Monachium. Zemsta

2006-01-01
Radosław Madejski, Dariusz Bakalarz
Mossad Palestyńczycy George Jonas literatura faktu

Okładka książki Operacja Argo Matt Baglio, Antonio Mendez
Operacja Argo Matt Baglio, Antoni...
Okładka książki Komandos Richard Marcinko, John Weisman
Komandos Richard Marcinko, J...
Okładka książki Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six Stephen Templin, Howard E. Wasdin
Snajper. Opowi... Stephen Templin, Ho...

Lata 70-te to niesamowity okres pełen aktów terrorystycznych, zamachów bombowych, porwań organizowanych w Europie i na Bliskim Wschodzie przez np. Czarny Wrzesień, Baader-Meinhoff, OWP czy al-Fatah.
Książka to ciekawy i dość szczegółowy zapis akcji agentów Mossadu ścigających organizatorów zamachu na izraelskich sportowców podczas Igrzysk w Monachium w 1972 roku.
Fragmentami to wręcz podręcznik o tym jak być agentem i przy okazji egzekutorem.
Na kanwie książki powstał film Stevena Spielberga.

Już sama tematyka jest wyborna :) natomiast wgląd w operację skrytobójczą od środka grupy Avnera podczas realizowania operacji "Gniew Boży" to już druga strona medalu. Co prawda, relacje na linii Avner-Mossad są bardziej stronnicze, my jako czytelnicy musimy pamiętać, że zostały przedstawione w subiektywny sposób, jak to odczuwał sam Avner. Ale ukazuje to właśnie oczekiwanie ślepej lojalności względem służb - dopóki jesteś po naszej stronie, jest dobrze i jesteś bohaterem, ale wyłam się, to zapomnimy o całej sprawie.
Książka i film Stevena Spielbierga idealnie się uzupełniają. Od strony literackiej, mamy większą możliwość z zaznajomieniem się z takimi ludźmi jak Avner. To nie są bohaterowie, nad wyraz inteligentni i odważni, niczym szpiegowie pokroju Jamesa Bonda. Przy odpowiednią ilości pieniędzy, kontaktów oraz odpowiedniego moralnego i psychicznego nastawienia można bezkarnie i łatwo zabić każdego w centrum zurbanizowanego miasta w biały dzień.
Za książkę chwyciłem dzięki znajomości świetnej ekranizacji - w mojej prywatnej opinii najlepszego filmu Stevena Spielberga (może dlatego, że jest najmniej Spielbergowski :D ) Chociaż film dodaje więcej dramatyzmu w scenach zamachu (scena z bombą w telefonie i odbierającej go córce "celu"),skrupulatność i jakaś taka prostota zabijania celów nie ujmuje nic faktom z książki, a fikcja nie ujmuje nic filmowi. Historia powstawania agenta Avnera w książce wcale nie jest nudna i dzięki niej dobrze rozwinięto relacje agenta z agencją.
Podsumowując, świetna lektura i ponownie zabieram się za film :)

Historia monachijskiego zamachu na izraelskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku jest dość powszechnie znana.
W czasie Igrzysk grupa palestyńskich bojowników z ugrupowania Czarny Wrzesień wtargnęła na teren wioski olimpijskiej, gdzie pojmała jedenastu członków izraelskiej ekipy, w wyniku czego wszyscy zakładnicy, oraz porywacze ponieśli śmierć.
Kilka lat później Mossad formuje specjalną komórkę, której członkowie mają na celu pomścić swoich rodaków. Na cel zostają wzięte najważniejsze osoby z ugrupowania Czarny Wrzesień.
Trudno mi się odnieść do tego, na ile ta historia jest prawdziwa, a na ile podkoloryzowana. Słyszałem, że film Spielberga sporo różni się od tego, co jest opisane w książce. Abstrahując od tego sama historia jest bardzo ciekawa, a książka sprawnie napisana.
Polecam, ciekawa opowieść.

Kilka lat...

