Okładka książki Zrozumieć szaleństwo. Najgłośniejszy eksperyment w historii psychiatrii i mroczna prawda, która się za nim kryła
Susannah Cahalan Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach reportaż
reportaż
Filia na faktach
The Great Pretender: The Undercover Mission That Changed Our Understanding of Madness
Filia
2021-05-19
2021-05-19
9788381954778
Joanna Grabarek
reportaż obłęd leczenie psychiatria eksperyment

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Skrócenie książki o połowę zdecydowanie ułatwiłoby życie czytelnika. Temat ciekawy, ale zbyt rozwleczony.

Bardzo lubię reportaże, lubię tez eksperymenty w dziedzinie psychologii. Dla mnie zatem ta pozycja siłą rzeczy to coś wartościowego.
W zasadzie chodzi tu o to, jak bardzo David Rosenhan zmanipulował wynik swojego eksperymentu. Na ile psychiatria rodem z Lotu nad kukułczym gniazdem to fakt…
Pojawia się cała seria pytań o rzetelność badań i eksperymentów.
Czy jednak obecność manipulatorów, to powód, żeby zwątpić w naukę? Dla mnie nie.
Natomiast, po raz kolejny, mam przemyślenia odnośnie tego, jak niesamowicie rozwinęła się w ciagu dosłownie ostatnich dwóch- trzech dekad psychiatria. To jednak napawa optymizmem, w całym tym bagnie innych, nieprzyjemnych myśli i w wniosków.

Pojawia się cała seria pytań o rzetelność badań i eksperymentów.
Czy jednak...

"Psychiatria w najlepszym wydaniu jest tym, czego potrzebuje medycyna – człowieczeństwa, sztuki słuchania i empatii – ale w najgorszym wydaniu jest powodowana strachem, przesądami i pychą."
[...]
Susannah Cahalan doświadczyła epizodu psychotycznego, który opisała w książce Umysł w ogniu. Gdyby nie przypadek i determinacja pewnego lekarza jej błędna diagnoza psychiatryczna (schizofrenia) prawdopodobnie zakończyłaby się dla niej trwałym upośledzeniem. W swojej kolejnej książce Zrozumieć szaleństwo punktem wyjścia jest jej własna choroba, a przede wszystkim to, że zdecydowana większość psychiatrów nie jest w stanie odróżnić chorobę umysłu od choroby mózgu. Czyli tak, jak w przypadku autorki – choroby autoimmunologicznej od jakiegoś rodzaju psychozy.
całość:

[...]

Po książce Susannah Cahalan spodziewałam się trochę czego innego – reportażu o szpitalnym eksperymencie i jego wpływie na kształtowanie się psychiatrii. Otrzymałam książkę naukową, z bardzo szczegółowymi odniesieniami do psychiatrii, opartą na podejrzeniach autorki. O samym eksperymencie dowiedziałam się niewiele – brakowało mi „smaczków” z hospitalizacji pseudo pacjentów. Niemniej jednak książka jest przesiąknięta analizą zachowań i motywów działania prof. Rosenhana, które ostatecznie przyczyniły się do zmiany spojrzenia na psychiatrię, oraz wspomnieniami jego bliskich znajomych. To także historia podejścia nauki i społeczeństwa do osób chorych psychicznie.
Czy żałuję? Absolutnie nie! Nie jest to jednak książka dla każdego.

Stosunkowo interesująca książka zadająca pytanie kiedy tak na prawdę mamy do czynienia z chorobą psychiczną. Autorka poprzez swoje przeżycia opisuje kilka dość niewygodnych faktów dla psychiatrii. Brak możliwości postawienia wiarygodnej diagnozy, ciągle poszerzany zakres objawów które "mogą" świadczyć o chorobie psychicznej, zbyt instytucjonalne podejście do pacjenta oraz fałszowanie wyników to tylko niektóre z mrocznych obliczy tematu na które autorka próbuje rzucić odrobinę światła.
Kiedy kończy się smutek a zaczyna depresja?
Czy dziecko ma żywy charakter czy może ADHD?
Introwertyzm czy może któreś "zaburzenie z szerokie spektrum autyzmu"?
Rozmowa z Bogiem czy schizofrenia?
Te pytania stawiane coraz częściej wciąż nie znajdują odpowiedzi...

Czym jest obłęd? Kto może wyznaczyć granicę pomiędzy szaleństwem a normalnością? Kto może uważać się za eksperta w diagnozowaniu schorzeń, które nie mają neurologicznych przyczyn?
Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Susannah Cahalan w swojej książce śledzi fakty z eksperymentu psychologa Davida Rosenhana, który podjął się niezwykle trudnego eksperymentu. Razem z siedmiorgiem zdrowych osób udał się do szpitali psychiatrycznych na terenie Ameryki. Wszyscy symulowali zaburzenia psychiczne, aby trafić na oddziały zamknięte. Wszyscy otrzymali niepokojące diagnozy. Wychodzą dopiero gdy udowodnią, że są "normalni".
Autorka w książce przedstawia swoje badania dotyczące kulis tego eksperymentu, co tak naprawdę wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami oddziałów psychiatrycznych.
Ciekawa pozycja ukazująca wiele faktów z historii psychiatrii, jak również podważająca słuszność diagnoz. Nasuwa się również pytanie czy osoby z zaburzeniami mogą liczyć na skuteczną pomoc?
Książka z pewnością jest obowiązkową pozycją dla osób związanych z psychiatrią, jak również dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień psychiatrii.

