Gdy ciało i dusza wysyłają SOS. Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice?

Okładka książki Gdy ciało i dusza wysyłają SOS. Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice? Alexander Kugelstadt
Alexander Kugelstadt Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Otwarte
2021-04-05
2021-04-05
Anna Grysińska

Jeśli masz problem z chorobami, które wynikają z psychosomatyki to książka jest idealna dla Ciebie!

Mam już kilka tego typu pozycji za sobą, ale stwierdzam, że ta jest najlepsza, najrzetelniejsza i wiem, że koniecznie będę musiała do niej wracać. Przypominać sobie o swoich ograniczeniach w umyśle i w ciele. Mój nr 1.

Ciekawa pozycja dotycząca duchowości ciała. Kugelstadt przybliża czytelnikom ideę, że nie tylko czynniki fizyczne, ale także emocje i stres mogą wpływać na naszą kondycję zdrowotną.

Książka ta jest napisana w przystępny sposób, co sprawia, że nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy medycznej mogą z łatwością ją zrozumieć. Autor unika nadmiernego zanurzania się w techniczne szczegóły i skupia się na przekazywaniu praktycznych wskazówek i narzędzi, które mogą pomóc czytelnikom w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Książka o psychosomatyce. Autor pokazuje jak funkcjonuje nasze ciało, jak reguje na wszystko co się dzieje wokół nas. Tłumaczy,że nie wszystkie objawy są od chorób tylko mogą być sygnałem od naszej duszy,że coś jest nie tak. Dla osób, które dopiero rozpoczynają zgłębiać tą tematykę, książka będzie interesująca. Dla mnie była trochę nudząca. Niemniej jednak temat bardzo ciekawy, warty z uwagi.

Kolejny poradnik i kolejne rozczarowanie...
Ciekawa tematyka dotycząca psychosomatyki, jej wpływu na codzienne funkcjonowanie, lecz jakoś to wszystko ujęte w nudny, nie do końca przystępny sposób. Autor to na pewno osoba o dużej wiedzy i sporym doświadczeniu zawodowym, niestety sama treść tej książki to takie "fakty/ciekawostki", które obecnie można znaleźć na każdym pojedynczym blogu, jak to ujęli poprzednicy- same oczywistości.
Opisane strategie to chyba też nie do końca strategie tylko kolejne luźne hasła, aluzje przekazane "nie wprost", bez szans na zastosowanie.
Szanuję za podkreślanie, że nie wszystko to, co dzieje się w ciele, jest związane wyłącznie z ciałem, ale może znaleźć odzwierciedlenie w psychice- gdyż w obecnym, niby rozwiniętym świecie wciąż jest to nieoczywiste, natomiast jest to jedyny plus, który odnalazłam w tym poradniku.
Nic ciekawego, po prostu.
Nie polecam.

Kolejny poradnik i kolejne rozczarowanie...

W pierwszej części autor przybliża nam pojęcia związane z tą dziedziną nauki, analizuje życie człowieka- praktycznie od chwili poczęcia. Następnie autor wyjaśnia w jaki sposób funkcjonuje nasza psychika.
W drugiej części przechodzi przez cały organizm w poszukiwaniu objawów psychosomatycznych. Autor wyjaśnia najczęstsze dolegliwości i tłumaczy jakie mogą mieć podłoże.
W trzeciej części mamy istną skarbnicę wiedzy jak radzić sobie ze sobą i swoim zdrowiem psychicznym, jak się uspokoić oraz znaleźć twórcze zajęcie, które nam pomoże.
Ostatnia część opowiada jak pomaga psychosomatyk. Autor omawia sposoby leczenia, jak dobrać terapeutę i jak wyglądają wizyty oraz terapia.
Po przeczytaniu mogę stwierdzić, że książka daje do myślenia (sama zaczęłam zastanawiać się nad swoimi objawami). Osoby pozostawione bez diagnozy, a także te szukające pierwszej pomocy znajdą coś dla siebie. Oczywiście książka nie zastąpi realnego lekarza i terapeuty, ale może przyczynić się do pierwszego kroku w szukaniu pomocy u specjalisty. Autor wielki nacisk kładzie na relacje – nie tylko te z lekarzem, ale przede wszystkim na relacje w naszym otoczeniu. W czasach ciągłego biegu zapominamy o dbaniu o relacje co prowadzi do odkładania się złych emocji i objawów w naszym ciele.
Myślę, że jest to dobra książka dla każdego, aby lepiej poznać siebie (zarówno ciało jak i duszę). Wielu z nas ma #objawybezdiagnozy i uważam, że to idealna wskazówka gdzie szukać pomocy, bo może ten objaw znaczy coś ważnego!
Miłego dnia 😄

