorka przekonuje, że interesują ją motywy zbrodni, ale niestety o tym nie pisała, bo trudno byłoby to zrekonstruować, tylko wertując artykuły i upowszechnione akta sądowe. Szkoda, wykorzystując swoją popularność, miała szansę stworzyć coś wyjątkowego, lecz jej nie wykorzystała.
Moje 4/10.

Trudno mi jest ocenić coś, co jest zbiorem zastraszających faktów. Żałuję, że nie potrafię przestać czytać zaczętej książki bo wolała bym o tych zbrodniach po prostu nie wiedzieć...

• True crime

Dodaj cytat z książki Wokół zbrodni