W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu

Okładka książki W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa
Okładka książki W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu
Madalena MatosoIsabel Minhós Martins Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
literatura dziecięca
Cá Dentro. Guia para descobrir o cérebro
Dwie Siostry
2021-06-02
2021-06-02
Katarzyna Okrasko

Okładka książki Dokąd idziemy, kiedy znikamy? Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins
Dokąd idziemy,... Madalena Matoso, Is...
Okładka książki Czas Czarodziej Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins
Czas Czarodziej Madalena Matoso, Is...

Okładka książki Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy Artur B. Chmielewski, Ewelina Zambrzycka, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
Kosmiczne wyzw... Artur B. Chmielewsk...
Okładka książki Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha, Monika Utnik
Brud. Cuchnąca... Piotr Socha, Monika...
Okładka książki Gabinet dinozaurów Lucy Brownridge, Carnovsky
Gabinet dinoza... Lucy Brownridge, Ca...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Preskot Katherine Alice App...

Czyż to nie jest zdumiewające, że odbywamy podróże w kosmos, a budowa naszych mózgów nadal jest spowita tajemnicą? Mózg to niesamowity organ, a @dwiesiostry znowu udowodniły, że jak się biorą za jakiś temat, to na 200%!
"W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu" to SZTOS! Nie czytałam do tej pory tak wyczerpującego, tak plastycznego i obrazowego kompendium wiedzy na temat mózgu! To, co zrobiły autorki z pomocą konsultantów naukowych i ilustratorów to absolutny majstersztyk, prawdziwy szach-mat innym publikacjom popularnonaukowym dla dzieci i młodzieży (i nie tylko!).

Ta niezwykła książka pozwala trochę lepiej zrozumieć to miejsce, gdzie mieszka nasze "ja", organ który pozwala nam czuć, zapamiętywać, reagować, tworzyć, przewidywać, rozmyślać, wymieniać idee i... można by tak wymieniać bardzo długo ☺️

Łapcie kilka ciekawostek, które i tak mają się nijak do tego, jak przekazywane są one w książce 😉
🧠 Czy można zobaczyć myśl? Myśl to pojęcie abstrakcyjne, można ją opisać, zamienić w muzykę, wiersz, projekt lub rysunek, ale tak naprawdę to zjawisko fizyczne - myśl to tysiące impulsów elektrochemicznych.

🧠 Dorosły człowiek ma 86 mld neuronów oraz 60 bilonów synaps, ale ważniejszy od niezwykłej liczby neuronów czy połączeń wszystkich części mózgu jest fakt, że tworzą one sieci. Te połączenia sprawiają, że mózg działa!

🧠 Synestezja czyli nakładanie się zmysłów. W odbieraniu bodźca uczestniczy więcej niż jeden zmysł, np. ludzie z taką niezwykłością słyszą dźwięk i czują jednocześnie pewien zapach albo czują zapach, kiedy czegoś dotykają.

🧠 Każda znana nam twarz ma przypisany sobie konkretny neuron, który reaguje za każdym razem kiedy widzi, słyszy albo czyta o tej osobie.

🧠 Śmiech wzmacnia serce i układ odpornościowy.

🧠 Wiecie, że mamy drugi mózg? Tak, w jelitach, gdzie sieć neuronów jest duża (100 milionów). Ten "mózg" ma wielki wpływ m.in. na regulowanie uczuć i rozwój niektórych chorób.

🧠Mamy więcej, niż podstawowych 5 zmysłów wymyślonych przez Arystotelesa. Wyróżniamy jeszcze propriocepcję, która informuje nas o pozycji ciała w przestrzeni oraz zmysł pozwalający odczuwać temperaturę, wilgotność czy ból.

🧠 Optogenetyka to nauka łącząca wiedzę nt. genów z nauką o świetle i z elementami bioinżynierii, pozwala uaktywnić specyficzne neurony w mózgu i obserwować ich działanie.
I na koniec:
Uwielbiam czytać, bo bardzo jestem ciekawa świata, a dzięki ciekawości w mózgu wydzielają się spore ilości dopaminy (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przyjemność). Czytam, bo sprawia mi to po prostu przyjemność 😊

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

wszyscy jestesmy tylko mozgami sterujacymi wielkimi robotami z miesa i kosci. ale jak to sie dzieje? jak dzialam "ja" ukryty w mojej glowie?
napisana przystepnym jezykiem z wieloma rysunkami, w sam raz dla dzieci 10+, ale mysle, ze rowniez dla doroslych bedzie fajna przygoda. zwlaszcza jesli po skonczonej lekturze dziecko bedzie chcialo z Wami omowic ksiazke.

Mądra!

Fascynująca!
Fenomenalna!
Wartościowa!

Taka jest książka pod tytułem
"W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu".

To gruby (prawie 400 stron) popularnonaukowy, przystępny
i pięknie wydany przewodnik w głąb umysłu!
Arcyciekawa opowieść o ludzkim (i nie tylko) mózgu!
Teoretycznie adresowana do dzieci od 10 lat wzwyż,
ale zauroczy niejednego rodzica / wychowawcę / nauczyciela.

Autorki Isabel Minhós Martins i Maria Manuel Pedrosa
przy pisaniu tego tomiszcza konsultowały się
z neurologami, filozofami i psychologami.

Traktują młodego czytelnika bardzo poważnie,
piszą zrozumiałym, ale nie infantylnym językiem,
tłumaczą, ale nie upraszczają.

