Drzewa

Okładka książki Drzewa Patrycja Zarawska
Okładka książki Drzewa
Patrycja Zarawska Wydawnictwo: Wilga Seria: Młodzi przyrodnicy literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Młodzi przyrodnicy
Wilga
2021-08-11
2021-08-11
48 min.
drzewa nauka edukacja ptaki dziecko owady

Dlaczego śnieg topnieje najpierw wokół pni drzew?
Czym jest oskoła?
W jakim wieku po raz pierwszy kwitnie i wydaje owoce dąb?
Dlaczego drzewa lubią odwiedziny dzięciołów?
Do czego zwierzęta wykorzystują martwe drzewa?

To tylko nieliczne pytania, na które znajdujemy odpowiedzi podczas lektury tej pięknie ilustrowanej przez Natalię Talarek-Oswald książki należącej do serii Młodzi Przyrodnicy. Autorka tekstu - Patrycja Zarawska - zwraca uwagę na to, że nawet powalone, martwe drzewa odgrywają niezwykle ważną rolę, chociaż żywe są oczywiście znacznie cenniejsze. Ma ona na swoim koncie więcej publikacji skierowanych do młodych czytelników o tematyce przyrodniczej (ale nie tylko),np. "Co w trawie piszczy", "Ptaki", "Atlas grzybów. Ponad 200 polskich gatunków".

Po przeczytaniu tej książki odbiorcy nieco inaczej spojrzą na otaczające drzewa. Nie będą one już tylko osobnymi, często naprawdę potężnymi roślinami, ale staną się integralną częścią otoczenia, domem dla wielu gatunków zwierząt - ich schronieniem.

"Drzewa" polecam szczególnie opiekunom młodszych dzieci ze względu na to, że książeczka ta jest świetnym pretekstem do wspólnych wypraw i obserwacji przyrodniczych. Dzięki tej pozycji czytelnicy poznają wiele interesujących gatunków oraz odkrywają często zaskakujące fakty. Książka sprawdzi się również jako inspiracja dla nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej i przyrody. Przede wszystkim jednak spodoba się dzieciom, które będą mogły zobaczyć m.in. rohatyńca i jelonka rogacza. Dość spore litery, niezbyt duża ilość tekstu oraz prosty język z pewnością zachęcą maluchy do samodzielnego czytania i poznawania sekretów drzew, a barwne, realistyczne ilustracje, które mnie szczególnie zachwyciły dodatkowo rozbudzą ciekawość i wyobraźnię.

Zdecydowanie namawiam do wzbogacenia swoich osobistych, a także przedszkolnych i szkolnych biblioteczek o serię Młodzi Przyrodnicy ze względu na to, że uczy ona uważności podczas codziennych spacerów i rozwija wrażliwość na piękno otaczającego nas świata.

A wy wiecie, czym są galasy? Jeśli nie to koniecznie przeczytajcie tę książeczkę, bo mogę się założyć, że wiele razy je widzieliście.

Dlaczego śnieg topnieje najpierw wokół pni drzew?
Czym jest oskoła?
W jakim wieku po raz pierwszy kwitnie i wydaje owoce dąb?
Dlaczego drzewa lubią odwiedziny dzięciołów?
Do czego zwierzęta wykorzystują martwe drzewa?

Wydawnictwo Wilga @wydawnictwo_wilga skutecznie sprawia, że zainteresowanie przyrodą u mojego 6 latka jest na dosyć wysokim poziomie 🤣
Tym razem edukujemy się w temacie drzew 🌲🌳🌴

W książce Drzewa poszerzymy wiedzę o drzewach nie tylko u dziecka, ale też u siebie 😀 U mnie właśnie tak się stało, spacerując po lesie z tą książeczką i z dzieckiem oczywiście 🤣 sporo ciekawych informacji przyswoiłam. Tutaj również informacje poszerzono dobrymi ilustracjami, dlatego polecam obie pozycje.

Tym razem edukujemy się w temacie drzew 🌲🌳🌴

"Młodzi przyrodnicy" to seria, która w fajny sposób, przedstawia młodym czytelnikom wszelakie tajniki przyrody, ale i dostarcza różnych ciekawostek, jeśli chodzi o życie zwierząt i roślin. W serii ukazały się już m.in Dinozaury, Dzieci zwierząt, Owady, Leśne stworzenia, Ptaki, Kwiaty i pare innych, równie ciekawych książeczek.

