Dziedzictwo krwi. Potomkowie władców Polski na tronach Europy

Okładka książki Dziedzictwo krwi. Potomkowie władców Polski na tronach Europy Iwona Kienzler
Okładka książki Dziedzictwo krwi. Potomkowie władców Polski na tronach Europy
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2021-08-18
2021-08-18
historia władcy Polski biografie Historia Polski postacie historyczne

Temat ciekawy, gorzej z realizacją. Ciężki, wręcz toporny styl pisania. Nie doczytałam do końca, szło zbyt ciężko. Nie polecam.

Druga książka tej autorki, którą mam na półce.

Jest wiele osób, które mają polskie korzenie, ale nie są kojarzone z Polską w żaden sposób. Są to celebryci, pisarze, aktorzy... A także królowie, książęta i księżniczki z innych krajów.

Mariaże małżeństw od zawsze były kwestią polityczną. Tu nie było miejsca na uczucia czy kwestie typu "on mi się nie podoba", "kocham innego i za tego, którego kocham to wyjdę za mąż". Córki polskich władców brały ślub, dając nowych sojuszników naszej Ojczyźnie.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci jest Zygmunt Luksemburski. Kto by przypuszczał, że jest spokrewniony z Kazimierzem Wielkim! Przecież cały czas knuł przeciwko Polsce, a przecież jego matka córka Elżbiety Kazimierzównej , miała polskie korzenie! Pomimo tego, że został władcą pięciu królestw i tak pamiętał o porażce, która odniósł w naszym kraju.
Mamy tutaj także Włoszkę Marię Medycejską norweskiego władcę wikingów Knuta, syna Świętosławy, córki Mieszka I, Edwarda z rodu Stuardów... I wielu wielu innych! Są tu też potomkowie spokrewnieni z Jagiellonami czy Sobieskimi.

Warto przeczytać książkę. Moim zdaniem, książka daje nam dużo wiedzy i ciekawych informacji na temat osób związanych z naszym krajem! Powinniśmy być dumni, że takie ważne persony (lub też i niekoniecznie) na innych dworach, miały w sobie polską krew. I pomimo tego warto dowiedzieć się, co myślały o kraju swoich matkach czy też ojców.

Druga książka tej autorki, którą mam na półce.

Ciekawie opowiedziane historie kilku władców i szarych eminencji, którzy byli potomkami polskich dynastii. Gdyby tak prowadzone były lekcje historii, jak Iwona Kienzler opowiada w swoich książkach...

Uwielbiam wszystkie książki autorki I. Kienzler. Ciekawie opowiedziana historia, którą powinien każdy znać

Kolejna książka tej autorki, w której znalazłam sporo błędów historycznych. Mianowicie chodzi o błędne daty wydarzeń/narodzin etc.; imiona wspominanych postaci historycznych czy przeinaczanie wydarzeń. Dodatkowo niektóre fragmenty zawierają błędy logiczne.

Z kolei sama wartość merytoryczna w mojej ocenie zasługuje na mocną 5. Choć z drugiej strony, spore części rozdziałów to tak naprawdę ładnie sparafrazowane artykuły ze stron internetowych o tematyce historycznej czy Wikipedii.

Mimo wszystko polecam ją osobom, które interesują się historią hobbystycznie i nie opierają swojej wiedzy jedynie na tego typu publikacjach. Warto po lekturze zajrzeć do wiarygodniejszych źródeł i porównać sobie je z zapiskami w tej publikacji :)

• Rok 2024
  • Brak Legimi A
  • Nowości 2021
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dziedzictwo krwi. Potomkowie władców Polski na tronach Europy