Zbaw nas ode złego

Okładka książki Zbaw nas ode złego
Ewa Pirce Wydawnictwo: Plectrum kryminał, sensacja, thriller

Wydawnictwo: Plectrum
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: 5/10⭐️
Język: polski

Powiem szczerze, że po raz pierwszy musiałam głębiej zastanowić się nad oceną książki. Dlatego recenzja pojawia się dopiero teraz, późnym wieczorem. Musicie wiedzieć, że lubię książki, w których pojawia się ściśle wątek religijny – dobrym przykładem jest tutaj twórczość Dana Browna.

Historia opowiada o księdzu Gabrielu, który uważa się za Mesjasza, a jego misją jest pozbawienie życia grzeszników - co w jego mniemaniu jest ratunkiem dla zbłąkanych dusz i odkupieniem.

Tak, jak zamysł bardzo mnie zaciekawił - zastanawiałam się bardzo długo nad kupnem książki, ostatecznie do zakupu przekonała mnie jedna z recenzji na bookstagramie; tak wykonanie i długość książki mnie zaskoczyły. Na pewno autorka ma bardzo charakterystyczny styl pisania, który z początku wydał mi się dziwny, ale z czasem lektury stawał się bardziej przystępny. W dodatku lektura jest bardzo krótka (zaledwie 188 stron!), a sam tekst jest bardzo duży - co z pewnością pojawiło się po to, aby książka zyskała na objętości. Niestety, książka ta ma objętość opowiadania, a nie powieści. Mimo iż historia bardzo trzyma w napięciu aż do ostatnich stron, to posiada luki fabularne, które można było rozwinąć przez co książka zyskałaby na długości. Jest dużo niedopowiedzeń, mało opisów postaci oraz miejsc akcji.

Muszę się również przyczepić do jednego – akcja ma miejsce w Anglii. W pewnym momencie Gabryś obmywa się wężem ogrodowym z krwi do czysta (wodą... z krwi. Do czysta!). Problem jest taki, że ogrody w Anglii w większości przypadków znajdują się ZA domem, a można do nich wejść tylko przez dom bądź wysoką furtkę otwieraną od środka. Tutejsi mieszkańcy nie zostawiają nic przed domami. Prócz samochodu, jeśli nie mają garażu. Niby nic, ale ktoś uważny może się przyczepić do szczegółu.

Zabrakło mi również dokładniejszego portretu psychologicznego Gabriela. Niby coś tam było wspomniane o psychozie. ALE jest wiele niedopowiedzianych rzeczy, których zwykły czytelnik może nie zrozumieć.

Mimo wszystko książka jako tako mi się podobała i przede mną jeszcze jedna antologia, w której znajduje się opowiadanie autorki. Jestem bardzo ciekawa czy znajdę w nim to, czego zabrakło mi w tej książce.

Tytuł: Zbaw nas ode złego
Autor: Ewa Pirce
Wydawnictwo: Plectrum
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: 5/10⭐️
Język: polski

To trzecia książka Pani Ewy, którą przeczytałam i trzecia o której szybko nie zapomnę.
Ile jest takich Sophie, dzieci zabijanych przez najbliższych. I ile takich Gabrieli, którym po traumie nikt nie pomoże.
Czytając miałam różne emocje, ale głównie czułam wyciszenie i spokój. Muszę przetrawić książkę, bo daje dużo do myślenia. Polecam

Nazywają go Mesjaszem.
Duchowny – psychopatyczny morderca – trwa w przeświadczeniu, że jest narzędziem zbawiciela. Pod pozorem dobroduszności i wiary oczyszcza ziemię z grzeszników.
Swoje ofiary dręczy i poddaje cierpieniom, wierząc, że w ten sposób oczyszcza ich z grzechów i chroni przed wiecznym potępieniem.
Przekonany o słuszności swoich czynów, solennie wykonuje powierzone mu przez Stwórcę zadania.
Ot, takie nie za długie czytadełko do popołudniowej kawy. Książka liczy sobie 180 stron i jest wydrukowana dużą czcionką, co sprawia, że strony uciekają błyskawicznie. I z plusów to chyba tyle. Już na wstępie na "nie" nastawiło mnie umiejscowienie opowieści w Anglii, nadanie bohaterom angielskich imion i nazwisk i ogółem jakieś "zanglikanizowane" to było. Nie lubię tego u rodzimych pisarzy i na szczęście nie spotykam zbyt często. Niby wszystko miała ta książka, co powinna mieć, a jednak czegoś mi zabrakło. Może to efekt "jestem tuż po Łowcy Kościelnego". Wysoko zawiesił poprzeczkę i długo nikt go nie dogoni. Po jego książce, inne wydają się jakieś mało wyraziste.
Ocena: 5/10

Nazywają go Mesjaszem.
Przekonany o słuszności swoich czynów, solennie wykonuje...

