Chwiejność

Rafał Pakuła Wydawnictwo: Wydawnictwo Napisane kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Napisane
2021-06-01
2021-06-01

Długo zabierałam się za Pana książkę. Przeleżała na półce chyba z rok. Teraz trochę żałuję, bo nie wiem, czy nie jest to jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam. Żywa, dynamiczna, bogata w przesłanie. Nie mogę wyjść z podziwu. Brawo, czekam niecierpliwie na kolejne!

Znalazłam w tej książce dokładnie wszystko to co w tym krótkim opisie. To była naprawdę wciągająca lektura. Początkowy wątek obyczajowy czytało się przyjemnie mimo tego, że poruszał wiele trudnych tematów. Za to cała akcja rozkręca się w momencie, kiedy główny bohater trafia do ośrodka terapii uzależnień. Miejsce, w którym początkowo Holzer ma otrzymać pomoc, z czasem okazuje się mieć mroczne tajemnice, a każda próba dowiedzenia się czegoś więcej o prawdziwym obliczu ośrodka kończy się porażką. W tej części książki jest też kilka naprawdę ciekawych zwrotów akcji, a samo zakończenie zaskakujące. Autor ma niesamowicie lekkie pióro i nie odczuwa się tego, że ta książka jest debiutem. Ciężkie tematy przeplatają się z ciekawą akcją i jest to idealnie wyważone. Mimo że dużą rolę w fabule odgrywa choroba, jaką jest alkoholizm, ten temat wcale nie przytłacza czytelnika, a skłania do przemyśleń. To była naprawdę wartościowa lektura, która jednocześnie dostarczyła mi sporą dawkę rozrywki.

"Chwiejność" to książka mimo swojej niepozorności mocno wciągająca .
Bardzo mnie zaskoczyła mieszanina wątków, tajemnica,sensacja połączona z problemem alkoholowym. Autor bez problemu zaskakuje fabułą wprowadzając czytelnika w różne stany emocjonalne a temat przewodni jakim jest alkoholizm i to jak autor przedstawia co takie uzależnienie robi z człowiekiem sprawia ,że książka jest bardzo realna. Nie brakuje takich ludzi, którzy mieli wiele a przez uzależnienie stracili wszystko.
W takiej właśnie sytuacji jest bohater książki Borys,który dotychczas miał życie,którego niektórzy mogą mu zazdrościć. Niestety alkoholizm totalnie zrujnował mu życie, złapał w swoje sidła, zmielił i wypluł sprawiając, że spadł na samo dno. Dla mnie osobiście szokujące jest to jak uzależnienie wpływa na człowieka.
Dodatkowo w tym wszystkim widzimy żonę Borysa ,która również cierpi. Jest to bardzo brutalny lecz prawdziwy obraz. Uwielbiam kiedy mogę dosłownie wczuć się w emocje bohatera i w tym przypadku również tak było. Współczułam Borysowi ,ba wzruszyłam się jego strasznym losem jednocześnie byłam mocno wkurzona na niego za to,że tak łatwo dał się podejść uzależnieniu.
Zakończenie książki wydaje się być otwarte i z chęcią przeczytałabym dalszą część zmagań głównego bohatera.

"Chwiejność" to książka mimo swojej niepozorności mocno wciągająca .

Nie nudziłam się ani przez chwilę, a to rzadko się zdarza. Ksiązka nie jest długa, nie zawiera zbędnych opisów, a akcja buduje się znakomicie, wciągająco. Mimo że tematyka jest bardzo poważna, to momentami autor serwuje sporo rozluźniającego humoru, czym ubarwia książkę - 10/10.

Rafał Pakuła "Chwiejność"

Borys Holzer to młody mężczyzna, który nie stroni od alkoholu. Przeprowadził się do Krakowa, poznał atrakcyjną dziewczynę, dostał dobrze płatną pracę, spłodził syna. Próbował walczyć z nałogiem ale mu to nie wychodziło. Ten nałóg doprowadził do tragedii, w której zginęło jego dziecko. Żona nie chce go znać, ponieważ wszystkie poszlaki wskazują na niego, to on jest winny śmierci dwulatka. Borys miał wybrać się do więzienia, lecz sąd wymierzył inną karę - terapię w Zakładzie Uzależnień pod nazwą Dragon. W Państwowym Ośrodku atmosfera jest dziwna i niepokojąca. Chodzą słuchy, że pacjenci znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Co tak naprawdę dzieje się w Dragonie? Kto kłamie a kto mówi prawdę? Czy Borys wyjdzie z nałogu?

