Arabska Żydówka

Okładka książki Arabska Żydówka Tanya Valko Patronat LC
Okładka książki Arabska Żydówka
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 11) literatura piękna
literatura piękna
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Arabska Żydówka

przeczytanych książek 1317 napisanych opinii 490

Najnudniejsza ze wszystkich części. Większość przekartkowałam, bo tych przydługich nudnych opisów nie dało się czytać

Mamy kopiuj- wklej poprzednich części, po prostu bohaterowie - kalki poprzednich części, mają inne imiona, ale te same losy: gwałty, morderstwa, zamachy

I znów Marysia, która ma 7 żyć ze wszystkich opresji wychodzi obronną ręką, znow zakochana po uszy w kolejnym facecie

Nudy, dobrze, że zbliżam się do końca

Zmęczyłam tę książkę do końca, choć zajęło mi to prawie 2 miesiące (pierwszych kilka tomów pochłaniałam w 3 dni) i obiecuję sobie zakończyć przygodę z tą sagą na tym tomie. Pani Valko powinna zakończyć historię Marysi i Doroty kilka tomów wcześniej, bo opowieść robi się już męcząca i nudna, a mnogość związków jej bohaterów nasuwa skojarzenia z "Modą na sukces". Zbyt dużo w niej również tła historycznego, co dla mnie daje efekt czytania podręcznika do historii. Cała książka również skupiona jest wyłącznie na jednej bohaterce. Mdło, nudno i bez pomysłu. Proponuję zacząć nową historię, a nie zamęczać czytelnika ciągnącą się jak tasiemiec niekończącą sagą.

Jak zwykle mnie wciągnęło i musiałam czytać 😊

Jak zwykle mnie wciągnęło i musiałam czytać 😊

I znowu kupilam I znowu przeczytalam, choc obiecywalam sobie ze nigdy wiecej....mnogosc watkow udowadnoa ze tego rodzaju ksiazki sa dla tych z super pamiecia, dziwie sie jak autorka je wszystkie pamieta. A I pewnie nastepna czesc tez kupie:)

Z arabską sagą miałam styczność już jakiś czas temu. Zaczęłam od Arabskiej Żony. Historia Doroty pochłonęła mnie w całości, tak samo jak Marysi. Autorka wprowadza nas w świat obyczajów krajów muzułmańskich. Poznajemy przeróżne oblicza islamu.

W Arabskiej Żydówce skupiamy się przede wszystkim na Marysi, która jest po rozwodzie z Hamidem. I tutaj mamy zaskoczenie ! Autorka ukazuje nam również świat Żydów - ich problemy, emigrację oraz rys historyczny.

Wiele opisów dotyczy konfliktu palestyńsko - izraelskiego.

Wszystkie postacie są doskonale wykreowane. Mają własne zachowania, charaktery oraz bagaże życiowe. Szczególnie nowi bohaterowie są niezwykle interesujący. Widzimy blaski i cienie w życiu Muzułmanów oraz Żydów. Marysia ponownie pozwala sobie na porywy serca oraz namiętności. Z czym będzie musiała się zmierzyć ? Jak zmieni się jej życie ? Czy przeszłość ją dogoni ?

Tanya Valko po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i zapewniła czytelnikowi ogromną dawkę orientalnej egzotyki pełnej zwrotów akcji i skrajnych emocji. Nowy i nieznany świat otwiera się na kartach tej powieści.

Jeżeli nie czytaliście poprzednich części, nie martwcie się i nie zrażajcie. Każdą część można przeczytać na spokojnie osobno. W przypadku Arabskiej Żydówki na końcu powieści znajdziesz Drzewo Genealogiczne oraz Genezę Postaci Serii Orientalna Saga.

"Życie to jedno wielkie pasmo nieszczęść i zawirowań." (str.522) trafny cytat odnoszący się do bohaterów powieści.

Akcja trzynastej części sagi toczy się w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Główną bohaterką jest Marysia i jej żydowscy przodkowie. Autorka przedstawiła blaski i cienie Bliskiego Wschodu. Poruszyła ważne tematy związane z tym rejonem.

Marysia by ustabilizować swoje życie udaje się do Polski gdzie mieszka jej babcia. Od matki dowiaduje się, że ma żydowskich przodków, a babcia przybliża prawdę o nich.
Mimo iż w Arabii Saudyjskiej dokonał się znaczący postęp, to wszystko było iluzją i pozorami. Kobiety były w dalszym ciągu dyskryminowane. Ataki dżihadystów nadal mają miejsce, świadkami jednego z nich jest Marysia z matką.

