Zaginiona kobieta

2021-07-14
Maria Kabat

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Shelby Tebow ginie pierwsza. Niedługo później Meredith Dickey i jej sześcioletnia córka Delilah znikają niedaleko miejsca, w którym ostatnio widziano Shelby. Czy te wydarzenia są ze sobą powiązane? Poszukiwania przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi, a nie wyjaśniona sprawa gaśnie i krzepnie jak krew na ranie. Jedynie osamotnieni członkowie rodziny, ojciec i syn, nie mogą się z tym pogodzić, żyją wciąż przeszłością, w świecie duchów… Jedenaście lat później wydarza się coś zupełnie nieprawdopodobnego – Delilah nagle powraca. Jej brat i przerażeni mieszkańcy małej społeczności, w której mieszkała, chcą wiedzieć, co się z nią działo przez te wszystkie lata, ale czy są gotowi, żeby poznać prawdę?
Moje pierwsze i zapewniam - nie ostatnie spotkanie z autorką. Co za styl, co za fantazja, co za niezwykła gra na emocjach! Ten thriller jest napisany tak plastycznie, że czytelnik czuje się jak w kinie i razem z bohaterami przeżywa ich życie wraz ze wszystkimi radościami i smutkami. A tych ostatnich było niemało. Historię poznajemy z perspektywy występujących tu osób; teraz - po odnalezieniu się Delilah i 11 lat wcześniej - przed jej zniknięciem. Autorka w mistrzowski sposób opisuje ból po stracie najbliższych. Razem z bohaterami przeżywa się ich rozpacz i bezsilność wobec losu. Podobnie rzecz się ma po odnalezieniu się dziewczyny. Euforia wręcz bezgraniczna, a z drugiej strony nieporadna i wzruszająca do łez próba powrotu do normalności. Jak wrócić do życia po 11 latach niewoli? Jak poradzić sobie z potrzaskaną psychiką? Jak wyzbyć się nawyków z czasów uwięzienia? Rodzina próbuje scalić się na nowo, ale Delilah, która wróciła nie jest już tamtą 6-latką, która zaginęła. Jest inna. Książka w pewnych momentach bardzo przypomina "Zaginione dziewczyny" Glatta. Podczas obu lektur targały mną te same odczucia. Jedyne, co trochę mi przeszkadzało to słowa w rodzaju "psychiatryczka", "weterynarka", "ginekolożka". Gdyby występowała tu np. kobieta polityk, to byłaby "polityczka"? 🤔😅 Na szczęście nie było tego dużo i dało się przełknąć. A zakończenie...sztos👌
Ocena: 9/10

Słucham audiobooka - moja opinia będzie na początku ogólnikowa żeby zachęcić, później stopniowo (zaznaczam procentami) będę przedstawiać swoje teorie więc jeśli boicie się spojlerów ale chcecie się pośmiać zapraszam do czytania.
Jestem w 25% (tu nie spojleruję) i jak dotąd z nerwów musiałam aż zmierzyć sobie ciśnienie i wziąć b-bloker:D co za masakra, to nie jest straszne, nie ma tam nagłych scen z wyskakującymi potworami ale druga scena mnie pokonała. Uważam, że to ciekawe żeby na bieżąco analizować książkę i zastanawiać się nad rozwiązaniem sprawy, a ta książka ma potencjał być świetna i chętnie pośmieje się z siebie po przesłuchaniu całości. Warto pilnować dat, w książce są przejścia między teraźniejszością i przeszłością, ale przeszłość też jest podzielona na okres kilku miesięcy (marzec i maj - warto tego pilnować kiedy podają imię osoby i czas kiedy coś się dzieje). Jestem już po przeczytaniu całości i uważam, że książkę warto przeczytać. Historia nie jest "zmyślona", poszczególne elementy mogły się wydarzyć, brak infantylnych zachowań, dialogów. Wiele wątków wskazujących na to, że prawie każdy miał motyw i sprawy mogły lecz nie musiały być powiązane. Czytając ją lepiej zrozumiałam uczucia osób porwanych i przetrzymywanych. Przekaz jest wartościowy, zło nazwane i pokazane jak jedna pomyłka może doprowadzić do totalnej masakry na miarę tych o których słyszy się w amerykańskich podcastach true-crime. Wydaje mi się, że to najlepszy thriller jaki w życiu przeczytałam, jest przerażający ale nie do tego stopnia, że musiałam przestać. Nie polecam czytać w nocy. Aha i nie ma typowej szybkiej końcówki, która rozwiązuje wszystkie tajemnice, książka jest napisana w tym samym doskonałym stylu do końca.

