Star Wars Darth Vader. Mroczne serce Sithów. Tom 1

Okładka książki Star Wars Darth Vader. Mroczne serce Sithów. Tom 1
Raffaele IencoGreg Pak Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Star Wars Darth Vader (tom 1) Seria: Star Wars kanon z Egmont komiksy
komiksy
Star Wars Darth Vader (tom 1)
Star Wars kanon z Egmont
Star Wars: Darth Vader by Greg Pak Vol 1. - Dark Heart of the Sith
Egmont Polska
2021-04-14
2021-04-14
Jacek Drewnowski
Star wars darth vader mroczne serce sithów komiks

Okładka książki Star Wars Komiks. Łotry i rebelianci. Tom 15 Phil Noto, Greg Pak
Ocena 6,5
Star Wars Komi... Phil Noto, Greg Pak...
Okładka książki Star Wars Komiks. Rebelianci i łotry. Tom 14 Phil Noto, Greg Pak
Ocena 6,3
Star Wars Komi... Phil Noto, Greg Pak...
Okładka książki Darth Vader. Prosto w ogień. Tom 2 Raffaele Ienco, Greg Pak
Ocena 7,2
Darth Vader. P... Raffaele Ienco, Gre...
Okładka książki Totalnie Odlotowy Hulk: Mistrz Excello / Twoja kolej, Cho! Frank Cho, Mike Choi, Takeshi Miyazawa, Greg Pak
Ocena 8,7
Totalnie Odlot... Frank Cho, Mike Cho...

Okładka książki Star Wars. Tom 1: Ścieżka przeznaczenia Jesús Saíz, Charles Soule
Ocena 7,5
Star Wars. Tom... Jesús Saíz, Charles...
Okładka książki Star Wars: Łowcy Nagród. Część 1: Najgroźniejsi w galaktyce Ethan Sacks, Paolo Villanelli
Ocena 5,5
Star Wars: Łow... Ethan Sacks, Paolo ...
Okładka książki Star Wars Komiks 1/2021 Nadzieja umiera Giuseppe Camuncoli, Kieron Gillen, Salvador Larroca
Ocena 7,1
Star Wars Komi... Giuseppe Camuncoli,...

Komiks przeczytałem już jakiś czas temu dlatego napisze pokrótce o tym co po tygodniach od lektury jeszcze we mnie zostało. To odwołanie do wątków znanych z klasycznej trylogii oraz prequeli nie dość, że fajnie wkomponowuje komiks w całość uniwersum to jeszcze pozwala nam spojrzeć na znane wydarzenia z innej perspektywy. Komiksy z Darthem Vaderm w roli głównej zawsze gwarantują dobrą rozrywkę pełną wartkiej akcji z dynamicznymi pojedynkami - tak też jest i tym razem. Jednak autorzy położyli równie duży nacisk na pokazanie Mrocznego Lorda z innej strony, tej bardziej ludzkiej, choć jak wiemy z człowieka w nim tyle co na lekarstwo. Ilustracje są w punkt, postacie dobrze oddane, a i kolorystyka nie jest jakaś udziwniona jak to nie raz bywa. No może cała historia jest zbyt skondensowana i przydałoby jej się parę stron więcej, aby bardziej "wgryźć się" w postać głównego bohatera.

Z jednej strony ciekawa historia, a z drugiej zachowania Vadera kompletnie nie przekonuje i całościowo historia wydaje się jechać głównie na nostalgii.

Z nowych gwiezdnowojennych serii Egmontu ta wydaje się być najsłabsza. Dlaczego?

Jej główną bolączką jest nieangażująca fabuła. Podróż Vadera w przeszłość, której celem jest dowiedzenie się, co dokładnie stało się z Padme po tym jak Anakin przegrał pojedynek z Obi-Wanem na Mustafar, jest zwyczajnie nieprzekonująca. Nawet biorąc pod uwagę, że Vader ostatecznie uległ swoim rozterkom ("Powrót Jedi"), to kreślony przez Grega Paka początek przemiany bohatera jawi się jako nie za dobrze nakreślony.

Na sentymencie ma tu grać garść przebitek z trylogii prequeli, jednak swojej roboty ten zabieg zdecydowanie nie robi. Sytuacji nie sprzyja też fakt, że żadna postać nie ma odpowiedniej charyzmy, by pociągnąć całość w górę, a sam Vader jest zbyt emo, by mógł podobać się fanom tej postaci.

Ostatecznie próba uczłowieczenia lorda Sithów, jakiej podjął się Greg Pak w "Mrocznym sercu Sithów" zawodzi, ale mimo to dam zapewne szansę kolejnemu tomowi z tej serii, bo samo zakończenie tego albumu zwiastuje, że w następnym może być dużo ciekawiej.

