Najważniejszy

2020-11-12
2020-11-12
literatura polska

Uwielbiam powieści autorki.
Ta również mnie zachwycila :)
Lekka przyjemna lektura.

Uwielbiam powieści autorki.
Ta również mnie zachwycila :)
Lekka przyjemna lektura.

Najważniejszy to historia Martyny, 23 latki, która w wieku 11 lat, straciła matkę i jednocześnie mężczyznę, którego uważała za ojca. Sama szybko została matką, boryka się z nietrafionymi romansami, poczuciem osamotnienia i macierzyństwem.
Martyna musi uporządkować swoje życie, na nowo określić priorytety i zawalczyć o spokój swojej duszy.
Jestem zaskoczona,że tak dobrze czytało mi się tę książkę. Czas przy niej płynął bardzo szybko.
Niepozorna, zimowa powieść, które rozgrzewa serca.

Jestem zaskoczona,że tak dobrze...

Przyjemna lektura na wieczór.

Przyjemna lektura na wieczór.

Na półkach: , , , ,

Bardzo lubię twórczość Magdaleny Majcher, potrafi bowiem wzruszyć, dotrzeć do ukrytych zakamarków serca czy umysłu uzmysławiając czytelnikowi co jest w życiu ważne. Wielokrotnie początek powieści nie zwiastuje emocji, jakie czekają później, gdyż autorka chowa w zanadrzu liczne niespodzianki, ku którym kieruje fabułę. "Najważniejszy" to moja trzynasta przeczytana książka Majcher - jakie tajemnice na mnie czekały?

Martyna mając jedenaście lat straciła matkę, choć tak naprawdę została wtedy sierotą. Jej dzieciństwo "zabiła" prawda. Teraz dwudziestotrzyletnia Martyna zmaga się ze studiami zaocznymi, pracą, chorobami córeczki i samotnymi wieczorami. Gdy czteroletnia Amelka idzie spać, jej mama tęskni za ojcem małej - Przemkiem. Rozstali się z powodu wiecznych kłótni, jednak jej serce wciąż coś czuje. Próbuje stworzyć związek z innymi mężczyznami, ale liczne próby opierają się jedynie na seksie. W czym tkwi problem nawiązywania relacji?

Zbliżają się święta i siostra Martyny - Małgosia - próbuje ją przekonać do wspólnej Wigilii, jednak Martyna nie chce się zgodzić. Wie, że będzie tam obecny ktoś, kogo nie chce więcej widzieć. Czy Małgosi uda się przekonać siostrę, by wybaczyła?

Martynie nie daje spokoju pewna sprawa z przeszłości i mężczyzna, który kontaktuje się z nią przez komunikator. Pisze do niej od lat i choć ona nie odpisuje, to często po wielokroć czyta jego wiadomości. Niektóre zna na pamięć.
Przepełniona żalem, złością i niezrozumieniem decyzji dorosłych sprzed lat postanawia zmienić coś w swoim życiu, zrobić krok do przodu i poznać prawdę od tego, który jeszcze nie miał szansy jej wyznać.

Jakie decyzje podejmie w najbliższej przyszłości Martyna? Kim jest tajemniczy mężczyzna? Jak matka i córka odnajdą się w obcym domu pośród ośnieżonych gór?
Koniecznie musicie sięgnąć po tę powieść, by poznać odpowiedzi na pytania.

"Najważniejszy" nie ma urokliwego świątecznego klimatu, jaki od kilku lat pojawia się w literaturze już od października. Nie znajdziecie tutaj lukru, licznej rodziny przy wigilijnym stole czy przesłodzonej atmosfery. Mnie to bardzo ucieszyło, bowiem czuję przesyt.

Powieść pokazuje bardziej "twardą" i realną rzeczywistość - rozbitą rodzinę, miłość, która zniszczyła dzieciństwo małej dziewczynce, pracującą matkę starającą się zapewnić swojemu dziecku wszystko co niezbędne, kłamstwo, które nieźle namieszało w życiu kilku osób oraz rozpacz matki odchodzącej w chorobie i pozostawiającej dwie nastoletnie córki.

Magda Majcher na przykładzie Martyny wskazała, że często przyczyną problemów w związkach, brak szans na porozumienie, są nierozwiązane sprawy z przeszłości. Martyna mimo upływu lat nie mogła pogodzić się ze śmiercią mamy, nie rozumiała dlaczego rodzicielka na łożu śmierci wyznała długo ukrywaną prawdę, co sprawiło, że została odrzucona. Czy będzie potrafiła wybaczyć najważniejszemu mężczyźnie w swoim życiu dając sobie tym samym szansę na szczęście?

