The Dangers of Smoking in Bed

Penguin Random House
2021-01-12
2021-01-12
Inne

Ten zbiór mnie urzekł! Jest fascynująco dziwny!

Wyobraźcie sobie, że jesteście w koszmarze sennym i nie macie dokąd uciec, gdyż nie ma granicy oddzielającej od rzeczywistości. Właśnie takie są te opowiadania, bohaterowie utknięci w koszmarnym mamidle. Fantasmagorii, która nie ma końca.

Wystarczy pstryknięcie palcem, i nagle pojawia się coś plugawego, odchylenie od normy, który brutalnie i nieodwracalnie wkracza w życie bohaterów. Bohaterowie mają do czynienia z czymś irracjonalnym, groteskowym zmuszającym do zastanowienia się nad stanem ich psychiki. Czy to psychodeliczny sen, a może popadają w obłęd?

"Niebezpieczeństwa palenia w łóżku" zawierające w sobie historie ze zbioru "To, co utraciłyśmy w ogniu" to galeria makabrycznych obrazów, które długo potem kotwiczą w głowie. Autorka porusza aspekty życia, które zazwyczaj są przemilczane. Tematy tabu, o których nikt nie ma odwagi nawet szeptać. Przeróżne odchylenia od normy, obsesje i fobie.

Podupadłe dzielnice, niszczejące budowle, brudne uliczki, wszechobecny smród... martwe dusze snują się po okolicy. Ofiary rytualne, sekty, samobiczowanie, sadyzm i wiele innych odrażających rzeczy.

Surowe opisy, niesamowita siła narracji i argentyński folklor sprawiają, że są intrygujące. Atmosfera w opowiadaniach jest gęsta i duszna, a obrzydliwości uwierają i jednocześnie wciągają. Autorka potrafi w jednej chwili wytrącić z równowagi i sprawić, że czujemy dyskomfort. I jakie to jest niepokojące, nieraz mrozi trzewia. Co najlepsze, nie brakuje tu niedopowiedzeń, które tylko pobudzają wyobraźnię.

Do moich faworytów należą: nieco postapokaliptyczne "To, co utraciłyśmy w ogniu", "Brudny dzieciak", "Powracające dzieci", "Dom Adeli".

Po przeczytaniu będziecie się bali przebywać sami w pomieszczeniu. Kto wie, czy nie towarzyszą Wam duchy dzieci, zwierząt... lub sunące w Waszą stronę zjawy?

Literatura piękna i groza, czyli to, co kocham! Uwielbiam! Gorąco polecam!🖤

Ten zbiór mnie urzekł! Jest fascynująco dziwny!

Uliczki brudnego miasta, pełnego ludzi, którzy są czymś zmęczeni. Coś ich podskórnie męczy i postanawiają tym uczuciem podzielić się z czytelnikiem, przez co czytałam ją bardzo długo. Opowiadania zbyt naciągane, mam wrażenie, że autorkę inspirowały, kiedyś już usłyszane historie. Jednak jest jedno opowiadanie, w którym się zakochałam. "Gdzie jesteś, serce?" czyta się w rytmie uderzeń mięśnia sercowego, jednocześnie czując niezdrową ekscytację.

Naprawdę genialne opowiadania przeplatają się z tymi słabszymi, jak to zwykle w antologiach bywa. Gdybym mógł wybrać dajmy na to 60% treści, a resztę pominąć pewnie by była dyszka.
Na plus z pewnością pomysłowość i klimat biednych dzielnic Buenos Aires. Argentyna to dla mnie nieznany grunt, a autorka bardzo fajnie wprowadziła mnie w klimat miasta. Dużo treści, dużo niepokoju, takie książki lubię.

Świetny zbiór opowiadań. Coś innego, w klimacie grozy i momentami horroru jednak czyta się bardzo ciekawie, i jest wspaniałym polem do dyskusji na różne tematy.

Te opowiadania są świetne. Horror jest maską, bo prawdziwy horror dzieje się na ulicach Argentyny. Świetne.

