Tom Hanks. Enigma

Znak Horyzont
2021-01-01
2021-01-01
Mikołaj Kluza

Jakoś nie porywa. Czyta się lekko, ale to mało. Wydaje mi się, że mało w tej biografii takich historii z czasu, gdy stał się osobą rozpoznawalną na dużą skalę, mało też ciekawostek z planów filmowych. Książka mocno za to skupiła się na trudnym dzieciństwie aktora.
I ciągłe powtarzanie tego, że nie jest najprzystojniejszym aktorem Hollywood, za to że jest ciepłą i dobrą osobą, która nie gwiazdorzy, myślę że do takich refleksji nie trzeba czytać książki, żeby to zauważyć. ;) Z całym moim uwielbieniem dla Toma Hanksa, poszukałabym innej biografii.

Jestem zachwycona. Tom jest cudownym, ciepłym i życzliwym człowiekiem. Wzór do naśladowania.

Wypada mi się zgodzić z jedną z Przedmówczyń, że "Nie za wiele ciekawostek i nieznanych faktów. ". Ale też nie znajduję tu czegoś aż koszmarnie źle napisanego. Może zgrzytnęło mi podkreślanie, że nie jest klasycznym amantem, adonisem z wyglądu. Ależ panie biografie, chciałoby się rzec, przecież to widać. Raz wystarczyło napomknąć. :)))))))))

Biografię Toma Hanksa miałam w planach przeczytać tuż zaraz po zakupie, czyli w okolicach maja 2022 r. Jak widać, zebrałam się dopiero w czerwcu 2023 r. Kiedy tak długo jakaś książka czeka na to, aż ją przeczytam, zawsze tłumaczę to tym, że dobre pozycje muszą swoje odleżeć. W tym przypadku nie do końca mogę to napisać.
Tom Hanks jako aktor plasuje się wysoko w moim prywatnym rankingu ulubionych artystów, więc przeczytanie jego biografii miało być formalnością połączoną z przyjemnością. Jak na pierwszą taką publikację nie było źle, ale mam wrażenie, że autor publikacji nie jest aż tak wielkim fanem autora, co dało się odczuć choćby dzięki pobieżności, jaka cechuje tę książkę i niepotrzebny chaos, zwłaszcza w końcówce. Czekam na coś znacznie lepszego i zdecydowanie angażującego. Ode mnie 5/10.

Tom Hanks jako aktor plasuje się wysoko w moim...

Ogólnie minął już jakiś czas od kiedy przeczytałem "Tom Hanks Enigma" Davida Gardnera i muszę przyznać, że dla mnie, jako fana Toma Hanksa, ta książka wywołała ogromne wrażenie. Nie zagłębiając się jakoś we wszystkie artykuły o jego życiu muszę przyznać, że można odbierać to jako dobre podsumowanie wszystkiego co o nim pisano. Fakt, momentami książka nudziła (szczególnie pod koniec rozdziałów),ale ogólnie czytało się całkiem przyjemnie. W skali od 1-10 dałbym takie 6,8/10.

Spodziewałem się "rasowej" biografii, a otrzymałem bardzo pobieżną przebieżkę po kolejnych filmach. Najwyraźniej Hanks albo tak chroni swą prywatność albo prowadzi tak nudne życie, że nie ma o czym pisać, a biograf zmuszony był popełniać wiele dywagacji, by dobrnąć do pozornie satysfakcjonującej objętości. Ciężko jednak być zadowolonym, skoro po skończonej lekturze zupełnie nie mamy wrażenia, że znamy bohatera książki. Jednak nie wydaje się być wcale tytułową enigmą - po prostu jego życie nie zostało należycie zbadane. A na pewno nie przez Davida Gardnera.
Pod kątem edytorskim notoryczne rozbijanie wątków na zbyt wiele akapitów- to również sprawia wrażenie, jak gdyby autor starał się rozwałkować treść, by zajęła jak najwięcej stron maszynopisu.

Jak na pierwszą biografię wielkiego amerykańskiego gwiazdora, wyjątkowo nieporadnie napisane. Najciekawsze są początkowe fragmenty o dzieciństwie Hanksa, potem opowieść idzie kluczem kolejnych filmów. Nie za wiele ciekawostek i nieznanych faktów. Plusem jest to, że czyta się szybko.

Biografia "Tom Hanks. Enigma" to książka, która przede wszystkim pokazuje czytelnikowi znanego aktora, jako człowieka. Człowieka, którego nie szczędził los, ale który zdecydowanie zapracował na swój sukces. Nikt przecież nie rodzi się gwiazdą i nie zdobywa Oskara (a nawet dwóch z rzęu!) od tak! Czyż nie?

Dzieciństwo i okres dorastania Hanksa nie należał do najłatwiejszych, co aboslutnie nie oznacza, że były to czasy stracone. Tom, za co należy mu się wielkie uznanie, potrafił wyciągnąć z doświadczeń cenne lekcje. Tak! Popełnił wiele błędów, ale zarówno one, jak i trudności przez które przeszedł zahartowały go i pozwoliły mu odkryć siebie, swój cel oraz odnaleźć spokój i prawdziwą miłość. Przyznaję, że mam słabość do takich historii 🖤

Biografia jest podana w sposób przystępny, ale i na swój sposób oszczędny. Bez zbędnych emocji czy kolorów. Bez sztucznego blichtru. Zdjęcia dodatkowo wzbogacają całość.

Książka z pewnością będzie wspaniałym prezentem dla fanów Aktora. Jak już wspomniałam pozwala ona ujrzeć Toma Hanksa w innym świetle. Miło, kiedy mamy możliwość bliżej poznać gwiazdę ekranu, ujrzeć ją poza czerwonym dywanem i odkryć, że mamy z nią wiele wspólnego, nieprawdaż?

Dzieciństwo i okres dorastania Hanksa nie należał do najłatwiejszych,...

Książka mimo słabego pióra ciekawa. Bynajmniej dla fanów bohatera książki. Tom Hanks jest jednym z moich ulubionych aktorów, przeczytałam wiec biografie z przyjemnością. Dużo ciekawych faktów z życia tego przemiłego faceta. Ciekawostki z planów filmowych, życia i przyjęć oskarowych. Moja ulubiona to ta o przemowie Pana Hanksa po otrzymaniu Oskara w której dziękuje jednemu z nauczycieli, który jest gejem. Mówi Wam to coś :) ? Tak, pod wpływem tej scenki powstał film "Przodem do tyłu".

Świetny aktor i biografia pełna humoru i wspaniałych chwil. Serdecznie polecam

Świetny aktor i biografia pełna humoru i wspaniałych chwil. Serdecznie polecam