Chcąc zachęcić do tematu przytaczają fakty i ciekawostki,
odsłaniają sekrety, obalają mity, opisują eksperymenty i badania.
Są tu wzmianki o naukowcach, czy innych sławnych ludziach,
anegdoty, zagadki, wyzwania, a także trochę historii wiedzy o mózgu.

Rysunki Madaleny Matoso są integralną częścią książki.
Ilustrują, wyjaśniają, podpowiadają, współgrają.
Podobno "mózg woli obrazki" ;-)
Na stronie wydawnictwa możecie podejrzeć kilka.

Ta "cegła" to nie jest lektura na jeden raz ;-)
Można ją czytać od początku do końca, a można na wyrywki.

Co jest głównym zadaniem mózgu?
Po co mu tyle "zmarszczek"?
Czym jest świadomość?

Co przeciwstawny kciuk ma do rozwoju mózgu?
Jaki wpływ na liczbę neuronów miało wynalezienie gotowania?
Ile zmysłów angażuje się w proces przygotowywania jedzenia?

Czy zapamiętywanie to przechowywanie informacji?
Dlaczego ważne jest... zapominanie?
Jak powstają wspomnienia?

Po co nam doświadczenia estetyczne?
Co się wydziela dzięki ciekawości?

Dlaczego się ruszamy?
Do czego służą sny?
Czym są emocje?

Co to jest "mózg społeczny"?
W jaki sposób się uczymy?
Co to jest kreatywność?

Czym jest priopercepcja?
Co to jest prokrastynacja?

Jak działają neurony lustrzane?
Jak smakuje umami?
Jaką moc mają łzy?

Jak dbać o mózg?

Chcecie znać odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące mózgu / umysłu?
Koniecznie sięgnijcie po książkę "W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu".

Mądra!

Fascynująca!
Fenomenalna!
Wartościowa!

Taka jest książka pod tytułem
"W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu".

To gruby (prawie 400 stron) popularnonaukowy, przystępny
i pięknie wydany przewodnik w głąb umysłu!
Arcyciekawa opowieść o ludzkim (i nie tylko) mózgu!
Teoretycznie adresowana do dzieci od 10 lat wzwyż,
ale...

Świetna książka! Rewelacyjnie wydana! Fantastycznie zilustrowana! Inteligentnie napisana! "W GŁOWIE wyprawa do wnętrza mózgu", to nietypowe, bardzo przystępne dla każdego kompendium o tym, co tworzy nas ludźmi, o emocjach, zmysłach, kreatywności, świadomości. Przeznaczona dla młodszych czytelników, ale nadaje się dla każdego. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy z tej pozycji, stworzonej z wielką starannością, dbałością o każdy szczegół.
Autorki korzystały nie tylko ze swoich GŁÓW, ale wspomagały się GŁOWAMI innych ludzi, naukowców, specjalistów w omawianych tematach. Sprawia to, że czytelnik dostaje niesamowicie wartościowy produkt, w którym każdy fakt - jest faktem sprawdzonym... choć jedna rzecz mnie rozbawiła. Mam na myśli wyjaśnienie, dlaczego nasze mózgi (ludzkie mózgi) są większe i lepiej się rozwinęły od mózgów naczelnych (goryli, szympansów...). Ów dowód jest zabawny i zawiera błąd logiczny, ale musicie już sami sięgnąć, by sobie to "rozkminić na chłodno".
Książka ta całkowicie mnie zachwyciła. Jej szata graficzna ma w sobie takie ciepło, taką mądrą prostotę i w konsekwencji jest taka przejrzysta i jednocześnie estetyczna, że trudno nie być pod wrażeniem wykonanej przez autorki pracy.
Najbardziej podobał mi się rozdział o ŚWIADOMOŚCI, chyba dlatego, że jest najbardziej tajemniczy i jednak jest to zagadnienie, które nadal pozostaje zagadką. Wiele wiemy, ale nie wiemy jeszcze wszystkiego - bo co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy? Co decyduje o tym, że doświadczamy siebie, że się poznajemy i widzimy w odrębności od innych, od świata, że rozumiemy swój niepowtarzalny byt? Cudowne zagadnienie, o których można dyskutować bez końca.
Pomysłem wprost genialnym są WYZWANIA, które podsuwają nam autorki. Otrzymujemy ćwiczenia, których wykonanie otwiera przed nami nowe perspektywy, nowe doświadczenia i nowe informacje o sobie. Uwielbiam te kreatywne zagadki, które zabierają nas w podróż do własnego umysłu.
Jesteście głodni wiedzy? Chcecie przyjrzeć się swoim EMOCJOM, ZMYSŁOM, swojej ŚWIADOMOŚCI, PAMIĘCI, pragniecie zgłębić proces UCZENIA SIĘ, chcecie zrozumieć MÓZGI ZWIERZĄT, chcecie obalić MITY i poznać FAKTY, zastanawiacie się czym jest KREATYWNOŚĆ? Wszystko to daje wam tak książka - świetna inwestycja w GŁOWĘ. Zainwestuj! W końcu każdy ma tylko jedną.
Podkreślę (na koniec),że naprawdę ta publikacja została doskonale wydana. Wygląda pięknie, jest elegancka, spójna i co najważniejsze - mądra. Warto ją mieć!

zainwestuj w GŁOWĘ
8/10