Skowyt

Audioteka
2021-03-05
2021-03-05
audioserial horror

Według mnie jest to naprawdę fajnie zrealizowane słuchowisko z nienajgorszą historią. Miło mi się słuchało, a rozwinięcie watku Czarnej Łapy mnie zaskoczyło i myślę, że nikt nie spodziewał się tego co zostało przed nami odkryte w momencie kiedy po raz pierwszy dowiadujemy się, że to północnica.

Przyjemnie spędziłem czas, lubię dobrze wyprodukowane słuchowiska.

Przyjemnie spędziłem czas, lubię dobrze wyprodukowane słuchowiska.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wygląda to trochę jak rodzima wariacja inspirowana Stranger Things, czyli dostajemy grupkę dzieciaków, jakieś zjawiska nadprzyrodzone i klimat idący mocno w stronę horroru.
Serialu nie widziałem i mimo wszystkich tych zachwytów nie czuję potrzeby, a i książka wypadła dość mizernie.

Niczym szczególnym ten tytuł nie potrafił do siebie przekonać. Na młodocianych bohaterów zwykle mam alergię i tutaj nie było inaczej. Jakieś czary mary i inne zjawiska nadprzyrodzone nie były nawet takie słabe i pójście w stronę horroru wyszło całkiem przyzwoicie, ale sama historia właśnie przez wzgląd na bohaterów jakaś taka nijaka, bo pod względem treści jednak celuje w starszych odbiorców dla których całość może być mocno infantylna.

Na plus jak zwykle wykonanie audio, chociaż dobór odtwórcy postaci burmistrza jakoś mocno mnie z tym swoim głosikiem irytował gdzie pasował bardziej do którejś z młodocianych postaci i ogólnie był strasznie męczący.

Zastanawiam się jak by to powiedzieć żeby nie zakląć . Pochlebcy na pewno będą pisać o jakimś misterium zła i fascynującym świecie duchów , strzyg , szeptunek e.t.c. Dla mnie to kiepski gniot skierowany do czytelnika z podstawówki . Głównymi postaciami są wczesnonastoletnie dzieci , które jeszcze nie próbowały bawić się w doktora , a świat dorosłych jest tylko tłem dla tej trójki bohaterów . Mimo to autorzy nie oszczędzają na wulgaryzmach i tak z bajki opowiadanej przez harcerzy przy ognisku zrobił się horror . To taki mój smutny żart . Mówiąc już poważnie "Skowyt" ze względu na cechy można śmiało zaliczyć do gatunku baśni literackich . Wychwala normy moralne oraz takie wartości jak : przyjaźń , miłość . Łączy świat realny i magiczny , a fabuła oparta jest na motywie walki dobra ze złem i co w baśniach jest regułą dobro zawsze zwycięża .
Tu jest to raczej pyrrusowe zwycięstwo , a z pośród winnych zbrodni : chama , ćwoka i dupowłaza ocalał ten ostatni . Z czego dziatwa szkolna może wyciągnąć mylne wnioski , że wazeliniarstwo i cwaniactwo popłaca .

Moim zdaniem "Skowyt" to tragiczny niewypał , a forma słuchowiska , to tylko próba nadania mu atrakcyjnej oprawy .

Bardzo pozytywne zaskoczenie.

Bardzo pozytywne zaskoczenie.

Książka zacnego Chmielarza i Ćwieka w formie audioserialu jest bardzo dobrze zrealizowana. Słucha się z zaciekawieniem, niesamowite efekty dźwiękowe- dobrzy aktorzy. Sama treść do mnie trafia bardzo średnio. Może gdybym miała 14 lat historia o Czarnej Łapie inaczej by do mnie trafiła. W każdym razie nie jest źle ;)