25% - na tą chwilę do zapamiętania mamy tylko kilka imion: Shelby - kobieta, która poszła "pobiegać" do swojego kochanka Sama i zniknęła, Meredith - położna i instruktorka jogi, ma 2 (Delila 6 lat i Leo 4 lata) dzieci z Joshem, który chyba zajmuje się finansami. Kate - weterynarz, sąsiadka Meredith i Josha, Bee - dziewczyna Kate, mieszkają razem. Teraz moja teoria zawierająca spojlery: Meredith została zamordowana, a jej córkę Delilę porwały te same osoby. Josh nie miał nic wspólnego ze sprawą - za bardzo się wczuwa w poszukiwania, zakazuje wchodzić Leo do pokoju córki i traktuje pokój trochę jak świątynię. Leo jest zły z powodu powrotu siostry więc być może widział porwanie ale nie chce się przyznać. Gas po ucieczce został zamordowany w piwnicy. Shelby została zamordowana przez jakiegoś psychopatę, który uznaje cudzołóstwo za grzech, za który należy się śmierć?

50% książka wciąż trzyma poziom, bardzo przeżywam każdy powrót do wspomnień Meredith, niestety pogubiłam się i nie jestem pewna czy Shelby urodziła przed czy po tym jak zaczęły się te dziwne smsy. Do tej pory pewne jest to, że Shelby nie żyje, syn Meredith uważa, że zmarła ale wciąż nie znaleziono ciała więc sama nie wiem, bardzo ją polubiłam. Nadzwyczajny opis badania ginekologicznego oraz porodu w szpitalu - myślę, że prawie każda polska mama będzie w stanie zidentyfikować się z bohaterką. Niestety... to co dla nas wciąż jest normą w USA nazywane jest sadyzmem. W tej chwili uważam, że mąż Shelby obarcza winą za uszkodzenie ich dziecka Shelby, lekarza oraz Meredith - wydaje się być totalnym draniem i oszołomem, jednocześnie traktuje swoje dziecko jak własność i już w trakcie jego narodzin snuje plany jak je odebrać żonie, którą oskarża o niewierność. Być może te dziadostwo, które "opiekowało" się Delilą to jakaś jego dalsza rodzina? Uważam, że Delila może chcieć tam wrócić po Gasa.

100% - nie wierzę, że dałam się wkręcić. Nigdy bym nie przypuszczała, że w czasach politycznej poprawności winną tego wszystkiego osobą była ta osoba. To zabawne, czytając mój opis postaci właściwie niczego nie napisałam o Bee - zupełnie ją zignorowałam. Cieszę się, że mimo wszystko główna poszukiwana była otoczona opieką i mogła w miarę normalnie powrócić do życia. Zastanawiam się czy mi to umknęło ale wydaje mi się, że rodzina sąsiadki Meredith przeprowadziła się ponieważ musieli jakoś zamaskować przybycie do nich nieślubnego dziecka sąsiada i Shelby. Chciałam napisać moje przemyślenia z okolicy 75% niestety książka za bardzo mnie wciągnęła i jedyne co pamiętam to ciągły szok i brak pewności właściwie do ostatniej chwili.

Trąci sztampą ;) Nie pierwszy raz u tej autorki. Przeczytałam jej dwie powieści, trzeciej w ogóle nie udało mi się zmęczyć, więc nie zamierzałam już narażać się na kolejne... ale "Zaginiona kobieta" wpadła mi w ręce na wakacjach, kiedy skończyło się wszystko inne. I przeczytałam, bez zmuszania się do lektury. Szybko i sprawnie, z umiarkowanym zainteresowaniem. Może być. Choć mam wrażenie, że wszystkie te książki trzymają się sztywno jednego schematu, pomimo że każda teoretycznie opowiada o czymś innym.
Postacie w miarę, fabuła w miarę, tylko pod koniec jakieś niepotrzebne moim zdaniem przedziwne uzasadnienia pewnych sytuacji, przez co niektóre elementy historii straciły nieco na wiarygodności. No i naprawdę - jedenaście lat?? Jedenaście lat, serio?! Żeby to były dwa, trzy lata... ale jedenaście? Noo, nie wierzę. Nie wiem co na to statystyki. Ale dla mnie to naciągane jak nie wiem co.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością M. Kubicy. Przyznaje że udane. Akcja przedstawiona z perspektywy kilku osób, toczącą się dwutorowo. Poznajemy Shelby młodą matkę która ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Następnie w tych samych okolicach ginie Meredith wraz ze swoją córką. Matka zostaje odnaleziona martwa. Córka odnajduje się po 11 latach. Niby fabuła prosta, natomiast pod koniec autorka funduje niezły zwrot akcji. Wszystko opisane przystępnym językiem, całość czyta się świetnie. Gorąco Polecam

Najpierw ginie Shelby Tebow natomiast niedługo później Meredith Dickey i jej córka Delilah...
Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane?
„Zaczynam podejrzewać, że sprawa wygląda jednak trochę inaczej”. Po latach wraca tylko Delilah. Brat, ojciec oraz mieszkańcy miasta chcąc się dowiedzieć, co się naprawdę wtedy stało.
Meredith, żona i matka dwójki dzieci. Szczęśliwa oraz spełniająca się zawodowo kobieta...
Jej życie można by rzec, że jest monotonne i nic nie zagraża, jej dotychczasowemu spokojnemu życiu, aż coś sprawia, że zmienia się to w ciągu kilku minut i zmieni nie tylko jej życie, ale też bliskich i rodziny, oraz że mogą wyniknąć z tego niemałe tarapaty...
Bohaterka w moim odbiorze była kompletnie bezbarwna oraz za mało wykreowana.
Dlaczego tylko córka wróciła, a matka nie? Co się stało z Shelby Tebow?
Mówiąc szczerze, ta książka nie wywarła na mnie tak naprawdę, w ogóle wrażenia. Fabuła od samego początku była sucha, akcji nie było żadnej, tylko końcówka w minimalnych stopniu nie powiem, że wciągnęła, ale zaintrygowała...
Autentycznie męczyłam się przy lekturze, która myślałam, że będzie emocjonująca...

Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane?
...

Porywa od pierwszych stron. Czyta się dobrze, jest wiele tajemnic i sekretów, które chce się poznać jak najszybciej. Zaskakujące zakończenie, którego pewnie mało kto się spodziewa. Polecam.

Ogólnie całkiem dobra, ciężko mi się czytało ale to chyba dlatego, że atmosfera jest dosyć przygnębiająca. Deszczowa i wietrzna pogoda nie pomaga.

Woow i jeszcze raz...woow!
Mary Kubica jak już popełni książkę, to klękajcie narody. Tak właśnie trzeba pisać!
To się samo czyta i wciąga jak odkurzacz naszą najlepszą gumkę do włosów, bądź ulubiony kolczyk.
"Tamta kobieta" była świetna, ale ta to majstersztyk mieszania czytelnikom w głowach. Niby wiesz, a nie wiesz nic.
🔸️
Spokojne przedmieścia ze starymi, historycznymi, dobrze utrzymanymi domami, z mniej lub bardziej poukładanymi rodzinami, chociaż na pierwszy rzut oka wszyscy wydają się idealnie szczęśliwi.
Poprawne sąsiedzkie stosunki, przyjaźnie, idylla.
W tym spokojnym podmiejskim świecie w tajemniczych okolicznościach znika młoda kobieta, Shelby. Matka niemowlęcia.
W niedługim odstępie czasu znika kolejna, Meredith, wraz ze swoją sześcioletnią córeczką Delilah
Obie kobiety odnajdują się martwe.
Dziecko zniknęło.
Czy coś je łączyło? Czy były w jakiś sposób powiązane, czy miały wspólnego wroga? prześladowcę?
W trakcie poszukiwań i dochodzenia prawdy okazuje się, że łączy je o wiele więcej niż tylko mieszkanie na tym samym przedmieściu.
🔸️
Po jedenastu latach dziewczynka wraca, teraz już nastolatka. Tak wiele pamięta i jednocześnie nie pamięta nic. Prawda, która z nią powróci okaże się szokująca i bardzo mroczna.
Sekrety życia i śmierci.
🔸️
Co wam powiem to wam powiem, ale wam powiem.
Czytanie "Zaginionej kobiety" grozi niedotlenieniem, ponieważ czyta się ją na bezdechu.
Nie ma tu niepotrzebnych niepotrzebności, wątków z doopy i dłużyzn. Jest za do esencjonalnie mroczna historia.
Książka kręci emocjami jak pralka Frania ubraniami. Nasz umysł wpada w wir pułapek skrzętnie zastawianych przez autorkę. Wydaje nam się, że wiemy kto, co i jak, ale nie wiemy nic.
🔸️
Bardzo sprytnie przemyślana fabuła.
Autorka zrobiła dobrą robotę, jak najlepszy kucharz zamieszała, doprawiła i podała coś co czytelniczo smakuje wybornie. Kto nie czytał, temu polecam.

Woow i jeszcze raz...woow!
🔸️
Spokojne przedmieścia ze starymi, historycznymi,...

"Zaginiona kobieta" to książka , która porywa od pierwszej strony. Narracja książki jest prowadzona dwutorowo, w czasie teraźniejszym i jedenaście lat wcześniej. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu nadają całej książce dynamiki. Shelby Tebow znika jako pierwsza. Niedługo później znika Meredith Dickey i jej sześcioletnia córka Delilah. Czy oba zaginięcia są ze sobą powiązane ? Jedenaście lat później Delilah powraca. Wszyscy chcą wiedzieć, co się z nią działo. Ale czy są gotowi na poznanie prawdy?
Dawno już nie czytałam takiej książki... Nieprzespana noc daje w kość, ale było warto.. Zakończenie wbija w fotel..
Gorąco polecam !

Ale to był sztos... dlaczego to pierwsza książka autorki? " Czas nadrobić pozostałe pozycje.
Zaginiona kobieta jest fenomenalna, nie ma tu zbędnych, dłużących rzeczy jest tylko esencja, która nie pozwala odejść aż jej nie dokończymy.
Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.
Brakuje mi słów bo jeszcze łapie oddech.
"Czasem śmierć może być lepsza od bycia porwanym"

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.
Brakuje mi słów bo jeszcze łapie oddech.
"Czasem śmierć może być lepsza od bycia...