Nie bój się błądzić

Okładka książki Nie bój się błądzić Jeff Bezos
Okładka książki Nie bój się błądzić
Jeff Bezos Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos, With an Introduction by Walter Isaacson
MT Biznes
2021-05-07
2021-05-07
Katarzyna Mironowicz

Z ciekawości przeczytałem wcześniejsze zamieszczone tu opinie. Z niektórymi krytycznymi uwagami się zgadzam. Wstęp Waltera Isaacsona jest przydługi i znamy lepsze teksty tego (skądinąd świetnego) autora. Jest też trochę powtórzeń, ale wiemy, skąd się one wzięły: to są listy do akcjonariuszy Amazona pisane raz w roku, gdyby autor (Jeff Bezos) napisał tę książkę jednym ciągiem, z pewnością uniknąłby powtórzeń.

Natomiast nie zgadzam się z opinią, że to nie jest ciekawa książka. Mnie zainteresowała, ponieważ daje wgląd w myślenie i działanie człowieka, który dość radykalnie zmienił życie wszystkich tu się wypowiadających. Nie jest ważne, czy osobiście lubię albo nienawidzę Bezosa (nie lubię go za rozwód z pierwszą żoną, ale lubię za zakupienie i uratowanie od upadku „Washington Post”); nawiasem mówiąc, lubię go głównie za to, że na Amazon.pl za przyzwoitą cenę mogę kupić najnowsze interesujące mnie książki właśnie w wydane w USA, Wielkiej Brytanii, czy Kanadzie – i za 3 dni mieć je dostarczone pod drzwi.

Rzecz w tym, sądzę, aby oddzielić osobę od jej biznesowej działalności. Nie oczekujmy od wielkich przedsiębiorców, aby byli mili i sympatyczni. To są ludzie na swój sposób szaleni, motywowani czymś, czego „normalni” ludzie nie są w stanie pojąć, często przy tym obciążeni wielkimi wadami. Henry Ford był zażartym antysemitą, Elon Musk wypowiada się o Ukrainie i Rosji w sposób nie do przyjęcia (przynajmniej dla mnie),a życie Steve’a Jobsa pełne było wątpliwych zachowań. A jednak to oni, jak wspomniałem, radykalnie zmienili nasze życie, generalnie na lepsze.

Te listy Bezosa pisane do akcjonariuszy raz w roku nie dają mu możliwości retuszu swojego biznesowego życiorysu, stanowią bowiem na zawsze utrwalony zapis myślenia w danej chwili. Przewidywał w nich działania stworzonej przez siebie firmy, miał rację i mylił się, rozliczał się ze swoich decyzji i tłumaczył je. W sumie udało mu się stworzyć wielką firmę, uwielbianą przez jednych i znienawidzoną przez innych, a książka pozwala lepiej zrozumieć zarówno jego motywy, jak i sposoby zarządzania, które to umożliwiły.

Fantastycznie ciekawa jest historia Amazon Web Services, biznesu stworzonego z niczego, z pomysłu i od podstaw, a dzisiaj dominującego gracza na rynku platform chmurowych. Księgarnia internetowa pobiła IBM, Oracle, Microsoft i wiele innych wielkich firm technologicznych. Naprawdę warto prześledzić tok rozumowania Bezosa dotyczący stworzenia i rozwoju tej usługi. Podobnie, choć na mniejszą skalę, jest z usługami finansowymi świadczonymi przez Amazon. Niesłychanie ciekawe i inspirujące są rozważania Bezosa o „cenie eksperymentowana” w biznesie.

