Pod jesienną gwiazdą

Czuły Barbarzyńca
2021-01-01
2021-01-01
Anna Marciniakówna
knut hamsun knut hamsun pod jesienną gwiazdą norwegia literatura norweska nagroda nobla egzystencjalizm czuly czuly barbarzynca

Nazwisko Hamsun powinno zobowiązywać. Tymczasem "Pod jesienną gwiazdą "jest nie tylko mało ciekawą pozycją , ale nie znajdziemy w niej ani nastrojowych opisów, ani ciekawych postaci. Początek wydawał się obiecujący (główny bohater chce odnaleźć wewnętrzny spokój z dala od miejskiego życia),ale niestety potem dostajemy tylko luźno ze sobą połączone wydarzenia,brak emocji, chaotyczne poszukiwanie pracy w kolejnych gospodarstwach i mało znaczące dla bohatera spotkania z ludźmi ( a już relacje z kobietami były dla mnie zupełnie powierzchowne)

Fascynujący jest fakt że tłumaczenie na język polski pojawiło się dopiero po 115 latach od publikacji w Norwegii. Powieść bardziej o włóczędze niż wędrowcu jak sugeruje zapowiedź wydawcy książki. Godna polecenia powieść, lecz nie afirmacja przyrody wysuwa się na pierwszy plan, lecz raczej dość osobliwy żywot bohatera, dość żałośnie przeżywającego rozterki uczuciowe, co pasowałoby bardziej do nastolatka niż dojrzałego już mężczyzny.

• Przeczytane w 2021 r.
  • Literatura skandynawska
  • Literatura skandynawska
  • Nobliści
  • Nie mam/Szukam

Dodaj cytat z książki Pod jesienną gwiazdą