Wielka Republika: Burza nadciąga

Okładka książki Wielka Republika: Burza nadciąga Cavan Scott
Okładka książki Wielka Republika: Burza nadciąga
Cavan Scott Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom 4) Seria: Kanon Star Wars [Olesiejuk] fantasy, science fiction
Star Wars: Wielka Republika (tom 4)
Kanon Star Wars [Olesiejuk]
2021-06-29
9788382620597
Anna Hikiert-Bereza
fantastyka amerykańska fantastyka Gwiezden Wojny Wielka Republika

Okładka książki Star Wars Darth Vader. Mroczne serce Sithów. Tom 1 Raffaele Ienco, Greg Pak
Star Wars Dart... Raffaele Ienco, Gre...
Okładka książki W cieniu. Kulisy wywiadu III RP Grzegorz Małecki, Łukasz Maziewski
W cieniu. Kuli... Grzegorz Małecki, Ł...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Trauma Team Cullen Bunn, Miguel Valderrama
Cyberpunk 2077... Cullen Bunn, Miguel...

Na półkach: , , , , , , , ,

Seria "Wielkiej Republiki" jest tworzona z wizją i rozmachem, a pojawiające się postacie, wydarzenia i opisy pogłębiające "lore" i strukturę uniwersum są bardzo ciekawe. Cieszy mnie, że kanon zmierzą w stronę zakreśloną przez twórców serii.

"Burza Nadciąga" jest jednak książką dość nierówną, bo oprócz interesujących dialogów i ukazania relacji między postaciami, jak również ciekawie skonstruowanych antagonistów, znaczna część książki, ta z pozoru mająca być najbardziej dynamiczną, jest przerywana i szatkowana w zakresie prowadzonej akcji. Dość długo książka była trudna w odbiorze, a w wydarzeniach niełatwo było się odnaleźć.

Generalnie jednak na plus.

Druga faza The High Republic w Polsce wystartowała! W związku z tym warto poświecić kilka słów na podsumowanie i ocenę przełomowego projektu w świecie Gwiezdnych Wojen, na ten moment w książkowej formie.

Republika przeżywa swój prime, Jedi są powszechnie lubiani i szanowani - żyć i nie umierać. Beztroska zostaje przerwana katastrofą w nadprzestrzeni. W całej galaktyce pojawiają się szczątki zniszczonego promu unicestwiając wszystko co napotkają na swej drodze. Głównymi winowajcami, według poszlak, są Nihilowie i to wokół nich kręci się cała pierwsza faza.

Jak ją oceniam? Na ten moment, na tę ilość materiału który się ukazał - średnio… Proszę mnie nie zrozumieć źle. Jestem zachwycony ukazaniem najlepszego okresu w historii Republiki. Bardzo podoba mi się ich rozwój, myślenie decyzyjnych osób, jak i rozsądna ekspansja strefy wpływów. W tej perspektywie świadomość powstania Imperium wywołuje wiele emocji. Zakon także na plus. Dobrze być świadkiem ich potęgi i rozmachu, ale też różnorodność wewnątrz ugrupowania wywołuje uśmiech na twarzy. W końcu! Rozwinięcie Mocy, jej zastosowanie, nadaje świeżości i pole do popisu dla innych twórców. Ale…
Skala projektu jest zbyt duża na okres jaki sobie dali. Synonimem pierwszej fazy jest chaos. Nieustanny chaos i galop w akcji. Dostajemy książki dla starszego i młodszego odbiorcy, dzielące się na główną oś wydarzeń i jej uzupełnienia. Te pierwsze mkną niczym Usain Bolt, te drugie zaś są dla młodszych i to czuć. Średnio angażujące, z kiepską i naiwną fabułą. W obu przypadkach otrzymujemy mnóstwo postaci, pisanymi na jedno kopyto. Są typowymi zadaniowcami. Dobrze napisanych postaci wyliczymy na palcach jednej ręki.

Wobec oponentów także mam mieszane odczucia. Drengirowie są do zapomnienia. Sam pomysł kapitalny, ich odrodzenie w książce „W ciemność” (moim zdaniem najlepsza pozycja) klimatyczna,wywołująca dreszcze, a finał kiepski, napisany po łebkach przez Marvela… Trzeba więc sięgnąć poza książki. :) Nihilowie lepiej, ale bez ochów i achów. Pomysł oryginalny, ale niewykorzystany na ten moment. Wśród nich błyszczy jedynie przywódca. To za mało.

Jak widzicie, The High Republic to nadal ogromny potencjał. Trzeba pamiętać, że jest tylko pierwsza faza. Jako całość wierzę, że spełni oczekiwania, a po latach oceni się ją lepiej. Tak czy inaczej wycinek który mamy mógłby być lepszy. Od SW nie wymagam wyżyn literatury. Chcę solidności i powtarzalności. O to w THR ciężko.

Walka Republiki Galaktycznej z kosmicznymi piratami Nihilami wkracza w nowy etap. Walka to nierówna bo przeciwnik jest bezwzględny, a technologia, którą dysponuje pozwala mu zjawiać się niepostrzeżenie w najodleglejszych zakątkach galaktyki. Festiwal Republiki na planecie Valo, mający być manifestem jedności, staje się areną łamiących serce wydarzeń. Marchion Ro z całą mocą realizuje swój okrutny plan, Jedi wydają się bezbronni.
Było to moje kolejne spotkanie z twórczością Cavana Scotta i przyznam, że jest on dobrym rzemieślnikiem, zna swój fach. Podobało mi się jak autor usypiał czujność czytelnika, aby uderzyć w samym środku wielkiego wydarzenia planowanego od miesięcy przez kanclerz Linę Soh. W tym wszystkim muszą odnaleźć się bohaterowie, zarówno członkowie Zakonu Jedi, jak i zwykli śmiertelnicy.
Książka serwuje całe spektrum emocji, trudno jest nie przejmować się losami bohaterów, akcja angażuje i ciekawi, ale chwilami było tego aż za dużo i w moim przypadku powodowało pewne zmęczenie. Jednakowoż jako całość książka warta jest przeczytania.

