Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie

Okładka książki Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie
Agata Komosa-Styczeń Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Prószyński i S-ka
2021-04-13
2021-04-13
literatura polska Tatry kobiety historia biagrafia

Na półkach: , , , , ,

Kobiety, które zdobyły, w życiu coś dla nich jest wyjątkowe. Aby poczuć ten niezwykły kunszt ryzyka należy się o tym przekonać poznając po kolei, jaki to jest nie lada trudny fizyczny wyczyn, odwaga i prawdziwe ryzyko pokonania osobistego lęku, słabości, by na końcu tej ciekawej zapowiadającej się podróży powiedzieć sobie to właśnie, że tego oczekiwaliśmy od życia.

Można zadać wiele pytań przed dokonaniem najważniejszego wyboru nad zainteresowaniami, które wywołują wiele pozytywnych i negatywnych emocji, przemyśleń, czy ja naprawdę tego chcę, co mi to da, czy wytrzymam ten trudny czas, czy wrócę, co powie rodzina, czy poczuje, się lepiej mając na względzie to, że podjęte decyzje o podróży nie kieruje nami ktoś, egoizm, czy sława, która lubi z czasem zapanować nad życiem kobiecym, by być nieco lepszą od mężczyzn w pokonaniu ich na wytrzymałość.

To siła, która przyciąga, bo chce się poczuć spokój, chęć udowodnienia, że potrafię, nie boję się. Pozostawia to przeważnie taki niesmak, czy warto podjąć się działania pod wpływem impulsu i chęci, wyboru, które bywają nieprzewidywalne.

Przed takim trudnym życiowym wyzwaniem były i są wszystkie występujące główne bohaterki oraz bohaterzy, mężczyźni w książce autorstwa Pani Agaty Komosa-Styczeń pt. ''Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie''.

Należy docenić autorkę za całokształt twórczej pracy, gdyż nie było dla niej proste opisać historię kobiet, które nie zawsze mają chęć opowiadać o swoich zainteresowaniach, wymagało to od nich powrotu do wspomnień, przypomnienie, jak rozpoczynały się wędrówki i jak przebiegały, kto im pomagał, czy miały przewodnika, ile czasu trwały, z jakim nastawieniem psychicznym podchodziły do tych wypraw, które dla wielu z nas odbiorców są czymś, co nie doceniamy w zwykłej codzienności i ich skromności wiedząc o tym, że mogły one narażać swoje życie na utratę.

W każdej opisywanej historii jest coś niezwykłego. Odkrywamy siłę kobiet i to, że z jaką to chciały pokonać słabości, cieszyć się życiem, wyruszać i zdobywać małe i duże szczyty.

Książki tej nie czyta się szybko, nie posiada ponumerowanych rozdziałów, zamieszczony w niej tekst jest wyrazisty ułatwiający czytanie.

Elementem dodatkowym tej książki są zaprezentowane piękne fotografie z początków wypraw oraz z tych, które na obecną chwilę są kontynuowane, piękną twardą okładkę nawiązującą do tytułu książki.

Miłośnicy gór zdobędą więcej wiedzy na temat nazw tras, poznają historię, która dla wielu z tych kobiet to był początek rywalizacji, chwil przebywania razem, a momentami chciały sprawdzić się, jak to jest, gdy chce się mieć swoje pięć minut, gdy ma się tak niebezpieczne zainteresowania.

Czytanie tej książki sprawiło mi przyjemność, bo mogłam bliżej przyglądnąć się, z jakim entuzjazmem i zaangażowaniem autorka podjęła się przedstawienia prawdziwego odsłonięcia obrazu wypraw taterniczych.

Wydawnictwu Prószyński i S-ka dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki Pani Agaty Komosa-Styczeń pt. ''Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie''.

Warto przeczytać tę książkę.

Można...

Mamy tutaj dość fajnie naświetlony świat gór i kobiet. Jak się spojrzy wstecz to były sukcesy, były i wspaniałe osiągnięcia wielu pań. Każdy może realizować swe marzenia - ale czy na pewno ? Inny czas inne poglądy, inne możliwości - to wiele przeszkód na drodze wspinaczek, które obecnie za specjalnie o tym nie chcą rozmawiać. Świetna książka dla osób które w tym temacie za wiele nie czytały.

