Sycylijczyk

Okładka książki Sycylijczyk
Mario Puzo Wydawnictwo: Albatros Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 2) Seria: Klasyki Albatrosa kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jan Jackowicz
mafia Ojciec Chrzestny Stany Zjednoczone zemsta rodzina ekranizacja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka ma inny klimat niż "Ojciec chrzestny" - jest bardziej bajkowa, powolna, opisowa. Jest generalnie dużo mniej akcji, dużo mniejszy rozmach. Ale za to jest pięknie pokazana ta mentalność sycylijczyków i siła 'przyjaciół przyjaciół'. Opisy są barwne, aż chce się tam pojechać.

Fabularyzowana historia Salvatore Giuliana, jednego z najbardziej znanych sycylijskich przestępców i bojowników, luźno powiązana z niektórymi bohaterami "Ojca chrzestnego", będącymi tu jednak postaciami drugo, a nawet trzecioplanowymi. Opowiedziane w trochę baśniowy sposób, nieco podkoloryzowany i hagiograficzny, wydarzenia związane z Turim mające miejsce przed IIWŚ, w trakcie jej trwania, jak i kilka lat po. Ukazany przekrój społeczny Sycylii, jej kultura, obyczaje, struktura mafijna i sytuacja polityczna w tym okresie. Pokazane w sposób często naturalistyczny i brutalny, ze sporą dozą ironii, problemy targające tą wyspą, której każda piędź ziemi przesiąknięta jest ludzką krwią. Napisana sprawnym, przystępnym językiem, czyta się świetnie. Trochę mimo to słabsza od "Ojca chrzestnego", ale trudno to porównać - to jednak trochę inny gatunek powieści.
Moja rada: nie nastawiać się na "Ojca chrzestnego 2" - a będzie dobrze ;) 8/10

Świetne dzieło.
Czytając książkę samemu odpływałem w gorące obszary południa Włoch.

Świetne dzieło.
Czytając książkę samemu odpływałem w gorące obszary południa Włoch.

Ciekawy spin-off Ojca Chrzestnego, zupełnie inna historia osadzona w Sycylijskich realiach. Końcówka daje do myślenia.

Samego Michaela nie ma tam wiele - to tak naprawdę powieść bandycka o Turim Guiliano - Sycylijskim Robin Hoodzie.

Wspaniała opowieść, po której zapragnąłem zwiedzić Sycylię. Polecam.

Wspaniała opowieść, po której zapragnąłem zwiedzić Sycylię. Polecam.

Książka niebywale skrzywdzona i zepchnięta w kąt przez - nie boję się powiedzieć - równie wielkiego (tak,tak) "Ojca Chrzestnego". Wiele wątków, logika i sens w ich prowadzeniu, jak i w postępowaniu bohaterów. Wszechstronne tło - kulturowe, historyczne, obyczajowe. Ogrom świata zamknięty w nieco ponad 400 stronach - niemożliwe? Przeczytajcie, a po prostu z aprobatą i tłustym uśmiechem przytakniecie i dodacie swoją dyszkę na Lubimy Czytać.
Odejmuję jedną gwiazdkę za lekko przydługi wstęp - ale po pierwszej lekturze kolejna będzie już zdecydowanie na 10 - jednak każde zdanie buduje atmosferę i niezbędny ciąg przyczynowo-skutkowy historii Guliana - a niech tam, daję 10.
Kończę, bo na LC sam lubię czytać krótkie i treściwe opinie - bierzcie się za Sycylijczyka i dajcie drugą młodość prozie Puzo.
Gdyby nie było na świecie Ojca Chrzestnego, dzisiaj byśmy dowcipkowali nie o potężnej Rodzinie, lecz o mocarnym Sycylijczyku.