Horror?
Słuchowisko (efekty audio) dobrze oddaje klimat napięcia i oczekiwania. Natomiast w treści bardziej kojarzyło mi się z straszną opowieścią przy ognisku harcerskim. Całość brzmi bardzo prosto i pełna jest utartych schematów, takie „Opowieści z krypty”. Dużą rolę odgrywają nastoletni bohaterowie, dorośli wydają się być tłem do głównego wątku narracji. Wydane tylko w wersji audio, gdyż, wydaje mi się, w formie książki papierowej raczej by się nie sprawdziło.
Całość wrzucę do koszyka „książki z lockdown’u”. Czyli pisane na prędko, z braku laku i innego zajęcia. Do słuchowiska zaangażowano znanych aktorów. Ale chyba też, z braku laku. Z wolnych skojarzeń przypomniał mi się nagrany w dobie pandemii serial „Staged” („Wystawieni”) z Tennantem i Sheenem, ale tam mamy specyficzny humor brytyjski i ogląda się zabawnie.

Horror?

Z dłuższymi przerwami w czytaniu, a raczej w słuchaniu, ale jakiś czas temu skończyłem superprodukcję audio (w formie serialu) "Skowyt" autorstwa Jakuba Ćwieka i Wojciecha Chmielarza.
Ta książka to horror zrobiony w formie audiobooka, ale z podziałem na role, z lektorem i wszelkimi odgłosami w tle. Jak na razie chyba brak formy papierowej. Póki co to produkt na wyłączność Audioteki i chyba tylko tam można tę książkę przesłuchać.
Ciekawi mnie, czy już dożyliśmy tych czasów, kiedy słowo książka nabrała większego pojęcia niż dotychczas. Wszak powieść, ani inny dowolny utwór literacki, nie musi być napisany na papierze, ani wydrukowany na papierze, w ogóle nie musi być wydrukowany, żeby funkcjonował w oficjalnym publicznym obiegu.

"Skowyt" wywarł na mnie wielkie wrażenie. Po pierwsze: realizacja jest mistrzowska. Wszyscy aktorzy, starsi i ci młodzi, wprost rewelacyjni (może jedynie drugoplanowa postać Janka lekko odstaje, jako zbyt drewniana). Opowieść dzięki nim wchodziła jak złoto. Realizacja, reżyseria, odgłosy wspaniałe. Historia podana została z głębią i przestrzenią. Wszystko to zagrało idealnie Jestem naprawdę pod wrażeniem.
Po drugie: sama opowieść. Ryzykowne są takie zabiegi, jak wspólne pisanie powieści przez dwóch dotychczas osobno piszących autorów. Często to się nie sprawdza. Tutaj stało się inaczej. Nic mi nie zgrzytało (wspaniałe, luźne, płynne dialogi!), nic nie było upchane kolanem, ani nie było plastikowych tanich wkładek i uszczelek. Opowieść prężyła się przede mną, a ja urzeczony nie mogłem odwrócić oczu. Cieszyłem się na każdą myśl o dłuższej podróży samochodem (tylko tam tego słuchałem). Przygoda i dreszczyk w czystej formie. Zero taniości, ani też przyciężkich tłustych egzystencjalnych kluchów. Sam mięsień, samo ścięgno opowieści.
Piszę to, jakby to było arcydzieło. Wcale nie jest. To po prostu zajebiście napisana książka. Uwielbiam takie, bo cholernie trudno podobną napisać. Arcydzieła piszą się same, a tutaj jest wszystko przemyślane od początku do końca, a jednocześnie jest przestrzeń, gdzie hula improwizacja i korytarze z pytaniem gdzie nas to doprowadzi.

Wystarczy. Jedno jest pewne, miałem super frajdę ze słuchania, ani chwili nie czułem jakiegoś fałszywego tonu.

Coooo? Czarna stopa? Może gdybym miał 13 lat to by się spodobało.... Plus dwie gwiazdki za realizację audiobooka.

Bardzo ciekawie zrealizowane słuchowisko. Gdybym miała czytać książkę to uznałabym, ze to typowa młodzieżowa literatura. Ogólnie ciekawe i wciąga :)

Historia przeciętna, ale efekty i audio 10/10

Historia przeciętna, ale efekty i audio 10/10