Inspirująca książka, która pokazuje jak wiele przeciwności kobiety musiały pokonać, by pokazać światu, że też do wspinania się nadają i potrafią to robić czasem lepiej od płci przeciwnej (nie wszystkie oczywiście).
Sama autorka z początku nie specjalnie zachęca akapitami, przebrnięcie przez pierwsze kilkanaście stron wymagało trochę cierpliwości, ale na szczęście później jest lepiej.

To jak kobiety traktowane są w górach pokazuje, jak kobiety traktowane są w Polsce. To zdanie podsumowuje esencję książki.
Opowieści o kobietach w górach, od pierwszych XVI wiecznych wzmianek, po współczesność. Historie i rozmowy nierówne, ale ważne w tym patriarchalnym świecie, w polskim piekiełku, w którym kobiety wciąż muszą udowadniać, że mogą robić co chcą, że potrafią i że nie są gorsze.

Przyjemna w odbiorze.
Jeśli ktoś chce "liznąć" nieco historii kobiecej, tatrzańskiej wspinaczki, bez wielkich biografii, opisu dróg i rozwlekania to jest to pozycja idealna.
Krótko, zwięźle i na temat.

Dla mnie niestety za bardzo po łebkach.
Liczyłam na pełny obraz kobiecej wspinaczki.
Może za dużo już się górskich książek naczytałam i liczyłam na poszerzenie wiedzy, a nie tylko odświeżenie jej.
Osobiście mi samych Tatr w książce o taterniczkach brakuje. Gdzieś zgubił się klimat wspinania w latach 30. 50. 70.
Za mało o tych paniach, a za dużo o współczesnych wspinających.
Chociaż oczywiście im również w książce miejsce się należy!

Przyjemna w odbiorze.
Krótko, zwięźle i na temat.

Dla mnie niestety za bardzo po łebkach.
Liczyłam na pełny obraz kobiecej wspinaczki.

Miejsce kobiet jest na szczycie. Bo gdzieżby indziej?

Ach, co to była za fajna książka! Napisana lekkim, powieściowym stylem historia kobiecego taternictwa, które początki miało już w XVI wieku. Historie taterniczek, które chodziły w góry nie tylko czysto rekreacyjnie ale i po to by zdobywać szczyty w celach sportowych. Dosyć ciekawie odmalowane ówczesne męskie spojrzenie na kwestię taternictwa wśród płci pięknej.

„Sam pomysł, że kobieta może uprawiać sport, w XIX wieku wydawał się szalony. Dość powiedzieć, że jazda na rowerze była kobietom stanowczo odradzana, uważano, że mogła spowodować napady histerii. Mogła też wywołać całą masę nieprzyjemnych dla niektórych panów konsekwencji – takich jak na przykład większa samodzielność i mobilność małżonki”.
Straszne, prawda? Ciekawe co na takie dictum powiedziałaby Maja Włoszczowska?

W książce sporo cytatów z zakresu wypraw w Tatry zaczerpniętych z innych źródeł, ale bynajmniej książka nie jest przez to mniej ciekawa. Nie jest to dzieło naukowe ale pozwala w pewnym stopniu wyrobić sobie obraz na kwestię kobiet w górach.

Polecam. Naprawdę ciekawa lektura nie tylko o taternictwie kobieta ale także o tym jak przez lata wykuwał się feminizm i niezależność płci pięknej.

Miejsce kobiet jest na szczycie. Bo gdzieżby indziej?

