Dotyk

Muza
2021-07-28
2021-07-28
literatura polska

Niestety to autorka raczej dla młodzieży czego nie wiedziałam wypożyczając książkę. Dla mnie to było naiwne i nużące.

Wynudziłam się jak mops i to zdecydowanie ostatnia książka tej autorki którą wzięłam z biblioteki. Dobrze że nie kupiłam za własne ciężko zarobione pieniądze.

Mam mieszane uczucia.
Dużo w tej książce sprzeczności, które aż rażą w oczy. Najbardziej postać Majki, która jest bardzo irytująca, zachowuje się tak głupio, że aż mi czytelnikowi jest za nią wstyd. Z jednej strony jest przedstawiona jako osoba z przestępczą przeszłością, szalona imprezowiczka z niskim IQ, a z drugiej strony jest zaradna, ma własną firmę i pomaga w fundacji. Jedno z drugim nie pasuje. Autorka chciała ocieplić jej wizerunek pracą w fundacji z dziećmi, co z jej przestępczą fuchą się po prostu gryzło. Ten pomysł akurat był nietrafiony.
Ogólnie cała historia jest bardzo naciągana, choć czyta się ją o dziwo dobrze i z zaciekawieniem. Mogę to porównać do gry w ruletkę- jeden wątek mi się podobał, drugi nie, czwarty tak, piąty nie i tak dalej.
Język jest lekko staroświecki. Już nikt nie używa takich zwrotów jak: ,,Ma straszną posuchę", czy ,,zbijać bąki". Do nowoczesnych bohaterów, z młodzieńczym zapałem po prostu nie pasuje. Zastanawia mnie tytuł powieści, bo do niczego nie mogę go przypasować. Kompletnie mi się z nią nie kojarzy.
Myślę że przy tej książce wykorzystałam limit zwrotu: "nie pasuje", który najbardziej ją określa.

Mam mieszane uczucia.

Łatwo jest wpaść w szpony przeszłości, zwłaszcza, gdy nie jest to przeszłość pełna wspaniałych i pozytywnych wspomnień.
Główną bohaterką "Dotyku" jest Majka - dziewczyna piękna, żywiołowa, radosna i uwielbiająca ryzyko. Jej postać jest trochę kontrowersyjna więc nie każdemu przypadnie do gustu. Dziewczyna wraz z przyjaciółmi prowadzi dobrze prosperujący biznes, lecz w konsekwencji jednej niefortunnej decyzji, Majka popada w tarapaty. Chcąc naprawić swoje błędy będzie musiała podjąć szereg trudnych decyzji.
Dziewczyna na swojej drodze spotyka Michała, jakże innego od niej - mężczyznę atrakcyjnego, poukładanego, pracowitego i spokojnego, ale również z niemałym bagażem doświadczeń z przeszłości.
Czy Majka i Michał będą mogli liczyć na swoje wsparcie? Czy połączy ich uczucie, mimo, że skrywają przed sobą tajemnice? Czy Majce uda się uratować biznes i czy poradzi sobie z demonami przeszłości?
Jest to powieść nasączona emocjami, miłość jest tutaj pojęciem prawdziwym, a słowo "kocham" mówi się, jeśli naprawdę żywi się do drugiej osoby tak głębokie uczucia. Mimo, iż autorka porusza w tej powieści poważne tematy, angażując w ten sposób czytelnika, to z pewnością historia Majki jest łatwa do przyswojenia. Zamysłem było niewątpliwie pokazanie, iż prawdziwa miłość nie pyta co było kiedyś, nie zagląda w karty przeszłości. Dla tego kogoś, kto kocha całym sobą, liczy się teraźniejszość, to co tu i teraz.
Bez wątpienia jest to piękna i intrygująca opowieść z mnóstwem wzruszeń, trudnych życiowych decyzji i ich konsekwencjami. Autorka pokazała nam, ile dobre serce, wyrozumiałość i ciepło drugiego człowieka może zdziałać.
Nie czytałam poprzednich części, ale myślę, że ich znajomość nie jest konieczna. Jeśli jeszcze nie czytaliście - polecam z czystym sercem!

Piękna historia miłosna. Miłość znajdzie każdego wszędzie , bez względu na wiek czy tego chcemy czy nie. Ta książka jest właśnie przykładem pięknej miłości , która rodzi się między bohaterami.

Miłość potrafi zrodzić się z przyjaźni, przyjść powoli, długo wyczekiwana, a czasem ta iskra zaskoczy nas już przy pierwszym spotkaniu. Wtedy dochodzi do nas fakt, że dalsze życie będzie inne. Przyszłość jawi się czymś nowym, a przeszłość wydaje się już nieciekawa i bezbarwna.

W kolejnej powieści Ilony Gołębiewskiej poznajemy mężczyznę z ogromnym bagażem doświadczeń twardo stąpającego po ziemi. Z drugiej strony pojawia się szalona, nieokiełznana, często wpadająca w kłopoty kobieta – również w ciekawą przeszłością.