Na półkach: , , , ,

Na początek wypada wspomnieć, że poprzeczka przed Gregiem Pakiem była zawieszona bardzo wysoko. Nie tylko z powodu wzięcia przez niego na warsztat kultowej postaci Star Wars, ale również dlatego, że poprzedni cykl o Vaderze w ramach nowego kanonu - toczący się po wydarzeniach z Nowej Nadziei - okazał się wbrew licznym obawom naprawdę bardzo dobry. Nie dziwi więc, że Marvel postanowił pójść za ciosem i uzupełnić kolejne luki w biografii Mrocznego Lorda.

Niestety, "Mroczne Serce Sithów" to ogromne rozczarowanie.

Pomysł, by konfrontacja z Luke'iem obudziła w jego ojcu dawne sentymenty i skłoniła go do emocjonalnej podróży w przeszłość, wydaje się bardzo na miejscu. Zwłaszcza, że Darth Vader z Powrotu Jedi jest już inną postacią niż w Imperium Kontratakuje. Problem polega na tym, że Greg Pak nie wiedział chyba, jak ta podróż powinna wyglądać, więc opisał ją bardzo dosłownie i po najmniejszej linii oporu - przeprowadzając Sitha po lokacjach z trylogii prequeli.

Bez dobrego przemyślenia tematu umieścił przy tym na jego drodze mniej lub bardziej nieznane postaci z otoczenia Padme w charakterze opiekunów pamięci o królowej Naboo. Ponownie - pomysł wydaje się mieć potencjał i być może bardziej umiejętny autor mógłby lepiej wykorzystać ten motyw.

Zarówno jednak podróż Vadera jak i spotkania z osobami z otoczenia Amidali są bardzo pretekstowe, a całość nie zachowuje żadnej logiki wewnątrz świata przedstawionego. Nie za bardzo wiadomo, za czym tak uparcie podąża Mroczny Lord, zwłaszcza, że tożsamość młodego pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci zna już od paru lat i nad zagadką jego narodzin powinien się był pochylić dawno temu. Tak samo nie da się wytłumaczyć bierności osób z otoczenia Padme, które z jednej strony wciąż żyją chęcią pomszczenia swojej królowej, a z drugiej strony od ponad 20 lat czekają, aż jej domniemany zabójca przypadkiem zapuka do ich drzwi.

Jakby próbując zakamuflować oczywiste braki w fabule, całkowicie na siłę Greg Pak "szczuje mieczem", fundując dużo zbędnej, a czasem pretensjonalnie widowiskowej akcji. W równie sztuczny sposób wplata też w tę historię droida śledczego, mającego rzekomo pomóc Vaderowi odkryć tajemnicę narodzin jego syna, a w praktyce pełniącego na przemian rolę wykładowcy ekspozycji i one-linerów.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomy z nowego cyklu o Vaderze będą stały na poziomie bardziej zbliżonym do tego, co Marvel dostarczał nam kilka lat temu.

Świetnie ukazuje początek przemiany Vadera, którą znamy z „Powrotu Jedi”. Ten komiks to ciągła, wewnętrzna walka z myślami głównego bohatera. Ponad to historia odpowiada na pare ciekawych pytań co do paru mniej ważnych postaci z trylogii prequeli.

Świetne opisanie niektórych historii które były nie tak dość głośno znane. Miałem styczność z amerykańską wersją, ale polska również "robi robotę" : )

Mroczne Serce Sithów to mój pierwszy kontakt z komiksami ze świata Star Wars – teraz żałuję, że wcześniej nie sięgnąłem po inne, bo z tą historią bawiłem się świetnie.

Po wydarzeniach pokazanych w Imperium Kontratakuje i sławnej scenie I’M YOUR FATHER, Vader postanawia ukarać tych, którzy spowodowali, że jego syn jest słaby. Wyrusza więc w sentymentalną podróż po różnych zakątkach Galaktyki, gdzie ma nadzieję znaleźć odpowiedzi i zemścić się. Towarzyszy mu droid śledczy ZED-6-7, który raz za razem rzuca faktami dotyczącymi bohaterów lub żarcikami, które w moim odczuciu przy ikonicznym C3PO, Chopperze czy nawet BB8 wypadają dość słabo.

W trakcie historii odwiedzamy wiele znanych lokacji, gdzie mamy okazję nie tylko oglądać aktualne wydarzenia, ale również wspomnienia Vadera z czasów, gdy był jeszcze Anakinem. W trakcie wizyty w domu senator Amidali Padme widzimy rodzące się między tą dwójką uczucie i wydarzenia, które rozgrywają się znacznie później na Mustafar. Sceny z dwórkami, które nawet po śmierci bronią swoją Królową chwyta za serce, tym bardziej, że wcześniej niewiele o nich wiedziałem.

