Blef

2021-04-13
Łukasz Praski
ekranizacja

Oficjalne recenzje i

Kto mówi prawdę, a kto kłamie?

Link do recenzji

518 74 401

Jenny zaginęła w wieku 6 lat, w drodze do koleżanki z sąsiedztwa. Ślad po niej zanika. Do czasu… 12 lat później Jenny wraca do domu, twierdząc że zdołała uciec porywaczom. Ale nie każdy wierzy w wiarygodność, szczególnie jej brat. Coraz większych wątpliwości nabiera również policja. Czy osoba podająca się za Jenny faktycznie nią jest? Jakie sekrety skrywa rodzina zaginionej dziewczynki?

„Blef” jest historią, która porywa od pierwszych stron. Napięcie budowane było stopniowo i podtrzymywane. Jednak całe napięcie opadło nawet nie w połowie książki. Gdy jedno z kluczowych pytań zostało podane jak na tacy. Popatrzyłam na książke „ WTF ponad połowa”, a kluczowy wątek został odkryty, co może się jeszcze wydarzyć? Jak się okazało całkiem sporo.

Druga połowa książki okazała się bardziej wciągająca. Głos w mojej głowie podpowiadał i co tak naprawdę się wydarzyło i w połowie miałam rację. Choć i tak zakończenie nieco wbiło mnie w fotel.

Cóż mogę wam więcej powiedzieć, zostałam kupiona. Nie tylko przez fabułę, która posiadała drugie dno. Nie powiem, że lektura była lekka, bo poruszane przez autora tematy – przemoc psychoczna czy molestowanie - były ciężkie.

Mimo wszystko gorąco wam polecam ten tytuł, naprawdę warto się z nim zapoznać.

W bazie osób zaginionych fundacji Itaka jest na ten moment 1020 osób poszukiwanych. Są to osoby, które żyły wokół nas po czym nagle "wyparowały".

"Wyparowały" identycznie jak 6 letnia Jenny Kristal, która miała udać się dwa domy dalej do swojej przyjaciółki Toni by spędzić czas na zabawie. Wszędzie rozwieszono plakaty, policja prowadziła śledztwo. Aktywna była infolinia, a rodzice dziewczynki występując w telewizji błagali porywacza o oddanie ich ukochanej córeczki. Wszystko na nic.

I nagle po 12 latach Jenny wraca. Nie wszyscy jednak cieszą się z jej powrotu. Ben, jej brat ma dużo wątpliwości. Sama dziewczyna nie potrafi wyjaśnić wielu wątków. Zauważa też, że dziwnym trafem jej nieścisłości są na rękę jej rodzicom. Kim jest Jenny i kto tutaj kłamie?

"Blef" to historia, która do samego końca trzyma czytelnika w napięciu. Każdy wątek okazuje się być czymś innym niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Samo zakończenie robi piorunujące wrażenie. W skali od 1 do 10 polecam na 100.

z cyklu tych, do których się nie wraca :/
pierwsza połowa trochę mnie wynudziła, na szczęście akcja podgalopowała w drugiej i zakończenie okazało się być całkiem w porządku
do przeczytania na szybko kiedy nie ma nic innego pod ręką ;)

z cyklu tych, do których się nie wraca :/
do przeczytania na szybko kiedy nie ma nic innego pod ręką ;)

Książka jest bardzo ciekawa i wciągająca, ale strasznie denerwujące są przeskoki. Zwykle rozdział czasowy czy opowieść innej osoby jest oddzielona, np. jest innym rozdziałem, a tu czasami to się miesza. Ten zaburzony porządek trochę mi przeszkadzał. Sama historia ciekawa, super plot twist i końcówka. Ogólnie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra. Polecam

Bardzo dobra. Polecam

Tak wysoka ocena jest w pełni zasłużona!
Jestem pełna podziwu co do pomysłu na fabułę. Czytało się również rewelacyjnie. Podobały mi się wstawki myśli głównej bohaterki, mogliśmy się wczuć w akcję i całą sytuację.

Tak wysoka ocena jest w pełni zasłużona!

Książka godna polecenia osobom lubiącym thrillery. Trzyma w napięciu od samego początku i co dziwne Ja zdecydowanie nie przypuszczałam takiego obrotu sytuacji i zakończenia.
Tytułowa bohaterka Jenny zaginęła mając 6 lat. Czy nadal żyje ? Tego nie wie nikt a może jednak ? Jenny pojawia się po 12 latach ale czy to na pewno Ona ? Jaka jest reakcja brata Bena i rodziców ? Dlaczego brat od początku jej nie ufa ? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania trzeba przeczytać książkę, która na pewno wciągnie każdego miłośnika literatury Lee Child'a i nie tylko.

Powiem Wam po kolei, jak czytałam tę książkę 📚

Zaciekawiła mnie jej intrygująca historia. I co później? Czytam i myślę: rzeczywiście jest ciekawie.

Jest nierozwikłana tajemnica zawiewająca grozą. Duży plus - wciągnęłam się od początku, lecę dalej 🛩

Chwilę później okazuje się, że tajemnicy łatwo się domyślić i wcale nie jest trudna do rozwikłania. Patrzę ile zostało stron - ponad pół książki. Napięcie trochę opadło, no bo znam już prawdę, a przynajmniej jej moment kulminacyjny 🤔

I pach! To wcale nie ta tajemnica (albo tajemnice), której czytelnik szuka (choć tej też należy się wyjaśnienie) 😲

Podążyłam za historią dalej z myślą: no dobra autorze, wygrałeś 😊 wciągnęłam się ponownie i tym razem napięcie było odrobinę większe.

Jeszcze nie raz miałam wrażenie, że odgadłam skrywane tajemnice, ale zawsze autor dorzucał nową informację zmieniającą myślenie. Jeśli ktoś z Was jest dobrym detektywem i tak przed końcem domyśli się przynajmniej części prawdy 🐍

Nie zmienia to faktu, że mnie książka pochłonęła zarówno stylem, emocjami i wydarzeniami dosłownie z piekła

Powiem Wam po kolei, jak czytałam tę książkę 📚

Liczyłam na większe emocje. Zaskakujące zakończenie nieco rekompensuje całokształt.

Dobrze napisany, standardowy thriller. Rodzinne tajemnice, zaginione dziecko, wartka akcja, różne oblicza bohaterów i suspens, który choć nieoczywisty, jest do przewidzenia. Książka generalnie wciąga, choć nie wnosi niczego nowego do literatury i w pewnym sensie jest po prostu kolejnym powieleniem znanego, sprawdzonego schematu.

S.K. Barnett Blef Zobacz więcej