Bardzo dobra książka. Trafiła w me ręce przypadkiem, z rekomendacji znajomego. Jestem fanem literatury szpiegowskiej (a Mossadu w szczególności) dlatego zainwestowałem całe 10 zł i nie były to zmarnowane pieniądze. O operacji Gniew Boży wspominano już w wielu książkach. W zasadzid każda, którą przeczytałem wspominała o wydarzeniach w Monachium oraz o zespole, który krążył po świecie likwidując terrorystów odpowiedzialnych za ten zamach. Żadna z nich nie opowiadała jednak o tamtych wydarzenia, tak szczegółowo jak ta. Tego czy w pełni odzwierciedla faktyczny przebieg zdarzeń pewnie nigdy się nie dowiemy. Pierwsze 100 stron są relatywnie nudne. Poza opisem samego zamachu i szkolenia Avnera nie za wiele się dzieje. Książka zdradza kilka bardzo ciekawych szczegółów z wywiadowczego przygotowania jakie odbył główny bohater (możemy się dowiedzieć dlaczego izraelskie linie lotnicze mają najlepszą i najbardziej skuteczną ochronę na świecie). Dalej czytając, jest już o wiele lepiej, ciekawiej i dużo się dzieje. Mamy okazję poznać jak działają służby w praktyce jezeli chodzi zabójstwa. W książce pojawia się też polski akcent. Niestety autorowi zdarzyło się, że kilkukrotnie do opisywanego i rozwijanego wątku wtrącał dodatkową informację, która nie była z nim związana co trochę gmatwało sytuację. Reasumując, polecam. Naprawdę dobra książka, którą czyta się jak powieść szpiegowską.

"Nie pytaj, co Twój kraj może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Twojego kraju." I nie oczekuj z jego strony wdzięczności. Taki jest moja interpretacja treści tej książki.

Prawdziwa opowiesc o prowadzonym przez Mossad poscigu za terrorystami odpowiedzialnymi za masakre jedenastu sportowcow podczas olimpiady w Monachium w 1972 r. Grupa specjalna najlepszych agentow zostala przeszkolona by wytropic i zabic terrorystow z organizacji Czarny Wrzesien odpowiedzialnych za ta zbrodnie. Ksiazka jest dobra aczkolwiek czytalam lepsze o tej tematyce.

Czy autor opiera się na czystych faktach skoro inne opracowania podają kilka szczegółów,które w książce niestety są inne.

Żyleta. Książka dla facetów :-)

Żyleta. Książka dla facetów :-)

Książka jest dobrze napisana pod względem literackim. Bardzo dobrze się ją czyta. Ale czy jest oparta na faktach... ? Częściowo. Zarówno Jonas jak i Spielberg przedstawili praktycznie swoją wersję wydarzeń. Czy dowiemy się kiedyś jak było naprawdę ?

Niesamowicie wciągająca książka. Wziąłem ją całkiem przypadkowo, gdy przechodziłem między półkami w bibliotece, z ciekawości. Po krótkim streszczeniu zdarzeń z Monachium podczas olimpiady w 1972 r. przechodzimy do wybory grupy, której celem była zemsta za śmierć izraelskich sportowców w czasie tej olimpiady. Avner, głównodowodzący grupą, człowiek który nie wyróżniał się niczym szczególnym, no może poza znajomością biegłą angielskiego i niemieckiego oraz uporu. Jego towarzyszami zostają Steve, Carl i Robert. Ich celem jest likwidacja odpowiedzialnych za masakrę w Monachium, głównie przywódców palestyńskich. I tak powieść toczy się od jednej likwidacji do kolejnej, wszystko im idzie jak z płatka. Pewnym momencie sobie uświadamiają, że skoro oni tak łatwo mogą to zrobić, to jak zrobią ci, których poszukują. Nikt nie jest bezpieczny. Książka pokazuje mroczny świat walki wywiadów i innych ówczesnych organizacji jakie toczyły między sobą. Ponadto pokazuje też, że tamte lata również były bardzo niespokojne - zamachy, setki ofiar - zupełnie jakby w ogóle nic się nie zmieniło,tylko technika ruszyła naprzód. Powieść także ciekawie ukazuje, jak pojedyńczy człowiek został pożarty przez maszynę wywiadu, przeżuty i wypluty, a po wszystkim w stanie już emocjonalnie wytrzymać, traktuję się go jak najgorszego zdrajce. Książka jak najbardziej na plus, 7/10, serdecznie polecam ;).

• Literatura faktu
  • Domowa biblioteczka