Nadzy i rozszarpani. Amerykańska eksploatacja filmowa 1960–1980

Okładka książki Nadzy i rozszarpani. Amerykańska eksploatacja filmowa 1960–1980 Jacek Rokosz
Okładka książki Nadzy i rozszarpani. Amerykańska eksploatacja filmowa 1960–1980
Jacek Rokosz Wydawnictwo: Wydawnictwo PWSFTviT Cykl: Amerykańska Eksploatacja Filmowa (tom 2) film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Amerykańska Eksploatacja Filmowa (tom 2)
Wydawnictwo PWSFTviT
2021-06-01
2021-06-01

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Po niespełna czterech latach od ukazania się "Straconych dusz" doczekaliśmy się drugiej części monografii Jacka Rokosza o kinie klasy B. - a właściwie amerykańskiej eksploatacji filmowej - która z uwagi na klamrę czasową, na przestrzeni której powstawały omawiane tu dzieła i prądy "sztuki" filmowej oraz powszechniej znanych jej twórców, może się okazać książką jeszcze bardziej interesującą i przystępną dla szerszego grona wielbicieli kina.

"Nadzy i rozszarpani" to nie tylko historia złego kina i jego twórców, ale też - podobnie jak w przypadku "Straconych dusz" - wielopłaszczyznowa opowieść, w której nie mogło zabraknąć miejsca na nakreślenie szerszego kontekstu historyczno-kulturowego, na jakim wyrosła. Mówiąc o dziełach kinowej eksploatacji, autor w charakterystyczny dla siebie, gawędziarski sposób, rozpoczyna od wprowadzenia czytelnika w przestrzeń zdarzeń i postaci, które - nawet nie wiążąc się bezpośrednio z filmami i trendami, które zainspirowały - miały wpływ na ukształtowanie się i ostateczną formę dzieł - a często "dzieł" - tego nurtu.

Na polskim rynku wydawniczym - podobnie, jak pierwszy tom - jest to pozycja unikatowa i absolutny "must read" dla wszystkich badaczy (a także po prostu wielbicieli i "zjadaczy") kina - niezależnie od tego, czy do sięgnięcia po nią zachęcą Was nazwiska, dziś już uznanych i szanowanych mistrzów kina grozy, takich jak Wes Craven, Roger Corman, George Romero, czy Tobe Hooper, czy mniej znanych - a nie mniej ważnych - jak Herschell Gordon Lewis, Russ Meyer, Jack Hill i Andy Milligan, którzy - jak się okazuje - pozostawili niezatarty ślad w historii kina i wpłynęli na pokolenia twórców sztuki filmowej.

Jeśli interesuje Was kino "gorszego sortu" i historia filmów z gatunków o wiele mówiących określeniach ("splatter", "slasher", "rape and revenge", "bike-" i "carsploitation", "zombie", "sexploatacja"...) i kulisy powstawania wielu z nich, dziś uznawanych za klasykę - to książka idealna dla Was. Gorąco polecam!

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

• Kino
  • Kino i film
  • Film
  • Kupię

Dodaj cytat z książki Nadzy i rozszarpani. Amerykańska eksploatacja filmowa 1960–1980