Golgota Narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty

Okładka książki Golgota Narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty Jerzy Gajdziński
Jerzy Gajdziński Wydawnictwo: Fundacja Jakobstaf! historia
historia
Fundacja Jakobstaf!
2020-01-01
2020-01-01

Z jednej strony nie można się oderwać od przygód autora, z drugiej strony strony straszna tragedia...bardzo szczegółowy opis zmarnowanego życia.
Szkoda, że nie będzie 3 tomy

Szkoda, że nie będzie 3 tomy

Nie wiem, czy stawianie tej pozycji obok Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna nie jest obrazoburcze, ale zaryzykuję, że jednak nie...
Znakomity wspomnieniowy reportaż z życia autora, który w 1940 roku, w wieku zaledwie 15 lat wpadł w tryby sowieckiego systemu opresji. Jerzy Gajdziński rzucany był po więzieniach, ośrodkach reedukacyjnych, łagrach, z finiszem w cieszącym się wyjątkowo złą sławą obozem w leżącej za kołem podbiegunowym Workucie. Stąd też podjął udaną ucieczkę, która po niezwykłych perypetiach zakończyła się powrotem do Polski w 1947 roku i wkrótce kolejnymi szykanami i więzieniem, tym razem ufundowanymi przez komunistyczne władze naszego kraju.
Pozycja stosunkowo nowa, co tu i ówdzie budzi wątpliwości co do autentyczności części zawartych w niej historii i zarzuca beletryzację. Z oboma zarzutami trudno się rozprawić, ale z szacunku do autora i milionów ofiar sowieckich łagrów nie zamierzam ich nawet powielać. Choć przyznam, że spotkanie z Ławrentijem Berią lub ostrzeliwanie się z radzieckimi pogranicznikami „korkowcem” brzmią naprawdę niezwykle...
Pewnym jest natomiast, że autor świetnie, ze swadą operuje językiem, co sprawia, że niezwykle mroczne w istocie dzieło pochłania się niczym... znakomitą powieść przygodową. Wartka akcja to jedno, a niezwykle trafne obserwacje konstrukcji sowieckiego systemu represji, permanentnego strachu, zależności, to drugie. Trzecie z kolei to głód, chłód, wszy i pluskwy, które niemal na każdej stronie książki odmieniane są przez wszystkie przypadki...
Gorąco polecam!

książka rzuca no kolana. szczery, niezwykły, bardzo osobisty przekaz historii Polaka zesłanego do Workuty w czasie II WŚ. Wiele jest pozycji na ten temat ale tę opasłą księgę czytałam bez ł jednym tchem.

Książka opowiadajaca niełatwe losy młodego Polaka, który dostaje się do piekła łagrów i próbuje za wszelką cenę wrócić do ojczyzny.
Autor wielokrotnie znajdując się na skraju życia i śmierci, ostateczne realizuje swój cel, dając świadectwo "Golgoty Narodów", której doswiadczyly narody w socjalistycznym Związku Sowieckim.

Czytam tą niesamowitą książkę, i jestem absolutnie wstrząśnięty tą historią. Mam za sobą obszerną literaturę obozową, miedzy innymi takie arcydzieła jak "Opowiadania Kołymskie" Szałamowa czy "Archipleg Gułag" Sołżenicyna żeby nie wspomnieć o świadectwie Gruzińskiego. Pomimo, ostatnio deficytu wolnego czasu na obcowanie z literaturą, książkę wbrew niesprzyjającym okolicznościom obsesyjnie, pochłaniam. Tramwaj, autobus, w przerwie na wizytę do lekarza, a dzisiaj nawet na siarczystym mrozie na przystanku, w skutek czego uciekł mi tramwaj do pracy. Nie w sposób się od niej oderwać, naprawdę zapiera dech w piersiach, nie pojmuje dlaczego jest o niej tak cicho. Ta historia pochłania bez reszty. Tego nie mógł nikt wymyślić, z tej literatury wręcz wyziera ludzkie cierpienie, udręka i tragiczny los. Czytam komentarze poniżej i jestem oburzony że ktoś miał czelność zarzucić autorowi, nieuczciwość i plagiat. Owszem, beletryzacja wspomnień pozwala na utkanie pewnej fabularnej otoczki, ale trzon wydarzeń, i wszystkie najważniejsze perypetie są prawdziwe, to się czuje, podskórnie. Już dawno żadna książka nie spowodowała u mnie takiej nawałnicy emocji, wzruszeń i przeżyć, a jestem dopiero w drugiej części tej opowieści.
Co do krytyki, to owszem można wyrazić opinię na temat wartości literackiej, zarówno treści jak i formy, choć ta niema sobie nic do zarzucenia. Natomiast posądzenie kogoś o plagiat nie mając ku temu żadnych podstaw jest nie tylko afrontem i bezpodstawną insynuacją, a przede wszystkim poważnym wykroczeniem, które szczególnie w kontekście ofiary stalinowskich represji jest wyjątkowo amoralne i krzywdzące.