Akcja przewidywalne, w książce mamy dużo przedstawicieli różnych ras, przez co nie raz musiałem sięgać po internet i patrzeć jak dana rasa wygląda. Mimo tego mamy tutaj sporo ciekawych postaci jak Bell Zetifar czy Ezlar Mann. Książka świetnie buduję antagonistę jakim jest Marchio Ro. Całość czytało mi się całkiem nieźle.

"Burza Nadciąga" miała być TĄ książką, która pchnie projekt Wielkiej Republiki, wątki znanych nam już Jedi oraz Nihilów. Nie oczekiwałam wiele od tej pozycji, gdyż w pamięci wciąż mam rozczarowanie "Światłem Jedi", pierwszej z 'adult novels'. Cavan Scott jest znakomitymi pisarzem. Do tej pory miałam w ręku jedynie jego komiks z Wielkiej Republiki, który również pozytywnie mnie zaskoczył. Śmiało stwierdzę, że w rozwijaniu postaci oraz przedstawianiu ich złożoności dorównuje Claudii Gray. Mówiłam to już wcześniej i powiem znowu - postacie są niezwykle silną stroną tego projektu. W tej książce możemy bliżej poznać Stellana Giosa, który był we wcześniejszych instalacjach przedstawiano jako najszlachetniejszy; Jedi, którego wszyscy chcą naśladować. Przyznam, że czytając te opisy o Giosie sądziłam, że trochę z niego bufon, który sztywno trzyma się zasad. Tymczasem, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Stellan stał się jedną z moich ulubionych postaci. Okazał się on być trochę niewolnikiem tego wizerunku, z uwagi na ogromną presję, jaka nad nim ciążyła. Jego relacja z Elzarem i wzajemne docinki nie raz wywołały u mnie uśmiech. Jedi Mann również jest postacią, którą darzę sympatią. Jest spoiwem dla całej fabuły i nie mogę doczekać się jak jego rola się rozwinie. Dobrze wypada też przedstawienie środowiska Nihilów. Okazuje się, że trudno u nich o całkowite oddanie czy lojalność. Każdy pod każdym dołki kopie. Końcówka definitywnie wbiła mnie w siedzenie. Autor przez całą książkę buduje w nas przeświadczenie, że Nihilowie to najgorsze, co może spotkać galaktykę, a na sam koniec je burzy... "I po raz pierwszy od czasu, gdy był dzieckiem, Stellan Gios stwierdził, że się boi".

„Burza nadciąga” to bardzo dobre rozwinięcie opowieści o Wielkiej Republice. Książkę czyta się lekko i choć długo się rozkręca, to później nie pozwala czytelnikowi oderwać się nawet na moment. W powieści wracają znane z pierwszych książek postacie, które tu możemy lepiej poznać i zrozumieć. Nie wiem, czy to przez to, że to kolejna już część, czy przez to, że bohaterowie byli tu lepiej opisani, ale muszę przyznać, że poszczególni pierwszoplanowi i drugoplanowi protagoniści nie mylili mi się i mogłem skupić się na fabule. Najlepiej śledziło mi się losy Ezlara, Stellana i Ty, ale nawet młody padawan Bell miał swój emocjonujący wątek.

Książka opowiada o kolejnym Wielkim Projekcie kanclerz Liny Soh, a mianowicie o festiwalu na planecie Valo. Gdy sprawy się skomplikują, nie zabraknie opisów walk na miecze świetlne, heroicznej walki z Nihilami, poświęcenia, przywiązania, a nawet kilku wątków miłosnych. Te ostatnie z początku wydały mi się dodane trochę na siłę, ale po ukończeniu powieści nie sądzę, by przeszkadzały mi jakoś mocno w odbiorze. W porównaniu z poprzednią częścią, autor opisuje akcję ze znacznie mniejszej liczby perspektyw i miejsc w galaktyce. Wszystko wydaje się przez to bardziej spójne.

Autor kończy książkę w bardzo mocnym momencie, w którym zawiesza akcję i zmusza czytelnika do sięgnięcia po kontynuację. Jest to bezspornie część większej historii, która nie może być czytana samodzielnie. Na szczęście, dotychczas poziom powieści z Wielkiej Republiki jest na tyle wysoki, że ja z pewnością po kontynuację sięgnę.

Bardzo fajnie rozwija historię przyjaciół Jedi, a także ich zmagania z Nihilami. Świetnie nakreśla ich głównego antagonistę, do tego też przedstawia rycerzy i mistrzów zakonu jako ludzi z krwi i kości. Naprawdę bardzo dobra książka, ale dopiero po przeczytaniu "Światła Jedi".

Według mnie całe to "universum" Star Wars lepiej brzmi po angielsku. Historia "spoko" ;P

Akcją nabiera tempa i chociaż jej rozwój jest przewidywalny to czyta się to z przyjemnością a rozwój postaci jest na prawdę satysfakcjonujący. Jest też kilka"mrugniec" dla fanów filmow i legend, fajna sprawa. Polecam

Najlepsza powieść z serii.

Najlepsza powieść z serii.

• Star Wars
  • Książki