#planetaksiążek
Mariana Enriquez to jedna z najciekawszych współczesnych pisarek argentyńskich, która w ostatnich kilku latach mocno wdarła się również na polski rynek. Gdy początkowo planowałem ograniczyć mój projekt do jednej książki z każdego kraju, Argentynę miała reprezentować właśnie jej najnowsza powieść - „Nasza część nocy”. Najpierw jednak postanowiłem zapoznać się z jej opowiadaniami i okazał się być to strzał w dziesiątkę. Dość powiedzieć, że ostatecznie to one trafiły do projektu, bo powieść, choć rozwija wszystko, co w jej twórczości najlepsze, ostatecznie okazała się być nieco zbyt chaotyczna i uginająca się pod ciężarem własnych ambicji. Dlatego lepszym wyborem okazały się opowiadania – zwłaszcza, że w ubiegłym roku ukazało się zbiorcze wydanie dwóch tomów: wydanego już wcześniej u nas „To, co utraciłyśmy w ogniu” i debiutanckiego, a równocześnie lepszego, „Niebezpieczeństwa palenia w łóżku”. Choć do projektu trafił ostatecznie ten drugi, to mając taką wydawniczą możliwość, polecam przeczytać całość. Ale po kolei – styl Enriquez jest unikalny, choć spodoba się zarówno fanom Kinga, Poego i klasycznej literatury iberoamerykańskiej. Zamiast zużytego już nieco realizmu magicznego mamy tu elektryzującą mieszankę miejskich legend, mrocznego folkloru, starych mitów i pogańskich kultów, a wszystko w kostiumie horroru psychologicznego. Bywa strasznie, niepokojąco i autentycznie przejmująco – zwłaszcza w najlepszym z wszystkich opowiadań, „Powracających dzieciach”. To równocześnie najbardziej „argentyńska” ze wszystkich historii – opowieść o archiwum zaginionych w Buenos Aires dzieci to mocna metafora okresu panowania junty, gdy ludzie znikali na masową skalę, ale prawdziwa moc opowiadania objawia się w momencie, gdy wszyscy zaginieni powracają, ale okazują się nie być do końca tymi samymi osobami. Ciekawie problem Argentyńczyków w Hiszpanii pokazuje z kolei znakomita „Rambla smutna”, a "Ekshumacja aniołka" to miniaturka czystej grozy bazującej na ludowych wierzeniach. Oba zbiory czyta się świetnie – Enriquez ma lekkie pióro, świetne pomysły i znakomicie potrafi budować klimat swoich historii.

#planetaksiążek

Na półkach: , , , , , , , ,

To zbiór opowiadań. Opowiadań niepokojących, niejasnych, pozostawiających pole do wyobraźni. Opowiadań o kobietach i społeczeństwie Argentyny, przesiąkniętym mrokiem, magią, strachem ale i siłą oraz odwagą. Ze względu na tematykę tych opowiadań (m.in. pedofilia czy opętania) nie jest to pozycja dla każdego.

Przeczytałam 70% i nie dałam rady więcej. Nudna, momentami obrzydliwa, historie bez sensownych zakończeń, nie straszne ale bardzo dziwne.

Jeden z bardziej dyskomfortujących zbiorów opowiadań jaki czytałem. Ciągłe uczucie niewygody, niepewności, poznawczego skonfundowania. Kilka tekstów w punkt, np. 'znikające dzieci', 'patio sąsiada' czy 'cysterna'. Mocnych, głębokich, docierających do zakamarków czytelnika. Wiele fragmentów budziło niesmak, połączony jednak z ciekawością dalszych zdań i stanowiło mocną stronę całości. Trudno jednak przeczytać je wszystkie jednym ciągiem - trzeba odpoczywać.
Ogólnie spore zaskoczenie na plus.

Miłość do opowiadań i miłość do tego typu nieoczywistej dziwnej i czasem tajemniczej literatury musiała u mnie zaowocować zachwytem na tą konkretną pozycją.

• Literatura piękna