By poznać swoje korzenie Marysia udaje się do Ziemi Obiecanej. Ma tam do wypełnienia misję. Była oczarowana Tel Awiwem, to były jej klimaty. Okazuje się, że jej przodkowie są potentatami branży filmowej, spotyka jednego z nich i się z nim wiąże. Jak zwykle pakuje się w kłopoty. W spokojnym jak jej się wydawało Tel Awiwie jest świadkiem zamachu bombowego, z którego jak zawsze wychodzi obronną ręką. Wiąże się z organizacją pokojową, w której działa jej najnowszy wybranek i podejmuje pracę w szpitalu w Jerozolimie. Czyta pamiętnik swojej prababci z którego dowiaduje się wiele o żydowskich tradycjach i zwyczajach.

Poznaje też rodzinę swojego wybranka. Część z nich ją akceptuje, pozostali krytykują jako że są wrogami Arabów, szczególnie nestor rodu zagorzały żydowski radykał. Tutaj żydowski radykalizm, przeplata się z arabskim terroryzmem. Obozy dla uchodźców były często siedliskiem terrorystów.

Poznajemy historię powstania stolicy Izraela, stosunek do religii i innych wyznań, tolerancję w stosunku do ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. Po utworzeniu państwa Izrael Palestyńczycy zostali masowo wysiedleni lub mordowani. Wiele ludzkich dramatów i tragedii. Napięcie między Izraelitami a Arabami, gdzie wystarczyła tylko iskra do wybuchu działań zbrojnych. A w tym wszystkim Marysia jej wybranek i jego rodzina. Tu nie ma miejsca na spokój, ciągle coś się dzieje i to zazwyczaj o negatywnym zabarwieniu. Wielu młodych Palestyńczyków marzyło o odzyskaniu ojczyzny i mamieni przez fanatyków sami wymierzali sprawiedliwość, organizując zbrojne ataki lub szli drogą dżihadu.

Los miliona Żydów przybyłych do Ziemi Obiecanej w poszukiwaniu swojej ojczyzny, ich relacje, stosunki, zatargi i rebelie z Palestyńczykami.
Pod koniec książki znajdujemy historię walk izraelsko- palestyńskich, w których znaczący wpływ odegrały organizacje terrorystyczne palestyński Hamas, Islamski Dżihad i Hezbollah.
Otwarte zakończenie powieści sugeruje pojawienie się kolejnej części.

Marysia by...

Już sama okładka jak i intrygujący tytuł, który zapewne wielu czytelników zaskoczył wskazują na to, że autorka wprowadza świeżość w swoją serię, opis książki tym bardziej potęguje to wrażenie. Oczywiście to co było dobre w arabskiej sadze wciąż pozostaje dobre, co więcej uważam, że Valko jeszcze bardziej dopracowała swój kunszt pisarski, jest jak zawsze dobrze przygotowana szczególnie pod względem historycznym i w przystępny dla każdego sposób próbuję tą wiedzę czytelnikowi przekazać w otoczeniu magicznego orientu, który potrafi przybrać różne oblicze czym charakteryzują się książki spod pióra Pani Valko.

Sama fabuła choć spójna, dynamiczna, dopracowana to muszę przyznać, że nie wciągnęła mnie, oczywiście od tej opinii należy wyłączyć bardzo emocjonujące momenty, których nie zabrakło, przy których serce mi się krajało i chciało krzyczeć.
Nie mogę utożsamić się z głównymi bohaterkami, co za tym idzie im w pełni współczuć czy kibicować, chociaż bardzo dużo przeszły to często mam wrażenie, że nieco na swoje własne życzenie, szczególnie boli mnie ich stosunek do dzieci, niby darzą je wielką rodzicielską miłością to w czynach nie widać tego, mogłabym wymieniać i wymieniać... Jak i ich stosunek do innych czy nawet do samych siebie...

Mimo "tego nowego pomysłu" na kolejny tytuł z tej serii mam wrażenie, że jestem widzem opery mydlanej, autorka niejednokrotnie stara się Nas zaskoczyć, jednak mam odczucie "przeciążenia", osobiście nie jestem zwolennikiem serii, które ciągną się latami i mają niezliczoną liczbę tomów, z tego co się orientuję (mogę się mylić jeżeli tak to bardzo przepraszam) "Arabski Książę" miał być ostatnią częścią i moim zdaniem tak powinno pozostać, ewentualnie jeszcze "Arabska Wendeta" by zakończyć wątki z poprzednich części te, które przywodzą na myśl właśnie tytułową wendetę, każdy kto czytał poprzednie części, wie o co chodzi.
Pomimo, że ten tytuł można czytać bez znajomości poprzednich tomów to jednak jest wrażenie, że autorka wykorzystała swoje najlepsze pomysły i szuka czegoś nowego, zaskakującego co w tym przypadku według mnie sprawiło, że zbyt wiele wątków i to jednej postaci nakłada się na siebie w powiązaniu ze stroną obyczajową tej części świata w której rozgrywa się akcja.

Na pochwałę na pewno zasługuje dodatek do powieści, dzięki któremu czytelnik może poszerzyć swoją wiedzę. Jest to słowniczek obcych słów, informacje dotyczące konfliktu izraelsko-palestyńskiego, genezę postaci jak i również drzewo genealogiczne, które pomoże czytelnikowi rozjaśnić wiele. Bardzo Mi się to podoba, jest to wykonane precyzyjnie.