W najnowszym tomie młodych przyrodników - "Drzewa", młodzi czytelnicy poznają różne gatunki drzew, które można znaleźć w lesie, albo nawet i w parku. Do tego dowiemy się jakie ptaki zakładają na nich swoje gniazda, a nawet jakie szkodniki mogą na nich żerować. Wiedzieliście, że młodymi liśćmi dębu pożywiają się gąsienice, a te z kolei zjadane są przez raniuszka?? Jak wiedzieliście to szacun, bo ja niestety nie miałam o tym bladego pojęcia 🤣 Czy wiecie, że niektóre grzyby rosną tylko przy określonych drzewach? Nigdzie indziej ich nie znajdziecie! A czemu? Na te pytania, jak i na wiele innych, znajdziecie odpowiedz w tej małej, poręcznej książeczce. Do tego piękne ilustracje, które są tutaj ogromnym atutem, bowiem dla młodego czytelnika, poznawanie przyrody stanie się jeszcze prostsze. A sam tekst i same informacje, są przekazane w bardzo prosty i przystępny sposób, dlatego też myślę, że dzieciaki, nie będą miały problemu ze zrozumieniem go. Piękna książeczka, warta polecenia!

W najnowszym tomie młodych przyrodników -...

Pogoda za oknem nieszczególna, dlatego przychodzę dzisiaj z propozycja idealną na wspólne popołudnie z dzieckiem.

Dzięki książce Drzewa z serii Mali przyrodnicy  od Wydawnictwa Wilga młodzi czytelnicy poznają różne gatunki drzew, które spotkać można w lasach, parkach i w sadach. Poznają zwierzęta i owady żyjące w tych miejscach, zarówno te pożyteczne jak i te które zagrażają drzewom. Nie zabraknie tutaj informacji o grzybach czy o szkodliwych pasożytach wyrastających na korzeniach drzew. Wszystkie zawarte w książce wzmianki zostały przedstawione w prosty i przystępny dla dziecka sposób, dzięki czemu z szybko je zapamiętają.  Ponad to ilustracje przyciągają wzrok dziecka, powodując, ze przyroda stanie im się jeszcze bliższa. Duże litery i świetnie rozłożony na poszczególnych kartkach tekst sprawia, ze książka Młodzi przyrodnicy będzie idealna  do samodzielnego czytania.

Bardzo serdecznie polecamy…

Po świecie chodzą ludzie, którzy w dorosłym życiu mają problem z odróżnieniem drzew i jednym z takich delikwentów jestem ja. Nie wiem, jak do tego doszło, ponieważ moi rodzice doskonale znają się na roślinach, ptakach, owadach, no a ja jestem w tej dziedzinie nogą. Co prawda najważniejsze gatunku umiem odróżnić, ale na tym kończy się moja wiedza, dlatego cieszę się, że powstają dzieła takie jak te, stworzone przez Patrycję Zarawską. Jak widać, nie tylko dzieci mogą z nich wyciągnąć coś nowego.

Z tej książeczki dzieci mogą dowiedzieć się, jak wygląda brzoza, dąb, kasztanowiec, klon, drzewa owocowe i inne rośliny. Znajdują się w niej również informacje o ptakach, leśnych ssakach oraz owadach, dla których poszczególne gatunki roślin mają duże znaczenie w ich życiu. Treści nie ma zbyt dużo, ale za to, jest ona konkretna i skupia się na przekazaniu najważniejszych informacji. Piękne ilustracje Natalii Talarek-Oswald pomogą dziecku zrozumieć, jak wygląda opisywane drzewo lub zwierze, choć wyobraźnia dzieci jest duża, to zdecydowanie łatwiej będzie im zapamiętać prezentowane rzeczy, gdy spojrzą na rysunek.

Z tej serii wyszły również książeczki dotyczące między innymi kwiatów, ptaków, pór roku i dinozaurów. Uważam, że fajnie jest mieć w swojej biblioteczce całą kolekcję, a po jej przeczytaniu wyruszyć wraz z pociechami na wyprawę, w której na własne oczy zobaczą rzeczy poznane w tych opowiastkach. Zwłaszcza że wszelkie detale i cechy charakterystyczne zostały w tej pozycji dobrze zachowane.

Jak zawsze muszę zaznaczyć, że książki, które jednocześnie bawią i uczą są warte naszej uwagi, ponieważ zaszczepiają w młodych ludziach miłość do literatury, są doskonałym powodem do wspólnego spędzenia czasu, a przy tym edukują nasze maluchy. Ja gorąco polecam Wam zarówno „Drzewa”, jak i pozostałe książeczki z serii „Młodzi Przyrodnicy”.

• Literatura naukowa i popularnonaukowa, faktu, reportaż, poradniki, aforyzmy i inne.
  • Dla przedszkolaka
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa