Selfie z aniołem

Hanna Urbankowska Wydawnictwo: Replika literatura obyczajowa, romans
Replika
2021-11-09
2021-11-09

Okładka książki Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy Iwona Czarkowska, Hanna Greń, Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka, Anna Klejzerowicz, Joanna Kruszewska, Karolina Kubilus, Monika Orłowska, Edyta Świętek, Joanna Sykat, Hanna Urbankowska, Iwona Walczak, Iwona Małgorzata Żytkowiak
Wszystkie barw... Iwona Czarkowska, H...

Mam do tej książki sentyment ponieważ wygrałam ją w rozdaniu u @pandam_liber Dotarła do mnie rok temu ale dopiero teraz udało mi się ją przeczytać. Cudowna, spokojna historia o Aniołach i ich kłopotliwych podopiecznych. Każdy z nas ma anioła stróża, a jego zadaniem jest nas chronić od złego i kłopotów w które wpadamy. Wszystko zaczyna się w dniu kiedy dochodzi do anomalii pogodowej, która namiesza w życiu mieszkańców bloku na Warszawskim Mkotowie.
Kto za tym stoi i co z tego wyniknie? Czy aniołom uda się ogarnąć chaos i przywrócić porządek? Przekonajcie się sami 😉 ja czytałam z przyjemnością. Niespieszna akcja, śledztwo aniołów, relacje międzyludzkie, opowieść o tym że warto zwrócić uwagę na to co nie zawsze widzialne dla oka. Urocza, naprawdę polecam!

Nie wiem, czy wierzycie w anioły, ale ja często zastanawiam się nad różnymi sytuacjami, które mi się zdarzyły lub o których usłyszałam od innych, a których nie jestem w stanie wyjaśnić w logiczny sposób. Czy to Anioły, czy inne siły nadprzyrodzone, nie wiem.
Sięgając po tę książkę, liczyłam na ciepłą opowieść świąteczną z aniołami w tle. Fabuła tej książki zahacza o okres świąteczny, ale nie jest książką typowo świąteczną. Cały czas jednak czytając tę lekturę czuje się ten ciepły grudniowy nastrój.
To w pewnym sensie bajka dla dorosłych, ale równocześnie bardzo urocza lektura. Z pozoru utrzymana w lekkim, zabawnym stylu, tak, by dobrze się ją dobrze czytało z kubkiem gorącej herbaty z malinami lub gorącego kakao w scenerii pod cieplutkim kocem w chłodny jesienno-zimowy wieczór, ale…
No właśnie, fabuła, mimo iż można ją uznać za lekką, łatwą i przyjemną, nie do końca taką jest, ponieważ skrywa wiele ludzkich dramatów.
Jak już wspomniałam wcześniej, jest to komedio-dramat z wątkami fantastycznymi i sporą dawką mistycyzmu.
Kiedyś, kiedy wydarzyło się w moim życiu coś dramatycznego, usłyszałam od bliskiej mi osoby: musisz porozmawiać ze swoim aniołem stróżem, zobaczysz, on ci pomoże. Wówczas podeszłam do tego dość sceptycznie, ale chyba podświadomie zaczęłam z kimś rozmawiać. Z kimś, kto był tylko w mojej głowie.
Wiem, że są ludzie, którzy wierzą w istnienie aniołów, a jeżeli nie aniołów, to jakichś zjawisk czy istot paranormalnych, ja sama mam na ten temat mieszane myśli.
Ta opowieść z pozoru lekka, łatwa i przyjemna jest być może ciepłą historią o grupie przyjaciół, ale autorka poruszyła w niej wiele poważnych życiowych tematów, o których być może wiemy, ale nie zawsze o nich chcemy rozmawiać.
Głównymi bohaterami są ludzie i anioły i muszę przyznać, że jedni i drudzy są sympatyczni i przyciągają zarówno swoimi osobowościami (czy aniołowie mają osobowości?) jak i podejściem do życia.
Wpleciony w fabułę dramat samobójczej śmierci dodaje powieści nieco powagi, smutku, zmusza do refleksji, ale w ogólnym zarysie, książka jest piękną i ciepłą lekturą uświadamiającą jak bardzo ważna jest w życiu przyjaźń i wzajemne wspieranie się w trudnych lub zaskakujących chwilach.
Autorka przenosi nas do świata zjawisk paranormalnych, ale robi to z wdziękiem nie szczędząc ani dramatyzmu, ani humoru. Pokazuje, jak sny mogą wpływać na rzeczywistość i jak mogą być odbierane niezrozumiałe sygnały łączące realne życie z życiem dalekim od tej realności.
I chociaż ktoś mógłby powiedzieć, że ta książka to taka bajka dla dorosłych, ja muszę przyznać, że czytałam ją z prawdziwą przyjemnością.
To z całą pewnością piękna i mądra opowieść, w której codzienność splata się ze sprawami niezrozumiałymi a jednak ostatecznymi.
Bardzo gorąco ją polecam, nie tylko w okresie okołoświątecznym, ale ot tak, ku refleksji i czystego relaksu.