Po lekturze Ojca Chrzestnego postanowiłem pójść dalej i zgłębić się w Sycylijczyka. Jest to historia posiadająca wiele wątków - kryjówki górskie głównego bohatera, jego przygody ze swoją bandą, napady czy nawet porwanie, które było w zasadzie hotelem dla porwanego. Całość odebrałem w zupełnie inny sposób niż w czasie lektury Ojca Chrzestnego. Tu odnosiłem wrażenie, że Turi jest swego rodzaju Kmicicem, który w dziwny sposób udowadniał sobie swoją nieśmiertelność - swoją drogą scena z napadu, w którym uwolnili przestępców była dla mnie niezwykle silnym bodźcem do wytypowania zakończenia tej historii.
Nie potrafiłem się wczuć i zagłębić w głównego bohatera, czy nawet całą tę historię tak jak to doskonale mi wyszło przy Ojcu Chrzestnym. Być może to efekt kolejności czytania - w końcu po dziele wybitnym w moich oczach trafiłem na dzieło dobre, spodziewając się czegoś co najmniej tak dobrego lub lepszego. Ja to nazywam klątwą oczekiwań.
W całej książce mamy wątek komunistów przepychających się o władzę z socjalistami - autor próbuje osadzić gdzieś w tych realiach naszego bohatera. W książce jest wielki ton niechęci do komunistów, a najwięcej złego nie robią właśnie oni tylko Chadecy. Nie wiem jaki to miało cel, żeby opisywać to w książce w taki sposób. Być może tego nie zrozumiałem dobrze. Rozumiem też, że to były trudne czasy i przepychanki polityczne miały niezwykle duże znaczenie. Bowiem to mogło spowodować taki, a nie inny obraz tej książki - niemniej jednak po prostu w książce o gangsterach nie spodziewałem się tyle polityki.
Książka była dobra - do bardzo dobrej myślę, że nie brakuje wiele. Jednak łącząc sobie wszystkie wątki, które miałem w głowie w czasie lektury uważam, że najsprawiedliwiej jest dać 6.

Do dzisiaj tęsknię za Turim Guiliano! Niesamowita kreacja postaci.. Książka soczysta, brudna i intrygująca!

Pozycja luźno nawiązująca do uniwersum Ojca chrzestnego. Pojawiają się Michael Corleone i Peter Clemenza, jednak ich obecność jest mocno peryferyjna, o marginalnym znaczeniu. Tak naprawdę opowiedziana jest historia życia i działalności Salvatore Guiliana. W rzeczywistości nazywał się Salvatore Giuliano, w latach czterdziestych był sycylijskim separatystą - pomieszaniem bandyty, Robin Hooda, idola nastolatek tudzież bojownika podobnego w konstrukcji do naszych niezłomnych i wyklętych. Kradł, porywał dla okupu, mordował, ale swą działalność kierował głównie przeciwko władzom, bogaczom, mafii. Wspierał zaś biedny lud sycylijski i dążył, przynajmniej na sztandarach, do stworzenia jak najdalej idącej autonomii sycylijskiej. Oczywiście nie dożył sedziwego wieku, choć niemal przez dekadę wydawał się nieśmiertelny. Wokół jego osoby narosło mnóstwo legend i mitów, również na temat okoliczności śmierci (wg. niektórych jedynie domniemanej) pojawiły się rozmaite spekulacje.

W powieści Puzo, Salvatore jest z jednej strony idealistą, z drugiej osobą przemyślną i mocno stąpającą po ziemi, autor go lubi i rozumie. Drugim istotnym bohaterem jest Sycylia, jej historia, kultura, realia, stosunki społeczno-gospodarcze, wreszcie krajobraz. Można tu odnaleźć wielką dozę sympatii do człowieka, choć chyba nie znajdziemy postaci bez skazy, oraz do "małej ojczyzny". Po stronie bohaterów negatywnych pojawiają się w oczywisty sposób establiszment, instytucje państwowe, kościół czy w końcu mafia. Wszystkie te podmioty są ze sobą ściśle powiązane i są różnymi twarzami tej samej zgnilizny. W efekcie powstało dzieło bardzo spójne, wciągające z jednej strony wartką akcją, z drugiej znakomicie skonstruowaną obserwacją ludzi i świata w którym żyją. Jest to proza dojrzała, ale swobodna, taka która na nic się nie sili. Lektura jest dużą przyjemnością.

"Czynił dobro starając się nie wyrządzić większych szkód"

Wysłuchałem w świetnej interpretacji Roberta Jarocińskiego.

Doskonała rzecz.
10/10