Oczywiście, jak to któryś z opiniujących zauważył, to jest książka przede wszystkim dla ludzi biznesu, tych zdeterminowanych wariatów, którzy zamiast toczyć niekończące się dyskusje o tym, jak dzielić tort narodowego bogactwa, codziennie je wytwarzają. Nie chcę, aby to zabrzmiało jak apoteoza biznesu, ale to im zawdzięczamy nasz zupełnie niezły poziom życia. Inny opiniujący podzielił się uwagą, że być może na raczej krytyczne oceny książki wpływa negatywna ocena Bezosa jako człowieka. Jak wspomniałem, trzeba oddzielać osobę od jej dzieła, a poza wszystkim Bezos jako człowiek nie jest potworem. Gdybym miał jego pieniądze pewnie dysponowałbym nimi inaczej, ale to są jego pieniądze. Moja korzyść z lektury książki jest taka, że być może lepiej poznawszy podejście Jeffa Bezosa do biznesu może kiedyś i ja dorobię się chociaż małej części jego (zasłużonego) bogactwa.

Średnia ocena (w chwili pisania 4,2) jest przesadnie niska - myślę, że to kwestia niechęci do Bezosa. Jeśli czytelnik nie potrafi zapomnieć czyje słowa czyta, to nie skoncentruje się na wartościowych treściach - a takowe również znajdują się w tym tytule. Listy do akcjonariuszy to ciekawa lektura szczególnie z perspektywy czasu - pozwala zrozumieć decyzje biznesowe Amazona stawiając siebie samego jako eksperta ze "szklaną kulą". Fajna zabawa przeplatająca myśli "i tu się mylisz" oraz "niemożliwe, że na to wpadli!"

Książka ma również swoje wady - dla mnie największą są powtórzenia. Niektóre historie czy wręcz cytaty powtarzają się nawet po 3 razy (np. we wstępie, w listach i w zbiorze wypowiedzi).

Kiedy zaczynałem czytać tę książkę na lc nie było opinii na jej temat. Teraz kiedy kończę jest ich parę i one doskonale podkreślają jej wady. Książka winna się nazywać "Listy do akcjonariuszy", nie zaś "clickbaitowo" tajemnice sukcesu. Sporo ludzi łącząc nazwisko autora z nazwiskiem głównego bohatera spodziewało się biografii w stylu Steve'a Jobsa i takiej książki wszyscy byśmy sobie życzyli.

Z drugiej strony przeczytanie wszystkich tych listów było pouczające a Jeff Bezos pokazał w nich naturę nie tylko zdolnego księgowego, którym na pewno jest a również marzyciela i humanisty, który wiele rzeczy robi dla wyższych celów niż pieniądze.

Książka będąca zbiorem listów do akcjonariuszy Amazona, kilku wystapień i przemyśleń najbogatszego człowieka na ziemi. Plus biograficzny wstęp. Myślę, że dla menadżerów może być przydatna, na pewno pozwala lepiej poznać Amazon, który w Polsce jest zdecydowanie słabszą marką niż w USA. Nie jest to jednak wybitna lektura, a Bezos niektóre myśli powtarza po kilka razy. Można przeczytać, można nie.

Szkoda, że ludziom nie jest wstyd zabijać drzewa dla tego typu książek. Nie ciekawa, nie wciąga, nie wiem jaki książka ma cel. Tytuł w żadnym stopniu nie nawiązuje do treści Książki. Seio można wydać tego typu książkę i liczyć, że będzie się podobała?

Ta książka to lekki żart z czytelnika. Na niespełna 330 stronach mamy 30 stron przedmowy, 189 stron przedruków listów do akcjonariuszy (lata 1997 - 2019),oraz 90 stron przedruków, części wywiadów, przemówień Jeffa Bezosa i to wszystko w proponowanej cenie 59,90zł (ilość stron podaję w zaokrągleniu - nie byłoby sprawiedliwe, nie wspomnienie o dużej ilości gratisowych, pustych stron). Za tę cenę dostajemy chyba mniejszą ilość informacji (ale za to bardziej pobieżnych i wielokrotnie powtarzanych) niż możemy znaleźć na angielskojęzycznej stronie Wikipedii o Bezosie.

• Legimi audio
  • Legimi rozwój
  • Biznes
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Nie bój się błądzić