Stuffocation

Okładka książki Stuffocation James Wallman
Okładka książki Stuffocation
James Wallman Wydawnictwo: Penguin Life nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Penguin Life
2017-01-01
2017-01-01

Przez większość książki byłam zachwycona. Jest napisana jak rozprawka, z argumentami za i przeciw. Opowiada o ‚stuffocation’, czyli o tym, że ludzie w dzisiejszych społeczeństwach zagracają sobie życia i posiadają za dużo rzeczy materialnych - ,rzeczozmęczenie’. Mówi dużo o materializmie, opowiada skąd się wziął, jakie są jego korzenie. Autor podaje przykłady z historii z różnych wydarzeń, które miały wpływ na to w jakim świecie żyjemy dzisiaj. Niektóre szokujące! Byłam w szoku jak decyzje pojedynczych jednostek mogą wpływać na całe masy.

Autor rozprawia się z kilkoma sposobami na rozwiązanie tytułowego problemu. Te pomysły to życie minimalistyczne, bądź powrót do korzeni, czyli ‚simple life’, czyli zupełny powrót do natury, mówi też o ‚medium chill’, czyli takim życiu na średnim poziomie, ale w radości z tego co się ma, cieszeniu się życiem. Przy każdym z tych pomysłów autor opisuje jaki wpływ mogłyby mieć na społeczeństwo oraz ekonomię, również podaje przykłady i historie osób, które taki sposób życia wybrały.

Jednak na koniec przedstawiony został inny kierunek działania ‚experientalism’, w którym chodzi o to, żeby inwestować w doświadczenia, a nie w rzeczy materialne i widać, że ten kierunek autor wybrał dla siebie w pewnym sensie, ponieważ to do niego najbardziej przekonuje czytelnika. Autor przewiduje, że właśnie taki kierunek ludzie wybiorą, i jest to poparte silnymi argumentami, aczkolwiek widać, że jest też to trochę subiektywne w mojej ocenie. Wolałabym, żeby było zostawione więcej przestrzeni na końcu książka dla czytelnika do rozmyślań, a nie narzucona wizja autora. Pomimo to książka ogólnie na plus, szybko przeczytałam, dla mnie bardzo ciekawa, dużo informacji i obszerna bibliografia.

Mam teraz ochotę rozwijać temat minimalizmu (chociaż nie do końca na nim książka się skupiała) w moim życiu jeszcze bardziej niż dotychczas i z chęcią sięgnę po inne wartościowe lektury na ten temat.

Dodaj cytat z książki Stuffocation