Casa delle voci

Okładka książki Casa delle voci Donato Carrisi
Okładka książki Casa delle voci
Donato Carrisi Wydawnictwo: Longanesi Cykl: Pietro Gerber (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Pietro Gerber (tom 1)
Casa delle voci
Longanesi
2019-12-02
2019-12-02
włoski

Ani to odkrywcze, ani szczególnie ciekawe, psycholog dziecięcy, jakieś tajemnice z przeszłości, tydzień po skończeniu już nie pamiętałam o czym to było, ani nie pamiętam imion bohaterów, generalnie zabijacz czasu do zapomnienia.

Bardzo dobra książka. Przez historie płynęło sie zaskakująco szybko:) z zapartym tchem śledziłam postępowanie bohaterów i razem z nimi odkrywałam tajemnice. Polecam.

Ps. Przymykam oko na niektóre naciągane momenty ;)

Ps. Przymykam oko na niektóre naciągane momenty ;)

Od początku bardzo ciekawa, intrygująca, ale im dalej, tym coraz gorzej... Nudna i przekombinowana. Spodziewałam się czegoś innego.

Tego mi brakowało!!!
Książki, która będzie tak niesamowitą przeprawą po niuansach ludzkiej psychiki, że zapomnę o całym świecie.
Ta powieść jest tak wciągająca, tak niezwykła i tak dobra... że zaraz siadam do drugiego tomu :-)

Tego mi brakowało!!!

Zjawy, duchy, tajemnice - dziwna historia, która dopiero na samym końcu staje się normalna. Szkoda, bo liczyłam na dreszczyk emocji a było żenująco. Tematyka książki ważna - szpitale psychiatryczne i ich pacjenci, ale forma podania dla mnie nie do strawienia.

Thriller psychologiczny z wątkiem kryminalnym w tle. Seria seansów hipnotycznych odkrywa kolejne zagadki z dzieciństwa pacjentki, deklarującej swemu psychoterapeucie chęć zmierzenia się z prawdą na temat dokonanego przez nią przed wielu laty zabójstwa, jakie rzekomo popełniła jako dziecko. Seanse ujawniają jej traumatyczne przeżycia z dzieciństwa spędzonego przez pacjentkę w dziwnej, ukrywającej się przed całym światem rodzinie. Seanse wbudowane zostały w intrygę dotyczącą samego psychoterapeuty, który z niezrozumiałych dla siebie powodów sam zaczyna zachowywać się równie niekonwencjonalnie jak jego pacjentka. Intryga prowadzi do finału, który - choć zaskakujący - układa się w logiczną całość.

No nie wiem ;) Spodziewałam się bardziej kryminału a to taki thriller psychologiczny…za czym nie przepadam. Muszę odsapnąć ;)

Wciągająca historia od której nie można się oderwać

Wciągająca historia od której nie można się oderwać

Trochę pogmatwana historia,zjawy duchy,potwory. Czytanie w myślach,i hipnoza. Za dużo tego wszystkiego naraz.

„ Dla dziecka rodzina jest najbezpieczniejszym miejscem na ziemi. Albo najgroźniejszym. Tyle tylko, że dziecko nie potrafi tego rozróżnić.” (str.95)

Jest to pierwsza część powieści o psychologu dziecięcym Gerberze specjalizującym się w hipnozie. Akcja toczy się we Florencji. Do psychologa trafia kobieta Hanna. Podczas jednej z sesji twierdziła, że dokonała morderstwa, do którego doszło kiedy była dzieckiem.

Spotkania z Hanną zaowocowały przypomnieniem sobie przez Gerbera epizodu z dzieciństwa, którego nie był w stanie wytłumaczyć. Hanna znała sekretne szczegóły z jego życia czym szokowała go coraz bardziej. Była schizofreniczką, pozbawioną poczucia humoru. Jako dziecko była szczęśliwa, miała kochających ją rodziców. Ciągle się przeprowadzali, zamieszkując opuszczone domy. Przy każdej przeprowadzce zmieniali imiona. Unikali skupisk ludzkich i bali się obcych. Żyli według pięciu zasad. Nie posiadali dóbr materialnych, ani pieniędzy. Nie utrzymywali z nikim kontaktów. Wszystko układało się dobrze dopóki nie dopadli ich obcy.

Dziewczynka wiedziała, że przed czymś uciekają, ale nie wiedziała przed czym. Rodzice poddawali ją dziwnym próbom i tu zaczynała się gra na pograniczu życia i śmierci.
„ Jeśli chcesz żyć musisz nauczyć się umierać.” (str.134)

Gerber wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Matka zmarła gdy miał dwa lata. Wychowywał go ojciec, który przekazał mu swoją pasję. Ojciec na łożu śmierci wyjawił mu sekret, który nim wstrząsnął. Czuł się zagubiony i rozdarty.
Jego pacjentka zaczęła naruszać prywatną przestrzeń psychologa i świadomie otworzyła jego stare rany. Usiłowała przejąć nad nim kontrolę. By osiągnąć cel Hanna wplatała do swoich opowieści szczegóły z jego życia prywatnego. Stała się zagrożeniem dla niego i jego rodziny. Gerber nieświadomie przyjmował nawyki swojej pacjentki.

Tajemnica goni tajemnicę. Powoli sprawy się wyjaśniają i zaskakują. Nic nie było takie jak się wydawało. Wszystkie elementy misternej układanki wskakują na swoje miejsce dając jasny obraz sytuacji. Psycholog idąc tropem pacjentki dowiaduje się prawdy o sobie, która nim wstrząsnęła. Przyczyną tego, że jego życie roztrzaskało się w drobne kawałki była Hanna, która w pewnym momencie zniknęła, zostawiając go z serią nierozwiązanych kwestii, które go prześladowały. Lektura warta polecenia.