"Noworoczne Anioły" mnie zachwyciły a tutaj mamy bardzo udaną kontynuację. Trzy przyjaciółki i ich Aniołowie, do tego dołączyły nowe postacie wraz z niebiańskimi towarzyszami. Bardzo zabawna i ciepła opowieść, którą z przyjemnością polecam.

Pierwsze spotkanie z piórem Autorki i od razu udane, tak lubię najbardziej. „Selfie z aniołem” to piękna opowieść, w której przenikają się dwa światy- ludzi i aniołów. Czyż to nie brzmi interesujaco?

Mieszkańcy bloku na warszawskim Mokotowie lubią przesiadywać w kawiarni na parterze. Nie wiedzą jednak, że późnym wieczorem lokal zajmują aniołowie. „Dzień dobry!” zmienia się w „Dobranoc!”, a anielscy opiekunowie lokatorów dyskutują o swoich sprawach. A o jakich? Przecież wszystko dobrze się układa kiedy Oni czuwają..? A może jednak nie? Jakie znaczenie ma historia sprzed czterdziestu lat, która wydarzyła się w podwarszawskiej wsi i dokąd zaprowadzi przyjaciół wspólne śledztwo?

Książka pisana z dwóch perspektyw, anielskiej i ludzkiej, to coś z czym spotykam się po raz pierwszy. Czy mi się podobało? Tak, to był ciekawy sposób narracji. Autorka każdego z bohaterów obdarowała czymś do powiedzenia, przez co nie dało się ich nie polubić. Chwilami śmiałam się z sytuacji w jakiej się znaleźli, po to aby za moment szczerz im współczuć. Były też momenty, które dawały do myślenia, Autorka więc zadbała o całą gamę emocji.

Piękna, obyczajowa książka pochylającą się nad ludzkim losem. Niepowtarzalny klimat i doskonale nakreśleni bohaterowie sprawiają, że powieść czyta się lekko i przyjemnie. Jednak jest to wymagająca lektura bo bohaterów jest całkiem sporo, a czcionka jest drobniutka. Książkę polecam z całego serca, idealna na wieczór albo i noc jak w moim przypadku 😅 dodatkowo świetnie nada się na prezent pod 🎄

Życie mieszkańców jednego z osiedli na warszawskim Mokotowie toczy się wokół kawiarni „Dzień dobry!”, kawiarni niezwykłej, bo w ciągu dnia na dobrą kawę i herbatę oraz pogaduszki wpadają mieszkańcy bloku, a wieczorami kawiarniane miejsca zajmują Aniołowie, którzy omawiają sprawy dnia codziennego swoich podopiecznych.
Książkę można podzielić jakby na dwie historie- jedna to historia Anki, Zuzy i Matyldy- przyjaciółek, ich bliskich i znajomych, druga część to historia widziana oczami Aniołów, którzy opiekują się ludźmi.
Książka dość niezwykła, niecodziennie skonstruowana, mnie się nie zdarzyło jeszcze czytać niczego podobnego. Niezwykle ciepła, wzruszająca i klimatyczna powieść, która trochę też zmusza do myślenia. Nie jest to kolejna cukrowa historia, ale Autorka w dość niecodzienny sposób pokazuje nam, że warto mieć marzenia i cele, do których trzeba dążyć, ale przestrzega niejako, że nie zawsze droga do realizacji będzie łatwa i przyjemna, ale nie możemy się poddawać. Książka zmusza do zastanowienia się nad naszym życiem, tym, co jest w nim ważne, tym, czy drogą, która obraliśmy, aby spełnić nasze marzenia jest na pewno najlepsza.
To naprawdę przyjemna, ale nieco wymagająca lektura, nie mniej, polecam ją z całego serca, bo to świetna książka na długie grudniowe wieczory!

Książkę można podzielić jakby na dwie historie- jedna to...

„Tylko anioły znają prawdziwą sztukę pocieszenia…”

Warszawski blok na Mokotowie. Na jego parterze Anka prowadzi urokliwą kawiarenką. Jest to bardzo przyjazne i miłe miejsce dla każdego, a gości witają koty. Wieczorami zaglądają tu tajemniczy goście. Na najwyższym piętrze mieszkają przyjaciele Anki – Matylda z Wojciechem, którzy oczekują narodzin pierwszego dziecka. Kacper to chłopiec, który mieszka naprzeciwko, pewnego razu daje im w prezencie piękny rysunek. Chłopiec narysował smutnego, tajemniczego pana ze skrzydłami, a do tego twierdzi, że bardzo często widuje go na klatce schodowej. Zuzanna właśnie wróciła z Londynu, dołącza do przyjaciół. Wszyscy razem próbują rozwikłać intrygującą zagadkę.

