Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Okładka książki Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć
Jorge Bucay Wydawnictwo: Replika nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Recuentos para Demián
Replika
2013-02-01
2004-01-01
Ilona Ziętek-Segura
Literatura biblioterapia

Oficjalne recenzje i

Zanim przeczytasz, pozwól, że ci powiem…

4075 263 108

Dość ciekawa książka dla osób interesujących się psychologią i samorozwojem. Bajki z ukrytym morałem dla dorosłych. Momentami trochę irytował mnie mentorski ton głównego bohatera, terapeuty. Chwilami zdawało mi się, że tłumaczenie jest niedoskonale. Niektóre fragmenty były trochę niezrozumiałe.

Dawno nie byłam tak ciekawa książki, jak właśnie tej pozycji. Zdecydowałam się w tym przypadku nie zapoznawać z opisem, ufając tytułowi. Na przyszłość muszę trzymać się swoich nawyków i czytać blurb, aby uniknąć niespodzianek, których fanką nie jestem.
Pozwól, że Ci opowiem... to bajek, przypowieści z różnych stron świata i tradycji: od hinduskich po chrześcijańskie, mające na celu lepsze zrozumienie naszych lęków, pragnień czy nadziei, oraz pogłębianie wiary w to, że świat nie jest taki zły, a wszystko zależy od tego, jak pokierujemy swoim życiem.
Bohaterem książki jest Demian, który szuka sensu w swoim życiu. Aby go znaleźć, postanawia udać się do terapeuty o imieniu/pseudonimie Gruby, który postanawia zastosować pewną metodę leczenia.
Ta książka ma ogromny potencjał i wierzę, że wiele osób po zapoznaniu się z treścią będzie mogło powiedzieć, że dana bajka, bądź zbiór opowieści zmieniły ich podejście do życia. Ja niestety nie jestem w stanie tego teraz przyznać. Chyba forma, w jakiej zostały przedstawione te przypowieści, utrudniła mi przyswojenie. Niestety czułam się jak na kozetce u psychologa, który za bardzo chciał mnie naprostować. Mnie to niestety może nie tyle odrzucało, ile nie pozwoliło docenić wiedzy, jaką powinnam zaczerpnąć z opowiadanych mądrości. Gdyby te bajki były rzucane mimochodem, w sytuacjach mniej krępujących możliwe, że dotarłyby do mnie bardziej. Ode mnie 7/10.

Zbiór krótkich opowiadań o życiu, przeplatany z prywatnym życiem głównych postaci.

Damian chodzi na terapię. Jego terapeuta dość często opowiada mu różne historie, z których później Chłopak wyciąga wnioski, które może implementować do swojego życia. Oczywiście nie tylko Damian, również czytelnik_czka nabiorą ochoty na przemyślenia.

W książce znajdziemy wiele ciekawych opowiadań z pięknym morałem. Z pewnością wrócę do tej książki. Sama się czyta :)

W książce znajdziemy wiele ciekawych...

Książka to zbiór opowiadań, każda o innej sytuacji i z innym morałem, sprawdzającea do jednego aby dążyć do bycia lepszym siebie.

Dla mnie bez polotu, początek niezły, im dalej tym poziom spadał

Dla mnie bez polotu, początek niezły, im dalej tym poziom spadał

Zdecydowanie nie jestem targetem tej książki. Jeżeli jesteście bardzo młodzi i wasza wiedza życiowa jest na bardzo niskim poziomie, albo po prostu nie jesteście osobami autorefleksyjnymi to może coś z tych banałów wyniesiecie. Chociaż mam wrażenie, że takie osoby nie sięgną po książkę która jest przedstawiona jak "sceny z terapii", ale kto wie. Mogę się mylić. Nie poświęciłbym drugi raz 3h na przeczytanie tej książki, takiego poziomu podziewam się raczej po darmowym filmie na YouTube (i zdecydowanie znajdziecie tam wszystkie te mądrości), a nie książce za którą trzeba jednak zapłacić.

Ciekawa forma książki. Autor, psychoterapeuta, prowadzi terapię wymyślonego Damiena. Omawiają razem różne problemy czy to w związku, w pracy, w domu rodzinnym czy też te bardziej ogólne, filozoficzne. Na każdą okazję jest odpowiednia bajka. Niektóre to tylko trochę rozszerzone przysłowia, ale inne mają rozbudowaną fabułę. Jedne pochodzą z całego świata, a inne wymyślił sam Autor, więc większość była dla mnie zupełnie nowa. Rzeczą wspólną dla nich wszystkich, było to, że w punkt potwierdzały daną tezę. To charakterystyczne dla bajek, które opowiada się dzieciom by przekazać jakąś mądrość życiową i oczywiście, jeśli chodzi o prawdziwą psychoterapię, jest niewystarczające, bo nic nie jest w życiu takie proste jak w bajce. Jednak jest jakaś przyjemność w rozważaniu zawartych w nich morałów, bo czasami autor zdecydował się na dość kontrowersyjny przekaz. Mogą zachęcić do uważnego wglądu w siebie i weryfikacji własnych przekonań.

Miałam okazję przesłuchać książkę w audiobooku. Niech zachętą do przeczytania będzie to, że zastanawiam się nad kupnem fizycznej kopii, by wracać do poszczególnych opowiadań w różnych momentach życia.

Cudowna, skłaniająca do refleksji, pokrzepiająca.

Cudowna, skłaniająca do refleksji, pokrzepiająca.

Przepiękna książka o terapii. Jestem zachwycona podejściem terapeuty do pacjenta, chociaż niektóre momenty były hmm... niestosowne, ale mimo to myślę, że dużo osób chciałoby żeby lekarz tak z nimi rozmawiał. Bajki dają do myślenia jak i monolog pacjenta. Książka jest fenomenalna.

Spodziewałam się o wiele więcej po tej książce. Myślałam, że naprawdę przekaże mi jakieś "tajniki" wiedzy i rady, jak iść przez życie, by było lepiej, lżej, itd. W zamian dostałam po prostu bajki, które czasem coś mi uświadomiły, ale żadna nie wywołała we mnie czegoś większego ani nie sprawiła, że musiałam odłożyć książkę i zastanowić się nad jej głębszym sensem i przesłaniem. Tego sie spodziewałam. No ale nie szkodzi. Całość i tak szybko i przyjemnie się czytało, bajki były ciekawe i różnorodne. Ale ta książka nie odmieni w żaden sposób życia wg mnie.

Książka bardzo podobna do swojej poprzedniczki. Piękne historie i bajki z całego świata, które są pokarmem dla duszy. Warte zatrzymania się i przemyślenia. Bardzo ładne wydanie. Podoba mi się też pomysł na zarys całości czyli dialog terapeuty z pacjentem, a w to wplecione te wszystkie historie z całego świata jako przykłady. Piękna na prezent.

Jorge Bucay Pozwól, że ci opowiem... Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć Zobacz więcej