Złote czasy

Okładka książki Złote czasy Wang Xiaobo
Okładka książki Złote czasy
Wang Xiaobo Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Dalekiego Wschodu literatura piękna
Proza Dalekiego Wschodu
Państwowy Instytut Wydawniczy
2021-11-18
2021-11-18
9788381963343
Katarzyna Sarek
Chiny ChRL literatura chińska maoizm obozy reedukacyjne rewolucja kulturalna

Okładka książki Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku Mai Ge, Cheng Gu, Jinghui Meng, Shiying Mu, Oser, Qian Zhongshu, Han Shaogong, Shen Congwen, Tiesheng Shi, Wenbo Sun, Su Tong, Yiduo Wen, Wenjian Wu, Chuan Xi, Wang Xiaobo, Zhimo Xu, Can Xue, Geling Yan, Hua Yu, Chengzhi Zhang, Lunyou Zhou
Kamień w lustr... Mai Ge, Cheng Gu, J...

OCENA - 6/10 DOBRA

Wanga Xiaobo znam z innej lektury, a mianowicie „MIŁOŚĆ W CZASACH REWOLUCJI”, która mi się podobała. „ZŁOTE CZASY” już tak bardzo do mnie nie trafiły. Książka opisuje w trzech nowelach losy życia głównego bohatera Wang Era na przestrzeni kolejnych dekad. W pewnych momentach w książce można doszukać się elementów autobiograficznych. Autor z ironią oraz prześmiewczo opisuje na czym polegała reedukacja jednostki w społeczeństwie w okresie rewolucji kulturalnej, a sam został przymusowo zesłany na wieś aby się jej poddać. Zrelacjonował również przebieg kariery na uczelni a sam pracował na uniwersytecie. Książka jest zatem pełna zwrotów akcji, czarnego humoru, ironii, groteski i w tym tkwi jej potencjał. To wielowarstwowy obraz życia w dużej mierze samego autora i jego wizji oraz spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Polecam lekturę innym czytelnikom. Jack_

OCENA - 6/10 DOBRA

Dopiero po parudziesięciu stronach "Złotych czasów" skojarzyło mi się, że znam ten styl pisania, a krótkie zerknięcie do internetu pozwoliło mi się upewnić, że nie jest to moja pierwsza lektura Xiaobo. Parę lat temu czytałam słynną "Miłość w czasach rewolucji"... i nie spodobała mi się. Na tyle, że zapomniałam w ogóle, że ją czytałam ;). Zatem kiedy początek "Złotych czasów" też nieszczególnie do mnie trafił, rozważałam przerwanie lektury. Jednak nie była to gruba książka i postanowiłam dać jej szansę - całościowo muszę uznać, że podobało mi się bardziej niż "Miłość w czasach rewolucji", ale większego zachwytu tu nie ma. Książka dzieli się na trzy rozdziału opisujące trzy etapy życia narratora zwanego Wang Er. "Złote czasy" to wczesna młodość, gdy bohater pracuje na wsi i odkrywa miłość fizyczną, "Trzydzieści lat" to czas, gdy pracuje on na uniwersytecie, zaś w "Wieku dojrzałości" starszy już i rozwiedziony Wang Er wspomina różne wydarzenia z przeszłości. A gdzieś dalej mamy rewolucję Mao, zwykłych ludzi na tle wielkiej polityki, no i seks, całkiem sporo seksu. Opisywanego często z masą dziwnych porównań, no ale tu powiedziałabym, że co kto lubi - Xiaobo słynie z dość specyficznego sposobu opisywania relacji seksualnych. Do tego trochę ironii i humoru, które tym razem całkiem nieźle do mnie trafiły i uprzyjemniły lekturę. Książkę czytało mi się dość szybko i choć nie sądzę, że zostanie mi na długo w pamięci, to cieszę się, że dałam chińskiemu autorowi drugą szansę - wiele razy wywołał na mojej twarzy uśmiech podczas lektury ;).

ta ksiazka wpadla mi w rece zupelnie przypadkowo, jak zawsze nie przeczytalam opisu zeby miec niespodziewanke, ale co to byla za podroz! usmialam sie, nawet tam gdzie nie za bardzo wypadalo, pod koniec zaczelam sie troche meczyc ale i tak jestem bardzo zadowolona i chetnie bede polecac innym. glowny bohater jest bardzo barwna postacia, to czlowiek wyksztalcony i z bogatym doswiadczeniem, ale i tak zdarza mu sie rzucic jakas prostacka odzywka albo zdzialac cos totalnie szalonego, mysle ze takie postacie przemawiaja do mnie najbardziej. co do tla kulturowo-historycznego to musialam na biezaco troche uzupelnic informacje, bo to raczej nie moja dziedzina i na poczatku czulam sie troche niepewnie))

Niezmiennie pozostaje wielkim fanem Wanga Xiaobo. Podobnie jak w Miłości w czasach rewolucji w ramach pozornie lekkiej narracji autor opisuje czasy rewolucji w ChRL. Jedyne do czego można się przyczepić - mam wrażenie, że w kilku miejscach tłumaczenie było wadliwe (chociażby w chronologii na ostatniej stronie, gdzie nie pasują imiona dziewcząt).

Świetna forma, a przy tym dramatyczna historia. Podoba mi się sarkastyczne poczucie humoru autora. Bardzo dobra literatura, a przy tym nieco wiedzy o rewolucji kulturalnej w Chinach, widzianej oczami "zwykłego renegata".

• Literatura chińska
  • Chiny
  • KSIĄŻKI Chcę kupić
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Złote czasy