Podsumowując nie jest to tytuł zły, jednak ja uważam, że już "wystarczy". Głównym atutem tej książki jest przygotowanie autorki pod względem historycznym. Nie ukrywam też, że zakończenie było dla mnie zaskakujące i zapewne sięgnę po kolejną część, z nadzieję, że wkrótce autorka godnie zakończy arabską serię.

PÓŁ POLKA, PÓŁ LIBIJKA I … ŻYDÓWKA
Niewątpliwie w świetle głównych reflektorów tej powieści staje Marysia. Miriam. Po rozwodzie ma okazję spędzić czas z matką, obfity w nowe pomysły, ale i zgrzyty. Wszak chodzi o Marysię, a to żywiołowa kobieta, która jest w stanie – potocznie mówiąc – obudzić nawet zmarłego. Odważna, twardo stąpająca po ziemi, stawia na kolejną podróż, na poszukiwanie nowego miejsca na ziemi, wszak nie w głowie jej stabilizacja i rutyna przeżywane w zaciszu starego domu. Kobietę czekają miłosne uniesienia, namiętność smakowana w ramionach nowego, tolerancyjnego partnera. Ale także obrazy dramatu, z którymi będzie musiała nauczyć się po prostu żyć. Są tragiczne przejścia w obozie dla uchodźców w Kalandii, są bohaterowie sprzyjający i ci, którzy mogą sporo namieszać. Jednym słowem w życiu Marysi na pewno nie można narzekać na brak nowości.

ROZBUDOWANY DRUGI PLAN
Jak za każdym razem autorka funduje czytelnikom bardzo rozbudowany drugi plan, w którym nie brakuje postaci szerokiego przekroju, tych pozytywnych i negatywnych, nieszufladkowanych, a będących indywidualnymi przedstawicielami różnych środowisk. Jest Kuba, nowy ukochany Marysi i jego rodzina, z którą spotkanie będzie musiała przeżyć, jest Dalia, która pracuje w szpitalu w Jerozolimie i miewa konsultacje w obozie dla uchodźców i jest kontrowersyjna Sofie vel Chadidża. Kobieta, która zaślepiona walką z ludźmi odmiennej wiary jest gotowa posunąć się do terroru kosztem własnego dziecka. Rodacy, przedstawiciele kultury polskiej, arabskiej czy żydowskiej. Prawdziwa mieszanka orientu.

KONFLIKT IZRAELSKO-PALESTYŃSKI
Są listy i kasety babci Halinki, które mają trafić pod wskazany adres. Jest szabat, żydowskie tradycje i kuchnia, której potrawy przywołuje autorka nieraz, wykazując się znajomością wielu kultur. Są manifestacje, tętniące nienawiścią i przemocą, wszak Tanya Valko opiera akcję powieści o konflikt izraelsko-palestyński, który nie jest wytworem jej wyobraźni, a autentycznym rozdziałem na kartach historii świata. W finalnej fazie książki następuje klarowne przybliżenie problemu, z rozpisanymi datami i pojęciami. Jak już wspomniałam, powieść niesie ze sobą wiele intrygujących, prawdziwych informacji. A w jej tle tolerancyjny Tel Awiw.

PODSUMOWANIE
Powieść, chociaż wchodzi w skład serii, może stanowić samodzielnie funkcjonującą historię. Widać, że autorka dba o komfort czytelnika, przywołując istotne wydarzenia z przeszłości i dopowiadając to i owo tak, by sytuacja była dla odbiorcy książki zawsze w pełni wygodna. Powiem szczerze, że jako zagorzała fanka prozy autorki sugerowałabym jednak chronologię i zagłębianie się w serię od samego jej początku. Jest co nadrabiać, ale warto, bo każdy kolejny tom trzyma poziom. To mieszanka romansu, faktów, sensacji, podróży i historii. Jednym słowem przygoda przez duże „P”.

PÓŁ POLKA, PÓŁ LIBIJKA I … ŻYDÓWKA

#Arabskażydówka skupia się na losach Marysi Salimi, która po rozwodzie z Hamidem potrzebuje zmiany otoczenia. Dzięki swojej polskiej babci i sekretom sprzed lat bohaterka trafia do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Spotyka tam nowe przyjazne dusze, dawno niewidzianą ciotkę Samirę, a nawet ponownie się zakochuje. Niestety przyciaga również straszne i bolesne chwile. Spokojne i szczesliwe życie ewidentnie nie jest jej pisane.

Mimo, że jest to fikcja literacka, autorka przybliża nam zarys konfliktu palestyńsko- izraelskiego. Na końcu książki jak zwykle słowniczek obcych słów, historyczny opis powstania państwa Izrael, żydowskich emigracji ze wszystkich stron świata, a także opis arabskich organizacji.

Video

Video