Ten komiks jest bardzo istotny w perspektywie kolejnych wydarzeń przedstawionych w filmach. Wiele spekulowało się na temat ludzkiej strony Vadera, a ten komiks pozwala bliżej poznać jej ułamek i liczę, że kolejne zeszyty pozwolą ten temat zgłębić. Przywoływanie historii, które miały miejsce w przeszłości dodaje uroku całej historii, która rzuca światło na wcześniej nieznane wydarzenia.

Dla mnie, fana uniwersum, ta cała historia i sentymentalna podróż w przeszłość była świetną przygodą i naprawdę dobrze się podczas czytania bawiłem. Na pewno będę sięgał po kolejne zeszyty, bo jestem bardzo ciekawy kontynuacji tych wydarzeń, szczególnie, że historia i okładka następnego wydania zwiastują interesujący zwrot akcji.

Gwiezdne Wojny to ogromne uniwersum, które jest rozszerzane przez kolejne filmy, seriale, gry, książki oraz komiksy. Na dodatek kilka lat temu wraz z wprowadzeniem do kin siódmej części gwiezdnej sagi, ogromna część poznanej historii stała się tzw. „legendami”. Pozostał trzon czyli filmy kinowe oraz seriale, a na ich bazie tworzy się nowe opowieści. Jedną z nich jest komiks „Darth Wader: Mroczne serce Sithów”.

Akcja komiksu ma miejsce po wydarzeniach z „Imperium Kontratakuje”, a konkretnie po tym jak mroczny lord wyjawił Lukowi, że jest jego ojcem. Młody Skywalker uciekł, a Vader postanawia go odnaleźć. W tym celu wyrusza najpierw, aby odnaleźć osoby, które przez lata ukrywały Luka i „skazili go słabością”. Tak naprawdę historia przedstawia nam wyprawę dwóch postaci – Vadera i Anakina. Odwiedzane miejsca i spotkane postaci odnawiają wspomnienia młodego Jedi, przypominają czym kierował się główny bohater zanim przeszedł na ciemną stronę mocy. Retrospekcje powodują, że zachowanie Vadera często odbiega od zachowania, którego byśmy się po nim spodziewali, pokazuje to, że zgodnie ze słowami Padme: „jest w nim dobro”. Jednocześnie wybiórczość wspomnień powoduje potęgowanie się żalu i złości w lordzie Sithów, co pokazuje złożoność postaci.

Przedstawiona historia to podróż sentymentalna nie tylko głównego bohatera, ale również czytelnika. Wspomniane wcześniej wspomnienia Vadera/Anakina przenoszą nas do dobrze znanych scen, odwiedzane miejsca i fakty, które poznajemy poszerzają naszą wiedzę o wydarzeniach po śmierci Padme. Naprawdę dobrze się to czyta, poznawana historia przynosi dużo satysfakcji.

I jest tylko jeden minus, który mogę wymienić – droid śledczy ZED-6-7, który towarzyszy Vaderowi. Jest on strasznie irytujący i totalnie nie pasuje do podróży sentymentalnej, którą zaoferowali nam autorzy. Jeżeli miał on być odpowiednikiem filmowego C-3PO, który w najmniej spodziewanym momencie rzuca tekstem rozluźniającym atmosferę, to totalnie nie wyszło.

Niemniej „Darth Wader: Mroczne serce Sithów” czytało mi się bardzo przyjemnie i mile spędziłem przy nim czas. Rozwija on postać tytułowego bohatera oraz kilka mniej znaczących, acz interesujących wątków. Ciekawy jestem jak dalej rozwinie się ta historia i czy nadal będzie miała taki wydźwięk jak tom 1.

Wydawałoby się, że o Vaderze powiedziane zostało już wszystko. Postać ta została już przemielona na wszystkie strony przez setki komiksów, filmów, seriali i gier. Żaden z tych tekstów kultury nie nadał jednak temu bohaterowi takiej głębi, jak robi to "Mroczne serce Sithów". Retrospekcje, wzruszenie, rozterki, a nawet tak nieznana słynnemu złoczyńcy litość, nagle wkraczają w życie Vadera. Świetna kreska i niesamowite podejście do tematu. Komiks wypełnia lukę w życiorysie Skywalkera, która dręczyła mnie już od jakiegoś czasu. Co więcej, wypełnienie to jest naprawdę godne podziwu.

Dodaj cytat z książki Star Wars Darth Vader. Mroczne serce Sithów. Tom 1