Losy ludzkie przeplatają się z losami aniołów. Co wnosi do całości i jakie znaczenie dla naszych bohaterów ma historia sprzed czterdziestu lat, która wydarzyła się w podwarszawskiej wsi? Narracja toczy się z kilku perspektyw, mamy szersze nie tylko to ludzkie spojrzenie na rozwój wydarzeń. Autorka zadziwia wyobraźnią jej anioły są bardzo realistyczne i takie współczesne. Mają telefony, potrafią zrobić sobie selfie, są ironiczni, zabawni, zwyczajni.

Powieść okazała się dla mnie sporym, pozytywnym zaskoczeniem. Prowadzone śledztwo przez przyjaciół nabiera rozpędu, dokąd ich zaprowadzi, czy odkryją prawdę? Codzienność, przeciwności losu, troski, zmartwienia, o ile łatwiej to wszystko dźwigać na swoich barkach, gdy otaczają nas przyjaciele. I… ktoś czuwa z góry. W całej powieści czujemy magiczną atmosferę.

Ciepła, niebanalna, optymistyczna, napisana z humorem opowieść. Niesie przesłanie, ukazuje, że każdy z nas ma jakie cele, marzenia, które próbuje realizować. Nie zawsze jest to łatwe, ale trzeba próbować i walczyć z przeciwnościami jakie niesie życie. Bardzo, bardzo polecam.

„Tylko anioły znają prawdziwą sztukę pocieszenia…”

To nie jest typowo świąteczna pozycja, niech was to nie zmyli. Nie jest to też słodziutka historia o ludziach i aniołach. Na pewno jest to wyjątkowa pozycja wśród świątecznych propozycji i myślę, że wiele miłośniczek i miłośników słodko-gorzkich opowieści obyczajowych znajdzie w tej książce coś dla siebie. Żałuję tylko tego, że ta książka nie kręci stricte wokół świąt, ale tego ciepła, które czujemy przy okazji świąt - zupełnie nie brakuje.

Mieszkańcy bloku na warszawskim Mokotowie lubią przesiadywać w kawiarni na parterze. Nie wiedzą jednak, że późnym wieczorem lokal zajmują aniołowie. „Dzień dobry!” zmienia się w „Dobranoc!”, a opiekunowie lokatorów zawzięcie dyskutują o swoich sprawach. O czym mogą rozmawiać? Przecież wszystko dobrze się układa… A może jednak nie?

Mimo tego, że zapowiadało się na bardzo doskonałą lekturę od pierwszych stron, to jakoś nie mogłam się wciągnąć. Chociaż miałam najszczersze chęci i bardzo podobał mi się zamysł - bardzo mozolnie szło mi czytanie, nad czym bardzo, ale to bardzo ubolewam. To historia z olbrzymim potencjałem, wielkim ciepłem, odrobiną tajemnic i anomaliami, no i ta szczypta anielskiej rzeczywistości. Mam wrażenie, że jej głównym problemem było to, że jest zbyt długa, a wątki są bardzo pomieszane. Nie zmienia to faktu, że nadal myślę o tej historii, bo po prostu jest wyjątkowa.

Lubię takie mieszanie światów, twarda rzeczywistość razem z istotami pozaziemskimi. Myślę, że to właśnie tu leży ta wyjątkowość tej powieści. To pomieszanie tych dwóch światów sprawia, że nie mogę przestać myśleć o tej książce, chociaż odłożyłam ją już jakiś czas temu. Gdyby nie mankamenty, o których już wspomniałam wcześniej - to mogłaby być naprawdę doskonała lektura. Byłby z tego materiał na ulubieńca tego roku.

Mimo wszystko, cieszę się, że mogłam sięgnąć po tę powieść, bo przyniosła mi wiele radości z czytania. To ciepło, jakim mnie otoczyła, zgrywa się ze świątecznym klimatem, choć w środku znajdziemy klimat bliżej zimowy niż świąteczny. Po prostu uważam, że ta książka jest w porządku.

Mogłabym podzielić tę książkę na dwie historię, tą związaną z mieszańcami bliku na Mokotowie i ich aniołami – bo każdy dostaje swojego anioła, który ma opiekować się i lekko popychać nas ku dobrym wyborom. I o ile ta część o ludziach mnie wciągnęła, tak ta o aniołach zupełnie do mnie nie przemówiła. Zbyt dużo chaosu, postaci i „ciapowatość” aniołów sprawiły, że przez książkę brnęłam mozolnie i tylko perypetie mieszkańców ratowały sytuację. Polubiłam Matyldę, do mniej poczułam sympatię od samego początku i chętnie poznałabym jej odrębną historię.

irytujące trzy pierwsze rozdziały skutecznie mnie zniechęciły do dalszego czytania

Historia poruszająca powieści autorka napisała piórem ładnym bardzo dobrze.
Wachlarz emocji zawiera książka,wzruszeń dostarcza.
Bohaterowie świetni w książce to ciepła,zabawną i cudowna lektura przeczytałam książkę z czystą przyjemnością.

Historia poruszająca powieści autorka napisała piórem ładnym bardzo dobrze.
Wachlarz emocji zawiera książka,wzruszeń dostarcza.

• Świąteczne
  • Samodzielne