Uważam że bezapelacyjnie mamy do czynienia z żywą relacją ofiary stalinowskiego terroru. Opis rozbudowanego aparatu represji i niszczenia ludzkiego ducha w warunkach obozowej rzeczywistości jest tutaj do szpiku kości przeszywający. Przytłacza ogrom wydarzeń, zwłaszcza w tragicznych momentach, podczas morderczej katorgi. Wszystko jest ukazane z taką naturalistyczną projekcją, że nie jest dla mnie możliwe, aby ktoś mógł w taki sposób odtworzyć to piekło od środka, ukazać pełnej rozbudowanej architektury, porównanie do "Archipelagu Gułag" naprawdę w tym kontekście nie jest przesadzone. Chyba największym nieszczęściem, jest fakt że książka tak późno została opublikowana, o obawiam się, że trafić może tylko do niszy, czyli odbiorców których ta tematyka interesuje. Możliwe, że brak popularności w aktualnym społeczeństwie, ignorantów, generacji niedoświadczonej przez bestialstwo sowieckich represji, ten tytuł może jawić się jako egzotyka, fikcja która ma niewiele wspólnego z prawdą. Tymczasem wiem, że mamy do czynienia z książką niezwykłą, która wprowadza dodatkową wartość do obozowej tematyki i uzupełnią ją o kolejne ważne świadectwo.
Warto również wspomnieć tutaj o pobocznych historiach spotkanych więźniów, które chwytają bezlitośnie za serce. Historia Wołodi, na którego doniósł, sam ojciec, wysoko postawiony dygnitarz, czy perypetie rodziny Saszy i zbrodniczego rozkułaczenia jego rodziny. Te historie na długo zapadają w pamięć.
Jak książkę skończę to może uzupełnię opinię, póki co jestem poruszony do głębi, nie spodziewałem się czegoś tak nieprzeciętnego, i dojmującego jednocześnie. Pozycja którą powinien absolutnie przeczytać każdy Polak.

Odpowiedź na recenzję Pani Złośnicy.

Droga Pani. Ma pani prawo wyrażać dowolne opinie o książce, nawet jeśli są bardzo odmienne od wszystkich innych. Pani gust i pani ocena. Nie mam pretensji, że dzieli się Pani tymi opiniami ze światem. Ale raczej nie jest w dobrym tonie dyskredytowanie autora i zarzucanie mu, że całą tę historię zmyślił. Pisze pani (…) ponieważ nie dawało mi to spokoju, sprawdziłam pana Gajdzińskiego w IPN, niestety nie ma tam o nim nawet wzmianki,(…). No cóż! Nie zadała sobie pani tego trudu wcale, bo wystarczy wpisać to nazwisko do wyszukiwarki indeksu osób represjonowanych, aby otrzymać wyniki potwierdzające jego aresztowanie w 1940 roku przez ukraińskie NKWD, wyrok i pobyty w łagrach włącznie z Workutłagiem. Są tam też sygnatury akt NKWD i MSW. Wszystkie dane w katalogach akt pokrywają się z faktami opisanymi w książce. Podaję adres wyszukiwarki: https://indeksrepresjonowanych.pl/int/wyszukiwanie/94,Wyszukiwanie.html