Nie wiem jak ocenić tę książkę. Z jednej strony interesujący temat ale z drugiej strony liczyłam na to, że autor skupi się na samym leczeniu głównego bohatera i jego przemyśleń względem przeszłości. Niestety, tego nie dostałam a otrzymałam spisek dziejący się na terenie ośrodka. Lubię teorie spiskowe i to jest wciągające. Ale w centrum zamieszania z pacjentami musiałam sobie przypomnieć z jakiego powodu Borys tam trafił... I zakończenie nieco chaotyczne.
Jako, że jest to debiut to nie przekreślam tej pozycji, dajmy szansę Autorowi. 😉

"Bo do dupy jest taka historia, gdy umierają ci porządni, a łotry żyją dalej i robią swoje." ~ A. Sapkowski

Rafał Pakuła "Chwiejność"

Zdecydowanie udany debiut :)
Książka jest wciągająca. Cała historia trzyma się kupy - smutna, przerażająca, nutka humoru również zagościła, zaskakująca.
Gratuluję i czekam na więcej :)

Zdecydowanie udany debiut :)
Gratuluję i czekam na więcej :)

🌾 Recenzja 🌾
"Chwiejność" to pisarski debiut Rafała Pakuły. Jest to thriller psychologiczny poruszający temat moralności i ucieczki do alkoholu.

Książka opowiada historię Borysa Holzera. Borys to młody mężczyzna, który miał marzenia. Ambitne plany udało mu się zrealizować. Przeprowadził się ze swojej wioski do pięknego Krakowa, dostał dobrze płatną pracę, miał powodzenie u kobiet. Niestety odnosząc sukcesy, zaczął zatracać się w pijackich imprezach. Nie stronił od alkoholu. Kilkakrotnie za namową najbliżej osoby, podejmował walkę z uzależnieniem, lecz jej efekty były krótkotrwałe. Nałóg doprowadził do nieszczęścia. Życie Borysa się zawaliło. Holzer miał pójść do więzienia, sąd jednak dał mu szansę i możliwość wyboru - zakład karny bądź Państwowy Ośrodek Terapii Uzależnień Dragon. Mężczyzna podejmuje walkę z alkoholem i udaje się do ośrodka Dragon, gdzie ma dostać fachową pomoc. Po zakwaterowaniu w pokoju Borys ma jednak pewne wątpliwości co do tego miejsca. Atmosfera w ośrodku jest dziwna, co gorsza pacjenci umierają w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się dzieje w Dragonie? Czy Borys jest tu bezpieczny? 🤨

Życie Borysa pełne jest emocji, które czuć podczas lektury. Odczuwałam żal, smutek i rozczarowanie postawą tego człowieka. Tragedia do której, doprowadziło nieodpowiedzialne zachowania mężczyzny, jest naprawdę straszna. Czytając ten fragment, musiałam na chwilę odłożyć książkę. Autor świetnie ukazuje, jak alkohol może zniszczyć to, co dla nas jest najważniejsze.🥺

Gdy główny bohater udał się do ośrodka leczenia uzależnień, myślałam, że autor skupi się na leczeniu alkoholika, jednak ten wątek został pominięty. W Dragonie akcja nabiera tempa. Coś złego dzieje się w tym miejscu. Tak samo, jak Borys nie wiedziałam, co jest prawdą, a co domysłami pacjentów. Pan Rafał po mistrzowsku zbija z tropu. Postać Górskiego nieźle namieszała w głowie.🤪

Książkę czytało się naprawdę bardzo dobrze. Lekki styl pisania idealnie wprowadza czytelnika do historii. Fabuła jest ciekawa i wciągająca. Czytając, ciągle myślałam, co tak naprawdę tu się dzieje? Nie mogłam doczekać się finału. Zakończenie nie rozczarowało. Do ostatniej chwili nie byłam pewna, co się stanie z Borysem. 🔥

"Chwiejność" to thriller, który bazuje na niepewności. Ta niepewność spodobała mi się, dlatego jak najbardziej mogę polecić tę książkę. 🙂

🌾 Recenzja 🌾

Nie należę do grupy moli książkowych, czytam raczej sporadycznie, ale muszę przyznać, że ta książka mi się bardzo podobała i chętnie przeczytam coś podobnego.

Udana książka. Gratuluję debiutu.

Udana książka. Gratuluję debiutu.

Rafał, wyszła Ci bardzo dobra książka. Czytałem z dużym zaciekawieniem, a teraz przerabia żona. Lekkie pióro i dobry styl, pisz dalej.

• 02 2021
  • Wyzwanie - przeczytam 52 książki w 2021 roku