Podsumowując - "Najważniejszy" to poruszająca historia o odrzuceniu, rozczarowaniach, poczuciu winy, potrzebie miłości i stabilizacji, rodzicielstwie, tęsknocie i kłamstwach niszczących życie. Opowieść pełna emocji, w której śledzimy walkę o przyszłość, szczęście i akceptację. To dowód na to, jak bardzo można komuś zniszczyć życie, jak można osierocić dziecko za życia, jak bardzo ono chce naprawić to, co zepsuli inni. A na deser kraina ośnieżonych szczytów, przyjaciele na dobre i złe oraz szczere wypowiedzi czterolatki. Polecam!

Postanowiłam, że przed świętami przeczytam dwie świąteczne książki i wybierając tą drugą postawiłam na autorkę, którą poznałam w tym roku.

Raczej nie spodziewałam się uroczej i pogodnej opowieści już po samym opisie, ale i tak ta książka była dla mnie bardziej przygnębiająca niż oczekiwałam. Zdaje sobie sprawę, że ten gatunek nie ma konkretnych wymogów i zdarzają się trudniejsze tematy przyprawione tylko świątecznym czasem, w którym się rozgrywają.

To nie jest też tak, że tutaj nie ma nic pozytywnego, bo historia zmierza raczej w stronę zrozumienia i pogodzenia się z przeszłością, ale dla mnie miała raczej wydźwięk bardziej wymagającej obyczajówki. Z początku nie potrafiłam się w nią wgryźć i ciężko mi było zrozumieć postępowanie głównej bohaterki, ale im dalej tym lepiej.

Przeczytałam teraz jeszcze raz opis i niestety nie mogę wam napisać, od którego momentu poczułam się wkręcona, bo za dużo wam zdradzę, a nie ma tej informacji w opisie, więc nie chcę wam psuć przyjemności z samodzielnego odkrywania akcji. Powiem tylko tyle od siebie, że warto dać szansę tej historii nawet, gdy z początku byście byli zniechęceni. Poźniej ta akcja jest taka nieoczywista i muszę przyznać, że nie wiem czy spotkałam się kiedyś z taką historią. Oczywiście ma wspólne mianowniki z innymi podobnymi opowieściami, ale część akcji jak dla mnie jest unikalna.

Wiem, że moja recenzja jest bardzo enigmatyczna, ale sama nie wiele wiedziałam o tej książce i myślę, że to jest dobre tak czasami nie wiedzieć i w trakcie się zaskoczyć.

To nie jest przyjemna książka, która sprawia, że się relaksujemy, ale uderza w ciemne struny, Bohaterzy nie są dobrzy albo źli - to zwykli ludzie tak jak my, ze swoimi grzechami i ich konsekwencjami. Pokazuje, że wybierając mniejsze zło wychodzi na to, że to wcale nie było mniejsze zło, bo ktoś nie wziął pod uwagę jednej ważnej osoby. Jestem trochę zawiedziona końcówką, jakby autorka nie miała już czasu na przemyślany koniec albo goniły ją terminy. Z powodu końcówki jedna gwiazdka mniej. Warto przeczytać, ale Świąt Bożego Narodzenia trochę mało tu mamy.

Martyna mimo młodego wieku jest mamą rezolutnej czterolatki Amelki.Z ojcem dziewczynki Przemkiem związek nie jej nie wyszedł,jednak dla dobra dziecka para utrzymuje ze sobą przyjacielski kontakt.Martyna nie ma szczęścia do facetów,każdy jej związek kończy się fiaskiem.Czy za wiele chce,czy może wyobraża sobie że akurat ten mężczyzna to ten jedyny.
Zimowy wyjazd w Beskid Sądecki odmieni życie bohaterki,zarówno uczuciowe jak i rodzinne.
Powieść wciąga od pierwszej strony,a ja nabrałam wielkiej ochoty na wypad do Krynicy.Polecam!!

Zimowy wyjazd w Beskid...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak każda książka Magdy, wciąga od początku. Mówi o trudnych rodzinnych relacjach i szukaniu swojego wszczęcia. Polecam

Dość lekkie, babskie czytadło ale czyta sie dobrze:)

Dość lekkie, babskie czytadło ale czyta sie dobrze:)

Magdalena Majcher Najważniejszy Zobacz więcej
Magdalena Majcher Najważniejszy Zobacz więcej