Co do zarzutu o plagiat. Mój ojciec żył w nieprawdopodobnym ubóstwie, zarabiając wierszówkami w katolickich pismach paxowskich. Nie aspirował i nie zaliczał się do żadnej elity, ani władzy ani opozycji. Należał do najbardziej zdegradowanej w sensie materialnym klasy społecznej w PRL. Nie miał żadnego dostępu do literatury wydawanej na zachodzie. Książkę pisał dwa razy. Pierwszy rękopis skonfiskowało mu UB podczas aresztowania już w 1950 roku, a więc dużo wcześniej niż pojawiły się w druku teksty wskazanych przez panią autorów. Drugi raz zaczął spisywać swoje wspomnienia w latach 60-tych, czego już byłem mimowolnym świadkiem. Również kamuflowania kolejnych rozdziałów rękopisu w najprzeróżniejszych skrytkach, żebym wiedział, gdzie ich szukać, w razie, gdyby przytrafiła mu się niespodziewana śmierć. Myśli pani, że ponad sześć lat spędzonych najcięższych stalinowskich łagrach, takich jak Nowoiwanowka, Kańsk i Workuta, nie mogło mu dostarczyć dość przeżyć i obserwacji i że musiał szukać ich aż w publikowanych na zachodzie książkach? Nie pomyślała pani, że to iż losy milionów ludzi skazanych na niewolniczą pracę w ZSSR były podobne, nie wynika z powielania wspomnień, tylko z tego, że wszystkie te łagry były zorganizowane w oparciu o jednolitą technologię wyzysku i eksterminacji. To, że technologia ta była podobna do tej jaką stosowali Niemcy w swoich obozach koncentracyjnych, też nie powinno dziwić nikogo kto zna fakty dotyczące wzajemnych szkoleń i współpracy obu tych zbrodniczych aparatów represji w latach 1939-41.

Odpowiedź na recenzję Pani Złośnicy.

Niestety nie mogę podzielać entuzjazmu pozostałych recenzentów. Już po kilku pierwszych rozdziałach wiedziałam że to nie są wspomnienia, a opowieść o tym jak ktoś wyobrażał sobie łagry. Z całym szacunkiem dla autora, który być może faktycznie był więźniem gułagu, jednak swoją książkę skomponował z losowo dobranych wspomnień z różnych obozów, nie tylko sowieckich. Dlatego dla czytelnika znającego, rzetelna i prawdziwą, literaturę obozową Pan Gajdziński jest niewiarygodny. Każdy kto zetknął choćby z podstawowymi pozycjami z tej dziedziny, jak Sołżenicyn, Grzesiuk, Grudziński, w tej książce znajdzie fragmenty ocierające się niebezpiecznie o plagiat.
O ile ogólne tło historyczne jest w miarę zachowane, tak już detale, które zna każdy zainteresowany archipelagiem ludzkich tragedii, zupełnie rozjeżdżają się z rzeczywistością. Niewątpliwą zaletą jest lekkość pióra, która wspaniale oddaje doskonały lektor audiobooka.
Niestety jest to książka wpisująca się w smutny trend współczesnych opowiastek obozowych, które dla trywialnej treści wykorzystują nośne tło obozów zagłady.
I na koniec, ponieważ nie dawało mi to spokoju, sprawdziłam pana Gajdzińskiego w IPN, niestety nie ma tam o nim nawet wzmianki, nie ma również nigdzie w domenie publicznej żadnych informacji poza tym, że napisał jeszcze jedną książkę w 1983 roku. Przykro mi, ale jest to przeciętna beletrystyka, nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością

Książka, którą na pewno jeszcze raz w życiu przeczytam. Główny bohater miał niejednokrotnie niesamowite szczęście (a czasami po prostu jego trzeźwe myślenie pomogło),że przeżył te wszystkie więzienia, transporty, mrozy, głód i przede wszystkim uniknął śmierci z rąk innych więźniów.
Sama ucieczka z Workuty to tylko końcówka książki, 4/5 to opis jego pobytu w więzieniach.
Od książki ciężko się oderwać, a po jej przeczytaniu kolejne kłębiące się myśli w głowie i bezsenne noce z wizualizacjami losów głównego bohatera, a jednocześnie pustka i smutek, że już przeczytana ta znakomita książka.

Sama ucieczka z Workuty to tylko końcówka książki, 4/5 to opis jego pobytu w...

Książka świetnie napisana, poruszająca, ciekawa mimo iż sporo łagrowej i obozowej lektury mam za sobą. Autentyczna na tle masy tego błamu z Auschwitz w tytule, który zalał księgarnie teraz, kiedy ostatni naoczni świadkowie przekroczyli 90-tkę.
Oceniłbym nawet na 10 gdyby nie moje poważne wątpliwości odnośnie autentyczności niektórych przygód Autora, jak choćby jego spotkanie z Berią. Innych nie wymieniam, żeby nie spojlerować.

• Do kupienia
  • Więzienie

Dodaj cytat z książki Golgota Narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty