Gdy ciało i dusza wysyłają SOS. Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice?

Okładka książki Gdy ciało i dusza wysyłają SOS. Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice?
Alexander Kugelstadt Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Otwarte
2021-04-05
2021-04-05
Anna Grysińska

Okładka książki Jak być szczerym ze sobą. Od unikania trudnych doświadczeń do prawdziwej akceptacji siebie Monika Janiszewska, Adriana Klos
Ocena 7,0
Jak być szczer... Monika Janiszewska,...
Okładka książki Toksyczna matka Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Ocena 5,9
Toksyczna matka Robert Rutkowski, I...

Była to dla mnie bardzo pokrzepiająca lektura. Autor bardzo przystępnym językiem wyjaśnia jak działa psychosomatyka. Uczymy się o objawach psychosomatycznych od stóp do głów, potem dowiadujemy się jak dobrze zadbać o swoje zdrowie psychosomatyczne.

Zdecydowanie bardzo wartościowa pozycja, dużo się z niej nauczyłam, zakreśliłam wiele cytatów, fragmentów. Dla wszystkich zainteresowanych tematem polecam. Jeśli doświadczacie objawów psychosomatycznych myślę, że naprawdę warto poświęcić tej książce uwagę.

Książka w porządku, ale dla mnie w sumie niezbyt odkrywcza

Książka w porządku, ale dla mnie w sumie niezbyt odkrywcza

Interesująca,ma bardzo dużo przydatnych informacji,jeśli ktoś chce się zagłębić w tematykę swojego ciała, zdrowia i poprawy jakości życia to polecam!

Rozczarowanie .

Rozczarowanie .

Przydatna warto przeczytać

Przydatna warto przeczytać

Jak nie sięgam po poradniki, tak ten mnie skusił. I uwaga! Nie okładką, a tytułem. Szok, nie?

Pierwsze co bardzo mnie zachwyciło w tym poradniku jest język. Jest on prosty i przystępny. Inne poradniki bardzo szybko chciałam odłożyć właśnie ze względu na styl, w jakim został napisany. Tutaj wszystko jest jasne, każdy termin jest wyjaśniony, a autor przedstawia każdy problem bardzo wnikliwie. Dodatkowo bardzo podobał mi się to, że rozdziały i podrozdziały nie ciągną się w nieskończoność. Wszystko rzeczowo opisane, bez zbędnego przeciągania.
Najbardziej co zachęciło mnie do przeczytania tej książki było to, że chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o ludzkiej psychice. Nie spotkałam się wcześniej z psychosomatyką i zaskoczyło mnie to ile z tej książki można się dowiedzieć. Tym bardziej, że faktycznie większość z nas ignoruje sygnały, które daje nam organizm. Moim zdaniem lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie ma co się za dużo rozpisywać o książce, ponieważ najważniejsze jest to, że naprawdę przyjemnie się go czyta. Można dużo się dowiedzieć o przyczynach bólu głowy, duszności i lęku, a nawet co z tego wszystkiego wynosimy z dzieciństwa. Idealna książka dla osób takich jak ja, którzy wyniki mają wzorowe, a nie do końca dobrze się czują.

,,Zatroszcz się o swoją psychikę, a ciało ci się odwdzięczy!’’

Ból głowy i pleców. Przyspieszony oddech, bicie serca. Zwiększone zmęczenie i nadmierna potliwość. Problem z zasypianiem… to wcale nie musi oznaczać, że na horyzoncie czyha jakaś choroba. To może być sygnał, że cierpi twoja psychika.

Autor stworzył niniejszą książkę z perspektywy psychoterapeuty i praktykującego lekarza. Alexander Kugelstadt to specjalista medycyny psychosomatycznej i psychoterapii. By cieszyć się zdrowiem, należy wiedzieć o tym jak ciało współpracuje z psychiką. Tego właśnie dowiesz się z tej książki.

To poradnik który otwiera oczy. Pokazuje, że aby cieszyć się zdrowiem - należy zadbać zarówno o zdrowie fizyczne jak i te psychiczne. Język jest bardzo prosty, dotrze z pewnością do każdego czytelnika. Wszystko jest jasno opisane, co też nie powinno sprawić nieścisłości. Natraficie na liczne teksty w ramkach, które wskazują sposoby wyjścia z ,,pułapek psychosomatycznych’’. To wartościowy poradnik, do którego należy wracać, ale i porządnie “przestudiować’’. Nie jest to lektura na jeden wieczór, wymaga ona skupienia, a pozwoli wam zrozumieć psychosomatykę. Da wam zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną...

,,Zatroszcz się o swoją psychikę, a ciało ci się odwdzięczy!’’

Autor stworzył niniejszą książkę z perspektywy psychoterapeuty i...

Jest to bardzo ciekawy poradnik dotyczący psychosomatyki człowieka - wpływu psychiki na organizm, na jego funkcjonowanie. Jest to pozycja autorstwa niemieckiego doktora medycyny, psychosomatyka, psychoterapeuty i dietetyka poparta wieloma latami jego lekarskiej praktyki.

Z pierwszej części książki dowiadujemy się czym się zajmuje i jakie ma pochodzenie psychosomatyka. Autor ujmuje sprawę w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika nieobeznanego z nomenklaturą medyczną. Choć występują tu fachowe terminy od razu są pięknie objaśnione. Równocześnie omawia wszystkie układy naszego ciała oraz dużo mówi o emocjach. Zaznacza, jak tragiczne w skutkach może być ich tłumienie. Dowiecie się jak stres na nas działa i czemu musimy umieć się odstresować i jak to robić. Powiem Wam szczerze, że była to dla mnie bardzo ciekawe i pouczające. Urzekły mnie szczególnie te słowa „ogólnie rzecz biorąc, układ odpornościowy najsilniej stymuluje przytulanie się i całowanie - wykazano, że przyczyniają się one do lepszej obrony przed chorobami.”

Druga część zwraca z kolei uwagę na poszczególne elementy ciała i ich powiązania z psychiką. Zaczynając od głowy, kończąc na stopach. Sporo uwagi jest poświęcona na dolegliwości cielesne, które wynikają bezpośrednio lub pośrednio z problemów z psychiką.

Trzecia część pokazuje nam główne metody przeciwdziałania poszczególnym dolegliwościom i odpowiada na pytanie, jak zadbać o zdrowie psychosomatyczne. Podane tu są „cztery ważne filary zdrowia:
1. Bądź przyjacielem dla samego siebie
2. Naucz się samouspokojenia
3. Zadbaj o dobre relacje z innymi
4. Znajdź coś tylko dla siebie lub zadanie, w którym się spełniasz, i nim żyj”
Jakże proste i ważne sprawy!

Z czwartej części dowiecie się, jak pomaga lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie medycyny i czemu dobre relacje z terapeutą są tak ważne.

Podsumowując, pozycja świetnie napisana, zawierająca sporo wiedzy z dziedziny psychologii i fizjologii człowieka, zrozumiała i przede wszystkim bardzo praktyczna. Do tego okraszona przykładami pacjentów zaczerpniętych z praktyki samego autora oraz innymi ciekawostkami. Bardzo ciekawe są też podane tu i wyróżnione pułapki psychosomatyczne (dokładnie 36 takowych) i krótkie opisy, jak się z każdej z nich wydostać. Na końcu jest też ciekawa checklista, co należy po kolei zrobić, gdy podejrzewamy u siebie problem psychosomatyczny. Znajdziecie też obszerny wykaz literatury, z której korzystał autor oraz indeks najważniejszych pojęć, jakie znajdziecie w książce.

Poradnik Alexandra Kugelstadta „Gdy ciało i dusza wysyłają S.O.S” utwierdził mnie w przekonaniu, że aby być w pełni zdrowym należy na równi dbać o ciało, jak i o naszą psychikę. Harmonia i współpraca naszego organizmu z umysłem może wnieść w nasze życie ogrom pozytywnych zmian. Zaciekawieni? Dzięki temu intrygującemu poradnikowi otrzymujemy szansę na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat fantastycznego świata psychosomatyki.

Nie jest to książka, którą przeczyta się na raz, gdyż niektóre fragmenty wymagają większego skupienia na treści. Najbardziej zaciekawiły mnie rozdziały dotyczące obsesji („dlaczego myśli tak nas męczą”?) oraz praktyczne sposoby na zadbanie o zdrowie psychiczne („jak stać się swoim najlepszym przyjacielem?”). W książce spotkamy się również z tematami na czasie, czyli lękiem przed zakażeniem koronawirusem oraz skutkami dystansu społecznego. Poza tymi zagadnieniami autor opisuje wiele dolegliwości, które swoje źródło mają w naszym umyśle, zatem z pewnością każdy odnajdzie w tej pozycji coś, co skutecznie wciągnie go do psychosomatycznego świata.

Poradnik został napisany w przystępny sposób, autor wszelkie trudniejsze terminy medyczne wyjaśnia klarownie, co nie powoduje znudzenia ani przytłoczenia nagromadzeniem teorii. Spodobało mi się, że w trakcie lektury mamy możliwość poznania problemów/chorób jakie w swojej praktyce napotkał doktor Alexander. Jeśli jakaś cząstka w nas wciąż nie do końca wierzy w siłę psychosomatyki, przykłady z życia pacjentów rozwieją wszelkie wątpliwości i sceptycyzm.

„Gdy ciało i dusza wysyłają S.O.S” to wartościowa pozycja, która dzięki wnikliwej analizie dostarczy nam wiedzę na satysfakcjonującym poziomie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nigdy nie byłam miłośniczką poradników, ale "Gdy ciało i dusza wysyłają s. o. s." naprawdę mnie zaciekawił i to już samym blurbem (nawet nie wspominając o boskim kolorze okładki), więc się na niego skusiłam. Czy żałuję? Myślę, że nie, bo z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że dowiedziałam się kilku interesujących rzeczy.
Raczej nie jest to pozycja, którą można połknąć na raz, a przynajmniej dla mnie ona taka nie była, bo niestety niektóre momenty wymagały dużej ilości skupienia, więc poświęciłam kilka dni, aby przeczytać całość. Najpierw skupiłam się na tych częściach, które najbardziej mnie interesowały, a później wracałam do pozostałych, co w moim przypadku było chyba najlepszym pomysłem, a sposób w jaki jest napisany, wcale mi tego nie utrudniała.
Ta pozycja ma niewątpliwie sporo plusów. Przede wszystkim, jest napisana bardzo przystępnym językiem, a wszelkie terminy czy zagadnienia medyczne są wyjaśniane w prosty (miejscami nawet zbyt prosty) sposób, tak aby każdy, nawet kompletny laik, mógł zrozumieć to, co autor pragnie przekazać. Bardzo mi się podobało także to, że Alexander Kugelstadt wykorzystywał swoje doświadczenia, przywoływał przykłady swoich pacjentów i często wprowadzał różnego rodzaju dygresje czy anegdoty, bo przez to całość wydawała się bardziej prawdziwa. Niestety zdarza się nam sceptycznie podchodzić do psychosomatyki i nie dopuszczamy do siebie myśli, że niektóre objawy kształtują się przede wszystkim w naszej głowie i wywołują je różne sytuacje, które dzieją się w naszym życiu, a nie choroby.
Przez liczne rozdziały, podrozdziały i tabele, całość jest bardzo czytelna, a na początku dodatkowo znajduje się spis treści, więc bez problemu możemy wrócić do momentu, który w danej chwili nas interesuje. Mamy nawet część o aktualnej sytuacji na świecie i jak koronawirus i spowodowany przez niego dystans społeczny wpływa na społeczeństwo, co jest dla mnie dodatkowym plusem, bo niewątpliwie pandemia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Myślę, że jest to odpowiednia pozycja dla osób, które interesują się ludzką psychiką i tym jaki ma ona wpływ na zdrowie i samopoczucie. W środku znajdziecie wiele rad i objaśnień, które mogą wytłumaczyć różne kwestie i część z Was na pewno skłonią one do refleksji.

Raczej nie jest to pozycja, którą można połknąć na...

Dodaj cytat z książki Gdy ciało i dusza wysyłają SOS. Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice?