rozwińzwiń

2021-11-11
2021-11-11

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Ocena 7,5
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Ocena 8,2
Drzewa Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Ocena 8,4
Pszczoły Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Potwór Grzegorz Kasdepke, Piotr Socha
Ocena 6,3
Potwór Grzegorz Kasdepke, ...

Mogą Cię zainteresować

2006

Przepięknie wydana książka o... brudzie, a dokładnie o tym jak to na przestrzeni wieków bywało z higieną, a raczej jej brakiem. Wszystko opisane w sposób bardzo przystępny i uzupełnione mnóstwem cudnych ilustracji. To już któraś moja książka o tej tematyce, a jednak udało się autorom kilka razy mnie zaskoczyć. Pomimo, że to pozycja głównie dla dzieci to każdy znajdzie tu coś ciekawego. Dwie rzeczy mi się jednak nie podobały, a mianowicie skoro jest to książka dla dzieci to obrazki przedstawiające pana "chirurga" sprzed lat obcinającego piłą kończyny na żywca są trochę nie na miejscu. Przywodziły mi na myśl sceny z horroru. Druga rzecz to rozdział o tolerancji. Co to ma wspólnego z brudem? Mam wrażenie, że autorzy chcieli błysnąć, bo to popularny teraz temat i poprawny politycznie, ale w takim razie, dlaczego zabrakło rozdziało o ciałopozytywności? To niedopuszczalne. Może w kolejnych wydaniach zostanie to dopisane?
Idealna książka na prezent, choć bardziej dla nastolatków niż młodszych dzieci.

Fantastyczna książka

Fantastyczna książka

Jestem pod ogromnym wrażeniem książki - bogata w treści - gruba i wyczerpująca, a te ilustracje! Niesamowite! Gratuluję autorowi!

„Sanitariaty są ważniejsze od niepodległości”/Gandhi/

Jeśli jesteście ciekawi:

-co oznacza skrót WC i skąd się wziął;
-czym zajmował się stolcowy szambelan, czyli „groom of the stool”;
-czym był kołtuni gościec i czemu należało go słuchać;
-do czego Rzymianki używały odchodów jaszczurek;
-jak dba się o higienę w kosmosie;
-kto i kiedy wynalazł papier toaletowy;
-gdzie załatwiało się 10 000 mieszkańców Wersalu, skoro nie było tam ani jednej toalety;
-w jaki sposób dżuma wpłynęła na zwyczaje kąpielowe Europejczyków;
-historii pielęgnacji owłosienia i do czego, w związku z włosami, używano pieczonych pijawek z octem;
-ilu ludzi na świecie wciąż nie korzysta z toalety.

To jest to książka dla was!

Lektura „Brudu. Cuchnącej historii higieny” Moniki Utnik jest jak nagłe olśnienie. Zdumienie niezwyczajnością tego, co przecież jest najzupełniej dla nas zwyczajne. To jak zobaczenie po raz pierwszy tego, co widziało się już tysiące razy…

Bo czy potraficie wyobrazić sobie życie bez sieci wodno-kanalizacyjnej? Kąpieli, mycia włosów? Kremów, past, dezodorantów, pudrów, różów, szminek, mydeł? Pewnie to trudne wyzwanie, wszak to wszystko składa się na naszą codzienność. Żeby lepiej pomóc nam zrozumieć, że ludzkości nie zawsze było po drodze z higieną, a gdy było, to nie zawsze w oczywisty sposób, w „Brudzie” zafundowano nam szaloną podróż przez wieki, naszpikowaną niesamowitymi ciekawostkami.

