Wiązania polskie

Okładka książki Wiązania polskie Jan Sas Zubrzycki
Okładka książki Wiązania polskie
Jan Sas Zubrzycki Wydawnictwo: Graf_ika sztuka
57 str. 57 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Graf_ika
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
57
Czas czytania
57 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382440348
Tagi:
architektura cegły murarstwo historia
Średnia ocen

3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
494
492

Na półkach:

Whatta heck? ;) Tytuł dumnie mówi "przyczynek do dziejów budownictwa ceglanego w Polsce". Liczyłem na to. Tymczasem przez 2/3 książki autor lamentuje nad tem, jak to możliwe, że Naród Polski wszystko od obcych kopiował, a sam nic nie stworzył.

No dobra. Ale po tych lamentach przechodzi do rzeczy. Opisuje wiązanie wendyjskie, gotyckie, pewne elementy zdobnicze w cegle. Jednak podaje zarzuconą już lata temu narrację, jakoby gotyk pochodził od Gotów (Niemcy przez to kiedyś go promowali jako sztukę narodową),przy czym w tych przekazach o Gotach w Niemieckich podręcznikach doszukał się nazywania wiązania gotyckiego cegieł mianem wiązania polskiego (taka nazwa faktycznie istnieje). I na tym oparł całą książkę i dumę narodową, że to Polacy nauczyli cały świat murować i że to polacy wynaleźli "sztukę ostrołuczną, rdzennie polską" - z dzisiejszej perspektywy świadomości dokonań opata Sugera dla gotyku jako sztuki "ostrołucznej" i dokonań Niemców dla gotyku ceglanego - trochę wątpliwą...

Do tego narracja jest jakoś w nieprzemyślany sposób powiązana z rysunkami, do których - gdy autor wreszcie zdecyduje się mówić o cegłach - trzeba przeskakiwać po kilkanaście/dziesiąt strony, po kilka razy w jednym akapicie...

Szukam zatem dalej jakiejś dobrej książki o dziejach murarstwa ceglanego w Europie - nie obciążonej upartym poszukiwaniem wątków patriotycznych ;)

Whatta heck? ;) Tytuł dumnie mówi "przyczynek do dziejów budownictwa ceglanego w Polsce". Liczyłem na to. Tymczasem przez 2/3 książki autor lamentuje nad tem, jak to możliwe, że Naród Polski wszystko od obcych kopiował, a sam nic nie stworzył.

No dobra. Ale po tych lamentach przechodzi do rzeczy. Opisuje wiązanie wendyjskie, gotyckie, pewne elementy zdobnicze w cegle....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Z polecenia
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiązania polskie


Podobne książki

Przeczytaj także