Okładka książki Jesteś kimś więcej, niż myślisz. Przegoń chmury samokrytyki i odkryj swoją wrodzoną wartość Glenn R. Schiraldi
Glenn R. Schiraldi Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Self-Esteem Workbook
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2021-06-09
2021-06-09
Sylwia Pikiel
samoocena poczucie wartości samorozwój rozwój

No i nie podobasz mi się...
Gdyby ktoś powiedział mi, że to pozycja wydana przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, uwierzyłabym na słowo. I tu tkwi problem. Za dużo naiwności, usprawiedliwiania oprawcy, który jest "tylko omylną istotą ludzką". Za dużo Matki Teresy. Za słaba filozofia rozpoczynająca książkę - masz wartość, bo tak, bo każdy człowiek ma taką samą, nawet jak jest okrutny, to może ma wartość, bo ładnie maluje. Znamy z historii takiego Pana, co był okrutny, ale malował, nie? Także pamiętaj, nie jesteś wart więcej od zbrodniarzy wojennych.
Jestem coraz bardziej pewna tego, że książki wydawanie w ostatnich latach przez GWP jadą na wysokich ocenach tylko dzięki marketingowi szeptanemu. Trzecia? Czwarta pozycja, którą czytam w tym roku, a która jest o niczym. Ani dla pacjenta do pracy własnej, ani dla terapeuty do zadawania prac domowych.

No i nie podobasz mi się...

Książka ma sens tylko w formie drukowanej. Z ebookiem nie pracuje się tak fajnie.

„Poczucie własnej wartości nie jest jedynym wyznacznikiem szczęścia. Ale z pewnością jednym z najważniejszych” – tak zaczyna się poradnik dr Glenna R. Schiraldi Jesteś kimś więcej niż myślisz. Długo wyczekiwane, w pełni poprawione drugie wydanie najlepiej sprzedającego się podręcznika do samooceny obejmuje nowe rozdziały dotyczące przebaczania, uważności i pielęgnowania pełnej miłości dobroci i współczucia. Czytelnik odnajdzie w nim niewymiernie skuteczne ćwiczenia budujące zdrową samoocenę, której potrzebujemy, aby żyć jak najlepiej i realizować swoje cele. Zamysłem tej książki jest nauczenie czytelnika znaczenia samooceny, ważnych czynników, które na nią wpływają i tego, jak można ją poprawić.

Wysoce wnikliwie napisany podręcznik, naprawdę pomaga dostrzec, że pejoratywne myśli są dość powszechne i często mogą powodować duży dyskomfort. Doskonała książka o samoocenie, bardzo zrozumiała i praktyczna. Opisuje podstawy poczucia własnej wartości, wymagania potrzebne do jej zdrowego i silnego wzrostu oraz zdarzenia, które powodują, że przyjmujemy zniekształcone postrzeganie naszego rdzenia (naszej wiecznej i niezmiennej wartości ludzkiej).

Kluczowe elementy tego podręcznika dostarczą czytelnikowi podstawowe narzędzia do naprawy, budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości, aby żyć w zgodzie z sobą i swoimi wartościami. Jest też pełen przydatnych odnośników do innych materiałów i zasobów, które pomogą w dalszych badaniach i rozwoju osobistym. Lektura obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej jak zostać najlepszą wersją siebie. Autor na koniec zaleca: „W ramach podsumowania oraz by wzmocnić najważniejsze dla ciebie umiejętności, przejrzyj, proszę, jeszcze raz cały poradnik i wypisz te koncepcje i techniki, które najbardziej chcesz zapamiętać”.

Zatem już dziś przegoń chmury samokrytyki i odkryj swoją wrodzoną wartość – ta książka Tobie w tym pomoże!

Bardzo dobra książka w formie poradnika, nastawiona nie tylko na przedstawienie podstawowych psychologicznych aspektów oscylujących wokół poczucia własnej wartości, ale przede wszystkim na praktyczny wymiar przenoszenia teorii s codzienne życie.
Minusem jest zdecydowanie odtwórczy charakter pozycji - dobra konsolidacja różnych technik nie ma w sobie jednak niczego nowatorskiego.

Tytuł tej książki zatrzymał mnie jak żaden inny.

Tytułowe zdanie - „Jesteś kimś więcej, niż myślisz” - chodziło po mojej głowie jeszcze zanim miałam książkę w rękach.

Jest mi blisko do takiego myślenia o sobie i o innych- że jest nas więcej niż opowieści, które ma o nas nasz umysł (lub umysły innych ludzi),więcej niż to, co nam się przytrafia, niż to, czego w każdej chwili doświadczamy (na różnych poziomach).

Dlatego z zaciekawieniem zaczęłam czytać książkę Glenna Schiraldiego. Tym bardziej, że jego wcześniejsza „Siła rezyliencji” bardzo ze mną zarezonowała.

„Jesteś kimś więcej , niż myślisz” to pełna ćwiczeń i wzruszających medytacji opowieść o tym, czym jest (a czym nie) poczucie własnej wartości i w jaki sposób możemy je budować w sobie (o ile nie mieliśmy aż tyle szczęścia co do najbardziej istotnej składowej poczucia własnej wartości: rodziców, którzy na własnym przykładzie pokazują, na czym ono polega).