Za egzemplarz do recenzji dziękuje wydawnictwu FILIA.

spodziewałam się trzymającego w napięciu reportażu, a dostałam... pracę naukową :/
trzeba przyznać, że autorka mocno zgłębiła temat, jednak dla przeciętnego czytelnika zbyt mocno... nawał cytatów i przypisów, przeskakiwanie z tematu na temat i dokopywanie się do któregoś tam pokolenia wstecz w biografiach zdecydowanie ostudza emocje :/
dodam jeszcze, że o samym eksperymencie jest stosunkowo mało w treści tej cegły, konkluzje w zasadzie żadne - raczej podejrzenia autorki, niepotwierdzone zresztą
wynudziłam się okrutnie :/

dodam jeszcze, że o samym...

Czy ktoś rozumie szaleństwo? Wydaje nam się, że szaleństwo jest wszechobecne i coś w tym jest, ale czy tak na serio ktoś je rozumie i potrafi leczyć? Psychika ludzka jest odkrywana przez naukowców od wielu lat, jak się okazuje, niektórzy lekarze i naukowcy przyłożyli się do tego, że psychiatria zaliczyło bieg wsteczny.

Eksperyment Rosenhana – eksperyment amerykańskiego psychologa Davida Rosenhana z 1972 r. sprawdzający adekwatność i rzetelność diagnoz medycznych psychiatrów. Został opublikowany w czasopiśmie Science w artykule On being sane in insane places (O byciu zdrowym umysłowo w niezdrowych miejscach).
Przełomowe badanie Rosenhana rozbiło całą dziedzinę psychiatrii, doprowadzając do zamknięcia wielu zakładów psychiatrycznych i na zawsze zmieniając sposób diagnozowania chorób psychicznych.
Nowe niezwykłe badania Cahalan - prawdziwa detektywistyczna historia - pokazuje, że niewiele rzeczy w tej historii było dokładnie takie, jakimi się wydają. co tak naprawdę zdarzyło się za zamkniętymi drzwiami oddziałów psychiatrycznych?
Jak się okazuje całe badanie, na którym polegała masa innych badań mogło być fikcją.
Znacie takie czasy, że każdemu dziecku było przypisywane ADHD? Bądź inne choroby jak schizofrenia? Swego czasu były epidemię np. ADHD. Czy dla tego, że lekarze nie znali innych chorób i z góry znaną chorobę przypisywali...
Książka Susannah Cahalan, która wyszła pod szyldem wydawnictwa filia na faktach. Przedstawia drogę psychiatrii i sposobów leczenia chorób natury psychicznej, jak się okazuje, często było to szukanie na oślep. Techniki i leki okrzyknięte wielkim wynalazkami niejednokrotnie okazywały się pomyłką.

Eksperyment Rosenhana – eksperyment amerykańskiego...

Temat ciekawy, natomiast sposób, w jaki autorka do niego podeszła, już nie do końca. W pewnych momentach miałam wrażenie, że książkę pisano na ilość, a nie na jakość. Niektóre fragmenty przeciągały się, mimo, że tak naprawdę już niewiele wnosiły do tematu. Chaotyczna, niemniej jednak wzbudziła we mnie zainteresowanie tematem szaleństwa w normalnym świecie i normalności w szalonym.

Nie, nie, nie! Bardzo duży zawód. Jeśli autorka książki chce być wiarygodna, to musi podawać rzetelne informacje. Moje zaufanie straciła już w pierwszym rozdziale, gdzie powołuje się na film, o którym... eh... gdzieś tam coś słyszała... ktoś jej coś może przebąknął... ale nie pofatygowała się (w dobie łatwego dostępu do wszystkiego), żeby sprawdzić co się w nim dokładnie dzieje, zanim o nim wspomniała. Bądź - co gorsze, jeśli sama go oglądała to nic z niego nie zrozumiała, a zajmuje się tematyką zaburzeń psychicznych.
Cytuję: " (..) albo seksowna osobowość typu borderline odmalowana przez Angelinę Jolie w Przerwanej lekcji muzyki." Pani Angelina gra w tym filmie, owszem. Ale nie osobowość borderline.
Bardzo duży żal za nie szanowanie czytelnika. Skutecznie odrzuciło mnie to od czytania dalej. Jeśli dostałam zakłamane informacje już na wstępie, to nie uwierzę w nic, co dalej napisała.