„Zbaw nas ode złego” było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Ewy Pirce. Wybrałam tę książkę, bo tematyka religijnych nadużyć/spaczeń w powieściach zawsze mnie intrygowała, w dodatku historia jest dość krótka. Z piórem autorki polubiłam się od samego początku. To było jak poznanie nowej osoby, z którą odnosi się wrażenie, iż znacie się od lat. W jej książkę wpadłam jak śliwka w kompot i przeczytałam ją za jednym podejściem.
Historia ma niecałe 200 stron, ale dzięki niezwykle ciekawej narracji i przedstawianiu różnych okresów czasowych toczących się wydarzeń, jest mocno rozbudowana i szczegółowa. Wnikamy w umysł człowieka, który sam siebie obwołał Mesjaszem, który zbawiać ma ludzkie dusze. Jest to człowiek o spaczonym kompasie moralnym, który jest święcie przekonany o tym, iż czyni dobrze. Coś jednak mrocznego czai się w jego duszy. Ukrywa się ze swoimi działaniami, stara się mimo wszystko zachować je w tajemnicy. Z niecierpliwością czytamy kolejne jego występki, poznajemy jego kolejne ofiary. Drugą stroną medalu jest perspektywa policjanta, który próbuje złapać wspomnianego Mesjasza. Zabawa w kotka i myszkę jeszcze nigdy nie była tak ekscytująca. Ewa Pirce w ciekawy i obrazowy sposób pokazała psychologię tych dwóch postaci: szaleństwo Mesjasza i desperację policjanta. Mesjasz to postać bardzo dobrze rozpisana, dzięki której dostrzegamy, iż we wszystkim należy mieć umiar. Nie zawsze to, co wydaje się słuszne według nas, jest słuszne dla wszystkich... Całość podparta jest cytatami z Biblii, co dodaje realizmu i podsyca mroczny wydźwięk tej pozycji. Myślę, że zdecydowanie się zapoznać z tym tytułem!

Książka zupełnie inna, niż te, do których przyzwyczaiła mnie P. Ewa Pirce, co nie oznacza, że gorsza. Historia niezwykle wciągająca i pochłaniająca czytelnika, bardzo dobrze skrojona fabuła, która stopniowo się rozkręca, tak żeby pod koniec już pędzić. Książka trzyma niesamowicie w napięciu i wzbudza mnóstwo emocji. Postać księdza bardzo dobrze wykreowana, spójna i fantastycznie przedstawiona. Polecam.

Bardzo ciekawy thriller, który z pewnością jest oryginalny. Polecam - opisywane morderstwa wywołują gęsią skórkę.

Cześć wszystkim!❤

Dziś przychodzę do Was z opinią najnowszej książki Ewy Pirce pod tytułem „Zbaw nas ode złego”.

Ksiądz Gabriel Hammond, zwany również Mesjaszem twierdzi, że jest wysłannikiem Boga. Dla Niego zabija ludzi, którzy zawinili. Sprawia swoim ofiarom ogromne cierpienie, mówiąc przy tym, że tylko w ten sposób są w stanie odkupić swoje grzechy. Jest pewny, że jego czyny są słuszne. Nie waha się przy żadnej osobie, którą skazuje na cierpienie.

Inspektor Rice to policjant, który od czterech lat powinien być na emeryturze. Przyrzekł sobie jednak, że na emeryturę odejdzie dopiero po odnalezieniu seryjnego mordercy – Mesjasza. Policjant zajmuję się tą sprawą od ośmiu lat i nadal czeka na moment, w którym zabójca się potknie i zostanie złapany. Rice nie odpuszcza, ponieważ Mesjasz zabił sporo osób, w tym żonę inspektora. Za każdym razem, gdy policja znajdowała zwłoki wyglądały one tak samo, miały podcięte gardła, wycięte serce, opatrzone rany, ze spuszczoną, głową zawsze były się w pierwszej ławce znajdującej się w kościele, a wśród zwłok znajdowano urywek z Pisma Świętego.

Czekałam na tę książkę od dłuższego czasu i szczerze przyznam, że było watro tyle czekać! Książka jest świetnie napisana. Zawarte jest w niej sporo różnych emocji. Sam pomysł na fabułę jest intrygujący, bo przecież nie każdy pisze o księdzu, który okazuje się zimnokrwistym mordercą. Dużo osób lubi i szanuje Gabriela – w tym małe dzieci, które mają do niego ogromne zaufanie. Retrospekcje z życia Gabriela są świetnie opisane, a sam bohater jest nietuzinkowy. Zarówno postacie Księdza jak i inspektora są świetnie wykreowane. Przyznam, że nie spodziewałam się takiego zakończenia, myślałam, że wszystko potoczy się w zupełnie innym kierunku. Jedynym minusem tej książki jest to, że jest krótka – liczy około 190 stron. Pomimo długości w książce dzieje się naprawdę dużo.