W...

Według doktora Alexandra Kugelstadta, doświadczonego lekarza i psychoterapeuty, wiele chorób ma więcej niż jedną przyczynę. Współczesna medycyna zapomina jednak o wpływie psychiki na nasze zdrowie i samopoczucie i w wielu przypadkach bezradnie rozkłada ręce. Kluczem do zdrowia jest zdobycie wiedzy o tym, jak ciało i psychika współpracują. Taką wiedzę – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną – da ci ta książka.
Doktor Alexander Kugelstadt nie zostawia pacjentów bez diagnozy − pokazuje, że dolegliwości psychosomatyczne się leczy. Posługując się wieloma przykładami, interpretując objawy i udzielając praktycznych porad, w przystępny sposób wyjaśnia przyczyny chorób, które trudno było do tej pory zdiagnozować.
Zatroszcz się o swoją psychikę, a ciało ci się odwdzięczy!

Okładka jest bardziej graficzna. Widzimy kobietę, w dłoni trzyma zwiędły kwiat. Posiada skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytacie fragment z książki, a na drugim kilka słów o autorze.
Stronice są kremowe, czcionka wystarczająca dla oka. Podzielona została na części i rozdziały. Na samym końcu została umieszczona bibliografia i źródła. Liczy lekko ponad czterysta stron.

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Tego typu literatura jest ciężkim kawałkiem chleba. Nie każdy pisarz ma lekkość w przekazywaniu fachowej wiedzy, nie każdy umie w przystępny sposób zobrazować część nas i prawdy o naszej psychice. Tutaj akurat mamy trudne słowa, ale wszystkie niemal zostają wytłumaczone na tyle, byśmy mogli je zrozumieć. Cieszę się, bo nie czułam się jak w lekarskim bełkocie i rozumiałam naprawdę wiele. Wiele też pojawiło się znaczników, czyli w moim wykonaniu po prostu pociętych karteczek i powkładanych do środka (nie używam znaczników od bardzo dawna). Skusiłam się na tę lekturę oznaczaną jako nauki społeczne, psychologie - nie jest to proste w zrozumieniu, dlatego też trzeba czytać ją na raty. Nie da się ją przeczytać na raz, bo nic z tego nie wyniesiecie. Musicie to przemyśleć, zastanowić się, jak to jest z Wami. Bo przecież ot tak raczej nie sięgnęliście po pozycję, która już na samej okładce zadaje nam pytanie "Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice?".