Autor przedstawia w niej swoją koncepcję poczucia własnej wartości (realistyczna i doceniająca opinia o sobie samym),którego budowanie opiera się na trzech kluczowych czynnikach: bezwarunkowej wartości, bezwarunkowej miłości i wzrastaniu (kwitnięciu). W kolejnych rozdziałach omawia te czynniki i dostarcza nam ćwiczeń, które są wspierające w kształtowaniu w sobie zdrowego poczucia własnej wartości.

Ćwiczenia są różne – od formularzy i list/ wykazów, na których zaznaczamy różne dotyczące nas punkty, przez ćwiczenia doświadczeniowe, aż po to, co najbardziej w tej książce pokochałam – zachwycające i wzruszające medytacje - wizualizacje. Nie czytałam piękniejszego opisu „zwyczajnej” medytacji uważności niż ta zamieszczona w książce Glenna Schiraldiego! A wizualizacja wewnętrznego dziecka czy medytacja doceniania ciała są po prostu cudowne. C U D O W N E. Zresztą cały rozdział dotyczący uznania i wzmacniania tego uznania dla naszego ciała skradł moje serce. Podobnie jak część książki dotycząca samowspółczucia- mimo że czytałam już wiele lektur z tego zakresu, żadna z nich nie była dla mnie tak wspierająca jak kilka rozdziałów w tej książce .

Tytuł tej książki zatrzymał mnie jak żaden inny.

Stabilizacja jest możliwa.

Co zrobić, gdy przytłacza nas wiele codziennych spraw, w efekcie czego tracimy wiarę w siebie i we własne możliwości? Jak odzyskać poczucie własnej wartości w sytuacji, gdy przestajemy mieć świadomość tego, co potrafimy, kim jesteśmy i jak wiele jesteśmy warci? Nie są to łatwe życiowe sytuacje. Ich źródłem i przyczyną mogą być wydarzenia z naszej przeszłości, ale równie dobrze nawarstwienie się codziennych spraw i problemów. Jak wyjść w takich przypadkach na życiową prostą? Sporo wskazówek w tym zakresie znajdziemy w najnowszej książce Glenna R. Schiraldi'ego.

Nadmierne skupianie się na własnych niedoskonałościach i potknięciach rzutuje na każdą sferę naszego życia. Blokuje nasze działania, zniechęca do podejmowania samodzielnych decyzji, prowadzi do wycofywania się z zamierzonych planów w poczuciu, że i tak nie podołamy ich realizacji. Jest przyczyną stresu, przesadnej koncentracji na problemach i nadwrażliwości na krytykę. A to, jak postrzegamy samych siebie, znacząco wpływa na nasze relacje z ludźmi oraz na poczucie satysfakcji, zadowolenia i szczęścia. Tego rodzaju destrukcyjne spirale należy bezwzględnie przecinać. Nie jest to jednak łatwe - często potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Taką pomocą może być przedstawiony w niniejszej książce zestaw ćwiczeń.

Owe proponowane przez Schiraldi'ego ćwiczenia sprowadzają się do kilku elementów. Najważniejszym z nich jest próba odbudowania własnej pewności siebie, a wiedzie ona przez samoakceptację - i to zarówno względem tego, kim się jest, jak również tego, kim się być nie może. A nie można być ideałem, w związku z czym w życiu nie sposób uniknąć porażek, upadków oraz trudnych sytuacji. To najcięższy element całego procesu proponowanego przez autora, albowiem wymaga on akceptacji własnych słabości - tych właśnie słabości, które prowadziły dotąd do obniżenia własnej samooceny. To jednak konieczne, wszyscy jesteśmy bowiem tylko ludźmi, a ludzie mają słabe punkty i popełniają błędy. Kluczem do naprawy własnej mentalności w zakresie pewności siebie jest zrozumienie tego faktu.

Kiedy to się uda, to zdaniem autora możliwe stanie się obniżenie poziomu samokrytyki, która w swej istocie podcina nam skrzydła i zabiera możliwość działania z wiarą w sukces. Często też prowadzi ona do zaniechania jakichkolwiek życiowych działań - po co bowiem je podejmować, skoro "i tak nie dam rady"? Takie myślenie to niebezpieczna i pełna destrukcji pułapka. Schiraldi proponuje nam ucieczkę z tego ślepego zaułka.

Następny krok, przy znacząco zwiększonej już samoświadomości własnego "ja", to pielęgnowanie własnego systemu wartości i przekonań, które są dla nas drogowskazem na drodze do spokoju w codziennym życiu. Etap ten wiedzie ku stabilizacji, która jest w tym wszystkim co proponuje autor najbardziej pożądanym, docelowym stanem ducha.

Zestaw proponowanych w książce ćwiczeń ma jak najbardziej realną szansę powodzenia oraz przyniesienia nam tego, o co w tym wszystkim chodzi - stabilizacji poprzez samoakceptację i zwiększenie świadomości względem własnej wartości. Warto z tego programu ćwiczeń skorzystać.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#jesteśkimświęcejniżmyślisz #przegońchmurysamokrytyki #GlennRSchiraldi #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #wiarawsiebie #samoakceptacja #pewnośćsiebie

Stabilizacja jest możliwa.

Złoto w czystej postaci. Bardzo otwiera oczy w kwestii poczucia własnej wartości!

• Psychologia
  • Do kupienia