Z książki dowiecie się między innymi, że zęby szczotkowali już Egipcjanie. Ci sami byli też mistrzami makijażu, używali dezodorantów m.in. ze strusich jaj, a Egipcjanki najprawdopodobniej wymyśliły pierwsze tampony. Sama Kleopatra wynalazła podobno środek przeciwko łysieniu dla Cezara, w skład którego wchodziły między innymi palone myszy. Rzymianie za to, płukali jamę ustną moczem, by wybielać zęby i mieli boginię do spraw ścieków, Cloacinę. Proszono ją o pomoc, gdy kanalizacja się zapychała, co często doprowadzało do wybuchu nagromadzonych w niej gazów. W starożytnym Rzymie i Egipcie kąpiele były powszechnie zalecane, za to w średniowiecznej Europie Święty Franciszek nazywał brud „cuchnącym symbolem pobożności”, Święta Agnieszka, Kinga, Oliwia albo nie myły się nigdy, albo zaledwie parę razy w życiu. Chrześcijańscy teologowie głosili bowiem, że czystość duszy jest ważniejsza od przyjemności ciała – praktykowali więc „stan nieumycia”. W średniowieczu, nie było jednak tak „brudno”, jak się powszechnie wydaje. Na szczęście, ci którzy nie mili aspiracji by stać się świętymi, często zażywali kąpieli. Higienie Europejczyków zaszkodziła tak naprawdę dopiero epidemia dżumy i przez dłuższy czas było tylko gorzej… I tak jak dziś perfumujemy się, by podkreślić dbałość o siebie, przez długie lata robiono to po to, by zabić własny smród; tak jak dziś myjemy włosy, tak wtedy zamiast tego noszono wymyślne peruki, w których gnieździły się nie tylko robale, ale też podobno nawet myszy…

Żeby nie zdradzać wam już więcej, a musicie wiedzieć, że to, co znajduje się powyżej, to zaledwie promil wszystkich ciekawostek, dodam jeszcze, że w książce poruszone zostały również tematy ciałopozytywności, popularnych przysłów i powiedzonek, przydatnych zarazków, rasizmu oraz współczesnych problemów związanych z higieną – bo jak się okazuje, nie ze wszystkim sobie jeszcze poradziliśmy.

„Brud”, to nie tylko fascynująca przygoda, ale przede wszystkim wartościowa, niezwykle przystępnie, i z wyczuciem, napisana książka. Bardzo podoba mi się to, że wiele rzeczy, związanych z naszą biologią, zostało opisanych tutaj wprost – bez owijania w bawełnę* -, a zarazem bez zbędnej przesady i dosadności. Dzięki temu tak samo dobrze podczas lektury będzie bawił się młodszy czytelnik, który wkracza dopiero w świat historii i jej niechlubnych zakamarków, jak i dorosły, którego, chociaż pewnie myśli, że wie już sporo, niejedno tu zaskoczy. „Cuchnąca historia higieny” byłaby niepełna i nie spełniałaby swojego zadania, gdyby zabrakło w niej wizualnych bodźców. Pod tym względem to wyborna uczta dla oczu. Uważnie wyselekcjonowane informacje uzupełnione są świetnymi, niezwykle drobiazgowymi – takimi poł żartem, pół serio – ilustracjami Piotra Sochy.

*dzieci są mądre i biorą świat, jakim jest. Jeśli potrafi się z nimi rozmawiać, można wytłumaczyć im naprawdę wszystko. Lepiej więc traktować młodego czytelnika na serio, niż go niepotrzebnie upupiać.

„Sanitariaty są ważniejsze od niepodległości”/Gandhi/

-do czego Rzymianki używały odchodów jaszczurek;
-jak dba się o higienę w kosmosie;
-kto i kiedy wynalazł papier toaletowy;
-gdzie...

Kupiona na prośbę kogoś znajomego i zanim mu oddałem, sam przeczytałem ;) Bardzo fajna książka jak na książkę dla dzieci. Kolejna, którą mógłbym dać dzieciom gdybym je miał ;) Niezła kreska, nie odpycha i nie irytuje, więc przyjemnie się czyta. Także plus za "niestandardowe" rozdziały pod koniec (trochę o "brudzie" i czystości w innym kontekście).

(czytana: 11-13.02.2023)
4+/5 [8/10]

(czytana:...

Dziś mam ogromną przyjemność pokazać Wam książkę, o której marzyłam ❤️ I która jest jeszcze lepsza niż sobie wyobrażałam ❤️

"Brud. Cuchnąca historia higieny" to prawdziwa encyklopedia wiedzy o tym jak kształtowało się pojęcie higieny na przestrzeni wieków, jak ludzie dbali o swoje ciała, czystość, a także historia wynalazków związanych z higieną właśnie.