M. i M. Dziewczyna i chłopak. Dwa żywioły. Jeden moment, jedno spojrzenie, jeden dotyk.

Piękna i wzruszająca historia – śmiało mogę powiedzieć, że powieści autorki zawsze mnie rozczulają. Miłość, która pojawia się niespodziewanie niejednokrotnie rozpali nasze zmysły, a bohaterowie wywołają na naszej twarzy uśmiech.

Moim największym problemem z ta pozycja jest chyba moj brak sympatii do głównej bohaterki. Nie polubiłam jej...nie rozumiałam jej postępowania...kolejne glupie decyzje mnie irytowały...za to polubiłam Michała...mimo, iż malo bylo okazji, żeby go poznać. Historia ciekawa...choc mnie nie porwala. Przeczytaj, żeby sprawdzić...czy tobie uda się polubić Majkę. Polecam

Książki Ilony Gołębiewskiej zawsze naszpikowane są emocjami. Mają w zasadzie schematyczną fabułę, zawsze zakończoną happy endem. Jednak kreacje bohaterów, lekkie pióro i ogrom odczuć powodują, że nie można się od tych powieści oderwać.
Majka - szalona i nieprzewidywalna. Jej naiwność i głupota (bo chyba inaczej nie można tego nazwać) sprawiły, że w młodości miała problemy z prawem. Gdy nagle wali się jej życie osobiste i pojawiają się problemy w prowadzonej firmie, przeszłość niespodziewanie puka do jej drzwi. Czy ponownie popełni błędy młodości i wejdzie w konflikt z prawem?
Michał - spokojny, rozsądny i poukładany. Skrywa jednak wiele tajemnic z przeszłości, o których nie chce mówić.
Zupełnie nieoczekiwanie los stawia tych dwoje na swojej drodze. Diametralnie różni, ale oboje z trudną przeszłością i bagażem doświadczeń. Wszystko wskazuje na to, że jedna osoba, jedna decyzja, czy też jeden dotyk... może zmienić w życiu każdego z nich wszystko...

Są jak ogień i woda. Przeciwieństwa, które się przyciągają. Ona, Majka Wilner szalona dusza, ciągle wpadająca w kłopoty, lubiąca się zabawić, złakniona adrenaliny, momentami nieodpowiedzialna, kochająca szybką jazdę swoją czarną strzałą. Słynie z ryzykownych decyzji, nieciekawych znajomości. Z pozoru szczęśliwa, spełniająca się zawodowo, mieszkająca z ukochanym, który aktualnie pracuje w Norwegii. 24- letnia buntowniczka z bagażem trudnej przeszłości, która w nieoczekiwanym momencie powróci i skomplikuje jej życie. On, Michał Złotowski odpowiedzialny, stateczny mężczyzna, starszy o 10 lat o Majki. Wie, czym jest ciężka praca, prowadzi własną firmę budowlaną. Jednak od 5 lat zadręcza się wspomnieniami z dramatycznych zdarzeń. Majka przypomina mu kogoś, komu nie zdążył pomóc. Tak różni z charakteru, ale łączą ich próby rozliczeń z przeszłością. Czy Michałowi uda się ujarzmić szaloną naturę Majki? Jakie tajemnice skrywają bohaterowie?

"Dotyk" to historia dwójki ludzi, którzy zmagają się z poważnymi problemami. Są zagubieni, potrzebują kogoś, kto wskaże im wyjście z patowych sytuacji. Czy tytułowy dotyk ukoi ich? To opowieść o tym, że jedna zła decyzja może zmienić całe nasze życie i osób, które są dla nas bliskie. Majka to dziewczyna, która potrafi przyznać się do błędu bez zwalania winy na kogoś innego. Wszystko sama próbuje naprawiać, bez proszenia o pomoc czy informowania o problemie. Chce dobrze dla swoich najbliższych. Trudna relacja z rodzicami sprawia, że rodziną są dla niej przyjaciele, Sebastian i Olga. Paczka, która trzyma się ze sobą od liceum i która w przeszłości wpadła w ogromne kłopoty, które mogły skończyć się więzieniem. Teraz, razem prowadzą własną firmę. Kiedy przeszłość upomni się o Majkę, problemy zaczynają wyrastać jak grzyby po deszczu.

Autorka w następujących słowach opisała swoją książkę: "Dotyk to powieść o tym, że jeden dzień, jedno spotkanie, jedna decyzja wystarczą, by odmienić swój los lub stracić coś bezpowrotnie. Majka, Olga, Michał i Sebastian boleśnie się o tym przekonują. Muszą rozliczyć się nie tylko z przeszłością, ale i z własną wizją świata. " Tajemnicza, zmysłowa, zaskakująca, nieprzewidywalna. Życiowa opowieść o tym, jak łatwo dać się oszukać. Niebezpieczne interesy, tajemnice, kłamstwa. Dasz się porwać przygodzie?

Fabuła i postaci oraz ich problemy nadają się bardziej dla nastolatków....

Fabuła i postaci oraz ich problemy nadają się bardziej dla nastolatków....

• Egzemplarz recenzencki

Ilona Gołębiewska Dotyk Zobacz więcej