Uratować dziecko

9788381955270
Malwina Maria Stopyra

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wow!!! Trzyma w napięciu i zmusza do czytania bez względu na okoliczności 😁 Doskonały przykład tego, co siedzi w głowie i co sobie myślimy o innych ludziach

Zagadki, tajemnice, takie wszystko i nic. Niesamowitym atutem jednak jest pióro autorki, która potrafiła tak to ubrać w słowa, że nieustannie towarzyszył mi niepokój i pragnienie poznania prawdy. Co dalej? Co dalej? Za mało, za krótko. Kapitalna historia, którą aż chciałoby się rozwinąć, pociągnąć. Wystraczająco by rozbudzić apetyt. Niesamowity potencjał autorki, która niepodważalnie ma ogromny talent. Czekam na więcej.

Kolejna znakomita książka w dorobku brytyjskiej autorki. Znów nie mam za bardzo do czego się przyczepić.
📖
Właściwie nie kolejna, lecz debiutancka. "Uratować dziecko" to pierwsza powieść autorki, która u nas ukazała się dopiero 5 lat po brytyjskiej premierze. Jeżeli tak wygląda debiut... Doskonała książka, pełna napięcia, tajemnic i mylnych tropów. Bohaterowie są tajemniczy, nie do końca wiemy co każde z nich ma na sumieniu, kto pokazuje swoją prawdziwą twarz a kto jest sprytnym oszustem. Podczas lektury co jakiś czas zmieniałam zdanie na temat tego co dzieje się za zamkniętymi drzwiami rodziny Masonów i prawdę mówiąc nie trafiłam w słuszne rozwiązanie. Dopiero końcówka książki, wstrząsająca końcówka, wszystko mi wyjaśniła. Autorka mnie zaskoczyła i wpuściła w maliny. I za to należy się uznanie.
📖📖
Jak już wyżej wspomniałam, książka jest pełna tajemnic. O głównej bohaterce nie wiemy praktycznie nic przez ponad połowę książki. Żyje w ciągłym strachu i stresie, ale w naszych domysłach pozostaje kwestia "dlaczego". Prawda odsłania się przed nami dopiero za połową książki. Również rodzin Masonów jest dziwna i tajemnicza. Niby szczęśliwe małżeństwo z nastoletnią córką, ale od początku czuć, że coś jest nie w porządku. Córka, April, dziwnie się zachowuje, czym zwraca uwagę Hannah, która zrobi wszystko, żeby jej pomóc. Ale kto tu tak naprawdę potrzebuje pomocy? April? Hannah? A może Laura Mason? Pytania się mnożą, napięcie potęguje, paranoja towarzysząca głównej bohaterce udziela się czytelnikowi... Wszystko to sprawia, że od książki nie można się oderwać i czyta się ją jednym ciągiem, aż do samego końca. Świetny i bardzo udany debiut.
📖📖📖
Narracja w pierwszej osobie, głównie z perspektywy Hannah i Laury.

Podsumowując: doskonały debiut. Powieść trzyma w napięciu, wciąga i uzależnia. Do przeczytania dosłownie w jeden dzień. Świetna pozycja, polecam.

📖

Zaskakujące jak bardzo film "kobieta w oknie" przypomina fabułę z tej książki.

Zaskakujące jak bardzo film "kobieta w oknie" przypomina fabułę z tej książki.

Fajna książka, czytało mi się ją szybko i z zaciekawieniem :)

Fajna książka, czytało mi się ją szybko i z zaciekawieniem :)

Przewidującą od pierwszych stron, podobny schemat był w " dziewczynie z pociągu", film też widziałam z takim motywem.
Ilość stron, nie pozwala na rozwinięcie akcji, szybko bohaterowie wychodzą ze swoich skorup.
Czyta się ją szybko, wciąga fabuła, nie powiem, ale liczyłam na element zaskoczenia.

Lekka książka, fajnie się ją czytało.

Lekka książka, fajnie się ją czytało.

"Uratować dziecko" to wciągająca, ciekawa historia kobiety, która prowadząc samotne, mocno ograniczone życie codzienne, zaczyna przyglądać się nowym sąsiadom z naprzeciwka. Małżeństwo z nastoletnią córką tworzą dość nietypową rodzinę. Matt nie pracuje, zdradza żonę, która w przeciwieństwie do niego, ucieka w pracę. Oboje w swoim codziennym życiu nie mają zbyt wiele czasu dla adoptowanej córki, która coraz częściej daje niepokojące sygnały sąsiadce z naprzeciwka. Dlatego też nasza bohaterka zaczyna podejrzewać, że Amber jest krzywdzona przez rodziców i za wszelką cenę chce ją uratować. Problem w tym, że nie spodziewa się tego, jaka jest prawda...

Zapewne każdy kto zauważy że e dziecku dzieję się krzywda będzie chciał mu pomóc. Tak też robi bohaterka książki "Uratować dziecko". Gdy na przeciwko jej domu wprowadza się małżeństwo z córką, Hannah Abbott zauważa że April jest bardzo wycofana jak na swój wiek. Laura Mason pracuje, Matt Mason zajmuje się domem lecz często znika w środku dnia zostawiając córkę samą. Jedna wiadomość, którą April przekazuje Hannah to napis "pomocy", wtedy zaczyna się chęć ratowania dziecka przez nią i oczywiście Hannah mimo że sama nie stroni od kontaktów z innymi ludźmi chce pomóc. Przeszłość ja dopadła i czuje że musi coś zrobić. Masonowie to dosyć pospolita rodzina, ale dla naszej bohaterki która uważa że Matt krzywdzi córkę, pomoc dla niej jest priorytetem. I zaczynają się dziać dosyć dziwne sytuacje, w których niestety to Hannah ponosi odpowiedzialność. Napada na sąsiada, gdy dowiaduje się że April ma siniaki na rękach,po tym incydencie otrzymuje zakaz zbliżania się do rodziny Masonów, ale czy to wystarczy? Owszem nie bo April wszystko zrobi aby ukarać swoich rodziców. Wychodzą na jaw pewne aspekty z życia rodziny Masonów. Mimo iż April uważa się za skrzywdzoną dziewczynkę tak naprawdę to ona potrafi skrzywdzić i zmanipulować dorosłych. W tej książce autorka przedstawia życie zwyczajnych ludzi, lecz to co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sprawia że nasi bohaterowie popadają w delikatny obłęd pomocy czy też zemsty. Na początku myślałam że książka będzie bardziej poświęcona Hannah, jej obsesjami,bo kobieta mało co wychodzi z domu, lecz przy końcu tej historii zauważymy że to April jest główną bohaterką, skrzywdzoną przez los i rodziców, a tajemnice jakie wychodzą podczas czytania dają nam dużą dawkę emocji po wzruszenie jak i odrazę. April od dziecka prowadzi notatnik w którym wszystko zapisuje, aby później wykorzystać na swoją korzyść, lecz bez korzyści dla jej ofiary. Mocny, dobry thriller psychologicznych przedstawiający jak dziecko potrafi zmanipulować dorosłym, wyrządzić mu krzywdę i nie odczuwać skruchy.

To jedna z tych książek, które można przeczytać jednym tchem. Szybka akcja jest jednocześnie wadą i atutem. Być może bardziej rozbudowana akcja byłaby ciekawsza jednak w pewnym momencie mogłaby stać się nudna. Przez całą książkę nie mogłam też pozbyć się wrażenia, że skądś kojarzę tę historię.

Sarah A. Denzil Uratować dziecko Zobacz więcej