Książka podzielona jest na 30 rozdziałów, które odnoszą się do historii, mody, wierzeń, myśli technicznej, chorób i nauki. Dowiemy się z niej przykładowo:
🧽 jak o czystość dbali starożytni Egipcjanie, asceci czy Król Słońce,
🧽 co poszczególne religie mówią o czystości ciała i higienie,
🧽 z czego produkowano kosmetyki i jak walczono z brudem (myto czy zakrywano),
🧽 jakie funkcje pełniły łaźnie,
🧽 czym na przestrzeni wieków podcierano cztery litery, jak wyglądały pierwsze nocniki i skąd wzięła się kanalizacja,
🧽 jak współcześnie walczy się z zanieczyszczeniami i dba o higienę,
🧽 czym jest nasza słynna polska plica polonica.

To fascynująca lektura, pełna ciekawostek, ale też konkretnie porządkująca informacje i dająca holistyczny ogląd na temat, który porusza. Przy tym jest błyskotliwa, zabawna i naprawdę czyta się ją jednym tchem.

Idealnym uzupełnieniem są charakterystyczne dla Sochy ilustracje, które uwielbiam ❤️

Czy polecam? Ja Was wręcz nakłaniam do tej lektury!

Książka...

Spora dawkaciekawostek na temat brudu w historii. Oczywiście, najlepiej czyta się te najbardziej brudne - ze średniowiecza. Na uwagę zasługuje również prześliczne wydanie; twarda oprawa oraz bardzo kolorowe ilustracje.

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com/

Historia higieny jest fascynująca. Nie zawsze się o tym mówi, temat często uważany jest za wstydliwy, ale - szczęśliwie - dzieci nie mają podobnych obiekcji i chętnie pytają o wszystko. Sama w mojej pracy (muzeum archeologiczne) niejednokrotnie spotykałam się z pytaniem "a gdzie oni mieli toalety?". W takich przypadkach z pomocą przychodzi książka Brud. Cuchnąca historia higieny, która nie dość, że odpowiada na wiele dziecięcych pytań, uzupełnia także naszą wiedzę o sporo naprawdę ciekawych informacji.

Ale po kolei

Pierwszy rozdział dotyczy języka i pochodzenia zwrotów stosowanych powszechnie związanych z higieną, np. “opera mydlana”, tam gdzie król piechotą chodzi”, “wyjść jak Zabłocki na mydle” itd. To bardzo ciekawy wątek i historie związane z konkretnymi frazami. Sama z zainteresowaniem czytałam całość i konotacji wielu zwrotów zwyczajnie nie znałam.

Kolejne rozdziały dotyczą m.in. higieny w Egipcie czy antycznym Rzymie, ale znajdziemy również rozdziały poświęcone konkretnym aspektom higieny, np. pielęgnacji włosów na całym ciele. Z książki dowiemy się także kiedy i dlaczego noszono białe koszule, co skrywały kunsztowne peruki i bogate stroje epoki baroku, jak wyglądały dawne miasta (np. Londyn) czy jak wyglądały toalety i czego używano zamiast papieru toaletowego. Dowiemy się też o rodzajach sauny, kiedy wynaleziono wannę i jak wyglądała higiena w szpitalach w XIX wieku. Na koniec autor poruszył bardziej współczesne kwestie, między innymi problem higieny w Indiach.

Walka z brudem

Brud. Cuchnąca historia higieny to książka zawierająca mnóstwo informacji. Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha wykonali kawał świetnej roboty wyszukując ciekawostki i przedstawiając temat kompleksowo, pokazując, jak podchodzono do higieny w różnych częściach świata i różnych epokach. Niektóre z nich są bardzo zaskakujące i z dzisiejszej perspektywy zwyczajnie obrzydliwe. Całość jest zilustrowana bogato i z humorem, do tego książkę wydano na świetnym papierze i w twardej oprawie.

Brud. Cuchnąca historia higieny to skarbnica informacji nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. A ja zwyczajnie i prosto napiszę: kocham takie książki!

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com/

Osiem gwiazdek należy się przede wszystkim za cudnej urody ilustracje, choć oczywiście i warstwie tekstowej nic ująć nie można - skrótowe kompendium wiedzy nt. higieny człowieka. Myślę, że wiele dowiedzieć się z niej mogą na ten temat nie tylko dzieci. Jak powiedział Gandhi: "Toalety są ważniejsze, niż niepodległość". Kocham wydawnictwo Dwie Siostry za tego typu publikacje.

Ciekawa, nie tylko dla dzieci. Jednak trochę za mało tych rozdziałów, a za dużo wielkich obrazków, które może i pobudzają wyobraźnię, lecz więcej tekstu byłoby bardziej wartościowe.

• 2022
  • Dla dzieci