Nowa książka Autorki jest cudowna i z czystym sercem mogę Wam ją polecić, bo wiem, że tak jak i ja się nie zawiedziecie.

Cześć wszystkim!❤

Dziś mam dla was krótką opinię o książce, która kusiła mnie od samego początku. Udało mi się ja zakupić na WTK wraz z autografem autorki i jest to "Zbaw nas ode złego" autorstwa Ewy Pirce od Wydawnictwa Plectrum

Twórczość autorki poznałam już dawno czytając romanse. Tym razem mamy okazję zobaczyć jak autorka poradziła sobie z innym gatunkiem. Już sama okładka zapowiada, że będzie to coś innego i mroczniejszego. "Zbaw nas ode złego" jest powieścią z gatunku thriller/ kryminał.
Książka liczy zaledwie ok. 200, ale jest dopracowana, a wszystkie fragmenty są idealnie wpasowane w historię.
Poznajemy tu duchownego, który jest psychopatycznym mordercą, który myśli, że jego zadaniem jest pozbycie się grzeszników. Nie zabija ich od razu, on chce żeby cierpieli. To ma być ich kara za grzechy.

Podobała mi się ta odsłona autorki. Byłam przekonana, że te 200 stron machnę w jeden dzień, niestety mi się nie udało. Mimo, że historia ta mnie wciągnęła, to nie czytało mi się jej jakoś lekko, więc sobie ją dawkowałam. Jest to mocna i trochę brutalna opowieść, której teraźniejszość przeplatana jest z przeszłością. Byłam bardzo ciekawa jak zakończy się historia duchownego zwanego Mesjaszem.

Książka jest warta uwagi, dlatego serdecznie wam polecam! 🖤

"Nie ma ludzi bez grzechu i winy. Każdy z nas ma na sumieniu coś, czego się wstydzi, brzydzi i co wypiera z umysłu. Przychodzi jednak dzień, taka chwila w życiu, że wszystko wraca. Wspomnienia zaczynają gwałcić mózg, nie dają mu wytchnienia"

"Spokój, duma i podniecenie. Właśnie te uczucia towarzyszyły mi od chwili, gdy zrozumiałem, jaki plan ma Stwórca. Nic nie sprawiało mi większej radości niż fakt, że go zadowolę"

Ksiądz Gabriel wierzy, że Bóg wyznaczył mu szczególne zadanie - jako zbawiciel dusz ma oczyszczać grzeszników, tym samym zapewniając im miejsce obok Stwórcy. W bestialski sposób wymierza winnym karę za popełnione grzechy. Sprawę okrutnych morderstw prowadzi inspektor Rice, którym kieruje nie tylko chęć ujęcia zbrodniarza, ale także osobiste pragnienie zemsty.

Do tej pory twórczość autorki kojarzyłam z książkami obyczajowymi i romansami. Muszę jednak przyznać, że podobała mi się jej mroczniejsza odsłona. Autorka zadbała, by książka trzymała w napięciu i chociaż zakończenie nie było jakoś szczególnie zaskakujące, spędziłam z nią bardzo przyjemny czas. Przeszłość fajnie łączyła i przeplatała się z teraźniejszością. Główny bohater, psychopatyczny ksiądz Gabriel, to postać, którą na pewno dobrze zapamiętam. Jego przemyślenia i działania z jednej strony były odrażające, z drugiej zaś fascynowały, ciekawiły, wciągały. "Zbaw nas ode złego" to thriller wciągający, klimatyczny, inny. Mi bardzo się podobał i bardzo Wam go polecam

Ewa Pirce pisze bardzo dobre książki.
Ksiądz Gabriel zwany Mesjaszem jest przekonany, że ma misję od Boga – oczyszczenie Ziemi z grzeszników.
Morduje ludzi i zostawia ich w kościelnych ławach, jedną z jego ofiar była żona policjanta.
Dla inspektora Rica , złapanie Mesjasza, jest nie tylko chęcią schwytania zwyrodnialca lecz również sprawą osobistą.
Czy policji uda się rozwikłać zagadkę morderstw? Czy Rice pójdzie na zasłużoną emeryturę?
Co się wydarzyło w życiu księdza? Czy Gabriel odpowie za zbrodnie? Czy wciąż będzie pełnić swoją misję?
Polecam przeczytać , bo książka naprawdę wciąga😉

Ewa Pirce pisze bardzo dobre książki.
Czy policji uda się...

Ewa Pirce Zbaw nas ode złego Zobacz więcej