"Taterniczki..." to książka niezwykle wciągająca, ale też w moim odczuciu ogromnie ważna. Znajduje się w niej wiele wywiadów z taterniczkami, himalaistkami czy ogólnie szeroko pojętymi wspinaczkami pochodzącymi z Polski. Większości z nas od razu przychodzi na myśl Wanda Rutkiewicz, ale okazuje się że podobnych kobiet odnoszących ogromne sukcesy w Tatrach i na świecie było mnóstwo, ale się o nich nie słyszy. Dlaczego? Bo jest to bardzo mocno zmaskulinizowany sport, a kobiety nie są zazwyczaj zapraszane na wyprawy w wysokie góry, gdyż wciąż istnieje przekonanie że to nie dla nich, że są słabsze i będą tylko problemem. Książka pokazuje jak wiele przeszkód muszą pokonać kobiety, które chcą się wspinać i zdobywać sukcesy. Okazuje się, że mają dużo trudniejsze zadanie niż mężczyźni, bo już na starcie są wyśmiewane i traktowane z góry przez kolegów-wspinaczy. Czy słusznie? Absolutnie nie, gdyż niejednokrotnie tatarniczki udowadniały że mają lepsze umiejętności od niektórych swoich kolegów i dawały radę pokonać drogi, których mężczyznom się wcześniej nie udało pokonać. Niestety mimo że żyjemy w XXI wieku, to wciąż uważa się że wspinaczka powinna należeć głównie do mężczyzn, przez co kobietom dużo trudniej rozwinąć się w tym sporcie. W książce znajdziemy informacje o tatarniczkach które zasłynęły na przestrzeni dziejów, o ich wyczynach, trudnościach, życiu prywatnym. Jest to pozycja, którą serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym tematyką Tatr. Minusem jest jedynie to, że czegoś mi w tej książce zabrakło i niestety nie do końca podobała mi się zastosowana tutaj narracja.

Książka opisuje historię i rolę kobiet w polskim taternictwie. Autorka portretuje ich sylwetki od czasów średniowiecznych aż do współczesnych. Dużo miejsca zostało poświęcone trudnościom, jakie muszą pokonać taterniczki w tym mocno zmaskulinizowanym sporcie: lekceważenie, brak zrozumienia, pomijanie. Dość mocno to wybrzmiewa w drugiej części książki, gdzie zostały zamieszczone rozmowy z żyjącymi taterniczkami. Książka jak dla mnie aktualna i ważna, zwłaszcza że o kobietach wspinających się mówi się obecnie mało i niejednokrotnie umniejsza się ich sukcesy.

Jednak czytając miałam wrażenie, że książka jest niedokończona. Brakowało mi treści, informacji, zwłaszcza w pierwszej części opisującej początki kobiecego taternictwa. Zdarzały się drażniące błędy, które umknęły przy korekcie tekstu. Feminizmu i psioczenia na mężczyzn było momentami troszkę za dużo.

Bardzo lubię książki o górach, chociaż sama nie mam z nimi zbyt wiele do czynienia, są dla mnie prawie jak Narnia :) Znam historię większości wielkich wspinaczy i z pasją czytam kolejne pozycje. Pasji u mnie nie zabrakło, książkę przeczytałam szybko i sprawiła mi sporo przyjemności. Jest to lekka i niezobowiązującą lektura w pięknym wydaniu, daje frajdę, ale czegoś tu zabrakło. Informacji jest dużo, ale brakuje jakiegoś spójnego motywu. Niby jest o kobietach i o zdobytych szczytach, ale tatrzańskie trasy opisane są tylko z nazwy a bohaterkom poświęcono po kilka stron. Dla mnie, kompletnego laika przydałoby się trochę wstępu mówiącego o rodzajach przejść, skoro w tekście pojawiają się fachowe nazwy, może jakiś indeks postaci, żeby łatwiej poruszać się po książce. Zdecydowanie bardzo na plus rozdziały o spaleolożkach, temat niesamowicie interesujący, ale mi jakoś do całości pasował mniej. Jednym słowem jest fajnie, ale mógłby być lepiej.

Pokochałam góry od kiedy tylko pierwszy raz je ujrzałam, więc bardzo cieszę się, że udało się wydać książkę o kobietach , które pokochały je tak samo jak ja.W książce znajdziemy historie taterniczek od średniowiecza do czasów współczesnych.O wielu z tych dzielnych kobiet nigdy nie słyszałam,czego teraz z biegiem czasu żałuję.

Pierwsza część książki to raczej suche fakty i przedstawienie sylwetki pierwszych znanych zdobywczyń górskich szczytów.Natomiast druga jest już bardziej w moim klimacie, bardziej współczesna, wywiady z polskimi taterniczkami,ich historię i próby obalenia mitu, że my kobiety to ta słaba płeć.

Jedyne czego żałuję po przeczytaniu tej książki,to fakt, że w górach byłam z dziećmi,a tu jeszcze tyle nieodkrytych szlaków przede mną...

Pierwsza część książki to raczej suche fakty i...