Kurtyna

Okładka książki Kurtyna Agatha Christie
Okładka książki Kurtyna
Agatha Christie Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Herkules Poirot (tom 44) Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 44)
Seria z Jamnikiem
Curtain
Czytelnik
1978-01-01
1978-01-01
Anna Szeryńska
kryminał Herkules Poirot

Hej Kochani dzisiaj przychodze do was z książką "Kurtyna" autorstwa Pani Agathy Christie.

Jest to kolejna świetna książka w które są opisane dalsze losy Herkulesa Poirota i jego przyjaciela kapitana Hastingsa, a zaraz jest o ostatnia książka w której po raz ostatni występuje postać Herkulesa Poirota najbardziej znane na świecie detektywa.

Mocno Schorowany Poirot postanawia wezwać swojeg przyjaciela kapitana Hastingsa aby po raz ostatni pomógł rozwiązać pewna Tajemniczą sprawę, a miejsce spotkania nie jest przypadkowe bo jest to rezydencja w Styles gdzie po raz pierwszy się spotkali i to właśnie tu prowadzi swoją pierwszą wspólna sprawę.

Autorka po raz kolejny świetnie i swoim nie powtarzalny stylu opisuje cała historie które jest od początku do końca zagadkowa i wciągająca.

Czytając tę książkę cały czas próbowałem wydedukować kto może być sprawca, ale niestety nie udało mi się, ale czytanie tej książki to sama przyjemność.

Jest to moja kolejna przeczytana książka autorstwa Pani Agathy Christie i na pewno sięgne po następne książki Pani Christie.

Polecam

Mocno Schorowany Poirot...

Godne zakończenie jednej z najsłynniejszych serii, jak z pewnością można okrzyknąć cykl kryminałów z Poirotem w roli głównej. Aż żałuję, że inne tytuły nie zostały napisane w tak niekonwencjonalny sposób jak ten. Odwrócenie ról, schematu zbrodni wyszło tej książce na dobre. Spodziewałam się kolejnego typowego kryminału, a autorka zdołała mnie zaskoczyć. Przyznam się szczerze, że Poirot nie należał do moich ulubionych postaci, ale jednak po tylu latach i tylu tomach łezka kręci się w oku na myśl, że to już koniec. Było solidnie, było zaskakująco i z dużym sentymentem będę wspominać ten cykl.

Oj, słaba była to książka. Fabuła wlecze się jak flaki z olejem, absolutnie każdy bohater irytuje, do tego ich rozmowy są jakby wyprane ze stylu.
Ta książka nie ma klimatu, próbuje nieudolnie jechać na nostalgii, ale zupełnie tego nie czuć. Motywacja Poirota jest po prostu głupia, sama intryga wydaje się mocno naciągana, a ostateczny wydźwięk historii jest po prostu obraźliwy - naprawdę byłam w szoku, że to miało być chyba na serio. Sam koncept bardzo ciekawy, pasujący idealnie jako zakończenie serii, ale wyjątkowo nieudolnie wyreżyserowany w szczegółach, po prostu nie.
W dodatku - może to trochę nie fair oceniać pod tym względem książkę powstałą kilkadziesiąt lat temu, ale jednak to zrobię. Miejscami zastanawiałam się czy tę książkę naprawdę napisała kobieta. W cholernej "Dumie i uprzedzeniu" napisanej grubo ponad 100 lat wcześniej było o wiele mniej takiego wujaszkowego podejścia do opisywania kobiet jak tutaj. Może to szczegół, ale wybijało mnie to niemiłosiernie z rytmu, nie wiem czemu to miało służyć.
Na pewno sięgnę po kolejne książki Christie, autorka warsztatowo jest naprawdę rewelacyjna i widać w niej olbrzymie pokłady kreatywności i potencjału, zakładam po prostu, że "Kurtyna" to mały wypadek przy pracy i wyjątkowo słaby koniec postaci Poirota (serio, Poirot w tej książce to jakieś zaprzeczenie tego czym ta postać była wcześniej).

Fenomenalna, jak każda :)

Fenomenalna, jak każda :)

Ciekawy pomysł, bardzo poplątane tropy, zaskakujący rozwój wypadków. Nie ma humoru, to dość smutna książka. Pod koniec trochę psują lekko naciągane wyjaśnienia.

Średnia, bardzo naiwna i pozostawiająca niedosyt.

Średnia, bardzo naiwna i pozostawiająca niedosyt.

Świetna.

Świetna.

Chronologia zawodzi w tej książce całkowicie. Realia wojennej Wielkiej Brytanii, Poirot jest już bardzo starym i schorowanym człowiekiem, a Hastings (co jasno wynika z treści) mężczyzną pod pięćdziesiątkę, wdowcem, z młodziutką, choć już dorosłą córką. Z innych powieści o Herkulesie, w tym z otwierającej cykl "Tajemniczej historii w Styles" (do której w "Kurtynie" są liczne nawiązania) zupełnie nie wynikała tak wielka różnica wieku między Poirotem a jego przyjacielem. Co więcej, Poirot działał przecież jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. i późne książki Christie zawierają realia tamtych czasów, z przemianami obyczajowymi epoki "dzieci kwiatów". Jeżeli więc wielki detektyw umiera jako schorowany starzec w latach czterdziestych, to kto prowadzi w jego imieniu dochodzenia dwadzieścia lat później? Niepotrzebne, drażniące historyka, zaniedbania ze strony autorki i wydawcy, wypuszczających tę książkę dopiero w połowie lat siedemdziesiątych, bez korekty opisanych w niej realiów.

Ostatnia sprawa Herkulesa Poirot. Całość przdstawiona jest z pierwszej osoby oczami kapitana Hastingsa. Akcja dzieje się w miejscu gdzie wszystko się zaczęło, czyli w rezydencji Styles, jest nostalgicznie, są wspomnienia i dużo przemyśleń nad życiami postaci.
Intryga jest bardzo wymagająca, jak mówi sam Poirot, że do czynienia mamy z przestępcą doskonałym.
Zakończenie zdecydowanie zaskakujące, nigdy bym nie przewidział takiego finału.

Solidne 8/10.

Zakończenie...

Artur Hastings jest w drodze do rezydencji Styles. Przybywa na zaproszenie wieloletniego towarzyszą Herkulesa Poirota, który w tym miejscu postanowił spędzić swe ostatnie dni. Na miejscu jest już dorosła córka Artura, Judith pełniąca funkcję asystentki doktora Franklina. Ten z kolei przybył wraz ze swoją ciężko chorą żoną i jej pielęgniarką. W pensjonacie przebywa jeszcze kilka innych osób, a wśród nich, jak uświadamia Hastingsa pan Poirot jeden wyjątkowo perfidny morderca. Ich dotąd niezawodny duet po raz kolejny zmierzy się z próbą wykrycia przestępcy i udaremnienia jego działań. Sprawa jednak okazuje się niełatwa i już wkrótce rezydencję Styles nawiedzi widmo nagłej śmierci.

"Kurtyna"to powieść, którą Agatha Christie żegna się ze swoim najsłynniejszym bohaterem Herkulesem Powrotem.Mimo iż schorowany i niedołężny, to jednak zachowuje trzeźwy i jak zawsze przenikliwy umysł.
Dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać że wypadło świetnie. Zawiłość intrygi i poziom trudności kryminalnej zagadki zrobiły na mnie spore wrażenie. Z przyjemnością sięgnę po więcej!!

• Agatha Christie
  • Kryminały