Zmartwychwstanie Wcielonego Boga

2021-10-06
2021-10-06
Małgorzata Wójcik
Apologatyka chrześcijaństwo zmartwychwstanie teologia Jezus Chrystus historia

"... jeżeli Bóg dokonał wcielenia w dotychczasowej historii ludzkości, to istnieje przytłaczająco duże prawdopodobieństwo, że dokonał go w Jezusie".
Powyższy cytat dobrze oddaje treść książki. Autor z wielką skrupulatnością analizuje argumenty za i przeciw prawdziwości Zmartwychwstania, a także za i przeciw tezie, że Jezus Chrystus jest Wcielonym Bogiem.

Książka napisana jest wręcz brawurowo i łączy w sobie różne dziedziny nauki (nie wyłączając matematyki - autor dokonuje obliczeń według zasad rachunku prawdopodobieństwa). Nie jest to jednak lektura łatwa - potrzeba sporego skupienia, żeby nadążyć za wywodem autora. Mimo to warto po nią sięgnąć.

Książka napisana...

Bardzo ciekawa, filozoficzna książka próbująca udowodnić zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, robiąca to jednak w trochę inny sposób, niż często jest to przedstawiane w różnych publikacjach apologetycznych. Autor wychodzi tutaj od argumentów za istnieniem Boga z teologii naturalnej, co pociąga za sobą konkluzję, że istnieją ważne powody, za Jego wcieleniem. Jeśli natomiast nastąpiło wcielenie, to dla potwierdzenie tego wcielenia Bóg musiał przypieczętować je zmartwychwstaniem, jako swoistym "supercudem", który był przyczynkiem do powstania chrześcijaństwa.

Oczywiście autor tutaj nie ucieka od kwestii historycznych, mierząc się również w ostatnim rozdziale z konkurencyjnymi teoriami na temat zmartwychwstania, uznając, że argumenty z Ewangelii są jednak najbardziej prawdopodobne, a teorie próbujące je podważyć dużo trudniej jest udowodnić.

Sam język publikacji jest miejscami trudny, ma sporo przypisów i rozbudowaną bibliografię. Książkę jednak warto przeczytać, może zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

Bardzo duża dawka wiedzy w przestępnej oprawie. Polecam

Bardzo duża dawka wiedzy w przestępnej oprawie. Polecam