Grzeczna dziewczynka

Edipresse
2021-05-05
2020-11-20
literatura polska

Wzruszająca i zabawna jednocześnie historia o chorobie i starości oraz młodości, która jest obok. Polecam

Uwielbiam książki które pokazują Nam życie osób chorych.A ta jest mi bardzo bliska.Uwielbiam

Boże ta książka była super jednocześnie się śmiałam a potem płakałam bo mi sie przypominały złe doznania. Ale książka miała w sobie taką historie jak by to działo się na żywo tylko to książka nie dla dzieci dlatego daje 8 gwiazdek

Myślałam, że będzie to lekka książka umialająca czas oczekiwania na córkę kończącą gimnastykę. Myliłam się. Nie da się jej czytać w rozproszeniu. Porusza tak trudny temat, temat o którym nie mówi się wiele a przecież istnieje. Alzheimer. Choroba, która zabiera uczucia, człowieczeństwo, rodzinę, radość życia. Wstrząsająca.

"GRZECZNA DZIEWCZYNKA" - ANNA SAKOWICZ
Książka porusza ciężkie tematy, tematy powszechnie uznane za tabu, o tym się nie mówi. On istnieje, a jednak kiedy ktoś w naszym otoczeniu zachoruje na Alzheimera nagle nie mamy czasu, nie wiemy jak zareagować. Kiedy natomiast zachoruje ktoś z naszej rodziny na początku nie wiemy co się za tym kryje, że nie jest to choroba, na którą jest lekarstwo. Państwo nie pomaga w żaden sposób osobom dotkniętym alzheimerem czy raczej im rodzinom.
Autorka w znakomity subtelny sposób ukazuje świat postępującej choroby, do tego zahacza o jeszcze delikatny temat jakim jest starość i demencja.
Babcia autorki ponad dziewięćdziesięcioletnia Zuzanna nagle zjawia się u wnuczki, z którą lata nie miała za bardzo kontaktu. Do tego towarzyszą wydarzenia z opieki nad mamą Mirandy, Małgorzatą nazywaną przez wszystkich Gosią. Tata Mirandy, by odpocząć i nie popaść w depresje od czasu do czasu powierza opiekę nad żoną, córce. Sprawy się komplikują kiedy Gosi choroba pogłębia się.
Książka wstrząsa, zmusza do refleksji oraz zatrzymania się, a także do zwolnienia. Polecam by czytać, choć można ją słuchać zarówno na empik jak i Legimi. Na tej drugiej platformie jest również synchroaudiobook.
Książki Sakowicz zawsze powodują we mnie zatrzymanie się i szukanie później następnych książek o tej samej tematyce.

Książkę oceniam 10 na 10, ponieważ nie da się przejść obojętnie wokół tej pozycji.
OCENA 10/10
03/23
ilość stron: 344
data wyd 20.11.2020
czas przewidziany czytania: 5 h 44 min.
czas słuchania: 10 h 11 min
lektor - empik - Całun Gabriela

Anastazja
Skończona 04.02.2023 ( czyt)

"GRZECZNA DZIEWCZYNKA" - ANNA SAKOWICZ

Książka cudna , temat alzchaimera w rodzinie pięknie ujęty

Książka cudna , temat alzchaimera w rodzinie pięknie ujęty

58/2023 (A)

58/2023 (A)

"Grzeczna dziewczynka" to gorzko-zabawna opowieść! Prawda, zgadzam się. Jest o młodej pisarce, której mam ma alzheimera. Jednocześnie ni stąd ni zowąd zjawia się jej babka, której lata nie widziała i nie utrzymywała z nią kontaktów. Jest to również historia miłosna. Książka porusza ciężkie tematy, ale zawiera też humorystyczne wstawki - jak w życiu....

Zgadzam się z określeniem ,że to słodka-gorzka historia.Podczas jej czytania był u mnie obecny płacz i śmiech . Ania -autorka pięknie potrafi wzbudzić w nas emocje. Bolesne przeżycia związane z chorobą alzheimera zna ona "od podszewki" i to niestety z własnego doświadczenia.Fabuła jest zmienna -bolesne,wzruszające chwile przeplatają się jak w życiu z zabawnymi z humorem.Oprócz emocji powieść skłania także do refleksji,bo oprócz choroby jest także temat starości . I jak to bywa życie nie jest jednokolorowe lecz pełne różnych odcieni.

W domu na przedmieściach Gdańska mieszka pisarka wydająca romanse pod pseudonimem Miranda Dobson. Żyje sobie niemal spokojnie wraz z kotem Leosiem aż do chwili, gdy po dekadzie milczenia odbiera telefon od swojej babki Zuzanny, która chce zamieszkać u wnuczki, bowiem boi się śmierci w samotności. Tylko czy to prawdziwy powód?

Zimna, oschła i określana przez Mirandę antysemitką i rasistką babcia ma wobec niej ewidentnie inne plany. Dzień zaczyna hałasami nie szanując, że pisarka pracowała do późna, oskarżona o wszelkie usterki i awarie twierdzi, że to nie ona a na dodatek próbuje wyswatać Mirandę, jednocześnie zachowując się jak czarownica.

Fabuła robi się coraz ciekawsza z chwilą, gdy w życiu pisarki pojawia się... pisarz - znany jej od dawna Lucjan Kulesza - twórca thrillerów. Świat medialny zaczyna żyć ich romansem, który ma niecodzienne podłoże i był czymś zupełnie innym z założenia, niż stał się z czasem...

Niezmiernie trudnym wątkiem w życiu Mirandy jest mama - Gosia, która choruje na alzheimera. Kobieta pomaga ojcu w opiece i przełyka gorzkie łzy, gdyż z dnia na dzień stan zdrowia matki ulega pogorszeniu...

Anna Sakowicz poruszyła w tej powieści wiele ważnych tematów, wątki z pozoru błahe stają się coraz bardziej poważne, niosą mądre przesłania a każdy kolejny rozdział to niespodzianki i tajemnice. Autorka poruszyła kwestię poważnej choroby, która sprawia że człowiek o wszystkim zapomina i żyje w swoim zamkniętym świecie a rodzina ma przed sobą liczne dylematy. Jest też sekret z przeszłości, który przez wiele dekad nie został wyjawiony, bowiem nawet uczucia nie zmieniały sytuacji.

Jak to w życiu bywa, tak i w książce mamy poluzowanie więzi rodzinnych, celebrowanie ostatnich normalnych chwil z osobą chorą a wielokrotnie też napięcie i poczucie strachu, gdy bohaterowie popełnili poważne błędy.

Bardzo podobała mi się pasja bohaterki, która miała być zmuszaniem mózgu do wysiłku - po co Mirandzie był potrzebny słownik wyrazów obcych? Odpowiedź znajdziecie w powieści.

Podsumowując - "Grzeczna dziewczynka" to historia słodko-gorzka, w której humor, ironia i zapędy babci przeplatają się z zagadkami z przeszłości, niewypowiedzianymi słowami, poczuciem winy i samotnością. Starość, choroba, przyjaciel potrzebny w biedzie czy uczucia, które nie do końca dają o sobie znać. Bardzo ciekawa, lekka i przyjemna - pomimo problemów - opowieść, która pokazuje że w życiu nieodzownymi towarzyszami są cierpienie, cierpliwość oraz zamiana ról, kiedy to najpierw rodzice zajmują się dziećmi a potem następuje zamiana. Polecam!

Zimna, oschła i określana przez Mirandę...

Dodaj cytat z książki Grzeczna dziewczynka