Jestem zadowolona, chociaż nie w stu procentach, zresztą jak zwykle, gdy sięgam po takie "mądrzejsze" lektury. Ciężko jest trafić idealnie, by całkowicie treść do nas przemawiała. Dlatego uważam, że to i tak dobry wynik patrząc po ilości moich karteczek, ale i samych myśli po skończeniu jej. Dowiedziałam się z niej wielu nowych, przydatnych rzeczy, które zostaną ze mną zdecydowanie na dłużej.
Możemy między innymi dowiedzieć się z niej, że jednak ciało i dusza, są ze sobą mocno związane. Że łączy je relacja niemal nierozerwalna i to, co czujemy, zaraz odbija się w naszej duszy i odwrotnie, to co siedzi w nas, wychodzi na zewnątrz.
Mamy sporo ćwiczeń, które podaje nam na tacy autor tej publikacji. Dzięki temu wszystko możemy lepiej zrozumieć, a przede wszystkim siebie.
W moim odczuciu mamy tutaj wyważony tekst, nie mamy zbędnego lania wody. Mamy idealnie dopracowany tekst, każdy szczegół, który nie jest rozwlekany, a pisany dość konkretnie.
Wnioskować można, że faktycznie Alexander Kugelstadt ma ogromne doświadczenie z drugim człowiekiem, że zna wiele tajników, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia.
Mamy skupienie się na dzieciństwie, a nawet życiem jeszcze w łonie matki! Nieprawdopodobne, że to wszystko może aż tak na nas oddziaływać i mieć znaczenie w przyszłości, dorosłości?
I emocje - wykazano, że ona maja potężny wpływ na naszą duszę, ale i ciało. Banalnie proste, ale jednak niewiele osób zwraca na to szczególną uwagę.

Reasumując uważam, że jest to pozycja niezwykle dopracowana, której niczego nie brakuje. Napisana przystępnym piórem, lekkim, które nie przytłacza nas fachowym językiem, który byłby jałowy.
Myślę, że odnajdą się w tej książce osoby zainteresowane psychosomatyką, psychologią, poznawaniem siebie, swojej duszy i ciała - ich reakcji, relacji. Na pewno nie jest to książka na raz, na kilka długich wieczorów - koniecznie trzeba ją czytać na raty. Obowiązkowo przygotować musicie znaczniki i coś do zakreślania ponieważ nie obejdzie się bez zaznaczania fragmentów.
Ja jestem zadowolona i ogromnie się cieszę, że udało mi się nią wymienić i że mam ją w swoich zbiorach. Ma duże znaczenie i być może jeszcze kiedyś po nią sięgnę.

Lubicie takie książki? Co czytaliście ostatnio podobnego z tegoż gatunku i możecie śmiało polecić?

Książka pokazuje, jak wielkie znaczenie ma relacja psychiki i ciała - niegdyś rozpatrywane osobno zdrowie fizyczne i psychiczne okazuje się być ze sobą silnie połączone, co pokazuje autor książki. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem - publikacja to dawka fachowej wiedzy przekazanej w przystępny sposób.

Polecam - ksiazka odkrywa wiele nie oczywistych faktow w temacie zdrowia ale przede wszystkim psychiki czlowieka. Jestesmy caloscia cialo , umysl dusza to jedno nie odzielne byty. Czytajcie i zglebiajcie wiedze bo warto.

Dzięki szerokiemu ujęciu przez autora tematu relacji pomiędzy ciałem, a psychiką. Zdawałam sobie sprawę z połączenia tych kwestii, jednak nie wiedziałam skali jaką na siebie oddziałują. Pozwoliło mi zrozumieć niektóre mechanizmy, których doświadczam.
Pierwszy rozdział podaje konkretną wiedzę i pojęcia z zakresu psychosomatyki. Co jest zasadniczo przydatne przy dalszej lekturze, nie wszystko było mi znane. Tutaj plus za nawiązanie do filozoficznej koncepcji duszy. Mimo, że raczej w książce jest utożsamiona z psychiką. W rozdziałach wiele ciekawostek, a także konkretne ćwiczenia na co zrobić uwagę w kontekście danego zagadnienia. Widać ogromne doświadczenia autora w pracy z człowiekiem.

Jak dla mnie zbyt dużo w tej książce ogólników i oczywistości. Za dużo odwoływania się do Freuda i dzieciństwa. Na plus, że autor skupia się raczej na prostych, powszechnych dolegliwościach - w przeciwieństwie do książki Gabora Mate. Ważne jest także uświadomienie sobie, że choć choroba może mieć przyczyny w psychice to nadal dolegliwości te są realne, a o psychikę też trzeba zadbać.

• Psychologia
  • Poradniki